Connect with us

Politika

Milović planira izručenje državljanina Srbije Kosovu?

andrej milović

Ministar pravde Andrej Milović , u emisiji  Načisto na TV Vijesti pričajući o ekstradiciji poručio da je njegovo diskreciono političko pravo  kome nekoga može izručiti.

Milović je kazao da je politička odluka o tome da li će Do Kvona izručiti SAD ili Južnoj Koreji, ali nije htio da otkrije čemu naginje.

„SAD su naš glavni spoljno-politički partner, želimo da što prije potpišemo bilateralni sporazum o izručenju, da bismo na taj način napravili pravni okvir za buduća izručenja“, kazao je Milović.

Pričajući o ekstradiciji, on je dodao da je svim ambasadorima rekao da će sva lica biti izručivana.

„Kod mene je politika da rješenja ne smiju i akti da prenoće na mom stolu, sve se potpisuje odmah i radi se odmah, tako će biti i po pitanju ekstradicija“, izjavio je Milović.

Osvrćići se na odluku svog prethodnika Marka Kovača koji je odbio da Kosovu izruči državljanina Srbije Momčila Vukotića (61), osumnjičenog za ratne zločine na teritoriji Peći 1999. godine. on je kazao da pravilo reciprociteta postoji kada nema potpisanog bilateralnog sporazuma o ekstradiciji.

„Mi sa Kosovom nemamo potpisan bilateralni sporazum o izručivanju, šta će se desiti ukoliko crnogorsko tužilaštvo potražuje i država Crna Gora neko lice koje se nalazi na Kosovu a ministar pravde Kosova odlučuje o tom pitanju, podsjetiću vas da univerzalno načelo u međunarodnom pravu kada ne postoji bilateralni sporazum jeste načelo reciprociteta. Sjutra ukoliko neki vrh, član kriminalne grupe, vođa kriminalne grupe bude uhapšen na Kosovu, i Crna Gora jer vodi postupak traži njegovo izručenje, i Ministar pravde Kosova kaže kao što je vaš ministar pravde odbio da izruči tuđeg državljanina… ja sada pokrećem mehanizam reciprociteta i vrh kriminalne i taj član neće biti izručen“, izjavio je Milović.

Njegov prethodnik Kovač odbio je izručenje jer smatra da je povrijeđena Evropska konvencija o ljudskim pravima.

„U rješenju Specijalnog tužilaštva Kosova o pokretanju istrage nije navedeno koje radnje je preduzeo Vukotić, a koje ulaze u sastav krivičnih djela, već se navodi da se poslije 24 godine navodno pojavio svjedok koji je prepoznao njegovu sliku u nekom albumu“, kazali su tada iz ministarstva pravde.

Podsjećamo Evropska konvencija o ekstradiciji ukazuje kada se ne izdaje odobrenje za izručenje pa je tako u članu 3 stav jedan naglašeno:

Izdavanje se neće odobriti za dela koja su, prema oceni zamoljene strane, politička krivična dela ili dela povezana sa takvim krivičnim delom, dok u stavu dva istog člana stoji izdavanje se takođe neće odobriti ako je u zamoljenoj državi s razlogom zasnovano mišljenje da je izdavanje zatraženo zbog krivičnog dela iz opšteg prava radi gonjenja ili kažnjavanja lica zbog rasne pripadnosti, vere, nacionalnosti ili političkih ubeđenja ili ako se smatra da bi položaj tog lica bio pogoršan iz ovih razloga.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

DPS danas predaje parlamentu inicijativu za razrješenje Mandića

andrija mandić

Demokratska partija socijalista (DPS) trebalo bi danas da preda Skupštini inicijativu za razrješenje njenog šefa Andrije Mandića (Nova srpska demokratija – NSD) kog, pored ostalog, smatraju odgovornim za potencijalnu zloupotrebu službenog vozila parlamenta u noći kad je Danilo Mandić, bratanić i neformalni tjelohranitelj prvog čovjeka zakonodavnog doma, navodno ranio dvoje ljudi u Podgorici.

To je “Vijestima” potvrdio izvor iz DPS-a, rekavši da su inicijativu uputili sinoć na potpis kolegama iz ostatka opozicije.

On je, međutim, kazao da slučaj moguće zloupotrebe službenog automobila Skupštine, odnosno eventualnog ustupanja njenih resursa bezbjednosno interesantnim licima (BIL), nije jedini razlog zbog kog zahtijevaju smjenu Mandića. Navodi da se od konstituisanja aktuelnog saziva parlamenta, integritet te institucije “smišljeno urušava”, i da je Mandić najodgovorniji i za to, ali i za “ukidanje njene kontrolne uloge”, “sprovođenje nacionalističke i antievropske politike”, te “remećenje mukotrpno građene politike odnosa sa susjedima”.

Prema Poslovniku Skupštine, predlog za razrješenje njenog predsjednika mora potpisati najmanje deset poslanika. S obzirom na to da DPS ima 17, znači da im ne fali potpisa da bi inicirali predlog. Ako se on nađe na dnevnom redu i ako se o njemu bude glasalo, za smjenu Mandića potrebna je podrška većine od ukupnog broja poslanika, najmanje 41.

Međutim, iz većine vladajućih partija poručili su da prvi čovjek zakonodavnog doma ne bi trebalo da podnese ostavku zbog slučaja potencijalne zloupotrebe državne imovine, što znači da neće ni glasati za njegovu smjenu.

DPS i Socijaldemokrate (SD), i ako bi za inicijativu dobili podršku vladajuće Bošnjačke stranke (BS) koja je već jednom glasala za smjenu Mandića, ne bi imali dovoljnu podršku da ga “sruše”. BS ima šest poslanika, Građanski pokret (GP) URA četiri, a po jednog Demokratska unija Albanaca i Hrvatska građanska inicijativa, što je s DPS-om i SD-om ukupno 32. Ukoliko bi im se eventualno pridružile dvije nezavisne poslanice Jevrosima Pejović i Radinka Ćinćur, te poslanik Force Ilir Čapuni koji je nedavno kazao “Vijestima” da će glasati za razrješenje Mandića, to ponovo ne bi bilo ni blizu većine potrebne za smjenu – imali bi 35 glasova za.

DPS, SD i GP URA podnijeli su 24. aprila skupštinskom Odboru za bezbjednost i odbranu inicijativu za kontrolno saslušanje vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića i vršioca dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića. U inicijativi navode da način na koji su nadležni reagovali u slučaju Danila Mandića budi zabrinutost i sumnju u zakonitost i nepristrasnost njihovog postupanja.

Skupština i Andrija Mandić i dalje ne odgovaraju na pitanja “Vijesti” koja se tiču vozila kojim je 19. aprila navodno upravljao Danilo Mandić, a koje se vodi na tu instituciju. Predsjednik zakonodavnog doma je 30. aprila saopštio da se nije oglašavao kako niko ne bi imao povoda da kaže da vrši pritisak na nadležne, poručivši da je ovo “neka nova Crna Gora”, i da “u njoj niko ne može biti izuzet od primjene zakonske kazne, pod uslovom da je istinski kriv”.

Andrija Mandić je početkom marta prošle godine “preživio” glasanje o smjeni, koje je takođe bio inicirao DPS.

 

Izvor: Vijesti

Continue Reading

Politika

Joković: Dužni smo da se borimo za ekonomska i socijalna prava svih građana

vladimir joković

U ime Socijalističke narodne partije Crne Gore i u svoje lično ime, upućujem vam iskrene čestitke povodom 1. maja – Međunarodnog praznika rada, poručio je Vladimir Joković, predsjednik SNP-a i ministar poljoprivrede.

„Drage građanke i građani Crne Gore, Ovaj dan nas podsjeća na dugu i tešku borbu radnika za svoja prava, dostojanstven rad i pravedno društvo. Danas, više nego ikada, dužni smo da se borimo za ekonomska i socijalna prava svih građana, za bolje uslove rada, sigurnost na radnom mjestu i dostojanstven život svakog čovjeka“,  naveo je Joković.

On je dodao da SNP ostaje posvećena borbi za pravednije društvo u kojem će rad i trud svakog pojedinca biti poštovani i adekvatno nagrađeni. Samo zajedno, solidarno i odgovorno, možemo izgraditi društvo jednakih šansi i sigurnije budućnosti.

„Srećan vam 1. maj – praznik rada, solidarnosti i zajedništva“, poručio je Joković.

Continue Reading

Politika

Mandić o sinovcu: Istraga da bude brza i nezavisna

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je da očekuje da istraga o slučaju u kojem je njegov sinovac Danilo Mandić osumnjičen da je ranio dvije osobe, bude brza, temeljna i nezavisna, i dodao da je za taj slučaj saznao iz medija.

Mandić je na mreži Iks naveo da se oko te situacije nije oglašavao, kako niko ne bi imao povoda da kaže da vrši pritisak na nadležne organe.

„Ovo je neka nova Crna Gora i u njoj niko ne može biti izuzet od primjene zakonske kazne, pod uslovom da je istinski kriv“,  rekao je Mandić.

On je istakao da je o situaciji i optužbama protiv njegovog sinovca Danila saznao iz medija, kao i većina građana.

Mandić je naveo da, po zvaničnim informacijama, dvije lakše povrijeđene osobe izričito tvrde da Danilo nije povezan sa „nemilim događajem“ i da se, uprkos tome, on nalazi u istražnom zatvoru.

„Naravno, očekujem da istraga bude brza, temeljna i nezavisna, osim ako neko ne misli da ga treba strijeljati prije završetka postupka, a bilo bi dobro da ti i takvi to saopšte javno i na taj način sebe razobliče pred crnogorskom javnošću“, poručio je Mandić.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto