Politika
ZBCG ostala bez Vlade i bez Deklaracije o Kosovu u Zeti?

Pregovori oko formiranja nove vlade, koja bi bila poznata kao “44. Vlada”, bili su kompleksni i raznoliki. Mandatar Spajić je uložio značajne napore kako bi osigurao podršku za svoju vladu, pregovarajući sa različitim strankama i koalicijama. Iako je njegov tim ponudio različite ministarske pozicije i političke funkcije, ZBCG je odbijala ponude iznova, tvrdeći da su uvredljive. Na kraju, ZBCG je prihvatila ponudu prekasno, kada su se već stvorile neopozive pukotine u odnosima.
Mandatar za sastav nove vlade, Milojko Spajić, sinoć je saopštio da Pokret Evropa sad (PES) ima skupštinsku većinu za formiranje nove vlade. Iako je nekoliko članova Glavnog odbora PES-a bilo protiv ovog poteza, Spajić je izjavio da očekuje podršku 44 poslanika za novu vladu. Takođe je zvanično potvrđeno da ZBCG neće biti deo te vlade, nakon što su odbili ponudu više puta.
“Pet su puta odbili ponudu. Ne možemo da vjerujemo u njihovu iskrenost”, izjavio je Spajić.
U novom političkom obrtu, Savez “Za budućnost Crne Gore” (ZBCG) našao se suočen sa dvostrukim izazovom – ne samo da su propustili priliku da postanu deo nove vlade, već su takođe izgubili priliku da usvoje svoju kontroverznu Deklaraciju o poništenju priznanja Kosova u SO Zeta. Ovo se dešavalo nakon intenzivnih pregovora i političkih intriga koje su obeležile izborni proces i formiranje 44. vlade.
Potez Demokratske Crne Gore, kojim su potvrdili da je PES izneo ponudu koaliciji ZBCG, dodatno je uneo nemir u pregovarački proces za sastav 44. Vlade. Demokrate su potvrdile da je ponuda za ZBCG već dugo bila na stolu, i da ona uključuje tri ministarstva, jednog potpredsjednika Vlade, dva potpredsjednika Skupštine i 40% političkih imenovanja u odborima direktora i diplomatskim predstavništvima.
Ovo je izazvalo revolt u koaliciji ZBCG, što je rezultiralo smenom predsednika skupštine opštine Zeta, Luke Krstovića koji je iz redova Demokrata.
Upredo sa pregovorima o formiranju 44. Vlade u Zeti se odvijala saga oko Deklaracije o poništenju priznanja Kosova u opštini Zeta.
Ova deklaracija nije usvojena iz nekoliko pokušaja jer je koalicija “Za budućnost Zete” bojkotovala sednice i na istim se nije pojavljivala. Sada sa smenjenim predsednikom skupštine opštine Zeta, izgleda da će ova deklaracija ostati neusvojena još neko vreme.
Tokom parlamentarne izborne kampanje koalicije ZBCG, Kosovo je bilo tema koja je uzimala mesto na predizbornim skupovima, sada već jasno samo sa jednim ciljem -animiranje birača i povećanje broja poslaničkih mesta koalicije ZBCG- jer Knežević je bio spreman da stavi temu Kosova pod moratorijum kako bi koalicija ZBCG postala deo vlade.
Ovaj politički manevar ne samo da je ostavio ZBCG van vlade već je i izazvao značajne turbulencije unutar vladajuće koalicije u Zeti. Pitanja Kosova i deklaracija o Kosovu, koja su bila ključni faktori u izbornoj kampanji za parlamentarne izbore, postala su teret u postizbornom periodu. Promene u vlasti opštine Zeta i njihov odnos prema deklaraciji dodatno su produbili jaz između ZBCG-a i drugih partnera u koaliciji. Tako je gradonačelnik Zete, Mihailo Asanović najavio da ukoliko ZBCG ne bude deo vlade, isti će predložiti da ZBCG napusti koalicije lokalnih samouprava gde vrše vlast.
Ovaj scenario služi kao podsetnik na složenost političkog procesa i kako čak i najmanji preokreti mogu imati ozbiljne posledice. Dok PES priprema put za formiranje nove vlade i preuzima vođstvo, ZBCG se suočava sa izazovima refleksije i redefinisanja svoje političke strategije u svetlu neuspeha uključivanja u vlast.
Redakcija Portal Zeta
Politika
Vlast se ne odriče službenih putovanja, radi veće socijale

Glasovima 50 poslanika vladajuće koalicije usvojen je rebalans budžeta. Izmjene zakona o budžetu, koje su tehničke prirode i koje neće dovesti do promjene budžetskog rezultata, predložene su u cilju tehničkog usaglašavanja, usljed donošenja i primjene nove uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, odnosno formiranja novog resora Ministarstva javne uprave i spajanja u jedan resor energetike i rudarstva.
Rebalans budžeta će stupiti na snagu dan nakon dana objavljivanja u Službenom listu.
Predlogom zakona, primici u iznosu od 4,03 milijarde eura raspoređuju se na tekući budžet 1,5 milijardi eura, fondove 1,3 milijarde, kapitalni budžet 280 miliona, budžetsku rezervu 43 miliona i transakcije finansiranja 890 miliona. U odnosu na prvobitni zakon, došlo je do uvećanja ukupnog budžeta za svega sedam eura, usljed potrebe otvaranja pojedinih budžetskih pozicija neophodnih za adekvatnu evidenciju izdataka. U strukturi je došlo do uvećanja tekućeg budžeta za 409 hiljada eura. Za isti iznos umanjena su sredstva tekuće rezerve, dok su kapitalni i budžet državnih fondova, kao i transakcije finansiranja, ostali nepromijenjeni.
Sastavni dio budžeta nisu postali amandmani SD-a, koje je juče obrazlagao na Odboru za ekonomiju, a potom i na plenumu Boris Mugoša (SD). Opoziciona partija je predložila četiri amandmana, kojima bi se za ukupno 5,5 miliona umanjila službena putovanja, reprezentacija, konsultantske usluge, advokatske usluge i ugovori o djelu, zarad povećanja materijalnog obezbjeđenja, unapređenja konkurentnosti privrede, ostalih prava iz oblasti socijalne zaštite, direktnog otvaranja radnih mjesta i podsticaja za zapošljavanje nezaposlenih lica. Preciznije, predložili su da se smanje izdaci za službena putovanja za milion, reprezentacije za pola miliona, konsultantskih usluga za dva miliona, advokatske usluge i za ugovore o djelu po milion.
Amandmane na Odboru za ekonomiju nije prihvatio pomoćnik ministra finansija za budžet Bojan Paunović, njih nije podržala ni većina članova Odbora, kao ni većina poslanika vladajuće koalicije. Paunović je kazao da se ne mogu smanjiti izdvajnja za pomenute stavke, jer su ona već uračunata u planirane aktivnosti državnih funkcionera i državnih službi.
Poslanici vladajuće koalicije nisu imali sluha za smanjenje izdataka za beneficije funkcionera, na račun uvećanja socijalnih davanja i otvaranja novih radnih mjesta, ali jesu za zaključak uz rebalans koji je predložio Dejan Đurović (NSD). Đurovićev zaključak kojim se 50 hiljada iz sredstava budžetske rezerve daje za finansiranje rada Naučne ustanove Institut za srpsku kulturu Nikšić, podržala je većina poslanika, iako Paunović na Odboru nije podržao zaključak. Na Odboru zaključak nije podržala ni većina poslanika.
Poslanici vladajuće većine usvojili su i zaključak poslanika BS-a da se iz budžetske rezerve izdvoji 50 hiljada za podršku programu DENEYAP Fondacije T3 u saradnji sa opštinom Ulcinj.
Izvor: Dan
Politika
Božović: Dosljedno ka cilju – izbori objedinjeni, obećanja ispunjena

Socijalistička narodna partija Crne Gore pozdravlja odluku da se svi lokalni izbori u Crnoj Gori održe u jednom danu, 13. juna 2027. godine, jer se radi o još jednom važnom koraku ka jačanju političke stabilnosti i funkcionalnosti izbornog procesa, kazao je poslanik SNP CG Bogdan Božović.
Ovo je bila jedna od naših ključnih programskih odrednica i višegodišnja inicijativa za koju smo se dosljedno zalagali, i danas možemo reći da je još jedan cilj naše politike ispunjen, naveo je Božović.
“Zajednički datum lokalnih izbora doprinosi racionalizaciji troškova, većoj izlaznosti građana, boljoj kontroli izbornog procesa i smanjenju političkih tenzija koje su često potpirivane parcijalnim, razvučenim izbornim ciklusima. Ova promjena nije samo tehničko, već i suštinsko demokratsko unapređenje, koje donosi konkretnu korist svim građanima”, ističe Božović.
Nakon što su, kako je kazao, u prethodnom periodu realizovane dvije velike tačke iz našeg političkog programa – sprovođenje popisa stanovništva i potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom – ova odluka predstavlja treći važan uspjeh koji potvrđuje našu posvećenost datim obećanjima.
“Građani Crne Gore mogu biti sigurni da SNP ostaje dosljedan svojim principima i obećanjima. Ne mijenjamo stavove zarad političkih poena, već istrajno radimo na ostvarivanju onoga za šta smo se obavezali pred našim narodom”, poručuje Božović.
Politika
Svi lokalni izbori 13. juna 2027.

Prema načelnom dogovoru parlamentarne većine i opozicije, 13. juna 2027. godine bili bi održani objedinjeni lokalni izbori
Time bi se ispunila preporuka Evropske unije (EU) da se lokalni izbori održavaju u jednom danu.
Pošto je to termin redovnih parlamentarnih izbora, planirano je da tada budu održani i parlamentarni izbori zajedno sa lokalnim.
Ovaj dogovor tek treba da bude politički ozvaničen, saopšteno je Portalu RTCG.
Podsjetimo, parlamentarna većina i opozicija načelno su dogovorili da svi lokalni izbori u državi budu održani u jednom danu 2027. godine, te ostaje još da se utvrdi precizno kada u toku te godine.
Osim toga, razmatraće se i opcija da se istog dana kada se budu održavali lokalni, održe i parlamentarni izbori, ukoliko politički uslovi to dozvole, s obzirom da je 2027. godina redovan termin njihovog održavanja. O tome će se, kako se očekuje, razgovarati u okviru nastavka rada na izbornoj reformi.
-
Politika2 дана ranije
Svi lokalni izbori 13. juna 2027.
-
Događaji4 дана ranije
Poetsko veče u Zeti: Dušanka Klikovac predstavlja zbirku „Maslačak na krovu“
-
Bilbord4 дана ranije
Sto razloga za akciju
-
Priroda i društvo4 дана ranije
MONTENEGROBET: RASKID SA EVROPSKIM STANDARDIMA I PROTJERIVANJE INVESTITORA
-
Politika2 дана ranije
Pejović: Vrijeme je za pravosuđe koje štiti građane, a ne kriminalce
-
Politika3 дана ranije
Vijeće za nacionalnu bezbjednost predložilo hitan veting u pravosuđu
-
Bilbord2 дана ranije
Kao da si poručio nešto online – samo što ovdje stižu bonusi!
-
Politika1 дан ranije
Božović: Dosljedno ka cilju – izbori objedinjeni, obećanja ispunjena