Politika
Avgustovska većina nastavila sa praksom DPS-a „jedan zaposleni, četiri glasa“

Crna Gora već deset godina nema nedvosmislen odgovor na pitanje – da li je bilo zloupotreba državnih resursa u partijske svrhe u poznatoj aferi „Snimak“. Prvi članak u toj aferi, gdje je citirana čuvena formula „jedan zaposleni, četiri glasa“, pojavio se 15. februara 2013. godine, u novinama „Dan“, ali sve do danas crnogorske institucije nijesu procesuirale bilo koga zbog eventualnih zloupotreba.
Bivša opozicija, sada vlast, godinama je tražila utvrđivanje krivične i političke odgovornosti u aferi „Snimak“, dok je sada opoziciona Demokratska partija socijalista (čiji su funkcioneri na snimicima) odbacivala sve optužbe.
Bez obzira što je Brisel u izvještajima o napretku Crne Gore zahtijevao sudski i politički epilog afere „Snimak”, događaji su otišli u pravcu tako da se ovdje vjerovatno neće sudski utvrđivati da li je DPS Crne Gore zaista zloupotrebljavala državne resurse u cilju ostvarivanja povoljnog izbornog rezultata.
Na sceni su umjesto toga najčešće dominirala politička ubjeđenja, prema kojima je ranija opozicija bila sigurna da je afera „Snimak” jasan dokaz organizovane zloupotrebe državnih resursa, dok je DPS tvrdio da je afera „Snimak” iskonstruisana.
Danas kada vlast ne čini DPS svjedoci smo nastavka radnji koje su obelježile aferu „Snimak“, praksa „posao za glas“ nastavljena je po širini i po dubini a sprovode je oni koji su 30 godina pričali suprotno i 30. avgusta osvojili vlast.
MANS: Uoči izbora ove godine sklopljeno preko 12 hiljada ugovora o zapošljavanju
Od početka izbornih kampanja za predsjedničke i parlam. izbore zaključeno je preko . ugovora o zapošljavanju. Prednjače zaposlenja u obrazovanju i zdravstvu ukazuje MANS. Tokom kampanje za ovogodišnje predsjedničke i parlamentarne izbore, u državnoj upravi je radni angažman pronašlo blizu 6300 lica, a ukupan broj ugovora koji je zaključen do 1. juna je prešao 12 hiljada, pokazuju podaci koje su državne institucije dostavile Agenciji za sprječavanje korupcije (ASK).
Zvanični podaci o zapošljavanju tokom izbornih kampanja koje je analizirao MANS pokazuju da je više od polovine ugovora sklopljeno na određeno vrijeme, blizu 30% se odnosni na ugovore o djelu, 8% na ugovore o dopunskom radu, dok ostatak otpada na ostale vrste ugovora o radnom angažovanju.
Od svih zaključenih ugovora, 45% njih se odnosio na angažovanje lica u trajanju od mjesec dana, na period od dva do šest mjeseci je sklopljeno tek 5% ugovora, na neodređeno oko 4% dok se 44% ugovora odnose na konkretnu aktivnost, bez definisanog vremena trajanja.
Više od polovine zaključenih ugovora se odnose na angažovanje lica u oblasti obrazovanja, pa je tako 3250 lica od početka kampanje zasnovalo neku vrstu radnog odnosa u obrazovnim institucijama. Pojedinačno najviše ugovora je zaključila predškolska ustanova “Đina Vrbica”, čak 217. U sektoru obrazovanja se tokom izborne kampanje najčešće zapošljavalo ugovorima na određeno (49% od svih ugovora) i to na period od mjesec dana (43% od svih ugovora).
Na drugom mjestu po broju zaključenih ugovora je sektor zdravstva gdje je zaposljenje tokom izborne kampanje našlo 1076 lica, kroz zaključivanje 1477 ugovora. Pojedinačno je najviše zaposlio Klinički centar Crne Gore i to 280 lica. Za period od početka izbornih kampanja ove godine Klinički centar je zaključio 318 ugovora i to uglavnom na određeno. Osim Kliničkog centra, veliki broj ugovora su zaključili o Opšta bolnica Kotor (141) i Opšta bolnica Bijelo polje (128).
Kada su u pitanju opštine koje su ASK-u dostavljale podatke o zapošljavanju tokom izbornih kampanja, zaposlenje je našlo 668 lica, kroz zaključivanje 873 ugovora. Po broju angažovanih i zaključenih ugovora prednjače JU “Narodna biblioteka Budve” koja je zaposlila 46 lica kroz 57 ugovora, zatim Služba zaštite i spašavanja Nikšić sa 45 ugovora, Opština Nikšić sa 44 ugovora i Nikšićko pozorište sa 39.
U različitim državnim upravama je kroz 509 ugovora od početka godine zapošljeno 433 lica, a najveći broj ugovora su sklopili Monstat (144) i Uprava za šume (103), slijede Uprava za inspekcijske poslove (92) i Uprava za izvršenje krivičnih sankcija (59)
U sektoru kulture je od početka izbornih kampanja ove godine radni angažman pronašlo 291 lice kroz zaključivanje 477 ugovora. Najveći broj zaključenih ugovora je imao Muzički centar Crne Gore (209 ugovora), zatim Herceg fest (124) i Crnogorsko narodno pozorište (64).
Kada su u pitanju ministarstva, od početka kampanje sklopljena su ukupno 264 ugovora, putem kojih je angažovano 235 lica. Najveći broj ugovora je sklopilo Ministarstvo odbrane (47 ugovora), zatim Ministarstvo javne uprave (43), te Ministarstvo evropskih poslova (24).
Iako Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja nameće ograničenja u zapošljavanju tokom izborne kampanje, zvanični podaci pokazuju da se nije odmaklo od prakse koju je uspostavila bivša vlast, te da i dalje postoji prostor za sumnju da se zapošljvanje u zamjenu za glas i dalje koristi kao mehanizam pritiska na birače.
Ovoliki broj zaključenih ugovora o zapošljavanju u samo nekoliko mjeseci izbornih kampanja za predsjedničke i parlamentarne izbore svjedoči o potpunom odsustvu bilo kakve meritokratije, ali i kapaciteta nadležnih institucija da ograniče samovolju partija izvršne vlasti u namjeri da se zloupotrijebe državnih resursi.
Kompletni podaci o zapošljavanju u državnoj upravi tokom kampanje za predsjedničke i parlamentarne izbore su dostupni na: https://www.cistakampanja.me/predizborno-zaposljavanje-podaci-ask-a/
Politika
Kabinet Spajića: Koncesiona naknada za aerodrome, upotrijebila bi se za projekte u Zeti

Vlada Crne Gore ima jasan cilj da ojača opštine, kako bi na najbolji način ispratile potrebe građana i unaprijedile kvalitet života, a kapitalni projekti sredstvo su da se to zajednički uradi, ocijenjeno je tokom sastanka predstavnika Vlade sa čelnicima Opštine Tivat, piše u saopštenju kabineta premijera Milojka Spajića.
U tom kontekstu, navode, kako je načelno dogovoreno, bi se i potencijalna koncesiona naknada za aerodrome, upotrijebila za nove, velike projekte u opštinama Tivat i Zeta.
„Kako je tokom razgovora ustanovljeno prvo je neophodno zaokružiti tenderski proces, koji je šest godina bio u zastoju, a onda u slučaju zadovoljavajuće ponude, iskoristiti sve benefite, koji bi se stvoriili finalizacijom ovog važnog pitanja“, navode u soapštenju.
Iz Spajićevog kabineta su rekli da je dogovoreno da se razgovori nastave, kako bi se definisali detalji, sa ambicijom da se ispoštuju očekivanja lokalnih samouprava.
„Zajednički je stav da se sredstva koriste isključivo za kapitalne projekte, ključne za unapređenje kvaliteta života građana dvije opštine. Predstavnici Vlade Crne Gore, sastanak na istu temu uskoro će organizovati i sa čelnim ljudima opštine Zeta“, piše u saopštenju Spajićevog kabineta.
Politika
Kaluđerović: Oslobađajuća presuda za “Kovertu” novi poraz pravosuđa

Oslobađajuća presuda optuženima u aferi „Koverta“, iako prvostepena, predstavlja novi poraz crnogorskog pravosuđa, ali i najbolji dokaz ispravnosti tvrdnji SNP-a da su nam potrebne hitne, sveobuhvatne i korjenite reforme u oblasti pravosuđe, saopštila je poslanica Socijalističke narodne partije (SNP) Slađana Kaluđerović.
Ova presuda je, kaže Kaluđerović, još jedan u nizu pokazatelja da su tužilaštvo i pravosuđe politizovani do te mjere da čak ni konkretni dokazi nisu dovoljni kako bi se u Crnoj Gori procesuirala očigledna korupcija.
Poručuje da nakon ovakve presude, građani ne mogu, a da se ne zapitaju da li treba više da vjeruju sopstvenim očima ili riječima Slavoljuba Miga Stijepovića.
“Kao što je izborna kupovina ljudskih duša predstavljala šamar u lice časnoj Zeti, tako današnja presuda jasno govori da postoji i više nego dovoljno razloga za ozbiljnu reformu u pravosuđu, jer trenutno stanje ne može da osigura održive rezultate u borbi protiv korupcije”, navodi Kaluđerović.
Prema njenim riječima, iako smo na djelu imali školski primjer političke korupcije i finansiranje izbornih kampanja DPS-a iz takozvanih crnih fondova, Specijalno državno tužilaštvo, na čijem je čelu tada bio Milivoje Katnić, sastavilo je takvu „optužnicu“ koja je rezultirala prvostepenom oslobađajućom presudom.
“Ovim je poslata i nedvosmislena poruka da svaki dalji ostanak kadrova Milivoja Katnića i Vesne Medenice u pravosuđu znači kompromitaciju procesa evropskih integracija Crne Gore, a to je ono što ni po koju cijenu ne smijemo dozvoliti”, zaključuje Klauđerović.
Politika
Mujović o gradnji kolektora u Botunu: Nećemo ići silom na taj narod

Tokom prvih 100 dana bilo je toliko problema, nejasnoća, neadekvatnih zakonskih rješenja potrebama modernog grada, da mogu reći da je svaki dan za mene bi dio test fizičke i mentalne snage, saopštio je Saša Mujović, gradonačelik Podgorice, na pres konferenciji povodom 100 dana rada gradske uprave.
On se osvrnuo i na pitanje kolektora u Botunu.
,,Ovo je najveći izazov gradske administracije i u rješavanje smo krenuli od prvog dana. Mislim da sam projekat nije dobro sa mještanima iskomuniciran, jer nije na pravi način odgovoreno na sumnje na koje su isticali. Obavezao sam se da uradim sve da se ovo pitanje riješi i da se pronađe eventualno alternativna lokacija. Na sastanku sa KWF bankom mi je predočeno da nije poželjno mijenjati lokaciju. Ako bi se promijenila lokacija postoji mogućnost da nas turska kompanija Kuzu grup, koja je nabavila opremu, tuži. Od strane Agencije za zaštitu životne sredine urađena je procjena i sada je taj dokument u dvorištu Vodovoda, odnosno Vodovod je taj koji treba da odagna sve sumnje i komentare u narednih 90 dana da li je to postrojenje štetno i u kojoj mjeri. Kakav će biti finalni izvještaj biti ostaje da vidimo. Nećemo ići silom na taj narod“, rekao je Mujović.
On je naveo da razmatraju mogućnost još jedne nove lokacije za izmještanje postrojenja ali nije želio da otkrije detalje poručujući da će u dogledno vrijeme govoriti o tome.

Kabinet Spajića: Koncesiona naknada za aerodrome, upotrijebila bi se za projekte u Zeti

Električni trotineti zabranjeni mlađima od 16! Kazne, kacige i nova pravila u saobraćaju

Oblačno sa šansama za poklone: Super Heli te poziva na uzbudljivo putovanje
Istaknuto


Darko Vujošević – „Heroj koji vječno živi“
Pripremila: Ana Božović


Vasilije Maraš – mladi as iz Zete piše karting priču
Pripremila: Tamara Raičević


Dejan Savić u Zeti: Legenda vaterpola gost programa „Upoznajmo sportistu“
KIC „Zeta“ sa velikim zadovoljstvom najavljuje novo izdanje programa „Upoznajmo sportistu“, koje će ovog puta okupiti djecu, mlade sportiste i...


Sjednica Savjeta KIC-a Zeta na čekanju: Predsjednik uslovljava zakazivanje „osnovnim uslovima za rad“
Prema informacijama koje je Portal Zeta dobio iz više izvora unutar JU KIC „Zeta“, rad Savjeta ove ustanove nalazi se...


Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori
Inspiracija mladima iz Zete, ali i cijele Crne Gore, sve češće dolazi iz akademskih krugova, a među najsvjetlijim primjerima izdvaja...
Najnovije
- Kabinet Spajića: Koncesiona naknada za aerodrome, upotrijebila bi se za projekte u Zeti
- Električni trotineti zabranjeni mlađima od 16! Kazne, kacige i nova pravila u saobraćaju
- Oblačno sa šansama za poklone: Super Heli te poziva na uzbudljivo putovanje
- Kaluđerović: Oslobađajuća presuda za “Kovertu” novi poraz pravosuđa
- Oslobađajuća presuda optuženima u aferi „Koverta“
Istaknuto
-
Sport2 дана ranije
Vasilije Maraš – mladi as iz Zete piše karting priču
-
Servisne informacije3 дана ranije
Zeta pokreće izradu novog Programa privremenih objekata
-
Hronika1 дан ranije
Oslobađajuća presuda optuženima u aferi „Koverta“
-
Događaji1 дан ranije
Darko Vujošević – „Heroj koji vječno živi“
-
Priroda i društvo3 дана ranije
LD “Zeta” počelo podjelu dozvola za novu lovnu sezonu
-
Priroda i društvo3 дана ranije
Diplome iz Tutina nisu priznate u Crnoj Gori
-
Priroda i društvo2 дана ranije
Od sada kremacija moguća i u Crnoj Gori
-
Politika2 дана ranije
Mujović o gradnji kolektora u Botunu: Nećemo ići silom na taj narod