Hronika
Uhapšeno osam policajaca, krivične protiv 27 stranaca

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović kazao je da je Odjeljenje unutrašnje kontrole Uprave policije ODT-u u Podgorici podnijelo krivičnu prijavu protiv osam policijskih službenika iz sektora Granične policije zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili više krivičnih djela u produženom trajanju primanjem mita, kao i protiv 27 stranih državljana koji dolaze iz Albanije, Kosova i Turske, a koji su u pojedinačnim slučajevima počinili isto toliko krivičnih djela davanjem mita.
Uhapšeni su, kako prenosi TV Vijesti, Nikola Janičić, Zoran Radonjić, Igor Živković, Enver Drešaj, Momo Popivoda, Ivan Boljević, Vaso Radunović i Dragoman Milošević.
Ranije jutros, kako je kazao Šaranović, postupajući po nalogu osnovne državne tužiteljke povodom navedenog predmeta, odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije preduzelo je niz mjera koje su rezultirale hapšenjem osam policijskih službenika.
On je naglasio da su službenici iz odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije u nastavku ove akcije po nalogu postupajuće državne tužiteljke preduzimaju dalje mjere i radnje iz svoje nadležnosti u cilju lišenja slobode 27 stranaca zbog sumnje u vršenje krivičnog djela davanje mita policijskim službenicima na graničnom prelazu Božaj.
Šaranović je kazao da se u ovom trenutku još uvijek vrše pretresi službenih prostorija.
“Dobijamo nezvanične informacije da je pored materijalnih dokaze koje do ovog monemta imamo na raspolaganju, biti pronađeni i drugi materijalni dokazi koji će ovo dodatno potvrditi”, istakao je on.
Naglasio je da oni ovakva krivična djela nijesu činili pojedinačno, već organizovano.
“Ne mogu detaljnije saopštiti u ovom trenutku, ali biće poznato javnosti u narednih nekoliko dana”, kazao je Šaranović.
Od osam policijskih službenika koji su uhapšeni, kako je kazao, njih sedam je uhapšeno na službenom mjestu dok je jedan od njih uhapšen u Danilovgradu.
Šaranović je istakao da je tačno je da je prilikom hapšenja jednom policijskom službeniku pozlilo.
“Prilikom hapšenja, jednom policijskom službeniku pogoršalo se zdravstveno stanje”, kazao je Šaranović.
Šaranović je naglasio da je aktuelni društveni trenutak i njihova fokusiranost apsolutnom prioritetu Crne Gore a to je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije ključni su razlozi zbog koji su pokrenuli čitav set kontrolnih mehanizama u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
“Svjesni smo da je lišavanje slobode dva bivša direktora policije, bivša pomoćnika Uprave policije u sektoru za borbu protiv kriminala i brojnih drugih policijskih službenika stavilo na teret mnogo toga što ne stoji svim onim časnim policijskim službenicima. Zbog svega navedenog, dužni smo da iskorijenimo korupciju”, istakao je on.
Podsjetimo, Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici, izdalo je jutros nalog Ministarstvu unutrašnjih poslova – Odjeljenju za unutrašnju kontrolu policije da se liši slobode osam policijskih službenika Sektora granične policije (J.N., R.Z., Ž.I., E.D., P.M., B.I., R.V. i M.D.).
Hronika
U Zeti uhapšene tri osobe

Službenicima Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“, Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, B.Š. (74) prijavio je da je u mjestu Kurilo u Zeti, preko puta pružnog prelaza, napadnut njemu nepoznate osobe upotrebom spreja sa nadražujućim dejstvom i da je tom prilikom iz njegovog putničkog motornog vozila “golf V” otuđena torbica sa oko 100 eura i ličnim dokumentima.
“Takođe, ovom prilikom B.Š. je naveo da je u društvu sa licem koje ga je napalo bila njemu nepoznata ženska osoba koja je takođe pokušala da, uz upotrebu spreja sa nadražujućim dejstvom, napadne i njegovog sina B.Š. (34) koji je bio u društvu sa njim”, saopštila je policija.
Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su preduzeli hitne opsežne radnje na terenu, i u saradnji sa tužiocem u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, došli do sumnje da su izvršioci ovoga djela S.P. (30) i K.V. (24).
“Oni su locirani i po nalogu postupajućeg tužioca lišeni slobode zbog sumnje da su izvršili krivično djelo samovlašće. Tom prilikom policija je privremeno oduzela i vozilo kojim je upravljao S.P.”, navodi se.
Osim toga, policija je došla do saznanja gdje se nalazi ukradena odbačena torbica, koja je pronađena, međutim, u njoj nije pronađen novac već pištolj sa sedam komada municije.
Policija je izvršila pretres kuće B.Š. (34) koji je držao pomenuti pištolj u torbici koja je ukradena i on je uhapšen zbog sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.
“U nastavku aktivnosti na ovom predmetu službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su u službene prostorije doveli lice M.M. (65) od kojeg su prikupljena obavještenja, te je policija došla do sumnje da je on angažovao S.P. da naplati dug u iznosu od 1.900 eura od lica B.Š.”, dodaje se.
Sa novonastalim činjenicama je upoznat postupajući tužilac koji će se u odnosu na M.M. naknadno izjasniti.
Hronika
Uhapšen Zećanin: Osumnjičen za lažno prijavljivanje ubistva, pa napao policajca

Policija je u ponedjeljak kasno uveče uhapsila 21-godišnjeg mladića iz Zete, P.V, zbog sumnje da je lažno prijavio ubistvo i fizički napao policijskog službenika. Incident se dogodio 30. juna oko 23 časa, kada je mladić pozvao dežurnu službu Odjeljenja bezbjednosti Podgorica i tvrdio da je ubio svog očuha, D.M, zadavši mu više uboda nožem.
Na prijavljenu adresu odmah je upućena policijska patrola, koja je zatekla D.M. živog i bez ikakvih povreda. Nakon toga, policija je locirala P.V. u blizini njegove kuće, ali je on odbio da postupi po naređenju policijskih službenika. Umjesto toga, fizički je nasrnuo na jednog policajca, udarivši ga pesnicom u glavu, a zatim pokušao da pobjegne.
Ubrzo nakon toga, policija je pronašla osumnjičenog skrivenog u jednom objektu, gdje je ponovo pružio otpor, pokušavajući da napadne policajce. Ipak, stavljen je pod kontrolu i priveden u prostorije Odjeljenja bezbjednosti Podgorica.
Alkotestiranjem i toksikološkom analizom utvrđeno je da je P.V. bio pod dejstvom alkohola i više vrsta narkotika, uključujući kokain, marihuanu i benzodiazepine.
“Po nalogu nadležnog tužioca, P.V. je lišen slobode zbog sumnje da je počinio krivična djela lažno prijavljivanje i napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti”, saopštila je policija.
Hronika
UZNEMIRUJUĆI VIDEO: Ostavila poruku pre nego što je pojurila ka hramu?!

Skrolujemo. Vidimo naslov: „UZNEMIRUJUĆI VIDEO“ – velikim slovima, često podebljan, često uokviren crvenim. Zastanemo. Srce nam na trenutak preskoči. Ne znamo da li želimo da vidimo – ali znamo da moramo. Kliknemo. Gledamo. Prestravljeni, zgroženi, ljuti, povređeni, ogorčeni – i ne prestajemo. Šerujemo. Komentarišemo. Onda zaboravimo… sve do sledećeg naslova: „UZNEMIRUJUĆI VIDEO“.
Ovaj obrazac nije slučajan. Niti je nov. Ali je danas besramno prisutan i agresivan. U društvu koje komunicira vizuelno i reaguje impulsno, mediji su naučili da je tragedija najbrže oruđe za privlačenje pažnje. Šok prodaje. Patnja skuplja preglede. Krvava stvarnost postaje valuta.
Važno je da ne upadnemo u zamku pojednostavljivanja. Nisu samo „mediji krivi“. Nismo ni mi samo žrtve. Ovo je odnos međusobne zavisnosti. Mediji objavljuju ono što publika najviše konzumira. Publika klikće ono što je najvidljivije, najintenzivnije, najemotivnije. Svi učestvujemo u ovom lancu, svi ga podgrevamo.
Kao što reality programi opstaju jer imaju gledaoce, tako i uznemirujući snimci postaju redovan sadržaj zato što na njih klikćemo. Kada platforma vidi da video nasilja ima milionske preglede, algoritam ga pogura još više. Mediji se utrkuju da objave prvi – ne da bi informisali, već da bi kapitalizovali šok.
Postavlja se pitanje: gde je granica između informisanja i eksploatacije bola? Da li zaista moramo videti trenutak kada neko gubi život da bismo razumeli ozbiljnost situacije? Da li možemo verovati medijima koji tragediju objavljuju bez konteksta, bez upozorenja, često i bez poštovanja prema žrtvi?
U mnogim zemljama etički kodeksi novinarstva propisuju da se nasilni sadržaji ne objavljuju bez opravdanog razloga i da se uvek mora voditi računa o dostojanstvu žrtava i njihovih porodica. Ipak, u praksi, klik je postao važniji od kodeksa.
Psiholozi kažu da nas ovakvi snimci privlače iz više razloga: osećaj kontrole („bar meni se to nije desilo“), identifikacija („to je moglo biti moje dete“), pa čak i podsvesna fascinacija smrću – ne kao želja, već kao suočavanje sa sopstvenom prolaznošću.
Takođe, u digitalnoj kulturi FOMO (fear of missing out), imamo osećaj da moramo da znamo sve, da ništa ne propustimo. „Jesam li video taj snimak?“ postaje društveni indikator. Ako nisi gledao – nisi učestvovao. Ako nisi šerovao – nisi ni reagovao.
Ne radi se o zabrani gledanja. Ne radi se ni o moralnom osuđivanju. Radi se o svesnosti. O pitanju koje svako treba sebi da postavi: zašto klikćem na ovo? šta time dobijam? kome to koristi?
Ako počnemo da biramo drugačije, možda će i mediji početi da objavljuju drugačije. Klik nije samo refleks. Klik je odluka. A svaka odluka nosi posledicu – u ovom slučaju, možda i dalju normalizaciju nasilja kao zabave.
-
Zeta4 дана ranije
Popović: Opština Zeta zaradila šest, a potrošila 3,1 milion
-
Zeta2 дана ranije
Traktor vraćen jer ne može da reže grane
-
Politika3 дана ranije
Protest povodom dodjele Trinaestojulske nagrade
-
Zeta15 сати ranije
Zetu u prvoj polovini godine posjetilo 945 turista – Ostvareno 16.883 noćenja
-
Bilbord4 дана ranije
100 razloga da probaš
-
Politika2 дана ranije
UP: Na skupu kod Vile Gorica povrijeđeno šest policajaca
-
Zeta9 сати ranije
Potpisani ugovori o bespovratnoj pomoći za devet preduzetnica iz Zete
-
Bilbord17 сати ranije
Meridianbet ekipa ponovo pokazala humanost: Zaposleni još jednom donirali krv!