Connect with us

Priroda i društvo

Kako pravilno reciklirati: Savjeti za očuvanje okoline i smanjenje otpada

kontejneri

Recikliranje je važan način da smanjimo naš negativan uticaj na okolinu. Međutim, samo recikliranje nije dovoljno. Da biste pravilno reciklirali, morate biti svjesni nekoliko ključnih stvari. U ovom članku ćemo vam dati nekoliko savjeta kako pravilno reciklirati i tako smanjiti svoj ekološki otisak.

  1. Razvrstajte otpad Prvi korak u pravilnom recikliranju je pravilno razvrstavanje otpada. Važno je da razvrstate otpad prema vrsti materijala. Na taj način se osigurava da se materijali mogu pravilno reciklirati. Na primjer, staklo, papir i plastika trebaju biti odvojeni.
  2. Provjerite što se može reciklirati Nisu svi materijali podložni recikliranju. Prije nego što nešto bacite u kantu za recikliranje, provjerite da li se to materijal može reciklirati. Na primjer, neki materijali poput plastike i papira mogu se reciklirati, dok drugi, poput keramike i porcelana, ne mogu.
  3. Ne reciklirajte kontaminirane materijale Kontaminirani materijali su oni koji su zagađeni drugim materijalima i ne mogu se pravilno reciklirati. Na primjer, papir koji je bio kontaminiran hranom nije pogodan za recikliranje. Važno je da ne reciklirate kontaminirane materijale jer to može dovesti do kontaminacije drugih materijala i time do povećanja količine otpada.
  4. Koristite obojenu kantu za recikliranje U nekim zemljama, kante za recikliranje dolaze u različitim bojama, što olakšava razvrstavanje otpada. Na primjer, zelena kanta se koristi za papir, plava za plastiku, a smeđa za organski otpad. Važno je da koristite odgovarajuću kantu za recikliranje kako biste osigurali da se materijali pravilno razvrstavaju.
  5. Reciklirajte elektronski otpad Elektronski otpad, poput baterija i dijelova računara, ne smije se bacati u smeće. Ti materijali sadrže opasne hemikalije koje mogu štetiti okolini. Umjesto toga, trebate ih reciklirati na posebnom mjestu, gdje će biti pravilno obrađeni.
  6. Smanjite količinu otpada Najbolji način da smanjite količinu otpada koji proizvodite je da smanjite količinu stvari koje kupujete. Prije nego što kupite nešto, razmislite o tome da li vam je to stvarno potrebno. Ako nije, nemojte to kupiti. Takođe, razmislite o kupovini proizvoda koji su napravljeni od recikliranih materijala ili pakovani u biorazgradive materijale
  7. Kompostirajte organski otpad Organski otpad, poput voća i povrća, može se koristiti za kompostiranje. Kompostiranje je proces pretvaranja organskog otpada u gnojivo koje se može koristiti u vrtu. To je jednostavan način da smanjite količinu otpada koju proizvodite i pritom poboljšate kvalitetu tla u svom vrtu.
  8. Ponovno koristite i popravite stvari Još jedan način da smanjite količinu otpada koju proizvodite je da ponovno koristite i popravite stvari. Umjesto da kupujete nove stvari, razmislite o tome da popravite stare. To može uključivati ​​popravak odjeće, obuće, namještaja i drugih stvari koje se mogu popraviti.
  9. Edukacija Edukacija je ključna u pravilnom recikliranju. Važno je educkovati sebe i svoje bližnje o važnosti recikliranja i kako pravilno reciklirati. Takođe, važno je znati gdje se nalazi mjesto za recikliranje u vašoj blizini i koje materijale prihvataju.

     

    Da zaključimo, pravilno recikliranje nije samo važno za našu planetu, već i za naše zdravlje. Kroz pravilno recikliranje, smanjujemo količinu otpada koja završava na odlagalištima.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite

Photo by Luka Zeković

Djeca, studenti, trudnice i penzioneri od danas nemaju besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, poručeno je danas sa protesta stomatologa ispred Fonda za zdravstveno osiguranje.

Predsjednica Stomatološke komore Jelena Bulajić kazala je da im je Fond ponudio ugovore koji su u svemu isti kao i prethodni, čime je država pokazala najveći stepen nebrige za dentalno zdravlje građana. Zato, pojasnila je, za sada oko polovina stomatologa koji su do sada imali ugovore sa Fondom o pružanju usluga osiguranicima neće potpisati nove.

„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite se najbolje oslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana…“, rekla je Bulajić.

Ona je kazala i da plaćanje pripravnosti po zakonu podrazumijeva da treba plaćati vrijeme od trenutka prijema poziva do trenutka okončanja intervencije, a da u važećem cjenovniku Fonda nema cijene za pripravnost, odnosno hitna stanja.

Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Spajić: Bajram da provedete u sreći, ljubavi i zdravlju

milojko spajić

Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun! Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends – naveo je Spajić na društvenoj mreži X.

Continue Reading

Priroda i društvo

Sjutra počinje ljetnje računanje vremena

pomeranje sata

U Crnoj Gori će ljetnje računanje vremena početi u nedjelju, 30. marta, u 2 sata iza ponoći.

Ljetnje računanje vremena podrazumijeva pomjeranje kazaljki na časovnicima jedan sat unaprijed, sa 2 na 3 časa.

Ljetnje računanje vremena „skratiće“ 30. mart za jedan sat, čime će taj dan trajati 23 sata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto