Politika
Đukanović danas i formalno ostaje simbol časti i dostojanstva DPS-a
Urednik

Milo Đukanović, iako se formalno povukao iz aktivne politike, ostaje važna figura u crnogorskom političkom životu. Nakon što je Demokratska partija socijalista (DPS) izgubila vlast na parlamentarnim izborima 2020. godine, Đukanović je najavio povlačenje s mesta predsjednika stranke. Međutim, njegov uticaj unutar DPS-a i dalje je značajan, a stranka planira na današnjem kongresu da ga proglasi počasnim predsjednikom, čime je potvrđen njegov status kao jedne od najvažnijih ličnosti u Demokratskoj partiji socijalista.
Šta znači uloga počasnog predsjednika?
Kao počasni predsjednik DPS-a, Đukanović neće imati direktnu ulogu u svakodnevnom upravljanju strankom, ali će i dalje biti simbolički lider i savjetodavac. Njegovo iskustvo i autoritet omogućiće mu da nastavi da igra ključnu ulogu u oblikovanju političke strategije stranke, posebno u kontekstu priprema za buduće izbore i nastojanja da DPS povrati izgubljenu podršku.
Milo Đukanović tokom svoje karijere bio je optuživan za različite afere i kontroverze. Neke od najznačajnijih optužbi uključuju:
1. Korupcija i zloupotreba položaja
- Đukanović je više puta bio optuživan za korupciju i zloupotrebu položaja radi sticanja lične i političke koristi. Kritičari tvrde da je koristio svoj uticaj kako bi obogatio sebe i svoje bliske saradnike.
- Jedna od najpoznatijih optužbi vezana je za navodno učešće u krijumčarenju cigareta tokom 1990-ih godina, kada je Crna Gora bila pod međunarodnim sankcijama. Optužbe su bile usmerene na to da je Đukanovićeva Vlada bila umešana u ilegalnu trgovinu cigaretama, što je donosilo ogromne prihode.
2. Povezanost s organizovanim kriminalom
- Đukanović je bio optuživan za povezanost s organizovanim kriminalom, uključujući navodne veze s kriminalnim grupama koje su delovale u Crnoj Gori i šire. Te optužbe nikada nisu dokazane na sudu, ali su ga pratile tokom čitave karijere.
- Italijanska tužilaštva su u prošlosti istraživala njegovu navodnu ulogu u krijumčarenju cigareta i povezanost s italijanskim mafijaškim grupama.
3. Autoritarni stil vladavine
- Đukanović je kritikovan zbog autoritarnog stila vladavine, uključujući navodno potiskivanje političkih protivnika, kontrolu medija i zloupotrebu državnih institucija radi održanja vlasti.
- Tokom njegove vladavine, mediji su često bili pod pritiskom, a opozicione stranke i kritičari su tvrdili da su bili meta progona i ucenjivanja.
4. Privatni poslovi i finansijske afere
- Đukanović je bio optuživan za korišćenje političkog uticaja radi sticanja lične finansijske koristi. Postoje navodi da je koristio svoj položaj za promociju privatnih poslovnih interesa, uključujući investicije u nekretnine i druge sektore.
- Jedna od afere vezana je za njegovu navodnu ulogu u privatizaciji državnih preduzeća, gde su se pojavile sumnje da su procesi bili neprozirni i da su donosili korist određenim pojedincima.
5. Optužbe za pranje novca
- Đukanović je bio meta istraga u vezi s navodnim pranjem novca. Italijanske i druge međunarodne vlasti istraživale su njegove finansijske transakcije, ali su te optužbe ostale nedokazane na sudu.
6. Kontroverze oko referenduma o nezavisnosti
- Đukanović je kritikovan zbog navodnih manipulacija tokom referenduma o nezavisnosti Crne Gore 2006. godine. Neki opozicioni političari i posmatrači tvrdili su da je referendum bio organizovan na način koji je favorizovao opciju za nezavisnost, uključujući navodno pritiskanje birača i nejasne procedure.
Proglašenje Mila Đukanovića za počasnog predsjednika Demokratske partije socijalista (DPS) predstavlja spoj prošlosti i budućnosti za ovu stranku. Njegova prisutnost, može biti mač sa dvije oštrice – dok neki vide u njemu garanciju kontinuiteta i stabilnosti, drugi kritikuju da DPS, sa starim liderom u pozadini, teško može predstavljati potpuno reformisanu i osveženu stranku.
Ovo može biti nova era za DPS, ali sa snažnim odsjajem prošlosti. Stranka se suočava s izazovom da zadrži svoje tradicionalne glasače, privuče nove i istovremeno se nosi sa optužbama za korupciju i autoritarizam iz proteklih decenija. Đukanovićeva uloga kao počasnog predsjednika može biti most između stare garde i novih generacija unutar stranke, ali istovremeno postavlja pitanje koliko je DPS spreman na istinske promjene.
U suštini, ovo je pokušaj DPS-a da balansira između tradicije i modernizacije, ali prava promjena će zavisiti od toga koliko će stranka biti spremna da se distancira od tereta prošlosti i krene ka novom početku.
Može vam se dopasti
Politika
Spajić potpisao sporazum sa opozicijom

Sporazum je potpisan na sastanku održanom u prostorijama Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, koji je organizovao ambasador Johan Satler.
„Tekst zahtjeva Venecijanskoj komisiji pripremiće po jedan predstavnik vlasti i opozicije, nakon konsultacija. Dogovoreni zahtjev će Venecijanskoj komisiji uputiti Predsjednik Vlade Crne Gore. Strane se saglašavaju da preduzmu sve neophodne korake ka punoj primjeni mišljenja Venecijanske komisije u najkraćem roku, a najkasnije 15 dana nakon njegovog dostavljanja. Do dostavljanja mišljenja Venecijanske komisije, obustaviće se dalja procedura izbora jednog sudije Ustavnog suda po konkursu koji je Ustavni odbor Skupštine Crne Gore objavio 23.12.2024. godine“, navode u saopštenju.
Dodaju da nakon potpisivanja ovog sporazuma, strane se obavezuju na normalizaciju političke situacije i ponovno uspostavljanje funkcionalnosti Skupštine.
„Strane se obavezuju da podrže EU reforme i zakonodavne inicijative pripremljene u konsultaciji sa institucijama EU, s ciljem završetka pregovora o pristupanju EU do kraja 2026. godine. Strane se takođe obavezuju da nastave rad parlamentarnog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, s ciljem završetka procesa izborne reforme najkasnije do kraja 2025. godine“, ističu u saopštenju.
Pored toga, postignuta je saglasnost da se fokus usmjeri na ispunjavanje obaveza iz EU agende, te da se bez prethodno obezbijeđenog opšteg političkog konsenzusa, neće predlagati pitanja koja dijele javnost, kako je to i predviđeno „Barometrom 26“.
Pored ambasadora Satlera i potpisnika sporazuma, sastanku su prisustvovali predstavnici PES, Boris Pejović i Bojan Božović.
Politika
Rok za zamjenu ličnih karata produžen do 30. septembra

Skupština Crne Gore usvojila je danas izmjene zakona o ličnoj karti, po kojima se rok za zamjenu ovih dokumenata produžava do 30. septembra.
Da se rok za za zamjenu lične karte produži ranije su tražili poslanici Pokreta Evropa sad Miodrag Laković i Demokrata Duško Stjepović.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) naveli su ranije za CdM da 191.519 punoljetnih crnogorskih državljana sa prebivalištem u Crnoj Gori ne posjeduje elektronsku ličnu kartu i pozivaju građane da najkasnije do 30. marta zamijene stare lične karte.
Za razliku od još uvijek važeće lične karte, koja sadrži lične podatke (koji su laserski ugravirani i vidljivi na ličnoj karti), biometrijske i druge podatke, nova-elektronska lična karta sadrži i certifkate, i to: certifikat za elektronsku identifikaciju i certifikat za kvalifikovani elektronski potpis.
Namjena certifikata za elektronsku identifikaciju jeste korišćenje ličnih identifikacionih podataka u elektronskom obliku koji jednoznačno određuju pravno lice, fizičko lice ili fizičko lice u svojstvu registrovanog subjekta, odnosno njegova primarna namjena je dokazivanje identiteta pri korišćenju dostupnih elektronskih usluga.
“U tom smislu, ista ima istu svrhu kao i vizuelna identifikacija. Cetifikat za kvalifikovani elektronski potpis služi potpisivanju digitalnim putem i u tom smislu ima istu pravnu snagu kao svojeručni potpis, iz čega proizilazi da se mnoge administrativne i druge obaveze mogu obaviti digitalno, odnosno elektronski uz napomenu da kvalifikovani elektronski potpis važi isključivo u digitalnom format”, kazali su iz MUP-a.
Građani su oslobođeni plaćanja administrativne takse za izdavanje lične karte, dok iznos naknade za obrazac iznosi pet eura.
Propisano je i da će se novčanom kaznom u iznosu od 120 eura do 300 eura kazniti za prekršaj građanin, ako između ostalog, ne podnese zahtjev za zamjenu lične karte u roku od osam dana od dana prestanka važenja lične karte, oglašavanja nevažećom ili utvrđivanja razloga za zamjenu lične karte.
Politika
Knežević saopštio uslove za rekonstrukciju Vlade

Poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević kazao je na današnjoj sjednici Skupštine da neće glasati za rekonstrukciju Vlade dok im se ne da rok za otvaranje priče o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu i dok Bošnjačka stranka ne napusti savez sa DPS-om u Bijelom Polju.
Poslanik DNP-a Milan Knežević naveo je da pokojni ministar odbrane SRJ Pavle Bulatović nije nikakav zločinac već heroj koji se hrabro suprotstavio NATO agresiji 1999. godine. On je poručio da se ne može napadati Bulatović, a ćutati na sve što je devedesetih godina radio Milo Đukanović.
“Mi za rekonstrukciju nećemo glasati dok nam se ne da rok za otvaranje priče o srpskom jeziku i zakonu o državljanstvu i dok Bošnjačka stranka ne napusti savez sa DPS u Bijelom Polju. To je naš eksplicitan stav i red je da ga saopštim ovdje da ga svi čujete”; kaže Knežević.
“Ovdje niko neće kanonizovati Mila i igrati salsu sa nama a misliti o tangu sa Milom”
On je naveo da DNP nije dao kvorum kada je trebalo da se izjašnjava i zakonu o energetici, jer su se tako odredili prema incijativi kolega iz BS koji nijesu podržali inicijativu za osnivanje Anketnog odbora koji treba da se bavi “Crnim trojkama”.
“Možda ovo nekome nije pitanje budućnosti, ali nama je itekako važno da znamo ko su bili egzekutori i nalogodavci ubistava iz 90-tih i 2000-tih za vrijeme vladavine Mila Đukanovića. Što se nas tiče, Pavle Bulatović nije zločinac, nego heroj koji se suprotstavio agresiji NATO. Jer ako je on zločinac onda je njegov nalogodavac i arhizločinac bio i ostao Milo Đukanović, koji je u to vrijeme bio premijer, kada je Bulatović bio ministar unutrašnjih poslova. Ovdje niko neće kanonizovati Mila i igrati salsu sa nama, a misliti o tangu sa Milom. To želim javno da saopštim, da ne bude posle da nisam rekao. Kao što smo Spajiću poručili da nećemo glasati za predloženu rekonstrukciju sve dok ne čujemo odgovor od njega kad će početi vremenski rokovi za dijalog oko pitanja srpskog jezika i dvojnog državljanstva, ali i kad čujemo kada će kolege iz BS shodno koalicionom dogovoru napustiti koaliciju sa DPS u Bijelom Polju. To je naš jasan i eksplicitan stav”, kazao je Knežević.
Poslanik Bošnjačke stranke Jasmin Ćorović kazao je da je upravo DNP/ZBCG najviše govorila protiv prekrajanja izborne volje u Budvi, a sada to traži u Bijelom Polju.
“Dakle vi to sada tražite od nas u Bijelom Polju, toliko o principijelnosti”, kazao je Ćorović.
Knežević je naveo da se snažno salaže za prava lingvističke većine u Crnoj Gori, a to su ljudi koji govore srpskim jezikom.
Ćorović je rekao da podržava da se otkrije istina o svim zločinima i ubistvima u Crnoj Gori.
Lider DNP kaže da Anketni odbor o “Crnim trojkama” ima za cilj da otkrije istinu, i “možda se vi bojite da će se doći do Mila Đukanovića”.
“Govorite o deportacijama a ne pominjete da je Đukanović tada bio prijemijer. Nazovite Đukanovića zločincem”, rekao je Knežević.
Potpredsjednik parlamenta Mirsad Nurković (BS) kazao je da ih interesuje istina i da žele da dođu do svih informacija, bez obzira do koga vode.
“Do koga god tragovi da odvedu, srećno mu bilo. Istina se mora znati, jer su Bošnjaci stradali”, rekao je Nurković.
Knežević je ranije danas kazao da njemački ambasador Peter Felten i njegov zamjenik “pojedinačno saslušavaju poslanike parlamentarne većine i ubjeđuju ih da idu sa reformisanim DPS-om na čijem čelu je Milo Đukanović”.
“Postavlja se logično pitanje – da li je na sastanak sa Feltenom potrebna stara lična karta ili nova? Pošto ja imam staru ličnu, a volio bih da neke od kolega koje su bile na sastanku mi kažu treba li stara ili nova lična karta. Upitao bih Feltena sa kojim pravom on sastavlja i rastavlja parlamentarnu većinu i ruši najjaču parlamentarnu stranku po broju poslanika iz redova parlamentarne većine, kad se ni u samoj Njemačkoj nije sastavila vlada”, kazao je Knežević.
Ističe da je zabrinjavajuće što Felten istupa kao individua i pojedinac, jer vlada u Njemačkoj nije formirana i na taj način nas, kako kaže, direktno konfrontira sa SAD i Donaldom Trampom.
“Šaljem poruku Feltenu – nećete nas svađati sa Donaldom Trampom. Neću vam dozvoliti da me posvađate sa Trampom i sa politikom koju on realizuje ovih nedjelja, i koja će globalno, nadam se, zaživjeti i u Crnoj Gori. Mi iz koalicije ZBCG otvoreno smo podžavali Donalda Trampa i agitovali u njegovoj kampanji”, kazao je Knežević.
Ističe da od njemačke vlade očekuje da “Feltena pošalje nazad kući u Njemačku, ili u Rusiju jer mu je tazbina iz Rusije”.
Istaknuto


Nađa Micevski za Portal Zeta: Zeta je moj prvi klub i klub koji me je svemu naučio
Pripremila: Tamara Raičević


Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru
Od subote 15.marta do 15. maja na snazi je zabrana ribolova u Nacionalnom parku Skadarsko jezero, u skladu sa naredbom...


Izložba slika i promocija knjiga „Boja sna“ i „Kad nemiri utihnu“ autorke Slađane Pupović
Pripremila: Ana Božović


Kukuličić za Portal Zeta: Trčanje je oduvjek bilo dio mog života
Pripremila: Tamara Raičević


Matija Radović zasijao u Veneciji
Na prestižnom Svjetski Kupu u Veneciji, koji je okupio preko 2000 takmičara, mladi borci kikboks kluba „Zeta“ dostojno su se...
Najnovije
Istaknuto
-
Priroda i društvo3 дана ranije
Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru
-
Zeta3 дана ranije
Opština Zeta sprovodi konsultacije za izradu prve Strategije za razvoj sporta
-
Politika1 дан ranije
Spajić potpisao sporazum sa opozicijom
-
Sport1 дан ranije
Nađa Micevski za Portal Zeta: Zeta je moj prvi klub i klub koji me je svemu naučio
-
Politika4 дана ranije
Knežević saopštio uslove za rekonstrukciju Vlade
-
Ekonomija2 дана ranije
Od 2022. godine zarade rasle oko 200 odsto, a inflacija između 30 i 70 odsto
-
Zanimljivosti4 дана ranije
Stručnjaci tvrde da grožđe sprečava razvoj teških bolesti
-
Politika3 дана ranije
Rok za zamjenu ličnih karata produžen do 30. septembra