Connect with us

Politika

Avgustovska većina nastavila sa praksom DPS-a “jedan zaposleni, četiri glasa”

predizborna zapošljavanja izbori 2023

Crna Gora već deset godina nema nedvosmislen odgovor na pitanje – da li je bilo zloupotreba državnih resursa u partijske svrhe u poznatoj aferi “Snimak”. Prvi članak u toj aferi, gdje je citirana čuvena formula “jedan zaposleni, četiri glasa”, pojavio se 15. februara 2013. godine, u novinama “Dan”, ali sve do danas crnogorske institucije nijesu procesuirale bilo koga zbog eventualnih zloupotreba.

Bivša opozicija, sada vlast, godinama je tražila utvrđivanje krivične i političke odgovornosti u aferi “Snimak”, dok je sada opoziciona Demokratska partija socijalista (čiji su funkcioneri na snimicima) odbacivala sve optužbe.

Bez obzira što je Brisel u izvještajima o napretku Crne Gore zahtijevao sudski i politički epilog afere “Snimak”, događaji su otišli u pravcu tako da se ovdje vjerovatno neće sudski utvrđivati da li je DPS Crne Gore zaista zloupotrebljavala državne resurse u cilju ostvarivanja povoljnog izbornog rezultata.

Na sceni su umjesto toga najčešće dominirala politička ubjeđenja, prema kojima je ranija opozicija bila sigurna da je afera “Snimak” jasan dokaz organizovane zloupotrebe državnih resursa, dok je DPS tvrdio da je afera “Snimak” iskonstruisana.

Danas kada vlast ne čini DPS svjedoci smo nastavka radnji koje su obelježile aferu “Snimak”, praksa “posao za glas” nastavljena je po širini i po dubini a sprovode je oni koji su 30 godina pričali suprotno i 30. avgusta osvojili vlast.

MANS: Uoči izbora ove godine sklopljeno preko 12 hiljada ugovora o zapošljavanju

Od početka izbornih kampanja za predsjedničke i parlam. izbore zaključeno je preko . ugovora o zapošljavanju. Prednjače zaposlenja u obrazovanju i zdravstvu ukazuje MANS. Tokom kampanje za ovogodišnje predsjedničke i parlamentarne izbore, u državnoj upravi je radni angažman pronašlo blizu 6300 lica, a ukupan broj ugovora koji je zaključen do 1. juna je prešao 12 hiljada, pokazuju podaci koje su državne institucije dostavile Agenciji za sprječavanje korupcije (ASK).

Zvanični podaci o zapošljavanju tokom izbornih kampanja koje je analizirao MANS pokazuju da je više od polovine ugovora sklopljeno na određeno vrijeme, blizu 30% se odnosni na ugovore o djelu, 8% na ugovore o dopunskom radu, dok ostatak otpada na ostale vrste ugovora o radnom angažovanju.

Od svih zaključenih ugovora, 45% njih se odnosio na angažovanje lica u trajanju od mjesec dana, na period od dva do šest mjeseci je sklopljeno tek 5% ugovora, na neodređeno oko 4% dok se 44% ugovora odnose na konkretnu aktivnost, bez definisanog vremena trajanja.

Više od polovine zaključenih ugovora se odnose na angažovanje lica u oblasti obrazovanja, pa je tako 3250 lica od početka kampanje zasnovalo neku vrstu radnog odnosa u obrazovnim institucijama. Pojedinačno najviše ugovora je zaključila predškolska ustanova “Đina Vrbica”, čak 217. U sektoru obrazovanja se tokom izborne kampanje najčešće zapošljavalo ugovorima na određeno (49% od svih ugovora) i to na period od mjesec dana (43% od svih ugovora).

Na drugom mjestu po broju zaključenih ugovora je sektor zdravstva gdje je zaposljenje tokom izborne kampanje našlo 1076 lica, kroz zaključivanje  1477 ugovora. Pojedinačno je najviše zaposlio Klinički centar Crne Gore i to 280 lica. Za period od početka izbornih kampanja ove godine Klinički centar je zaključio 318 ugovora i to uglavnom na određeno. Osim Kliničkog centra, veliki broj ugovora su zaključili o Opšta bolnica Kotor (141) i Opšta bolnica Bijelo polje (128).

Kada su u pitanju opštine koje su ASK-u dostavljale podatke o zapošljavanju tokom izbornih kampanja, zaposlenje je našlo 668 lica, kroz zaključivanje 873 ugovora. Po broju angažovanih i zaključenih ugovora prednjače JU “Narodna biblioteka Budve” koja je zaposlila 46 lica kroz 57 ugovora, zatim Služba zaštite i spašavanja Nikšić sa 45 ugovora, Opština Nikšić sa 44 ugovora i Nikšićko pozorište sa 39.

U različitim državnim upravama je kroz 509 ugovora od početka godine zapošljeno 433 lica, a najveći broj ugovora su sklopili Monstat (144) i Uprava za šume (103), slijede Uprava za inspekcijske poslove (92) i Uprava za izvršenje krivičnih sankcija (59)

sektoru kulture je od početka izbornih kampanja ove godine radni angažman pronašlo 291 lice kroz zaključivanje 477 ugovora. Najveći broj zaključenih ugovora je imao Muzički centar Crne Gore (209 ugovora), zatim Herceg fest (124) i Crnogorsko narodno pozorište (64).

Kada su u pitanju ministarstva, od početka kampanje sklopljena su ukupno 264 ugovora, putem kojih je angažovano 235 lica. Najveći broj ugovora je sklopilo Ministarstvo odbrane (47 ugovora), zatim Ministarstvo javne uprave (43), te Ministarstvo evropskih poslova (24).

Iako Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja nameće ograničenja u zapošljavanju tokom izborne kampanje, zvanični podaci pokazuju da se nije odmaklo od prakse koju je uspostavila bivša vlast, te da i dalje postoji prostor za sumnju da se zapošljvanje u zamjenu za glas i dalje koristi kao mehanizam pritiska na birače.

Ovoliki broj zaključenih ugovora o zapošljavanju u samo nekoliko mjeseci izbornih kampanja za predsjedničke i parlamentarne izbore svjedoči o potpunom odsustvu bilo kakve meritokratije, ali i kapaciteta nadležnih institucija da ograniče samovolju partija izvršne vlasti u namjeri da se zloupotrijebe državnih resursi.

Kompletni podaci o zapošljavanju u državnoj upravi tokom kampanje za predsjedničke i parlamentarne izbore su dostupni na: https://www.cistakampanja.me/predizborno-zaposljavanje-podaci-ask-a/

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Batrićević tvrdi da je Vučić bolji po Crnu Goru, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu

Kolumnista portala Antena M, Boban Batrićević, oglasio se povodom studentskih protesta protiv Aleksandra Vučića, poručivši u svojoj najnovijoj kolumni da je „Vučić bolji po Crnu Goru, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu“ od istoričara književnosti, esejiste i univerzitetskog profesora Mila Lompara – jednog od glavnih govornika na pomenutom skupu.

Poslije više mjeseci afirmativnog stava prema antivučićevim protestima, Batrićević je u svom posljednjem tekstu reagovao vrlo negativno na studentske proteste. Osvrnuvši se na par fenomena vezanih za studentske proteste, Batrićević je, između ostalog, istakao je da se fenomen studentskih protesta protiv Vučića ogleda u tome da su isti postali pozornica za velikosrpski nacionalizam.

Kako je napisao, ’Vidovdanski’ studentski protesti pokazali su juče da se u Srbiji ne vodi borba između demokratske i antidemokratske Srbije, već ,,između velikosrpske ideje Aleksandra Vučića i velikosrpske ideje njegove opozicije, zaogrnute u ruho studentskog protesta“.

Batrićević zamjera studentima koji su optuživali Vučićevu vlast na urušavanje terotorijalnog integriteta Srbije

Batrićevićeva analiza izazvala je brojne reakcije na društvenim mrežama, posebno zbog zaključka da je Aleksandar Vučić, kao autokratski blizanac Mila Đukanovića, bolji po Crnu Goru, iako je isti autor prije samo tri dana na istom mediju pisao da ,,Srbijom vlada nacistički režim koji hapsi umjetnike.

 

Izvor: PRESS online

Continue Reading

Politika

PES najjači, Spajiću se najviše vjeruje

TVCG predstavila je istraživanje IPSOS-a koje je sprovedeno od 30. maja do 9. juna na uzorku od 1.016 punoljetnih građana.

Podaci pokazuju da 45 odsto građana vjeruje da se država kreće pravim putem, dok 43 odsto misli suprotno. Ovaj podatak je nešto drugačiji u odnosu na istraživanje iz prethodnog mjeseca.

Pozitivno mišljenje o pravcu kretanja Crne Gore ima za dva procentna poena više građana, dok je procenat onih koji misle da ne ide pravim putem ostao isti. Od decembra prošle godine, ovo je prvi mjesec da više građana vjeruje da država ide pravim putem.

Zanimljiv je i podatak šta građani vide kao najznačajniji problem s kojim se država suočava u ovom trenutku. Istraživanje je pokazalo da 9 odsto građana misli da je to korupcija, nakon toga idu ekonomska pitanja, a u prvih pet najznačajnijih problema je još i kriminal. Zanimljivo je i da je ovo prvi put poslije više mjeseci da je korupcija izbila u prvi plan kao najveći problem u odnosu na ekonomska pitanja.

Podaci  Ipsosa o povjernju u političke ličnosti

Istraživanje Ipsosa je pokazalo da skoro trećina građana ne vjeruje političarima. Građani koji su se ipak opredjelili za nekog od političara najviše vjeruju premijeru Milojku Spajiću, njih 12 odsto. On je u odnosu na prethodni mjesec popravio poziciju za jedan procenti poen, za isto toliko bolji rezultat ostvario je i počasni predsjednik DPS-a Milo Đukanović, koji je na drugom mjestu. Slijede lideri DNP-a i URA-e Milan Knežević i Dritan Abazović. U prvih pet ličnosti po povjerenju je još predsjednik države Jakov Milatović.

Kada pogledamo ocjene koje su dobijali političari, i ovdje se najbolje kotira premijer Milojko Spajić dok je raspored ostalih nešto drugačiji. Na drugom mjestu je Milan Knežević. Slijede Jakov Milatović, Dritan Abazović i Milo Đukanović.

Da se u nedjelju održavaju izbori, 57 odsto građana bi sigurno izašlo na izbore, 15 odsto vjerovatno, dok je 26 odsto građana kazalo da najvjerovatnije ili sigurno ne bi izašlo na birališta. Ukupno gledano, potoji baza od nešto više od 70 odsto građana koji su zainteresovani za izborne procese u Crnoj Gori.

Istraživanje Ipsosa s početka juna pokazuje da u ovom trenutku najveću podršku građana kada je riječ o političkim partijama ima PES sa 25 odsto podrške. Slijede DPS sa 23 i ZBCG sa 20 odsto. Evropski savez ima podršku 7 odsto građana, Demokrate 6. Građanski pokret URA je na 5 odsto podrške i Bošnjačka stranka ima 3 odsto. Ostale partije, kako je pokazalo istraživanje Ipsosa, ispod su 2 odsto podrške.

 

Izvor: RTCG

 

Continue Reading

Politika

Božović i Kaluđerović: Vlada snosi odgovornost za imenovanje Nikčević

Poslanici Socijalističke narodne partije (SNP) u Skupštini Crne Gore, Bogdan Božović i Slađana Kaluđerović, oglasili su se povodom imenovanja Mirne Nikčević za članicu Savjeta za zaštitu potrošača, poručivši da se “ograđuju od ove odluke Vlade Crne Gore”.

U saopštenju dostavljenom medijima, ističu da smatraju neprihvatljivim da na pozicije koje podrazumijevaju javno povjerenje budu imenovane osobe koje su “u prošlosti javno ispoljavale vjersku netrpeljivost, prema bilo kojoj vjerskoj zajednici”.

“Smatramo da osobe koje su u prošlosti javno ispoljavale vjersku netrpeljivost, prema bilo kojoj vjerskoj zajednici, ne bi trebalo da budu imenovane na pozicije koje podrazumijevaju javno povjerenje i odgovornost prema svim građanima”, navodi se u izjavi.

Božović i Kaluđerović poručuju da SNP nema ništa protiv toga da ljudi imaju radna mjesta bez obzira na političko opredjeljenje, ali naglašavaju da imenovanja moraju biti zasnovana na jasnim i univerzalnim standardima.

Mrziteljka SPC-a nagrađena funkcijom od strane “prosrpske” Vlade

“Iako nemamo ništa protiv toga da ljudi imaju radna mjesta bez obzira na političko opredjeljenje, važno je da kriterijumi za imenovanja budu zasnovani na stručnosti, integritetu i poštovanju osnovnih vrijednosti društva”, navode poslanici.

Oni su dodatno podvukli da je riječ o odluci koju je samostalno donijela izvršna vlast.

“Ova odluka je isključiva odgovornost Vlade, i kao partija koja uvažava princip tolerancije, distanciramo se od imenovanja koje šalje pogrešnu poruku javnosti”, zaključuju Božović i Kaluđerović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto