fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Podgorička preduzeća vadila šljunak, a o uticajima na prirodu i ljude ćutali

Podgorička preduzeća “Putevi”, “Tehnoput” i “Transpetrol” skoro deset godina nisu ispunjavala zakonsku obavezu i Agenciji za zaštitu životne sredine (EPA) nikad nisu dostavili bilo kakve izvještaje o stanju životne sredine za lokacije na kojima se nalaze njihova postrojenja za proizvodnju asfalta i betona. To su rekli iz Agencije na čijem je čelu Milan Gazdić.

Zbog toga što godinama ne ispunjavaju zakonsku obavezu, Agencija je od Uprave za inspekcijske poslove (UIP) tražila da “Puteve” i “Tehnoput”, čija su postrojenja na rijeci Cijevni, te “Transpetrol”, čije je postrojenje na ušću Cijevne u Moraču, upute da su u skladu sa utvrđenim programima praćenja uticaja na životnu sredinu, u obavezi da dostavljaju podatke.

U dopisu UIP-u, iz Agencije podsjećaju da su preduzeću “Putevi” iz Podgorice rješenje o davanju saglasnosti na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu za postrojenja za proizvodnju asfalta-asfaltna baza i postrojenje za drobljenje i obradu kamena, izdali u junu 2012. godine.

Iste godine u septembru, saglasnost na Elaborat za postrojenje za proizvodnju asfalta, fabrika betona sa pratećim objektima data je preduzeću “Tehnoput”, takođe iz Podgorice. U martu 2014, Agencija je saglasnost na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu dala i podgoričkom preduzeću “Transpetrol”, za postrojenje za separaciju prirodnog šljunka, preradu šljunka, proizvodnju betona, betonske galanterije, cementnog maltera i asfalta.

”Elaboratima na koje su date ekološke saglasnosti propisano je da je nosilac projekta dužan da rezultate mjerenja, koji se odnose na pojedine segmente životne sredine, vazduh, voda, buka, zemljište) dostavlja Agenciji za zaštitu životne sredine i organu nadležnom za poslove životne sredine opštine na čijoj se teritoriji realizuje projekat. Kako navedena preduzeća nisu dostavljala Agenciji nikakve izvještaje koji se odnose na praćenje stanja životne sredine (monitoring), s tim u vezi neophodno je da ih uputite na obavezu dostavljanja podataka utvrđenim programom praćenja uticaja na životnu sredinu, kako ne bi kršili odredbe Zakona”, piše u zahtjevu koji je Agencija 3. novembra uputila Upravi za inspekcijske poslove.

U “Programu praćenja uticaja na životnu sredinu” za preduzeće “Putevi”, pored ostalog, piše da je nosilac projekta obavezan da izvršava mjerenja kvaliteta vazduha, zemljišta, otpadnih voda…

Uz mjerenja koja su bila obavezna još u vrijeme izgradnje postrojenja, nosilac projekta bio je u zakonskoj obavezi i da u vrijeme punog kapaciteta rada drobiličnog postrojenja i asfaltne baze, u cilju zaštite životne sredine, vrši mjerenja emisija dva puta godišnje. Dva puta godišnje trebalo je vršiti mjerenja pri radnim uslovima, “koji se redovno ponavljaju sa promjenljivom emisijom – zamjena goriva, čišćenje i regeneracija”.

”Takođe je potrebno obezbijediti prvo mjerenje po završetku izgradnje postrojenja i to nakon uspostavljanja ustaljenog rada. Izvještaj o prvom mjerenju se dostavlja Agenciji za zaštitu životne sredine 30 dana nakon izvršenog mjerenja”, piše u dokumentu.

U “Programu praćenja uticaja na životnu sredinu” koji je izrađen za potrebe firme “Transpetrol”, takođe se navodi da je neophodno praćenje kvaliteta vazduha, zemljišta, podzemnih voda, te kumulativne buke.

”Tokom eksploatacije cjelokupnog predmetnog proizvodnog kompleksa ima određenih emisija kojima se može narušiti stanje kvaliteta pojedinih segmenata životne sredine. Tokom eksploatacije ovog projekta potrebno je organizovati od strane nosioca projekta sistematsko mjerenje klasičnih zagađujućih materija u vazduhu… Monitoringom kumulativne buke obuhvatiti kontrolno mjerenje u toku eksploatacije projekta. Potrebno je sprovoditi kontrolu voda na mjestima upuštanja u vodonepropusne septičke jame, a nakon prolaska kroz taložnik (betonjerka) i budući separator ulja i masti (asfaltna baza) u skladu sa normativima o ispitivanju kvaliteta površinskih voda”, piše u “Programu”, koji je 2014. godine izradio Institut “Sigurnost”. Dodaje se i da je o rezultatima izvršenih mjerenja potrebno obavještavati javnost.

U dokumentu piše i da je, radi praćenja stanja životne sredine, kao i u cilju kvalitetnog sprovođenja mjera zaštite životne sredine, koje su predstavljene u Elaboratu o procjeni uticaja, investitor u fazi realizacije na mjestima izvođenja radova u obavezi da organizuje i izvrši ciljana mjerenja, i to – jednom sedmično na mjestu izvođenja asfaltne baze da vizuelno kontroliše nivo prašine; da jednom sedmično uređajem za mjerenje buke kontroliše nivo buke kod asfaltne baze. Obaveza je investitora i da jednom u toku izvođenja radova obezbijedi ispitivanje kvaliteta vazduha, da sedmično vizuelno kontroliše raščišćavanje zemljišta, da mjesečno ili nakon obilnih padavima vizuelno kontroliše eroziju na mjestima izvođenja radova.

U fazi eksploatacije, kako piše, nosilac projekta u obavezi je da tri puta godišnje obezbijedi ispitivanje kvaliteta vazduha… “i to posebno pored objekata drobiličnog postrojenja, betonjerke, postrojenja za proizvodnju cementa i asfaltne baze”.

Takođe, nosilac projekta obavezan je da, prema “Programu”, šest puta godišnje obezbijedi ispitivanje kvaliteta otpadnih voda na mjestima upuštanja u vodonepropusne septičke jame, a nakon prolaska kroz taložnik i budući separator ulja i masti… Šest puta godišnje, nosilac projekta u obavezi je da obezbijedi i ispitivanje kvaliteta podzemnih voda zahvatanjem uzoraka iz podzemnog eksploatacionog bunara. Dva puta godišnje trebalo je mjeriti nivo buke u okolini najbližih stambenih objekata, isto toliko puta pratiti i ispitivati kvalitet zemljišta uzimanjem uzoraka na lokacijama pored stambenih objekata na udaljenosti 200 i 500 metara od postrojenja i pored puta koji vodi prema separaciji…

Za sve rezultate mjerenja, piše u dokumentu, transparentno je trebalo obavještavati javnost, a rezultate dostaviti EPA i organu nadležnom za poslove životne sredine Glavnog grada Podgorica.

Iz Regionalnog vodovoda ranije su saopštili da skladištenjem naftnih derivata i raznim industrijskim procesima asfaltne baze potencijalno ozbiljno ugrožavaju kvalitet vode izvorišta Bolje sestre, te da to dovodi u pitanje održivost projekta vodosnabdijevanja Crnogorskog primorja.

Mediji su proteklih mjeseci izvještavali o negativnim uticajima postrojenja za proizvodnju asfalta i betona na korita rijeka Cijevne i Morače, navodeći da usljed eksploatacije ta korita izgledaju kao površina Mjeseca…

 

Izvor: Vijesti

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Građani danas bojkotuju trgovine

potrošačka korpa crna gora
Građani Crne Gore danas će započeti konkretnu borbu protiv visokih cijena namirnica u trgovinskim lancima. Kakva će biti prva runda i hoće li bojkot uspjeti znaćemo tokom današnjeg dana, a konkretne podatke o eventualnom padu prometa trgovinskih lanaca imaćemo tek za nekoliko dana.

Zarija Pavićević iz Alternative Crna Gora kazao je da je današnji bojkot pilot-projekat i da će to biti prvi u nizu bojkota dok se ne ispune zahtjevi.

“Konkretni zahtjevi biće predočeni sledeće sedmice, kada vidimo kakav će biti odziv na bojkot”,  saopštio je Pavićević.

Ukoliko bojkot bude uspješan, plan je da se naredne sedmice trgovački lanci bojkotuju tri dana, nakon čega bi se išlo sa bojkotom samo onih lanaca koji nisu snizili cijene, to u trajanju od sedam dana.

Pavićevića raduje što su mnogi subjekti dali podršku akciji i nada se da će građani ostaviti sve podjele i okupiti se oko zajedničkog cilja, a to je prosperitet svakog građanina.

“Smatramo da je divljanje cijena nedopustivo a prema informacijama sa terena, prodavnice su tokom jučerašnjeg dana povećale cijene artikala, kako bi ih sledeće sedmice formalno spustili. Fotografisali smo sve proizvode”,  rekao je Pavićević.

Bojkot trgovina je prošle sedmice započeo u Hrvatskoj, kada je promet u tamošnjim marketima pao za oko 50 odsto. Hrvati su sada već u drugoj fazi bojkota, u kojoj će sedam dana bojkotovati tri trgovačka lanca i tri proizvoda.

Pavićević je kazao da je Alternativa dobila poziv da se Crna Gora uključi u bojkot na regionalnom nivou koji bi obuhvatio Hrvatsku, Srbiju, BiH i Sjevernu Makedoniju, jer su i građani država regiona reagovali nakon što je bojkot trgovina počeo u Hrvatskoj.

Upitan da li očekuje reakciju marketa nakon bojkota, Pavićević je odgovorio da nisu optimisti nakon što su vidjeli saopštenje Privredne komore.

“Nismo optimistični da će izaći u susret kupcima i smanjiti cijene”,  kazao je Pavićević.

On ističe da u sve mora da se uključi i država.

“Cijene treba jasno da se definišu, da ne bismo imali situaciju da su cijene istih proizvoda različite u Maslinama, Tološima i centru Podgorice”,  naglasio je Pavićević.

Continue Reading

Priroda i društvo

Danilo Kovač: Put do svjetskog priznanja počeo u Zeti

danilo kovač

Danilo Kovač, profesor istorije i latinskog jezika iz banjalučke Gimnazije i docent na Univerzitetu u Banjaluci, našao se među 50 najboljih nastavnika svijeta u okviru Svjetske nagrade za nastavnike, koju organizuje Fondacija Varki u partnerstvu s UNESCO-om. Ovaj izuzetni pedagog svoj obrazovni put započeo je u Zeti, gdje je završio Osnovnu školu “Milan Vukotić”.

„Ratne okolnosti su dovele moju porodicu iz mog rodnog Trebinja u Podgoricu. Prvog dana rata na relaciji Trebinje-Dubrovnik poginuo je moj rođeni stric. Njegovo unakaženo tijelo su najprije dovezli u trebinjsku Hitnu pomoć, u kojoj je u tom trenutku dežurao moj otac, ljekar specijalista. To je bio veliki stres za mene i moju porodicu koji neću zaboraviti. Nepunu godinu kasnije, moj otac, koji je prije rata držao predavanja u Crnoj Gori, ponudio je tadašnjem Ministarstvu zdravlja Crne Gore svoje profesionalne usluge, što je bilo prihvaćeno“, prisjetio se Kovač.

Uprkos teškim okolnostima, djetinjstvo u Crnoj Gori, kako kaže, pamti kao srećno.

„Stekao sam prijatelje sa kojima sam i danas u kontaktu. Dobro pamtim sjajne nastavnike poput Veselina Kneževića, Ane Popović, Zoje Đurović. Sjećam se da je stroga nastavnica Ana redovno organizovala diskoteku za nas osnovnce, koji smo polako ulazili u pubertet u tim izazovnim vremenima. Tako su naši prvi noćni izlasci bili pod njenom strogom kontrolom, što nam nije smetalo da se prelijepo zabavimo daleko od poroka koje su nosile burne devedesete“, rekao je Kovač.

Od Zete do svjetskog priznanja

Danas, Kovač je prvi nastavnik iz Bosne i Hercegovine koji se plasirao među 50 finalista najprestižnijeg nastavničkog takmičenja na svijetu, koje godišnje privlači više od 100.000 prijava. Proces selekcije obuhvatao je ocjenjivanje njegovih nastavnih projekata, biografije, prethodnih nagrada, vizije obrazovanja i društvenog angažmana.

„Zaista mi je drago što su stručne komisije koje su u više krugova ocjenjivale naše aplikacije i intervjue prepoznale moj dosadašnji trud. Moram naglasiti da radim u Gimnaziji Banjaluka, školi prepunoj talenata, te mi nije bio problem animirati učenike za brojne nastavne projekte koji su očigledno dobro ocijenjeni. Stoga mogu reći da ovaj uspjeh dugujem svojim sjajnim učenicima“, izjavio je Kovač.

Podrška prosvjetnim radnicima regiona

Kovač ističe da ovo priznanje nije samo lična pobjeda, već i podstrek za njegove kolege da ne odustaju od nastavničkog poziva.

„Međutim, nastavnička priznanja i nagrade ohrabruju prosvjetne radnike i ukazuju im da je neko ipak prepoznao njihov rad i trud. Pozitivno je da zemlje našeg regiona poput Bosne i Hercegovine i Srbije nagrađuju svoje prosvjetne radnike. Nagrada za inovativne nastavnike BiH predstavlja i partnersku nagradu Varki fondacije koja dodjeljuje Svjetsku nagradu za nastavnike – Global Teacher Prize. Bilo bi sjajno da i Crna Gora dobije jednu takvu nagradu, jer mnogi od njenih nastavnika to zaslužuju“, kazao je.

Njegov obrazovni uspjeh, započet u Zeti, nastavljen je kroz studije istorije, master programe i doktorat na najprestižnijim univerzitetima Evrope, uključujući Univerzitet Sapienca u Rimu i Sorbonu u Parizu. Tokom svoje karijere, Kovač je proglašavan za jednog od najboljih nastavnika bivše Jugoslavije i najinovativnijeg nastavnika u Bosni i Hercegovini.

Finale u Dubaiju

Proglašenje pobjednika Svjetske nagrade za nastavnike održaće se sredinom februara u Dubaiju, na Samitu svjetskih vlada.

„Nije lako biti najbolji nastavnik na planeti, ali je velika čast naći se u prvih 50“, poručuje Kovač.

Bez obzira na ishod, njegov uspjeh, čiji su temelji postavljeni u Zeti, inspiracija je za prosvjetne radnike širom regiona.

 

Izvor: Forbes CG

Continue Reading

Priroda i društvo

Počela sezona gniježđenja pelikana u NP Skadarsko jezero

Sezona gniježđenja u NP Skadarsko jezero već je počela, a na prirodnim ostrvima biolozi Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore su prethodnih dana zatekli 49 pelikana koji pripremaju gnijezda za novu generaciju mladunaca, navodi se u saopštenju Nacionalnog parka.

“ Nijesu samo pelikani na gnijezdima, već i sive čaplje i veliki kormorani. Služba zaštite NP Skadarsko jezero svakodnevno je na terenu i posebna pažnja posvećena je bezbjednosti i sigurnosti kolonije. S tim u vezi apelujemo na posjetioce, turističke djelatnike i ribare da budu pažljivi i drže odstojanje od lokaliteta koje su pelikani izabrali za podizanje svojih mladih. “, kazali su u saopštenju.

Dodaju da je na najvećem jezeru na Balkanu u toku i utvrđivanje zimskog cenzusa vodenih ptica IWC koji se u nacionalnom parku sprovodi od 1991. godine. Riječ je o međunarodnom popisu staništa i stanja subpopulacija vodenih ptica.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto