Connect with us

Politika

Još nema dogovora o izboru sudija Ustavnog suda

Šef kluba poslanika DF-a Slaven Radunović naveo je da, nažalost, nemaju dobre vijesti.

Još jedan sastanak predstavnika poslaničkih klubova u Skupštini nije urodio plodom – i dalje nema dogovora o izboru sudija Ustavnog suda. Predstavnici parlamentarnih subjekata sastali su se ponovo danas, u 17 sati, povodom političke krize zbog izbora sudija Ustavnog suda. Ovim je ostala neiskorišćena još jedna šansa za dogovor uoči glasanja za sudije koje je zakazano za ponedjeljak. Predsjednik kluba poslanika DPS Crne Gore Danijel Živković rekao je da poslanici te stranke neće prisustvovati sjutrašnjoj sjednici Skupštine i tvrdi da predstavnici parlamentarnih stranaka nijesu usaglasili stavove.

Šef kluba poslanika DF-a Slaven Radunović naveo je da, nažalost, nemaju dobre vijesti.

„Postojala je određena razlika u pristupu između DPS-a i ostalih kolega iz opozicije koji su pokazali određen stepen konstruktivnosti i želje da dođemo do dogovora. To daje nadu da bismo u narednom periodu mogli da funkcionišemo zajedno i izvlačimo zemlju iz teške ustavne krize. DPS je došao sa stavom koji nisu htjeli da mijenjaju“, kazao je Radunović.

On je najavio da će parlamentarna većina sjutra glasati za izmjene zakona o predsjedniku.

„U ovu smo situaciju došli zato što predsjednik države nije dao mandat kome je trebalo. Već imamo krizu, želimo izglasavanjem izmjena zakona da dođemo do legitimne vlade, koja ima podršku 41 poslanika“, naglasio je Radunović.

Kako je rekao Boris Bogdanović (Demokrate), jedan dio parlamentarne opozicije nije htio da pomjeri svoje stavove ni za milimetar. Ocijenio je da je sastanak nije ličio na dijalog već „betoniranje političkih stavova“ ili ultimatum „uzmi ili ostavi“.

„Koliko god je bilo koraka naprijed, toliko je bilo i koraka nazad. Tako da smo jasno saopštili da je rješenje svih rješenja u Ustavnom sudu. jedino funkcionalan Ustavni sud može dati odgovore na brojna pitanja“, kazao je Bogdanović, uz najavu da će sjutra glasati za Zakon o predsjedniku.

Šef poslaničkog kluba Pokreta za promjene (PzP), Branko Radulović, kazao je da je odluka predsjednika države i Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića i protiv mišljenja „Venecijanaca“, koji traže dogovor.

„Dva koraka koja smo napravili, vratio je nazad. Sve varijante koje su bile na stolu – izbor sudija, vlade i organizacija prijevremenih izbora. Njemu to ne odgovara“, rekao je Radulović.

Poručio je i da će stvari ići svojim putem.

Na stolu će, kako je rekao, prvo biti izbor sudija Ustavnog suda.

„Redosljed poteza je ovakav – sljedeće je izglasavanje izmjena Zakona o predsjedniku, zatim pokretanje inicijative odgovornosti Đukanovića za ovako stanje, poslije toga novi mandatar i izbor nove vlade, te program rada te vlade“, kazao je Radulović.

S druge strane, Danijel Živković je poručio da nakon tri sastanka nije došlo do usaglašavanja stavova šefova klubova parlamentarne većine i opozicije. Kako je naglasio, predstavnici većine odbacili su zahtjeve DPS-a da se sjutra ne izglasa Zakon o predsjedniku, i da se onda vidi da li se može doći do organizacije prijevremenih parlamentarnih izbora, i eventualno kasnije da se razgovara o Ustavnom sudu.

Poslanik SD-a Ivan Brajović kazao je da se sve dublje gazi u krizu. Tvrdi da sjutra neće biti izglasane sudije Ustavnog suda, a postoji i najava parlamentarne većine da će sjutra izglasati Zakon o predsjedniku iako, kaže, znaju da je neustavan.

Poslanica SDP Crne Gore Draginja Vuksanović Stanković kazala je da pozivaju kolege poslanike da bude odloženo sjutrašnje glasanje za sudije Ustavnog suda, da bi se riješio problem Zakona o predsjedniku. Ona je naglasila da je SDP nakon toga spreman da razgovara o sudijama.

„Ali se prethodno mora riješiti neustavni Zakon o predsjedniku“, navela je Vuksanović Stanković,

Sastanku su prisustvovali Slaven Radunović (DF) Boris Bogdanović (Demokratska Crna Gora), Branko Radulović (PzP), Srđan Pavićević (CIVIS), Dragan Ivanović (SNP), Damir Gutić (BS), Danijel Živković (DPS), Ivan Brajović (SD), Draginja Vuksanović Stanković (SDP) i Genci Nimanbegu (FORCA).

Ustavni odbor za sudije je predložio Snežanu Armenko, Iliju Vukčevića, Jadranku Novaković i Jelenu Ružičić.

Za njihov izbor potrebna je tropetinska podrška, odnosno 49 glasova poslanika.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

PES: Da li se URA ograđuje od Abazovića zbog njegovih veza sa BIA-om Srbije?

pokret evropa sad

Nakon što je bivši direktor BIA-e Srbije javno saopštio da je Dritan Abazović bio pod režimom kontrole te strane službe, vrijeme je da se ne postavlja pitanje samo njemu – već i partiji koju vodi, saopšteno je iz Pokreta EVropa sad.

Kako navode, Građanski pokret URA duguje odgovore građanima Crne Gore.

„Da li ste znali da je vaš predsjednik partije bio pod uticajem strane bezbjednosne agencije? Da li ste svjesno podržavali političke odluke koje su možda bile usklađene sa interesima druge države, a ne Crne Gore? I najvažnije – da li ćete se sada, kad su ove informacije postale javne, oglasiti i jasno ograditi od njegovih veza sa BIA-om Srbije?“,  pitaju iz PES-a.

Pitaju i da li je rukovodstvo URA-e upoznato sa sastancima koje je Abazović imao sa pripadnicima BIA-e.

„Da li znate da li se ikada sreo sa Markom Parezanovićem iz te službe? Da li vas je, kao partiju, informisao o bilo kakvoj saradnji sa bezbjednosnim strukturama druge države?Ako iz URA-e ne uslijedi hitna i jasna reakcija, onda će se sa punim pravom postaviti pitanje – da li je cijela partija znala i ćutala dok je njen lider djelovao pod uticajem stranih službi“, navode u PES-u.

Crna Gora, kako ističu,nije i ne smije biti platforma za tuđe interese.

„URA mora reći – da li ste uz državu, ili uz one koji su je izdali“, zaključuju u saopštenju.

Continue Reading

Politika

Nišić: Nezaposlena lica će ubuduće moći da se prijave u evidenciju ZZZCG i elektronskim putem

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić predstavila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti.

Cilj izmjena i dopuna navedenog zakona je, kako je navela, usvajanje adekvatne pravne osnove za nesmetan proces digitalizacije Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, koji treba da doprinese bržem i kvalitetnijem pružanju usluga za tržište rada, kako nezaposlenim licima i ostalim tražiocima zaposlenja, tako i poslodavcima.

“Ključne novine izmjena i dopuna pomenutog zakona odnose se na činjenicu da će nezaposlena lica ubuduće moći da se prijave u evidenciju Zavoda za zapošljavanje, osim ličnim dolaskom, i elektronskim putem. Takođe, nezaposlenim licima će biti omogućeno da zahtjeve za ostvarivanje prava za vrijeme nezaposlenosti podnose osim neposrednom predajom ili dostavljanjem zahtjeva poštom, i u elektronskom obliku”, navela je, između ostalog, Nišić.

Biće, dodaje, olakšano i poslodavcima tako što će prijavu slobodnih radnih mjesta kao i prijavu o zasnivanju-prestanku radnog odnosa, osim neposrednom predajom, Zavodu za zapošljavanje moći da dostave i elektronskim putem.

Continue Reading

Politika

Spajić potpisao sporazum sa opozicijom

milojko spajić

Predsjednik Pokreta Evropa sad Milojko Spajić i predstavnici opozicije Danijel Živković (DPS), Damir Šehović (Evropski savez) i Adrijan Vuksanović (HGI) potpisali su sporazum kojim su se saglasili da podnesu zahtjev za mišljenje Venecijanskoj komisiji najkasnije sedam dana nakon sporazuma, u vezi sa procedurom konstatovanja prestanka mandata jednoj sutkinji Ustavnog suda.

Sporazum je potpisan na sastanku održanom u prostorijama Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, koji je organizovao ambasador Johan Satler.

„Tekst zahtjeva Venecijanskoj komisiji pripremiće po jedan predstavnik vlasti i opozicije, nakon konsultacija. Dogovoreni zahtjev će Venecijanskoj komisiji uputiti Predsjednik Vlade Crne Gore. Strane se saglašavaju da preduzmu sve neophodne korake ka punoj primjeni mišljenja Venecijanske komisije u najkraćem roku, a najkasnije 15 dana nakon njegovog dostavljanja. Do dostavljanja mišljenja Venecijanske komisije, obustaviće se dalja procedura izbora jednog sudije Ustavnog suda po konkursu koji je Ustavni odbor Skupštine Crne Gore objavio 23.12.2024. godine“,  navode u saopštenju.

Dodaju da nakon potpisivanja ovog sporazuma, strane se obavezuju na normalizaciju političke situacije i ponovno uspostavljanje funkcionalnosti Skupštine.

„Strane se obavezuju da podrže EU reforme i zakonodavne inicijative pripremljene u konsultaciji sa institucijama EU, s ciljem završetka pregovora o pristupanju EU do kraja 2026. godine. Strane se takođe obavezuju da nastave rad parlamentarnog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, s ciljem završetka procesa izborne reforme najkasnije do kraja 2025. godine“,  ističu u saopštenju.

Pored toga, postignuta je saglasnost da se fokus usmjeri na ispunjavanje obaveza iz EU agende, te da se bez prethodno obezbijeđenog opšteg političkog konsenzusa, neće predlagati pitanja koja dijele javnost, kako je to i predviđeno „Barometrom 26“.

Pored ambasadora Satlera i  potpisnika sporazuma, sastanku su prisustvovali predstavnici PES, Boris Pejović i Bojan Božović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto