Connect with us

Priroda i društvo

Zašto bi trebalo da uložite u poljoprivredno osiguranje

Paketi za osiguranje poljoprivrednog gazdinstva pružaju zaštitu od velikog broja rizika i opasnosti kojima su biljke i životinje u jednom gazdinstvu svakodnevno izložene.

poljoprivreda

Za poljoprivredu se može reći da je industrija pod vedrim nebom koja u najvećoj meri zavisi od prirodnih, vremenskih uslova. Koliko god da poljoprivredni proizvođači ulože znanja, volje i truda u proizvodnju, usled samo jednog padanja grada, poplave ili oluje mogu ostati bez očekivanih prinosa.

To se direktno održava i na njihov profit, s obzirom na to da u takvim situacijama vrednost preostalih proizvedenih dobara teško prekriva uloženi kapital. Ovo je jedan od osnovnih razloga zbog kojeg se poljoprivrednicima savjetuje da ulože u poljoprivredno osiguranje i tako sebe zaštite gubitaka usled prirodnih ili drugih katastrofa koje mogu da ih zadese.

U nastavku teksta saznajte zbog čega je neophodno da poljoprivrednici ulože u poljoprivredno osiguranje, na koje načine ovaj vid zaštite može da pomogne poljoprivrednim proizvođačima, kao i koliko je osiguranje u poljoprivredi zastupljeno u našoj zemlji.

Šta sve podrazumeva osiguranje u poljoprivredi

Paketi za osiguranje poljoprivrednog gazdinstva pružaju zaštitu od velikog broja rizika i opasnosti kojima su biljke i životinje u jednom gazdinstvu svakodnevno izložene. Na poljoprivrednicima je da, shodno svojim potrebama, odluče šta i od kojih rizika je neophodno da zaštite svoju imovinu.

  • osiguranje imovine od požara
  • osiguranje useva i plodova
  • osiguranje životinja
  • auto kasko osiguranje vozila i radnih mašina
  • osiguranje od posledica nesrećnog slučaja – nezgode

Osiguranje imovine i gazdinstava

Osiguranje poljoprivrednih gazdinstava, placeva i njiva, predstavlja najbolju zaštitu od rizika koji u trenu mogu upropastiti višegodišnji, ako ne i višedecenijski, trud uložen u proizvodnju poljoprivrednih proizvoda. Rizici koji se mogu pokriti se dele na osnovne i dopunske. 

Osnovni su zaštita od požar i udara groma, eksplozije, oluje, grada, udara motornog vozila i pokretne radne mašine u osigurani objekat, pad letelice… U dopunske se ubrajaju poplave, bujice i visoke vode, izlivanje vode iz vodovodnih i kanalizacionih cevi, provalne krađe i razbojništva, lom stakla i zemljotres. 

Osiguranjem svih objekata, mehanizacije, skladišnih i prerađivačkih kapaciteta, đubriva, semena i svega bitnog u okviru jednog gazdinstva obezbeđuje se nesmetan nastavak proizvodnje i opstanak samog poljoprivrednika u poslu ukoliko se gazdinstvo nađe pod udarom osiguranih rizika.

Osiguranje usjeva i prinosa

Osiguranje useva i plodova obuhvata osiguranje žitarica, kao i osiguranje vinove loze i osiguranje određenih kultura povrća. Kod osiguranja useva pravilo je da se osiguraju sve površine pod istom kulturom. Gubitak prinosa i roda osigurava se od opasnosti kao što su grad, požar, udar groma ili oluja koje mogu da umanje kvalitet biljnih zasada. 

U zavisnosti od vrste proizvoda čijim se uzgojom poljoprivrednici bave, moguće je u određenom vremenskom periodu rasta i razvoja tog proizvoda isti osigurati i obezbediti se od prethodno pomenutih rizika sve do žetve/berbe, što je garancija da uložena sredstva i trud u proizvodnji neće biti uzaludni ukoliko dođe do osiguranog slučaja.

Vrednost na koju se osiguravaju usevi i plodovi obračunava se na osnovu vrednosti koju određuju očekivani prinos te kulture u kilogramima po hektaru i procenjena tržišna cijena na veliko. 

Osiguranje životinja

Osiguranje životinja pruža finansijsku zaštitu od različitih rizika koji su karakteristični za sam uzgoj životinja. U smislu osiguranja, pod životinjama se podrazumevaju brojne vrste domaćih životinja (goveda, ovce, koze, svinje, konji i sl.), živina (kokoške, patke, ćurke, guske i sl.), pčele, riba u uzgajalištima, psi… 

Uslov je da su životinje zdrave i sposobne za određenu namenu i da su propisno obeležene u skladu sa važećim zakonskim propisima radi identifikacije. 

Na taj način se životinje mogu zaštititi od uginuća, prinudnog klanja ili prinudnog ubijanja usled nesrećnog slučaja ili bolesti. Takođe, mogu se osigurati i od krađa ili nestanka životinje, gubitka priplodne sposobnosti, posledice porođaja i gubitka potomstva. 

Svijest poljoprivrednika o potrebi u važnosti koju ima poljoprivredno osiguranje  je niska, a problem je i neinformisanost proizvođača koji često ne znaju koje osiguranje bi im bilo potrebno kako bi se zaštitili na najbolji način. 

Na poljoprivrednicima ostaje da shvate i odluče se da osiguraju svoje biljne i životinjske vrste, kako bi zaštitili sebe i svoj imetak, a na osiguravajućim kućama je da svoju ponudu prilagode njihovim potrebama.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Od sada kremacija moguća i u Crnoj Gori

zetanews, glaszete

Od ovoga mjeseca „Pogrebne usluge“ d.o.o. Podgorica uvele su novu uslugu koja građanima omogućava potpunu organizaciju kremacije pokojnika, u saradnji sa pogrebnim preduzećem JKP „Lisje“ iz Novog Sada, prenosi Gradski portal.

Ova inicijativa nastala je kao odgovor na rastuće interesovanje porodica koje, u skladu sa savremenim pristupima i ličnim uvjerenjima, biraju kremaciju kao dostojanstvenu alternativu tradicionalnom sahranjivanju.

“Ova saradnja sa JKP „Lisje“ znači za sve građane, ne samo Podgorice, već i cijele Crne Gore, da ne moraju da se snalaze sami, već je tu GP „Pogrebne usluge“, da pruži svu administrativnu i logističku podršku”, kazala je direktora za tehničke poslove Bojana Klikovac za Gradsku televiziju.

„Potrudili smo se da olakšamo porodicama. Kada se jave, pa sve do preuzimanja urne, naše preduzeće sve organizuje – počev od dokumentacije, zakazivanja kremacije i organizacije transporta. Pomažemo porodici i u organizaciji ceremonije ispraćaja, ako to žele. Nema potrebe da idu od institucije do institucije. Tu smo mi da završimo sve za njih”, objašnjava Klikovac.

Ističe da porodica može da se osloni u potpunosti na GP Pogrebne usluge.

“Dovoljan je poziv – da kontaktiraju, čim nastupi smrt. Prodavnica pogrebne opreme radi 24 sata. Otvara se zahtjev i „Pogrebne usluge“ sve preuzimaju.

Klikovac ističe da su se trudili da cijene budu pristupačne, realne i transparentne.

„U cijenu se ubraja: organizovani transport do Novog Sada, sama kremacija, cijela organizacija. Dodatni troškovi su: odabir urne koja se kreće od 80 do 200 eura, odabir pogrebne opreme koja se kreće od 680 eura do 1.100 eura. Neke procedure moraju da se ispoštuju, mora da postoji limeni sanduk da bi se obavio transport preko granice i upotreba rashladne komore (ukoliko je potrebno) po danu se plaća 90 eura”, navodi Klikovac.

Uvođenje ove usluge je značajan korak u modernizaciji pogrebnih usluga.

“Na ovaj način se sva vjerska, kulturološka i lična uvjerenja poštuju. Svi treba da imaju izbor i da se isti sprovodi dostojanstveno, uz potpunu podršku i empatiju”, zaključuje Klikovac.

Continue Reading

Priroda i društvo

Struja neće poskupjeti do 30. juna

račun za struju

Elektoprivreda (EPCG) je donijela odluku da će do 30. juna davati popuste na svoje usluge od 6,4 odsto, kako bi neutralisala rast cijena električne energije izazvanih uslugama mrežnih operatora, tačnije CEDIS-a.

Takođe, donijeli su odluku da će za potrošače koji nemaju dug, a čija mjesečna potrošnja ne prelazi 500 kilovat-sati, obračunati popust od 38 odsto za članove „Zlatnog tima“ i 21,5 odsto za ostale redovne platiše. Usluge EPCG čine polovinu računa za električnu energiju, što znači da će tim korisnicima na ukupnom računu popust EPCG dovesti do smanjenja računa za 10,75 odsto.

Cijena električne energije je od 1. januara skuplja 3,41 odsto zbog povećanja odobrenih prihoda za mrežne usluge, tačnije za CEDIS. EPCG je odluku o popustu ili subvencijama donijela prvo u januaru, a sada i u martu kako bi neutralisala rast cijena struje. To je urađeno nakon reakcije premijera Milojka Spajića, koji je nakon što je regulator donio odluku o povećanju, kazao da struja neće poskupjeti. Tek u januaru smo saznali da neće poskupjeti, tako što će EPCG dati popust na svoje usluge.

„Odlukom odbora direktora EPCG, donesenom danas, politika popusta koja je važila za prvi kvartal tekuće godine biće produžena i za period od 1. aprila do 30. juna 2025. godine. Ova odluka predstavlja nastavak kontinuiranih napora kompanije da ublaži uticaj povećanja cijena mrežnih usluga i omogući korisnicima povoljnije uslove snabdijevanja električnom energijom „, navedeno je u saopštenju.

Iz EPCG su posebno istakli važnost odgovornog odnosa prema potrošnji i redovnog izmirivanja obaveza, jer na taj način korisnici ne samo da ostvaruju pravo na znatne uštede već i aktivno doprinose očuvanju stabilnosti elektroenergetskog sistema i promociji energetske efikasnosti.

Continue Reading

Priroda i društvo

LD “Zeta” počelo podjelu dozvola za novu lovnu sezonu

Lovačko društvo zeta

Lovačko društvo “Zeta” obavještava sve članove da je započela podjela lovnih karata i dozvola za lovnu sezonu 2025/26. Članovi koji su uredno izmirili svoje obaveze mogu preuzeti potrebnu dokumentaciju za predstojeću sezonu.

Društvo takođe poziva sve one koji još nijesu izmirili obaveze iz prethodne sezone da to učine najkasnije do kraja tekućeg mjeseca, kako bi mogli nesmetano da nastave sa aktivnostima u okviru nove sezone.

Cijene ostaju iste kao prethodne godine:

  • Lovna dozvola: 80 eura (žiro račun: 535-11733-91, primalac: Lovačko društvo Zeta)

  • Lovna karta: 10 eura (žiro račun: 520-956100-65, primalac: Lovački savez Crne Gore)

Za dodatne informacije, članovi se mogu obratiti upravi društva putem zvaničnih kontakata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto