Connect with us

Zeta

Zeta bez mjesnih zajednica još neko vrijeme

mjesne zajednice zeta

Opština Zeta još nije pokrenula proceduru za formiranje mjesnih zajednica, koje su prvi nivo vlasti. One bi trebale da postoje iz više razloga, između ostalog, zbog principa decentralizacije, efikasne uprave bliske građanima, zarad demokratskog konstituisanja organa vlasti koji donose odluke u korist lokalnog stanovništva, tu je i pravo građana da učestvuju u obavljanju javnih poslova te lakša komunikacija građana sa nadležnim službama.

Kako sada stvari stoje reklo bi se da formiranje ovih tijela nije prioritet novog rukovodstva. Gradonačelnik Zete Mihailo Asanović, kaže da je u njihovom fokusu formiranje službi i preduzeća.

“U našem fokusu, je prije svega, formiranje službi i preduzeća koje će se baviti problemima i interesima građana. Ove stvari su u ovom trenutku prioritet, da ih postavimo na noge, kako bi naša Opština profunkcionisala u punom kapacitetu. Naravno, nećemo zanemariti ni mjesne zajednice, koje će biti spona između Opštine i građana, ali smo trenutno bazirani na ove vitalne i goruće stvari bez kojih Opština ne može početi sa radom. Ni Opštine koje godinama funkcionišu još nemaju osnovane i funkcionalne mjesne zajednice”, rekao je Asanović za Dan.

Odbornici u Skupštini opštine Zeta smatraju da bi trebalo formirati mjesne zajednice. Odbornik Demokrata Nikola Rajović, smatra da tu odluku što prije treba donijeti.

“Apsolutno da treba što prije formirati mjesne zajednice, ali da ne funkcionišu kao što su do sada funkcionisale, da idu na ruku vlasti, ili određenim političkim liderima, već samo mještanima to jeste građanima. Naravno da su MZ bitne, jer u budućem sa njihovim formiranjem, one će se isključivo baviti aktuelnim pitanjima mještana i njihovim problemima. Realizacija i rješavanje takvih problema i zahtjeva olakšava život mještanima, a i ujedno pospješuje rad kako opštine, tako i države. Stoga odluka o MZ treba da bude donešena u što skorijem roku, jer sa njihovim formiranjem mnogo više dobra se može uraditi za našu Zetu i Zećane”, smatra Rajović.

Istog mišljenja je i Nebojša Domazetović, odbornik DF-a.

“S obzirom na to da su mjesne zajednice dio jedinstvenog sistema lokalne samouprave i oblik neposrednog učešća građana u vršenju javnih poslova, smatram da je njihovo formiranje potrebno završiti što prije. Tako se stvaraju uslovi za što efikasnije vršenje poslova i zadovoljenje potreba lokalnog stanovništva. Mjesne zajednice, kao prvi nivo vlasti, su vrlo značajne za građane i očekujem da će se ta odluka donijeti i naći pred odbornicima u Skupštini opštine Zeta. Ja ću svakako iznijeti svoje mišljenje i svoj stav po ovom pitanju i smatram da neću biti usamljen, a rukovodstvo opštine će razmotriti ovu inicijativu i odlučiti o njoj”, kazao je Domazetović za Dan.

Mjesne zajednice birati na izborima

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) smatra da se organi mjesnih zajednica moraju birati na demokratskim izborima, neposredno i tajno, u skladu sa međunarodnim standardima, odnosno Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi.

„Umjesto da budu ključni instrument za učešće u donošenju odluka i pokretač samoorganizovanja građana/ki, mjesne zajednice postale su partijski punktovi čiji je zadatak upravo suprotan – mjesto gušenja građanskih inicijativa i sredstvo za zaokruživanje aspolutne partijske kontrole na svim nivoima“, kazala je zamjenica programskog direktora CDT-a Milena Gvozdenović.

Ona je dodala da CDT ovom inicijativom želi da vrati participativnu demokratiju na najniži nivo organizovanja lokalnih zajednica, jer ta vrsta demokratije jeste nešto što je davno zaboravljeno u našoj politici.

Sadašnji modeli izbora prema riječima Gvozdenović ne predstavljaju ništa drugo do fingiranje demokratije što, kako je kazala, političke partije koriste za očuvanje svojih monopola, i guše građansku inicijativu.

„Ovo se odnosi, prije svega, na zbor građana kao način izbora, koji se oglašava na oglasnoj tabli mjesne zajednice, gdje izborni proces traje sedam dana i ni na jedan način ne omogućava stvarnu participaciju. Ovom zboru treba da prisustvuje određeni broj građana, ali nam nije jasno kako se utvrđuje da li ti građani zaista i pripadaju toj mjesnoj zajednici. Budući da je pitanje prebivališta i boravišta odavno otvoreno kao problem izbornog procesa, možete zamisliti kako izgledaju ovi izbori tj. zbor građana“, kazala je Gvozdenović.

O drugom modelu – sistemu imenovanja organa mjesnih zajednica na osnovu Odluke o mjesnim zajednicama Glavnog grada, dodaje da, takođe ne treba posebno trošiti riječi.

„Stvoren je sistem da Glavni grad i političke partije kontolišu većinu u Savjetu, kao izvršnom organu mjesne zajednice, pa nije ostavljen nikakav prostor za samoorganizovanje građana/ki“, kazala je zamjenica programskog direktora CDT-a.

Korišćenje ova dva modela, smatra Gvozednović, dovelo je do toga da su izostale ozbiljnije građanske inicijative, stvarna participacija građana/ki, a mjesne zajednice ne služe svojoj izvornoj svrsi.

„Zbog svega ovoga ne treba da čudi podatak da nakon četiri godine od usvajanja Zakona o lokalnoj samoupravi čak devet jedinica lokalne samouprave nije uskladilo svoje statute i opšte akte tj. nije donijelo nove odluke o mjesnim zajednicama. Ovim se šalje jasna poruka da njihovo funkcionisanje nema prioritet u vršenju lokalne vlasti. Postupanje po starim propisima je suprotno zakonu i Ustavu, a jedan takav primjer bilo je imenovanje Odbora povjerenika za mjesne zajednice u Glavnom gradu, koje je kao nezakonito i neustavno poništeno u sudskom procesu. Odluke Upravnog i Ustavnog suda, nakon kojih je Glavni grad izvršio usklađivanje akata sa novim zakonodavnim rješenjima, nijesu motivisale ostale opštine na zakonito postupanje“, kazala je Gvozdenović.

CDT smatra da je prošlo vrijeme da se interesi građana podrede politici i da svi zajedno krenemo u suprotan proces.

„Da bi taj proces pokrenuli, jedan od važnih preduslova su transparentni, demokatski i nefingirani izbori koji moraju građanima omogućiti stvarnu participaciju u donošenju odluka, a naročito na najnižim nivoima ogranizovanja građana. Nama trebaju inicijative odozdo, a političari su se svojski potrudili da ovim partitokratskim sistemom svaku inicijativu uguše u samom začetku“, zaključila je Gvozdenović.

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Opština Zeta osnovaće Službu zaštite i Službu za unutrašnju reviziju

bojan popović

U izradi je nova Odluka o organizaciji i načinu rada lokalne uprave Opštine Zeta koja će obuhvatiti formiranje Službe zaštite i spašavanja i Službe za unutrašnju reviziju, saopštio je Bojan Popović, sekretar za finansije.

Nakon usvajanja ove odluke, kako je saopštio Popović, Opština Zeta radiće rebalans budžeta za ovu godinu.

“Odluku o organizaciji i načinu rada lokalne uprave Opštine Zeta donijeće predsjednik opštine. Izmjene zakonske regulative u prethodnom periodu, kao i odgovorno organizovanje rada organa i službi opštine uslovile su njeno donošenje, te će nova odluka predvidjeti dodatne nadležnosti za postojeće organe u skladu sa zakonskom regulativom, a sa druge strane nova odluka će obuhvatiti i formiranje novih organa, odnosno službi. U planu je formiranje dvije nove posebne službe, i to Službe zaštite i spašavanja i Službe za unutrašnju reviziju. Kako će donošenje ove odluke uticati na izmjene organizacione strukture, odnosno unutrašnje organizacije Opštine Zeta, uporedo sa njenim donošenjem, Sekretarijat za finansije i budžet će započeti i aktivnosti vezane za pripremu odluke o izmjenama i dopunama odluke o budžetu Opštine Zeta za 2025. godinu”, objasnio je Popović.

Popović navodi da će Opština raditi tehnički rebalans budžeta.

“Kako je kroz polugodišnji izvještaj o ukupno ostvarenim primicima i ukupno realizovanim izdacima za period od 1. januara do 30. juna potvrđeno da je realizacija prihodne strane budžeta na očekivanom nivou u odnosu na plan, osim za pojedine pozicije sopstvenih prihoda za koje se očekuje intenzivnija naplata u drugoj polovini tekuće godine, izvjesno je da će ovaj rebalans biti samo tehničke prirode. To znači da će on podrazumijevati prioritetno realokaciju budžetskih sredstava na nove organizacione jedinice. Budžet za nove organizacione jedinice podrazumijevaće osnovni budžet potreban za početak rada ovih službi, dok će detaljan budžet za ove jedinice biti kreiran nakon što one budu imale starješine organa”, kaže Popović.

Sekretar za finansije podsjeća da je budžet Opštine Zeta za 2025. godinu projektovan na 12,5 miliona eura, a za prvih pola godine ostvareno je oko šest miliona, odnosno oko 48 odsto u odnosu na plan.

“Polugodišnji izvještaj je pripremljen u zakonskom roku i proslijeđen u skupštinsku proceduru, a takođe je i objavljen je na sadašnjem sajtu opštine”, saopštio je Popović.

 

Izvor: Dan

Continue Reading

Zeta

Predavanje za poljoprivrednike u Zeti: Suzbijanje štetočina i pravilna upotreba pesticida

Sekretarijat za razvoj preduzetništva i poljoprivrede Opštine Zeta, u saradnji sa Upravom za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Crne Gore, organizuje stručno predavanje za poljoprivredne proizvođače koje će se održati u srijedu, 23. jula, sa početkom u 9.00 časova, u Maloj Sali Opštine Zeta (sala za vjenčanja).

U fokusu edukacije biće dvije izuzetno važne teme za sve one koji se bave vinogradarstvom, voćarstvom i povrtarstvom:

  • “Fitosanitarne mjere u cilju suzbijanja i sprečavanja daljeg širenja leptiraste vaši i fitoplazme u zasadima citrusa i vinove loze”

  • “Upotreba pesticida u poljoprivredi”.

Predavanje će održati predstavnice Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Crne Gore: dr Tamara Popović, načelnica Odsjeka za zdravstvenu zaštitu bilja i Milka Petrušić, načelnica Odsjeka za registraciju i promet sredstava za zaštitu i ishranu bilja.

Organizatori pozivaju sve zainteresovane poljoprivredne proizvođače da prisustvuju događaju i iskoriste priliku da dobiju korisne informacije i stručne savjete u vezi sa zaštitom bilja i pravilnom upotrebom pesticida. Edukacija ovog tipa ima za cilj podizanje svijesti o značaju fitosanitarnih mjera i pravilne prakse u poljoprivrednoj proizvodnji.

Continue Reading

Zeta

Kojičić: Vrijeme je da Zeta adekvatno valorizuje potencijal svoje dijaspore

Aleksandar Kojičić, odbornik koalicije Za budućnost Zete, istakao je značaj uključivanja dijaspore u strateški razvoj ove opštine, naglašavajući važnost organizovanja Dana dijaspore kao ključnog koraka ka jačanju veza sa iseljenicima.

„Kao neko ko, vjerujem, duboko osjeća puls i radi na boljitku našeg kraja, smatram da je vrijeme da Opština Zeta adekvatno valorizuje potencijal svoje dijaspore. Ne radi se ovdje o pukoj formalnosti, niti o kozmetičkom potezu. Govorimo o potrebi da se povežemo sa našim ljudima koji su, trbuhom za kruhom, željom za napredovanjem, decenijama u okruženju turbulentnosti autoritarnog društva do 2020, otišli u svijet, ali čije srce i dalje kuca u ritmu Zete“, poručio je Kojičić.

On je naglasio da bi Dani dijaspore bili mnogo više od simboličnog gesta– to bi bila platforma za konkretan dijalog i partnerstvo sa onima koji mogu i žele doprinijeti razvoju zavičaja.

„Organizovanje Dana dijaspore u Opštini Zeta je strateška nužnost. Dani kada bi naši iseljenici, naši rođaci, prijatelji i komšije, koji su se vratili u svoj zavičaj na par sedmica ljetnjeg odmora, kroz sastanke, okrugle stolove i slične susrete bili aktivni sudionici u razvoju i prosperitetu Zete. Kroz takav događaj, mi bismo im pružili priliku da se ponovo osjete dijelom svoje zajednice, da podijele svoja iskustva, znanja i uvjerenja“, istakao je.

Kojičić ukazuje na ogroman potencijal koji Zeta ima kroz svoju dijasporu.

„Njihovo iskustvo, stečeno u razvijenim ekonomijama, njihove konekcije i radna etika, su resursi koji ne trebaju biti ignorisani. Potencijal za otvaranje novih radnih mjesta, za pokretanje biznisa, za ulaganje u poljoprivredu, za razvoj turizma… Trebamo zakoračiti krupnim koracima kada su nam vrata svijeta otvorena preko stotina naših ljudi, od kojih su mnogi visoko pozicionirani u sportu, biznisu, naučnim istraživanjima…“, naglasio je Kojičić.

Posebnu pažnju Kojičić posvećuje i kulturno-socijalnom aspektu okupljanja, ukazujući na važnost emocionalne povezanosti sa zavičajem. U tom duhu, predlaže da se kroz Dani dijaspore organizuju i kulturne manifestacije koje bi evocirale uspomene i jačale međugeneracijsku povezanost.

„Stoga, u okviru Dana dijaspore, ne samo da pozivam na ozbiljne razgovore o ekonomskom razvoju i razmjenu iskustava i ideja, već i na oživljavanje tog duha zajedništva. Razmislimo o mogućnosti organizovanja tematske večeri, možda čak i privremene ‘pop-up’ diskoteke u centru Anova, koja bi sve nas, kao i naše iseljenike, vratila u mladost, probudila uspomene i pokazala da Zeta ne zaboravlja svoju prošlost, već je njeguje i koristi kao most ka budućnosti“, poručio je Kojičić.

Dodaje da Dani dijaspore moraju biti dani ponosa, zajedništva i konkretne akcije:

„Neka to budu dani kada ćemo pokazati da cijenimo i poštujemo naše iseljenike, koji redovno organizuju donatorske akcije namijenjene mjestu svog porijekla, dani kada ćemo zajedno, u slozi i sa jasnom vizijom, slaviti i planirati razvoj Zete“, zaključuje Kojičić u saopštenju.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto