Connect with us

Priroda i društvo

Dan novinara Crne Gore

Dan novinara Crne Gore, koji se obilježava danas povodom 23. januara 1871. godine, kada je izašao prvi broj lista „Crnogorac“, crnogorski novinari dočekuju u situaciji na kojoj im niko ne bi pozavidio – s prosječnim platama ispod prosjeka, ugrožene bezbjednosti, izloženi pritiscima, ali i sa teretom neriješenih slučajeva ubistva i napada na medijske poslenike.

U godini između dva Dana novinara zabilježen je i veći broj napada na njih nego lani, a obavljanje novinarskog posla i dalje ostaje izazov u pokušaju da funkcioneri shvate šta je zapravo pravo javnosti da zna.

Govoreći o položaju novinara i izazovima u crnogorskom novinarstvu, generalni direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija Neđeljko Rudović za „Dan“ kaže da je najvažniji zadatak svih da novinarstvo opet postane poželjna profesija i da kolege koje počinju da se bave ovim pozivom odluče da ostanu u novinarskom poslu, a ne da poslije relativno kraćeg vremena razmišljaju o drugoj profesiji.

„Mislim da je to najveći izazov i da su korijeni problema višeslojni. Prvi je što su prosječne novinarske plate ispod prosjeka i što ne osiguravaju pristojnu egzistenciju. Drugi je što i dalje nemamo u potpunosti riješene i rasvijetljene najteže napade na novinare koji su se desili u poslednjih 20 godina i da se napadi ponavljaju, kao što smo imali prilike da svjedočimo prije par mjeseci kada je meta bila koleginica Raičković“,  ocijenio je Rudović.

On ističe da je neprihvatljiva atmosfera straha od teških posljedica bavljenja novinarstvom.

„Mislim da je važna razlika da danas, ipak, napadi, prijetnje i razni pritisci ne ostaju bez odgovora nadležnih institucija. Samo onaj ko je plemenit, ko želi dobro svojoj zajednici i ko ne pristaje da bude posluga bilo kojeg centra moći može biti dobar novinar. A čini mi se da Crna Gora danas, uz sve teškoće, ima plejadu dobrih novinara koji su vjerni kodeksu naše profesije“, smatra Rudović.

Na pitanje o odnosu funkcionera prema medijima, neodgovaranju na novinarske upite ili odgovaranju u zavisnosti od toga šta su pitanja, ističe da je svaki javni funkcioner odgovoran za svoj odnos prema medijima.

„Ono što je krucijalno jeste da svi shvatimo da su institucije i njihovi rukovodioci odgovorni javnosti i da su tu da služe građanima i svojoj državi“,  dodao je Rudović.

On vjeruje da ima volje da se riješi ubistvo Duška Jovanovića, ali i drugi teži slučajevi napada na novinare, koji su godinama bez epiloga.

„U suprotnom, to bi značilo da su pobijedili oni koji su mislili da ne smijemo slobodno misliti i govoriti, koliko god se to nekome ne sviđalo“,  rekao je Rudović.

Ministarstvo kulture i medija danas, povodom Dana novinara, organizuje konferenciju o dostignućima i izazovima medija u Crnoj Gori, a Rudović objašnjava da će fokus tog skupa biti na pronalaženju rješenja za efikasno suprotstavljanje dezinformacijama i na razgovoru o tome kako građane vide medije i kako da imamo još bolje medije.

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru

zabrana ribolov skadarsko jezero

Od subote 15.marta do 15. maja na snazi je zabrana ribolova u Nacionalnom parku Skadarsko jezero, u skladu sa naredbom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Istovremeno, Nacionalni parkovi Crne Gore pokreću kampanju „Budi odgovoran – Prijavi krivolov”, s ciljem podizanja svijesti o značaju zaštite ribljeg fonda i sprečavanja nezakonitih aktivnosti koje ugrožavaju biodiverzitet. Pored pojačanog nadzora na terenu, tokom kampanje će biti organizovane i edukativne aktivnosti.

Iz Nacionalnih parkova ističu da je za očuvanje ribljeg fonda neophodna saradnja svih relevantnih institucija, nevladinih organizacija, lokalnih zajednica i ljubitelja prirode. Podsećaju i da je za kršenje zabrane ribolova u parku predviđena novčana ili zatvorska kazna do čak šest mjeseci.

Continue Reading

Priroda i društvo

Univerzitet Crne Gore dobitnik nagrade za najbolju instituciju za obrazovanje i edukaciju

tamara raičević

Na osnovu odluke Upravnog odbora Asocijacije menadžera Crne Gore (AMM), a na predlog Predsjedništva AMM-a, Univerzitet Crne Gore proglašen je za dobitnika godišnje nagrade u kategoriji Najbolja institucija za obrazovanje i edukaciju za 2024. godinu.

Ova prestižna nagrada, koju dodjeljuje struka pod pokroviteljstvom Vlade Crne Gore, potvrđuje kontinuirani doprinos Univerziteta Crne Gore unapređenju obrazovnog sistema, kvalitetu akademskih programa i razvoju visokog obrazovanja u zemlji.

Tim povodom, rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović sastao se sa predsjednikom Asocijacije menadžera Crne Gore Budimirom Raičkovićem i izvršnom direktoricom AMM Anđelom Radosavović. Na sastanku su razmatrane mogućnosti daljeg jačanja saradnje između akademske i poslovne zajednice, kao i značaj ulaganja u znanje kao ključnog resursa društvenog i ekonomskog razvoja.

„Obrazovanje nije statičan proces – ono se stalno prilagođava potrebama vremena. Univerzitet Crne Gore je posvećen unapređenju studijskih programa i jačanju saradnje s privredom, jer je upravo to način da naši studenti budu konkurentni u dinamičnom globalnom okruženju“,  istakao je rektor Božović.

Predsjednik AMM Raičković istakao je da Univerzitet Crne Gore svojim dugogodišnjim djelovanjem ne samo da obrazuje buduće lidere, već i aktivno doprinosi razvoju privrede i društva u cjelini.

„Ova nagrada je simbol tog doprinosa i potvrda izvrsnosti u obrazovanju i edukaciji „, rekao je Raičković.

Svečana ceremonija uručenja nagrade biće održana u maju, rečeno je na sastanku, na kojem je učestvovala i prorektorica za internacionalizaciju UCG prof. dr Sanja Peković i šefica kabineta rektora Dijana Jovanović.

Continue Reading

Priroda i društvo

Građani Zete traže pravednu raspodjelu termina u fiskulturnoj sali SMŠ „Golubovci“

Pripremila: Tamara Raičević

SMŠ Golubovci

Građani Zete, sportski klubovi i ljubitelji sporta podnijeli su zahtjev nadležnim institucijama za transparentnu, nesmetanu i pravednu raspodjelu termina korišćenja fiskulturne sale Srednje mješovite škole „Golubovci“. Navode da direktor škole Dražen Boričić dodjeljuje termine klubovima van područja Zete, čime interesi lokalnih sportista postaju sekundarni. Smatraju da direktor škole nije u dovoljnoj mjeri iskazao fleksibilnost u komunikaciji, što je rezultiralo utiskom manje pristupačnosti.

Podsjećajući da je sala projektovana i kao rješenje problema dvoranskog sporta u Zeti, te da se finansira uz pomoć javnih sredstava. Zahtijevaju sprovođenje jasno definisanih kriterijuma: transparentan i pravičan sistem dodjele termina, uključivanje sportskih klubova i lokalne zajednice u donošenje odluka, zabranu odlučivanja o korišćenju sale po sopstvenom nahođenju, kao i podršku nadležnih institucija u rješavanju ovog problema.

Peticija je upućena Ministarstvu prosvjete, Sekretarijatu za sport Glavnog grada i Opštini Zeta, uz apel za hitno preduzimanje mjera. Pozivaju se svi zainteresovani građani, sportski klubovi i entuzijasti da podrže ovu inovativnu peticiju i doprinesu boljoj sportskoj budućnosti Zete.

Peticiju možete popuniti OVDJE

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto