Priroda i društvo
Ukrajinci u budućnosti mogu uticati na demografsku sliku Crne Gore
Migracije stanovništva su uvijek izazovne teme, jer mi tih podataka nemamo i ne postoji cjelovitiji mehanizam za praćenje stanovništva, osim podataka Eurostata koji su jedini mjerodavni i zvanični izvor.
Mladi napuštaju Crnu Goru u potrazi za boljim životom, a drugi dolaze tražeći mir. Naravno, riječ je o Ukrajincima.
Procjene Eurostata donose frapantne podatke – Crnu Goru je za deceniju, tačnije od 2011. do 2021. godine napustilo 74.000 građana.
Podaci Eurostata računaju se na osnovu odobrenih boravišnih dozvola za zemlje Evropske unije, kazala je demografkinja Mileva Brajušković Popović za RTCG.
“Eurostat dobija te podatke na osnovu dobijenih dozvola za boravak u određenim zemljama Evropske unije. Tako je od 2010. do 2019. godine učetvorostručen broj tih dozvola, sa oko 900 na 4.000. Do 2021. godine odobreno je 24.000 boravišnih dozvola samo za države EU. U ovoj studiji na osnovu ukupnog kretanja stanovništva izračunali su da je migracija od 2011. do 2021 iznosila 74.000. Naravno, to su samo procjene”, pojasnila je Brajušković Popović.
Sa druge strane u Crna Gora je primila 32.000 ukrajinskih izbjeglica, više od bilo koje države regiona.
Zvanične procjene iz Ukrajine govore da trenutno 5,4 procenata stanovnika Crne Gore čine ukrajinske izbjeglice.
Zbog svega, pitanje je da li i kako sve to može uticati na demografsku sliku naše zemlje.
“Njihov uticaj je s aspekta vremena dvojak trenutan, u momentu doseljavanja ta lica mijenjaju apsolutni broj stanovnika naše države i strutkuru ali i dugoročan, upravo kroz razlike u strukturama stanovništva, prije svega mislim na polnu i starosnu strutkuru u budućnosti će se to reflektovati i na natalitet i na mortalitet stanovništva”, navodi demografkinja Mileva Brajušković-Popović.
Međutim, kako kaže Brajuškovićeva, da bi se moglo precizno govoriti o uticaju na demografsku sliku, morali bi znati između ostalog i koliko državljana Ukrajine namjerava da se zadrži u našoj zemlji, a za sada je jedino poznato do kada im traje privremena zaštita u Crnoj Gori.
Stranci u našim školama – Najviše đaka iz Rusije, Ukrajine, Turske…
Crnogorski obrazovni sistem u potpunosti je otvoren za integraciju djece sa drugih govornih područja, saopštila je za TVCG načelnica Direkcije za osnovno obrazovanje i vaspitanje u Ministarstvu prosvjete Olivera Nikolić.
Ona je kazala da je u prethodnoj školskoj godini u našem obrazovno-vaspitnom sistemu bilo 4.500 djece sa drugih govornih područja iz preko 40 država.
Oni su, kako navodi Nikolić, bili uključeni u predškolske ustanove oko 600 djece, u osnovne 3.200 djece i oko 700 đaka u srednje škole.
Najviše đaka je, ističe Nikolić, iz Rusije, Bjelorusije, Ukrajine, Turske i Njemačke. Stranaca je najviše u školama u Baru, Budvi, Tivtu, Herceg Novom i Podgorici.
Nikolić je saopštila i da Ministarstvo prosvjete preduzimaju niz aktivnosti, kako bi se ta djeca adaptirala u crnogorsko društvo.
“Tako smo u prethodnom periodu dali saglasnost za upisivanje većeg broja đaka u odjeljenima u školama u kojim je značajan upis djece stranaca. Realizuje se učenje crnogorskog jezika i to su dva časa sedmično”, saopštila je Nikolić.
Može vam se dopasti
Priroda i društvo
Od danas trodnevna žalost u Crnoj Gori
Povodom tragičnog događaja koji se dogodio na Cetinju, u kojem je nastradalo 12 osoba, Vlada Crne Gore je na hitnoj telefonskoj sjednici donijela Odluku da se 2, 3. i 4. januar proglase za Dane žalosti.
“Užasna tragedija, koja nas je sve pogodila. Održaćemo i sjednicu Vijeća za nacionalnu bezbjednost na kojoj ćemo razmatrati i brojne opcije, pa i potpunu zabranu posjedovanja oružja, jer poslije ovoga moramo da se zapitamo, kome se smije dozvoliti da posjeduje oružje u Crnoj Gori”, poručio je ovim povodom premijer Milojko Spajić.
Podsjećamo, dan žalosti označava se obaveznim isticanjem zastave na pola koplja na svim zgradama državnih organa i zgradama organa lokalne samouprave i javnih ustanova, u skladu sa Zakonom o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore.
U skladu sa Odlukom, na javnim mjestima neće se održavati programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera, a u ugostiteliskim objektima neće se emitovati muzika.
Elektronski i drugi mediji dužni su svoje programske sadržaje prilagoditi obilježavanju dana žalosti.
Priroda i društvo
Vujović: Medijski savjet za samoregulaciju osuđuje jučerašnje ometanje novinara da obavljaju posao
Medijski savjet za samoregulaciju najoštrije osuđuje jučerašnje ometanje i sprečavanje novinara da obavljaju svoj posao u parlamentu, kazao je izvršni sekretar Ranko Vujović.
“Novinari su već duži niz godina izloženi otvorenim uvredama, poniženjima i fizičkim napadima. Jučerašnji incident je utoliko teži, jer je izazvan od visokog političkog funkcionera jedne od vladajućih partija, koji je prilično grubo pokušao da spriječi fotoreportere, snimatelje i novinare da isprate jednu od kriznih situacija u zgradi parlamenta “, naveo je u saopštenju.
Pravdajući se da se radi o bruci koju ne treba snimati taj poslanik je demonstrirao potpuno nepoznavanje novinarskog posla i uloge medija u društvu, dodao je.
“Upravo je snimanje bruke, kako kaže poslanik, odnosno praćenje zloupotreba u najvišem zakonodavnom domu misija i uloga medija i novinara. Ili da pojednostavimo, u tom trenutku je postojao javni interes da novinari i snimatelji ostanu u plenarnoj sali i zabilježe incident koji se dešavao naočigled svih prisutnih”, istakao je.
On je istakao da pomenuti poslanik je zaboravio ili ne zna da su političari ti koji su najodgovorniji za stvaranje ambijenta u državi koji će omogućiti novinarima i medijima sigurnost i bezbjednost u radu.
“U normalnim državama bi političari trebali da budu poslednji od kojih će se novinari plašiti ili strijepiti. Nažalost, izgleda da je praksa u nas nešto drugčija i da će trebati još mnogo vremena da protekne dok neki naši političari prihvate i razumiju da su napadi na novinare i medije napadi na temelje svakog demokratskog društva pa i ovog našeg”, zaključuje u saopštenju.
Priroda i društvo
Objavljen konkurs za doktorske studije u drugom roku
Univerzitet Crne Gore objavio je konkurs za upis na doktorske studije u drugom upisnom roku za ukupno 63 slobodna mjesta.
Konkurs je objavljen u dnevnim novinama i na zvaničnoj internet stranici Univerziteta.
Prijave sa potrebnom dokumentacijom podnose se 2. i 3. decembra, do 14 sati organizacionim jedinicama Univerziteta.
Za studijski program Održivi razvoj prijave se podnose u prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore.
Slobodna mjesta za upis su raspoloživa na sljedećim fakultetima: Biotehnički fakultet (5), Elektrotehnički fakultet (13), Fakultet za sport i fizičko vaspitanje (7), Filološki fakultet (5), Medicinski fakultet (3), Filozofski fakultet (1), Građevinski fakultet (7), Mašinski fakultet (4), Metalurško-tehnološki fakultet (4), Pomorski fakultet (4), Prirodno-matematički fakultet (1) i Institut za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije (9).
Na studijski program Održivi razvoj mogu konkurisati kandidati koji su prethodne nivoe studija završili u oblastima prirodnih i tehničkih nauka.
Postupak rangiranja kandidata sprovodi Komisija za doktorske studije na organizacionim jedinicama Univerziteta.
“Pravo upisa imaju kandidati koji: posjeduju diplomu magistra/mastera iz odgovarajuće oblasti (najmanje 300 ECTS kredita); posjeduju aktivno znanje jednog svjetskog jezika na nivou B2; te koji su prethodno završili odgovarajuće studije i dostave dokaze o ispunjavanju uslova. Stranac se može upisati na studijski program doktorskih studija pod istim uslovima kao i crnogorski državljanin, uz prethodno priznavanje inostrane obrazovne isprave ranije završenog ciklusa/stepena/nivoa studija, koja je uslov za upis “, zaključeno je u saopštenju.
Istaknuto
Od danas trodnevna žalost u Crnoj Gori
Povodom tragičnog događaja koji se dogodio na Cetinju, u kojem je nastradalo 12 osoba, Vlada Crne Gore je na hitnoj telefonskoj...
Popović DPS-u Zeta: Trenutno najgora realizacija budžeta ipak iznad maksimalne DPS realizacije
Realizacija kapitalnog budžeta za 2024. godinu iznosi na današnji dan preko 2,6 miliona eura. Ako se vratimo u ne tako...
Obijena kapela kod Nikolj crkve u Golubovcima
Tokom noći nepoznati počinioci su opljačkali kapelu u Golubovcima kod Nikolj crkve kazala Rajka Pantović, direktorica Komunalnog preduzeća Zeta, a...
Knežević: Mihailo Asanović je preporodio Zetu
Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević izrazio je pohvale na račun rada predsjednika Opštine Zeta Mihaila Asanovića, ističući značajne rezultate...
Matija Maraš – ponos Karate kluba Zeta među najboljim karatistima Crne Gore
U organizaciji Karate saveza Crne Gore, sinoć je u Naučno-tehnološkom parku Crne Gore održana ceremonija proglašenja najboljih karatista godine. Među...
Najnovije
- Mandić: Bol Cetinja je bol svih nas i tuga porodica ubijenih u Prestonici je i naša tuga
- Ubistva na Cetinju počinjena na pet lokacija, stradalo je 12 osoba i 13. izvršilac ubistava
- Od danas trodnevna žalost u Crnoj Gori
- Crnogorska Vlada na udaru kritika: Protivustavne zabrane oglašavanja uzburkale javnost!
- Opština Zeta proglasila najbolje sportiste u 2024. godini
Istaknuto
-
Zeta4 дана ranije
Završen parking u centru Golubovaca
-
Sport2 дана ranije
Opština Zeta proglasila najbolje sportiste u 2024. godini
-
Sport4 дана ranije
Anastasija Knežević: Rukometni poziv vidim kao svoju budućnost
-
Politika4 дана ranije
Knežević poručio Mujoviću: Kolektor se neće graditi u Botunu
-
Zeta4 дана ranije
Obijena kapela kod Nikolj crkve u Golubovcima
-
Zeta4 дана ranije
Za budućnost Zete: Kada DPS pominje Asanovića i Kneževića treba da stoje mirno
-
Zeta3 дана ranije
Krstović: Gradnja kolektora u Botunu je za nas apsolutno neprihvatljiva
-
Zeta3 дана ranije
Ranko Popović poručio Andriji Klikovcu: Vrijeme iskorištavanja Zete je prošlost!