fbpx
Connect with us

Politika

Ustavni sud crna tačka Crne Gore

ustavni sud

Iako je u februaru ove godine Skupština Crne Gore omogućila da Ustavni sud dobije nužno potrebne sudije za nesmetan rad, to nije dalo željene rezultate kad je u pitanju rešenje najvažnijih zaostalih predmeta.

Početkom prošlog mjeseca nije donijeta odluka o ocjeni ustavnosti Ukaza o raspuštanju Skupštine, koji je donio odlazeći predsjednik države Milo Đukanović.

Sa druge strane, nema informacija da se Ustavni sud izjašnjavao o novom Zakonu o predsjedniku.

Naime, Đukanović je 16. decembra potpisao izmjene Zakona o predsjedniku koje su poslanici crnogorskog parlamenta, glasovima aktuelne većine, ponovo usvojili 12. decembra prošle godine, a kojim Skupština preuzima dio nadležnosti predsjednika države u predlaganju mandatara za sastav Vlade.

Za tu odluku tada je glasao 41 poslanik većine, četiri su bila protiv.

Inicijativu za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o predsjedniku 28. februara ove godine podnio je Centar za demokratsku tranziciju (CDT).

Još u martu je u medijima najavljivano da će Ustavni sud o tome donijeti odluku, međutim to se do danas nije desilo.

Novoizabrani predsjednik Crne Gore Jakov Milatović juče je izrazio nadu da će Ustavni sud ipak ubrzo donijeti odluku po toj inicijativi.

Taj sud se duže vrijeme ne izjašnjava ni o dvije podnijete inicijative za ocjenu ustavnosti, vezanih za postupak zamrzavanja imovine ruskim državljanima.

Podgoričanin Predrag Zečević, preko punomoćnika advokata Marka Ivanovića, predao Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti članova 18 i 19 Zakona o restriktivnim mjerama iz 2018. godine.

Prema tom zakonu, državni organi Crne Gore su zamrzli imovinu ruskim državljanima, a podnosioci inicijative smatraju da to nije u skladu sa Ustavom i zakonima Crne Gore. I ne samo to, inicijatori su bili uvjereni da je zakon protivan interesima države koja bi mogla da plati milionske odštete, objavili su ranije mediji.

U Inicijativi, podnijetoj 21. jula 2022. godine, se navodi da odredbe člana 18 i člana 19 Zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama nijesu u skladu sa Ustavom Crne Gore, Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama odnosno Zakonom o ratifikaciji Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, izmenjene u skladu sa Protokolom broj 11.

Da je u pitanju neustavna odluka Vlade potvrdio je ranije i bivši predsjednik Ustavnog suda Crne Gore i profesor ustavnog prava dr Blagota Mitrić koji kaže da zamrzavanjem imovine ruskim državljanima, osim što je grubo pogazila Ustav, Vlada napravila opasan presedan, koji može izazvati dodatne komplikacije u našem pravnom sistemu.

Prema članu 18, zamrzavanje imovine podrazumijeva zabranu transfera, konverzije, raspolaganja ili prometa svim sredstvima i/ili drugom imovinom koja se nalazi u svojini, državini ili pod kontrolom označenog lica, posredno ili neposredno, na osnovu i za vrijeme primjene restriktivne mjere, kao i na pružanje finansijskih i drugih usluga označenom licu.

Početkom avgusta prošle godine Demokratski front (DF) je obavjestio javnost da su poslanici tog koalicionog saveza podnijeli Ustavnom sudu Predlog za ocjenu saglasnosti sa Ustavom i potvrđenim i objavljenim međunarodnim ugovorima, kojim se pokreće postupak pred Ustavnim sudom za ocjenu ustavnosti i zakonitosti člana 18 i člana 19 Zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama.

Ni ta inicijativa nije došla na red za razmatranje.

Uprkos tome, predstavnici Ustavnog suda prije nekoliko dana su se pohvalili da su u prethodne dvije godine značajno smanjili ukupan zaostatak neriješenih predmeta.

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Pejović: Pojedinci koji ističu borbu protiv DPS-a, prihvatili sa njima manjinsku Vladu i skraćenje mandata u Glavnom gradu

boris pejović

Boris Pejović  član Predsjedništva PES-a oglasio se povodom aktuelnih političkih dešavanja, ističući da neki pojedinci koji danas naglašavaju svoju borbu protiv Demokratske partije socijalista (DPS) zapravo imaju kontradiktoran stav.

“Neki pojedinci koji ovih dana ističu borbu protiv DPS-a, isti su oni kojima je ta partija bila prihvatljiva za formiranje manjinske Vlade i skraćenje mandata u Glavnom gradu,” kazao je Pejović.

On je naglasio kako je “neshvatljivo isticati borbu protiv DPS-a, a izbjegavati jasno određenje da li sa njima praviti većinu nakon izbora u Podgorici.” Prema njegovim riječima, ovakva dvosmislenost stvara konfuziju među građanima i podstiče sumnje u stvarne namjere tih aktera.

“Na kraju ispada da su se ‘borili’ protiv DPS-a, da bi se sa njima kroz proces inkluzije izborili za poziciju premijera,” rekao je Pejović, aludirajući na mogućnost da borba protiv DPS-a služi samo kao privremeni politički manevar.

“Sličan scenario se vjerovatno sprema i za Podgoricu,” zaključio je Pejović.

Continue Reading

Politika

Rezultati popisa biće objavljeni 15. oktobra

monstat

Direktor Uprave za statistiku Monstat Miroslav Pejović saopštio je u Dnevniku Televizije Crne Gore da će rezultati popisa stanovništva biti objavljeni 15. oktobra.

Pejović je kazao da je softver završen, kao i revizija koda softvera.

“Sada je testiranje softvera u toku, a nakon toga slijedi puštanje softvera u produkciju od 1. oktobra. Građani će moći da provjere podatke do 7. oktobra”, kazao je Pejović.

Monstat će do 1. oktobra upariti podatke sa registrom iz MUP-a i završiti posljednju fazu provjere.

Popis stanovništva izvršen je u decembru 2023. godine. Prema preliminarnim rezultatima objavljenim u januaru, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika.

Poznat je i broj domaćinstava, stanova i naselja, a Zakon o popisu nalaže da svi naredni podaci budu objavljeni kao konačni.

Continue Reading

Politika

Božović: U višedecenijskom mraku bili smo “mi ili oni”, a oni su imali državu i mafiju

Bogdan Božović

Bivši direktor policije i njegova sporadična priznanja ozbiljnih krivičnih djela još jedan su trag starog DPS režima kojeg se polako oslobađamo, poručio je poslanik Socijalističke narodne partije u Parlamentu Bogdan Božović.

Stojanović je, kako kaže, “svjedok jedne beskrupulozne ere, vladavine režima u kojem je mafija ušla u sve ključne institucije države”.

Kada postoji sprega države i kriminalnih struktura jasno je, kako navodi, zašto je direktor policije bio pod pritiskom i, po sopstvenom skandaloznom priznanju, nije spriječio ubistva za koja su imali informacije.

“A i kako će kad je saradnja bila na visokom nivou. Direktori policije bili su dio kriminalnih grupa, prva dama sudstva i specijalni tužioci osumnjičeni za stvaranje kriminalne organizacije, zloupotrebu službenog položaja, osumnjičeni da su pripadali klanovim. Hapšenje njihovih sinova govori o slobodi koju su imali u tom “porodičnom biznisu”. Šteta po državnu kasu ne mjeri se tim jednim kamionom cigareta, jer ko zna koliko je tu kamiona “prošlo”, već milionima sklonjenim ko zna gdje. Da je ovo Monako, pa mnogo je. Trebaće nam decenije da razbijemo tu hobotnicu “, poručuje Božović.

Ovaj narod je, dodaje, željan pravde. Mali su kapaciteti ZIKS-a za sva njihova zlodjela.

“U tom višedecenijskom mraku bili smo mi ili oni. A oni su imali državu i mafiju. Zato danas ne mogu razumjeti da bilo koji mlad čovjek može dati glas DPS-u ili njihovim partijama satelitima. Nasuprot njih stojimo mi. Sigurnost, stabilnost, doslednost. U našoj višedecenijskoj borbi protiv kriminala i korupcije”, poručio je Božović.

 

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto