U sklopu kampanje podizanja svijesti o afričkoj kugi svinja, koju sprovodi Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, a finansira Evropska komisija: AFRIČKA KUGA SVINJA – MJERE PREVENCIJE I KONTROLE KOD DOMAĆIH I DIVLJIH SVINJA, kao nastavak aktivnosti, održaće se tematski sastanci za držaoce svinja i nadležne službe lokalnih uprava čija će reakcija i učešće, uz veterinarsku službu, biti od presudne koristi za uspješan odgovor u preveniranju odnosno suzbijanju bolesti, u slučaju pojave na teritoriji Crne Gore.
Upravo iz potrebe da držaoce svinja i nadležne službe lokalnih uprava bliže upoznamo sa karakteristikama bolesti, rizikom od pojave i mjerama za sprečavanje pojave ove bolesti, posebno u dijelu biosigurnosnih mjera na gazdinstvu, kao i obavezama lokalnih uprava, tokom novembra organizuju se radionice na 8 lokacija na teritoriji Crne Gore (sa najvećim brojem držaoca svinja) za držaoce i lokalnu upravu.
Tematski sastanci su u prethodnom periodu održani na sljedećim lokacijama u Crnoj Gori – Plužine, Pljevlja, Berane, Nikšić, Herceg Novi i Sutomore.
U ponedjeljak, 20. novembra, tematski sastanci će se održatii u Zeti od 12-14h ; sala za vjenčanje u zgradi Opštine Zeta
Podjećamo:
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove već duži sprovodi niz aktivnosti koje su usmjerene na prevenciju odnosno na mjere za spriječavanje pojave ove bolesti, kao što su pojačani nadzor domaćih i divljih svinja i rigorozna kontrola uvoza svinja i proizvoda dobijenih od svinja na graničnim inspekcijskim mjestima kao i podizanje nivoa informisanosti i spremnosti svih uključenih – držaoci svinja,
veterinarsko osoblje, lovci, granične službe, uvoznici mesa i proizvoda od mesa svinja i drugi.
Afrička kuga svinja (AKS) je kontagiozna, virusna, zarazna bolest domaćih i divljih svinja koja se manifestuje u vidu hemoragične groznice, a smrtnost može dostići i 100%. Uzročnik bolesti je virus koji je izrazito otporan na spoljne uslove i ostaje dugotrajno prisutan na zaraženom području. Afrička kuga svinja nikada nije zabilježena na teritoriji Crne Gore.
Uzimajući u obzir nezaustavljivo širenje ove bolesti evropskim kontinentom, a naročito pojavu bolesti u Bosni i Hercegovini, posebno u pograničnom području prema Crnoj Gori, zatim Hrvatskoj, kao i dužu prisutnost u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji i ostalim zemljama regiona, Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj i Grčkoj, način prenošenja i širenja, nepostojanje vakcine kao ni efikasne terapije protiv ove bolesti, afrička kuga svinja trenutno predstavlja najveću prijetnju sektoru svinjarstva Crne Gore i populaciji divljih svinja.
Bolest nije opasna za ljude i druge životinje!
Obolijevaju isključivo domaće i divlje svinje, svih kategorija.