Connect with us

Priroda i društvo

Unija stočara: Jagnjetina skupo košta i penzionere i stočare

Iz Unije stočara su nam potvrdili da je cijena mesa previsoka, kao i da je otkupna cijena žive mjere jagnjetine preniska.

Penzioneri koji ove godine uzmu jagnjetinu na odloženo plaćanje od 8 mjeseci, gotovo duplo skuplje će je platiti nego što su to radili prethodnih godina. Jagnjetinu će preko svojih udruženja dobiti po cijeni od 7,9 eura, dok je lani koštala 4,4 eura. Zanimljivo je da se kilogram jagnjetine u pljevaljskim mesarama prodaje samo 1,1 euro skuplje, pa penzioneri za devet eura mogu da izaberu mnogo kvalitetnije meso u odnosu na lubine koje im se nude na rate.

Iz Udruženja penzionera u Pljevljima nijesmo dobili komentar na visinu cijene jagnjetine, ali nam je rečeno da su spiskovi penzionera koji su poručili jagnjeće lubine juče zaključeni.

U petak se očekuje podjela jagnjećih lubina za sve penzionere koji su se prethodnih dana upisali – kazao nam je predsjednik udruženja Vukadin Damjanović.

Iz Unije stočara su nam potvrdili da je cijena mesa previsoka, kao i da je otkupna cijena žive mjere jagnjetine preniska. Predsjednik ove organizacije Milko Živković u izjavi za „Dan“ je rekao da se i ovim postupkom pokazuje da se u Crnoj Gori ništa ne mijenja nabolje.

– Cijena po kojoj se penzionerima prodaje jagnjetina je previsoka. U sastavu tih lubina, ako se prodaja mesa vrši kao prošle godine, nalazi se i dio iznutrice koji je mnogo jeftiniji u mesarama – kazao je Živković i poručio da ni stočari ne mogu biti zadovoljni otkupom jagnjadi kojim rukovodi Vlada Crne Gore.

Živković podvlači da je neshvatljivo da se meso prodaje penzionerima po cijeni od 7,9 eura po kilogramu, a da se jagnjad otkupljuju od stočara po 3,2 eura. U takvim razlikama u cijeni Živković vidi nebrigu o zaštiti interesa stočara, koja će za posledicu imati novo propadanje stočarske proizvodnje.

– Već sam ranije govorio da otkupne cijene stoke nijesu usklađene sa cijenama mesa u mesarama. Sada je to došlo do izražaja i sa prodajom jagnjećih lubina penzionerima, koje nisu smjele da budu skuplje od 6,5 eura – kazao je Živković i dodao da sada samo klaničari mogu biti zadovoljni otkupom jagnjadi i prodajom jagnjećeg mesa.

– Klaničari, koji su dobili mogućnost da vrše otkup jagnjadi od Ministarstva poljoprivrede, odnosno Vlade, za svako otkupljeno jagnje dobijaju po 15 eura. Prema planu Vlade, klaničari treba da otkupe 12.300 jagnjadi, znači da uz zaradu na meso, zarade 184.500 eura – kazao je Živković i poručio da je očigledno da su penzioneri dobili preskupo meso, a stočari su jagnjad dali u bescjenje.

Pet otkupljivača da otkupe 12 hiljada jagnjadi

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, sredinom oktobra objavilo je listu privrednih subjekata koji mogu vršiti povlačenje sa tržišta i skladištenje viškova jagnjadi. Za pet preduzeća odobreno je da otkupe ukupno 12.300 jagnjadi, a ministarstvo ih podržava sa 15 eura po jagnjetu.

Pravo da otkupi 500 hiljada jagnjadi dobilo je preduzeće Mesopromet iz Bijelog Polja, dok je preduzeće Goranović iz Nikšića dobilo pravo da otkupi 4 hiljade jagnjadi. Tuko KD iz Nikšića treba da otkupi dvije hiljade, Inmes – mark, takođe iz Nikšića 750 i HM Durmitor sa Žabljaka 450 jagnjadi.

Kako su naveli, ministarstvo je ovu odluku, u skladu sa zakonskim okvirima i finansijskim mogućnostima, donijelo u cilju podrške povlačenju tržišnih viškova jagnjadi.

U vezi sa daljom mogućnošću distribucije jagnjadi prema penzionerima, preduzeća koja će vršiti povlačenje i skladištenje viškova jagnjadi će dalju realizaciju dogovarati sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja i Fondom PIO, saopšteno je tom prilikom iz Ministarstva poljoprivrede.

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite

Photo by Luka Zeković

Djeca, studenti, trudnice i penzioneri od danas nemaju besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, poručeno je danas sa protesta stomatologa ispred Fonda za zdravstveno osiguranje.

Predsjednica Stomatološke komore Jelena Bulajić kazala je da im je Fond ponudio ugovore koji su u svemu isti kao i prethodni, čime je država pokazala najveći stepen nebrige za dentalno zdravlje građana. Zato, pojasnila je, za sada oko polovina stomatologa koji su do sada imali ugovore sa Fondom o pružanju usluga osiguranicima neće potpisati nove.

„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite se najbolje oslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana…“, rekla je Bulajić.

Ona je kazala i da plaćanje pripravnosti po zakonu podrazumijeva da treba plaćati vrijeme od trenutka prijema poziva do trenutka okončanja intervencije, a da u važećem cjenovniku Fonda nema cijene za pripravnost, odnosno hitna stanja.

Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Spajić: Bajram da provedete u sreći, ljubavi i zdravlju

milojko spajić

Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun! Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends – naveo je Spajić na društvenoj mreži X.

Continue Reading

Priroda i društvo

Sjutra počinje ljetnje računanje vremena

pomeranje sata

U Crnoj Gori će ljetnje računanje vremena početi u nedjelju, 30. marta, u 2 sata iza ponoći.

Ljetnje računanje vremena podrazumijeva pomjeranje kazaljki na časovnicima jedan sat unaprijed, sa 2 na 3 časa.

Ljetnje računanje vremena „skratiće“ 30. mart za jedan sat, čime će taj dan trajati 23 sata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto