U državnom parlamentu 44 poslanika DPS-a, LP-a, SDP-a, SD-a i URA 16. avgusta prošle godine pritiskom na taster „za“ promijenili su Zakon o teritorijalnoj organizaciji kojim je Zeti, a i Podgorici promijenjen status. Zeta je tako postala samostalna opština, a godinu kasnije potvrđuje se da je mnogo lakše postati nego opstati. Ostala je dilema je li ovo bio dio izbornog inženjeringa uoči prvih lokalnih izbora u Zeti i Podgorici nakon avgustovskih političkih promjena i pokušaj DPS-a da sačuva vlast „presipanjem“ birača.
A kako se političke sudbine mijenjaju najbolje govori da je protivnik mijenjanja statusa političkom odlukom nekadašnji DF, upravo preuzeo rukovođenje samostalnom opštinom. Više hiljada građana Zete pamtiće to ljeto 2022. godine po protestima jer su upravo na ulici sačekali rezultate glasanja u parlamentu.
Gradonačelnik Zete Mihailo Asanović, kazao je da je samostalnost Zete još misaona imenica.
„Novo rukovodstvo Zete, koje je od maja zajednički krenulo u postavljanje temelja nove samostalne opštine, za oko četiri mjeseca uradilo sve što je bilo moguće. Dobar dio urađenog i dalje zavisi od Vlade, ministarstava i Glavnog grada, ali su pomaci sa nulte tačke vidljivi, iako Zetu kao opštinu do kraja godine čeka dosta novih koraka ka samostalnosti. Dosta odluka bitnih za funkcionisanje i razvoj opštine je usvojeno na poslednjoj sjednici Skupštine, i čekamo primjenu. U prvom dijelu godine teorijski nije bilo moguće početi sa naplatom sopstvenih i ustupljenih prihoda, ali nas realizacija toga očekuje tokom trećeg kvartala. Imamo problem u funkcionisanju preduzeća Glavnog grada na teritoriji Zete, iako smo skoro u svakodnevnoj komunikaciji, ali to je svakako problem koji ima i Glavni grad, a naslijeđen je zbog nerada prethodnog rukovodstva. Često se nalazimo u začaranom krugu sa MUP-om, Ministarstvom finansija i Upravom prihoda i carina, gdje već par mjeseci čekamo zeleno svjetlo za izradu novih registarskih tablica, preregistraciju privrednih subjekata i naplatu ustupljenih prihoda“, ističe Asanović.
On je istakao da su obavili nekoliko sastanaka sa novim rukovodstvom Glavnog grada i dogovorili u narednom periodu precizno utvrđivanje sredstava koje je Grad prikupio umjesto Opštine Zeta, kao i njihov transfer.
„Lako je zaključiti da je najlakše bilo da Zeta postane opština na papiru i to preko noći, ali samostalnost Zete će se tek opravdati i dokazati u vremenu pred nama, a jedno je sigurno, interes građana Zete je u prvom planu“, poručio je Asanović za Dan.
Zeta je mijenjala status tokom godina, od Gradske opštine, do Opštine u okviru Glavnog grada. Mijenjala je i budžet i on se kretao oko tri miliola eura. Do 30. juna ove godine finansirani su iz kase grada, a ovu godinu su planirali da imaju budžet 3.175.582 eura.
„Zetski zakoni“ pred Ustavnim sudom
Na inicijativu Demokratskog fronta Ustavni sud trebao je da provjeri ustavnost Zakona o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore i Zakona o Glavnom gradu. Prethodno je Zakonodavni odbor Skupštine Crne Gore donio stav da zakon nije u skladu sa Ustavom Crne Gore. Ustavni sud o zakonima još nije odlučivao.