Politika
Janjušević: Na arbitraži o razgraničenju samo sporni djelovi teritorije
Na jučerašnjem sastanku odbora za razgraničenje Podgorice i Zete nije bilo konkretnog dogovora osim što su se sve strane usaglasile da ne daju informacije za medije. Pošto vijest mora biti odvojena od komentara ostavljamo da ovu odluku čitaoci sami analiziraju.
Mučan i naslijeđen proces crtanja granica se nastavlja, a prema nepotvrđenim saznanjima sledeće sedmice obje strane bi trebalo da na papir stave svoje viđenje graničnih linija kada je u pitanju teritorija i procenat imovine gradskih preduzeća.
Janjušević kaže da arbitražu pokreće Vlada ukoliko po odlukama Skupština vidi da ne postoji dogovor o podjeli imovine i teritorije.
Predstavnici Opštine Zeta traže da im se prepiše sva nesporna teritorija, a da sporna, ako dogovora nema, ide na arbitražu. Od nedavno je poznat i stav Glavnog grada da kompletan proces ide na arbitražu.
Dragiša Janjušević, državni sekretar u Ministarstvu javne uprave, za „Dan“ je objasnio šta je to arbitraža i kako dolazi do nje.
“Do arbitraže dolazi ukoliko postoje neki sporni djelovi u raspodjeli teritorije i imovine. Bilo šta što se spori ukoliko ne mogu dvije strane da se usaglase kroz rad odbora ide na odluke lokalnih skupština i potom na arbitražu koju pokreće Vlada. Arbitražnu komisiju čine stručna lica i ona određuje šta kome pripada. Odluka arbitraže je konačna, odnosno nju ne može sporiti niko”, rekao je Janjušević.
Arbitražu dakle, pokreće Vlada ukoliko po odlukama skupština vidi da ne postoji dogovor o podjeli imovine i teritorije, objašnjava državni sekretar.
“Vlada formira komisiju u kojoj su stručna lica. Arbitraži podliježe samo sporni dio. Recimo od dvadeset naselja, možda se spori jedno naselje ili dio njega. Taj dio ide na arbitražu. Ostala naselja koja se ne spore ne ulaze u taj proces “,kaže Janjušević.
Janjušević objašnjava da se granice određuju po Zakonu o teritorijalnoj organizaciji.
“Postoji zakon i on kaže da svaka lokalna samouprava ima teritoriju i zna koja su njena naselja. Postupa se po tom zakonu i gledaju se naselja i granice naselja i katastarske opštine”, kaže Janjušević.
Kada je riječ o podjeli opreme lokalnih preduzeća Janjušević kaže da i to može ići na arbitražu.
“Tu se arbitraža bavi imovinom na osnovu zakona. Popiše se imovina opštine iz koje se izdvaja druga opština, pogotovo preduzeća. Na osnovu udjela koliko je ranije činila opština koja se izdvaja gleda se procenat i tako se obračunava. Tu se uzima procenat teritorije, stanovnika, poreza, prihoda… Tako se računica izvodi. Nema kompenzacije ako je recimo rađeno na teritoriji opštine koja se izdvaja, jer su korišćeni i njihovi resursi”, kaže Janjušević.
Janjušević ističe da je na Vladi kada formira komisiju da li će dati rok za koliko se proces treba završiti.
“Arbitraža može biti efikasna i brza. Za to vrijeme opštine funkcionišu, bar bi tako trebalo. Ako su planirane investicije na spornoj teritoriji to može biti problematično “, kazao je Janjušević.
Izvor: Dan
Politika
Knežević: Vojska Srbije najjača na Balkanu
Danas sam imao čast da prisustvujem vojnoj vježbi na Pasuljanskim livadama, i još jednom se uvjerim da je Vojska Srbije najjača na Balkanu, poručio je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević.
“Znam da mnogima smeta ova istina, ali nikad nije bila ubojitija i preciznija kao danas za Vidovdan kad se sve vidi. Vjerujem da će brzo doći vrijeme i da će crnogorski vojnici pridruže svojoj braći na nekoj od sljedećih vojnih vježbi. Bili smo zajedno u svim ratovima, možemo valjda biti i na vježbama. Crna Gora i Srbija to je jedna familija”, naveo je Knežević u objavi na društvenim mrežama.
Politika
Arbitraža o razgraničenju Podgorice i Tuzi ipak nije uspjela
Predstavnici Opštine Tuzi u Arbitražnoj komisiji Nik Đeljošaj, Emin Hadži i Nermin Alibašić zabrinuti su zbog ostavke predsjednice komisije Dragane Đurišić jer je postupak razgraničenje ove opštine sa Podgoricom, nakon osam godina, bio pred samim okončanjem.
Vlada je na sjednici koja je održana u petak prihvatila ostavku Dragane Đurišić.
“Posebno je indikativno da je ostavka uslijedila nakon sprovedenog glasanja i utvrđenih stavova članova komisije. Takav potez neminovno otvara pitanje da li je stvarni razlog ostavke nezadovoljstvo rezultatima do kojih je komisija došla tokom svog rada. Podsjećamo da su rezultati rada komisije potvrđivali postojeće granice Opštine Tuzi, otvarali prostor za konačno rješavanje pitanja podjele imovine, ali i ukazivali na ozbiljnu utemeljenost zahtjeva Opštine Tuzi koji se odnose na dio Rakića, Kakaricku goru i dio Fundine. Umjesto da omogući da se postupak okonča na zakonit i institucionalan način, predsjednica komisije je svojim potezom dovela u pitanje višegodišnji rad komisije i dodatno odložila donošenje odluka koje građani Tuzi očekuju još od osnivanja opštine”, saopštili su Đeljošaj, Hadži i Alibašić.
Oni smatraju da građani imaju pravo da znaju zbog čega je zaustavljen proces.
“Pravo građana je da znaju zbog čega je zaustavljen proces koji je bio na korak od završetka i zbog čega nije dozvoljeno da se institucionalno potvrdi rezultat do kojeg je komisija došla nakon višemjesečnog rada”, kažu Đeljošaj, Hadži i Alibašić.
Oni poručuju da bez obzira na novonastalu situaciju, Opština Tuzi neće odustati ni od jednog svog zahtjeva.
“Nastavićemo da, kroz institucije sistema, zastupamo teritorijalnu cjelovitost Malesije, zaštitu njenih interesa i pravičnu podjelu imovine, u skladu sa zakonom, istorijskim činjenicama i interesima građana. Odlaganje procesa ne može promijeniti činjenice niti izbrisati rezultate koji su već utvrđeni tokom rada komisije. Pitanja dijela naselja Kuće Rakića, Kakaricke gore, dijela Fundine i podjele imovine moraće da dobiju svoj konačni epilog”, naveli su Đeljošaj, Hadži i Alibašić.
Opština Tuzi je 23. juna saopštila da je za njih razgraničenje gotova stvar i da Tuzi ostaju u granicama koje važe i sada. Obratili su se ambasadama Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država ukazujući da ako se desi drugačije biće to pritisak na prava Albanaca. Istog dana Dragana Đurišić kazala je da arbitraža nije okončana, te da se postupak završava donošenjem odluke koja se dostavlja i koju potvrđuje Vlada, što se u ovom slučaju nije desilo.
Politika
Mandić: Prave se spiskovi osoba za zabranu ulaska u Crnu Goru
Nova srpska demokratija (NSD) je u saznanju da se prave spiskovi osoba kojima treba zabraniti ulazak u Crnu Goru, kazao je predsjednik Skupštine i lider te partije Andrija Mandić i pozvao inicijatore takvih ideja da to ne čine.
Mandić je rekao da smatra da je od presudnog značaja za budućnost Crne Gore da ona ostane bastion sloboda.
“I kao takva u potpunosti raskine sa svim tekovinama bivšeg režima Mila Đukanovića, koje su te slobode narušavale”, naveo je Mandić na društvenoj mreži Iks.
On je kazao da u ovom slučaju konkretno misli na zabrane ulaska novinarima, političarima, sportistima i intelektualcima.
“NSD je u saznanju da se, mimo znanja naših funkcionera u izvršnoj vlasti, prave nekakvi spiskovi osoba kojima treba zabraniti ulazak u Crnu Goru. Zato javno želimo da pozovemo inicijatore takvih ideja i planova da to ne čine”, naveo je Mandić.
On je dodao da se tako ruši mukotrpno stvarani ambijent da je Crna Gora po poštovanju slobode i uvažavanju ljudskih prava najdalje odmakla u čitavom regionu.
Mandić je kazao da to preporučuje dodatno za članstvo u zajednici civilizovanih i razvijenih evropskih država i da zato nikakva vrsta represije i zabrane nije potrebna onome koji je siguran u vlastiti stav i politiku.
“Nije naodmet podsjetiti da smo upravo mi, srpski političari iz Crne Gore, čak i onima koji su nam zabranjivali ulaske u svoju državu uzvraćali pozivima da posjete našu zemlju”, rekao je Mandić.
On je naveo da nijesu tražili ni očekivali da se bilo kome zabrani ulaz u Crnu Goru, već postupali razumnije, ljudski i sa vjerom da treba težiti kompromisima i pomirenju, a ne svađama.
“Mi više nikada ne treba da idemo stazama autokratskih režima iz ružne prošlosti koji su intelektualcima, novinarima, sportistima i političarima zabranjivali ulaz na teritoriju pod vlastitom kontrolom”, poručio je Mandić.
Crna Gora, prema njegovim riječima, ima dovoljno širine da može da istrpi sve kritike, bile one zaslužene ili nezaslužene.
“I ne treba da šalje jednu lošu poruku koja kasnije može samo poslužiti za dalje komplikovanje odnosa u regionu”, zaključio je Mandić.
-
Hronika2 дана ranijeČeoni sudar u Zeti dvije osobe povređene
-
Politika2 дана ranijeVučić zaprijetio recipročnim mjerama prema građanima Crne Gore
-
Politika3 дана ranijeKnežević: Očekujem da srpski ministri smijene Ranka Krivokapića
-
Politika1 дан ranijeMandić: Prave se spiskovi osoba za zabranu ulaska u Crnu Goru
-
Ekonomija2 дана ranijeNova vijest za putnike: Evropska unija ukida naplatu ručnog prtljaga na letovima
-
Politika2 дана ranijeNSD: Marku Kovačeviću zabranjen ulaz na Kosovo
-
Politika3 дана ranijeĐurović: Trobojka će se uskoro vijoriti ispred Skupštine Crne Gore
-
Politika2 дана ranijeVučićeviću zabranjen ulazak u Crnu Goru

