Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, Specijalno policijsko odjeljenje je jutros uhapsilo specijalnog tužioca Sašu Čađenovića, zbog osnova sumnje da je, obavljajući funkciju specijalnog tužioca, u periodu od sredine 2020. do 2022.godine, učinio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i više krivičnih djela zloupotreba službenog položaja.
“Specijalno državno tužilaštvo će, o svojim daljim radnjama i stanju postupka, blagovremeno obavještavati javnost, a posebno ističem da su državni organi, mediji, udruženja građana, javne ličnosti i druga lica dužni da se pridržavaju pretpostavke nevinsoti i da svojim javnim izjavama o postupku koji je u toku ne vrijeđaju druga pravila postupka i prava lica protiv kojih se postupak vodi”, kazao je državni tužilac i portparol Vukas Radonjić.
Čađenović je septembra 2015. iz ODT-a Podgorica prešao u Specijalno državno tužilaštvo, gdje je uglavnom dužio predmete organizovanog kriminala.
I pored izrečene mjere zabrane napredovanja u službi, tada zamjenik osnovnog tužioca Saša Čađenović je početkom septembra 2015. godine, na predlog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, prešao u Specijalno državno tužilaštvo. Iako je Komisija za Kodeks tužilačke etike Čađenoviću izrekla zabranu, odnosno odlučila da dvije godine ne može napredovati u službi, on je i pored zabrane zastupao optužnice Osnovnog tužilaštva, a sada postupa u specijalnim predmetima.
Disciplinski postupak protiv ovog tužioca pokrenut je pošto je otkriveno da je bez dozvole preuzeo predmet svog kolege. Naime, Čađenović je, mimo poslovnika o radu tužilaca, uzeo predmet drugog zamjenika i donio svoju odluku, što su u tužilaštvu cijenili kao kršenje poslovnika i samovolju. Ta nepravilnost je uočena tokom kontrole predmeta od strane tužioca, nakon čega je protiv Čađenovića pokrenut disciplinski postupak. Predmet je dostavljen Komisiji za Kodeks tužilačke etike, koja je Čađenoviću izrekla mjeru nemogućnosti napredovanja u funkciji dvije godine. Ta disciplinska mjera izrečena je u skladu sa Zakonom o državnom tužilaštvu Crne Gore.
Slučaj „Carine“
Prije pet godina MANS je vrhovnom državnom tužiocu dostavio krivičnu prijavu protiv zamjenika osnovnog državnog tužioca u Podgorici, Saše Čađenovića, zbog sumnje da je u postupku odlučivanja po krivičnoj prijavi u slučaju „Carine” zloupotrijebio službeni položaj i nesavjesno postupao u izvršenju službene radnje, saopšteno je iz te organizacije. MANS je tada ukazao na ključne elemente štetnosti sklopljenog ugovora, te na činjenicu da je građevinsko zemljište otuđeno suprotno tada važećim zakonima, što je posebno podvučeno i u krivičnoj prijavi. Godinu nakon podnošenja krivične prijave, tužilaštvo u Podgorici je informisalo MANS da je njihova krivična prijava odbačena „jer u radnjama prijavljenih nema bitnih elemenata bića krivičnog djela zbog kojeg su prijavljeni, niti drugog, za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“.
– Zamjenik tužioca Saša Čađenović koji je i donio rješenje o odbijanju naše krivične prijave se u njegovom obrazloženju pozvao na Odluku o građevinskom zemljištu Odbora povjerenika Glavnog grada iz 2002. godine u kojoj se navodi da je prenos prava na zemljištu moguć i putem dokompletiranja parcele, van javnog nadmetanja. Ono što je Čađenović propustio da konstatuje je i to da je sporna odluka na koju se pozvao, prestala da važi 12. jula 2003. godine, te da stoga nije mogla ni predstavljati pravni osnov za neraspisivanje javnog nadmetanja za sporne parcele – pisalo je u prijavi.
Slučaj Solane
Specijalno državno tužilaštvo (SDT) odbacilo je krivičnu prijavu MANS-a podnijetu protiv devet lica zbog podizanja više kredita firmi povezanih sa Eurofondom i Veselinom Barovićem, za čije je obezbjeđenje kao hipoteka stavljeno državno zemljište Solane „Bajo Sekulić”. Specijalni tužilac Saša Čađenović je prijavu MANS-a, podnijetu pre dve godine, odbacio nakon godinu dana istrage, jer je, kako je naveo, nastupila zastarjelost krivičnog gonjenja.