Hronika
Uhapšen bivši direktor policije Slavko Stojanović
Službenici Specijalnog policijskog odjeljenja uhapsili su jutros bivšeg direktora Uprave policije Slavka Stojanovića. U okviru iste akcije slobode je lišen i Igor Baćović iz Nikšića.
“Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, Specijalno policijsko odjeljenje je lišilo slobode S.S.,bivšeg direktora Uprave policije i I.B. zbog osnova sumnje da su učinili krivična djela zloupotreba službenog položaja i krijumčarenje”, saopštio je državni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić.
Prema nezvaničnim informacijama, sumnja se da je Stojanović zloupotrijebio službeni položaj u vezi sa švercom cigareta.
Izvršen je pretres na više lokacija u Crnoj Gori. Akciju je sprovelo Specijalno policijsko odjeljenje, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva.
Saslušanje osuminjičenih pred specijalnim tužiocem planirano je za danas.
Ko je Slavko Stojanović
Tokom Stojanovićevog mandata na čelu policije rasplamsao se rat kotorskih klanova, počela je serija ubistava čiji su naručioci istaknuti članovi podzemlja, ali su se pojavili i ozbiljni navodi o zlopotrebama i korupciji unutar samih policijskih redova.
Na jesen 2015. godine policija je razbila proteste tadašnjeg Demokratskog fronta, a javnost je šokirao snimak kako 30-ak specijalnih policajaca tuče Milorada-Mija Martinovića, što je dosad najozbiljniji slučaj javno dokumentovane policijske torture u Crnoj Gori. Tih dana, dok su trajali protesti DF-a, objavljen je i snimak veće grupe mladića sa kapuljačama kako izlaze iz stare zgrade Vlade, gdje je centrala DPS-a. Kakva je bila pozadina tih događaja, sudstvo nikada nije rasvijetlilo.
Stojanović je javno tvrdio i da su na protestima 2015. godine, konkretno 24.oktobra, na jednom kamionu kod parlamenta viđene motke i oprema za demonstrante. Nikada nije ponuđen nijedan dokaz da potkrijepi te navode.
Sam Martinović tvrdio je da nije probijao policijski kordon 24. oktobra 2015. godine, nakon protesta DF-a, niti nasrtao na policajce, a uz to je optužio Slavka Stojanovića da je naručio njegovo ubistvo.
“Prikrivajući one koji su me tukli, pokazuju da su znali da je te noći spreman lov na mene”, kazao je Martinović, dok se u bolnici oporavljao od policijskih batina.
Nedjeljnik “Monitor” objavio je 2016. godine da “Slavko Stojanović, uglavnom, taji ko je – od njegovih potčinjenih – komandovao, a ko batinao Mija Martinovića, Marka Rakočevića, Andriju Račića, Branimira Vukčevića, Darka Šćepanovića, Momčila Baranina…”. Tu je i poznati slučaj prebijanja i policijskog iživljavanja nad novinarom Gojkom Raičevićem tokom protesta 2015. godine.
Policija tokom mandata Stojanovića nije napravila skoro nikakav iskorak po pitanju rješavanja ubistva Slavoljuba Šćekića i Duška Jovanovića.
U mandatu Stojanovića, između ostalih, desio se cijeli niz nerasvijetljenih ili djelimično rasvijetljenih ubistava: Darko Bugarin, Ivan Lopičić, Vinetu Strugar, Milutin Radović, Milorad Tamburić, Aleksandar Brajović, Stefan Đukić, Goran Đuričković, Radomir Đuričković, Radovan Matović, Armin Osmanagić, Srđan Vlahović, Goran Biskupović, Miloš Bošnjak, Božidar Tomašević, Željko Vukoslavčević, Slavko Peković, Dalibor Đurić, Đorđe Sekulović, Slobodan Šaranović, Marko Martinović, Igor Mitrović, Goran Lenac, Niko Roganović, Ivan Nedović, Pero Damjanović, Danijel Mandić, Miloš Šaković, Dražen Čađenović, Đorđe Boreta, dr Dragan Zečević, Saša Marković…
Krajem 2017. godine objavljeno je da Stojanović nije dostavio Agenciji za sprečavanje korupcije tačne podatke o stvarnoj imovini svoje porodice. Stojanović u imovinskom kartonu nije naveo da je njegova supruga Lidija vlasnica firme „Gemelli N&Đ”, koja je godinu ranije registrovana u Podgorici. Prema Zakonu o sprečavanju korupcije, javni funkcioneri su dužni da u izvještaju o imovini navedu tačne i potpune podatke.
Polovinom 2017. godine, list “Dan” je objavio fotografiju sa slave čiji je domaćin bio tadašnji rukovodilac Odsjeka za javni red i mir Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore Duško Koprivica. Za prepunom trpezom okupili su se u to vrijeme pomoćnik direktora policije Nikola Janjušević, rukovodilac odsjeka za unutrašnje i upravne poslove Zoran Bigović, Duško Roganović, koji je osuđen za ubistvo, Veselin Peka Pejović, osuđen za trgovinu narkoticima, i Petar Ilić, bivši policijski inspektor, koji je osuđen zbog zbog šverca oružja iz Crne Gore na Kosovo.
Mada se tvrdilo da je na fotografiji i sam Slavko Stojanović, on je to demantovao, a iz policije su kazali da je na slavi bilo drugo lice koje samo podsjeća na njega. Koprivica je potvrdio da su na slavi bili svi pomenuti osim Stojanovića te da se radi o njegovim prijateljima, rodbini, komšijama i kumovima.
“Biti policajac u današnjem vremenu nije lako”, kazao je prije šest godina na proslavi Dana MUP-a tadašnji direktor Uprave policije Slavko Stojanović.
Njemu sigurno, kao prvom policajcu nije bilo mnogo naporno.
Stojanović je posljednjeg dana marta 2018. godine dao ostavku na direktorsku funkciju.
Od tada je vršilac dužnosti direktora policije bio Vesko Damjanović, a krajem jula te godine imenovan je Veljović.
Može vam se dopasti
Hronika
Nekoliko osoba nasilno pokušalo da uđe u KCCG
Službenici obezbjeđenje KCCG reagovali su nakon što je nekoliko osoba pokušalo nasilno da uđe u prostorije.
Iz Kliničkog centra zvanično su se oglasili.
“Više lica je pokušalo bez odobrenja i nasilno, danas oko 13 časova, da uđe u Klinički centra Crne Gore u čemu su ih spriječili zaštitari naše ustanove. S obzirom da su ova lica fizički nasrnula na zaštitare, oni su, u skladu sa Zakonom i ovlašćenjima, bili prinuđeni da upotrijebe sredstva prinude (fizičku snagu i biber sprej). O incidentu je obaviješten MUP čiji su pripadnici preduzeli mjere i radnje iz svoje nadležnosti. Naglašavamo da je za informacije o operaciji pacijenata dozvoljeno da najviše dva člana najuže familije mogu ući kod ordinirajućeg hirurga, što je učinjeno i u konkretnom slučaju”, navodi se u saopštenju.
Policija je na terenu.
Hronika
Peruničić o Lazoviću: Petar Lazović je izvrstan operativac, obučen u SAD-u i Njemačkoj
U sklopu istrage koju je Specijalno državno tužilaštvo vodilo protiv bivšeg visokog službenika Uprave policije Zorana Lazovića i nekadašnjeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, u svojstvu svjedoka saslušan je dugogodišnji prvi čovjek Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejan Peruničić.
Njegovo svjedočenje pred specijalnim tužiocem Milošem Šoškićem uglavnom se odnosilo na sistem funkcionisanja Agencije za nacionalnu bebjednost i način na koji je sin Zorana Lazovića, Petar Lazović, iz ANB-a privremeno prešao da radi za Upravu policije, ali i na veličanje lika i djela Zorana Lazovića.
Peruničić je tom prilikom detaljno objasnio kako je kao direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost, na inicijativu tadašnjeg direktora policije Veselina Veljovića, dao saglasnost da se službenik ANB-a Petar Lazović privremeno rasporedi u Upravu policije. Ispričao je da je mlađi Lazović u ANB-u imao odlične rezultate rada, da je bio izuzetno prodoran i da je mogao da dođe do saznanja tamo gdje drugi službenici nijesu mogli, kao i da je upravo zbog takvih rezultata rada sa drugim kolegama iz sektora išao na obuke u Sjedinjene Američke Države i Njemačku. Peruničić je kazao i da je sa Petrovim ocem Zoranom Lazovićem radio od početka devedesetih godina, pa sve do odlaska u penziju.
“Što se tiče njegovog rada, profesionalnog odnosa i moralnih karakteristika, sve mogu da kažem jednom rečenicom, a to je da imam dvoje djece i ako bi njihovu sudbinu morao nekome da prepustim da ih pazi i čuva, to bi bio samo Zoran Lazović”, rekao je Peruničić tužiocu.
Nakon što se dogovorio sa Veljovićem oko prelaska Petra Lazovića u UP, pravne službe Agencije za nacionalnu bezbjednost i Uprave policije sačinile su sporazum koji je mlađi Lazović potpisao.
“Petar Lazović je u ANB-u radio na poslovima borbe protiv organizovanog kriminala. U jednom od razgovora Veljović me je pitao jesam li saglasan da Lazović privremeno bude raspoređen u UP, na šta sam mu odgovorio da to prvo mora da pita Petra, što sam kasnije i ja učinio i dobio potvrdan odgovor”, kazao je Peruničić.
O tome je, kako je dodao, obavijestio Veljovića, a potom je poslat pisani zahtjev u ANB, a pravne službe sačinile su tekst sporazuma o privremenom raspoređivanju Petra Lazovića. Peruničić se ne sjeća da li ga je Veljović u tom periodu pitao da se još neki službenik ANB-a privremeno rasporedi u UP, niti je on sa bilo kojim službenikom ANB-a o tome razgovarao.
“Ranije je bilo slučajeva da recimo vojna obavještajna služba ili UP traži da se neko od službenika ANB-a privremeno rasporedi u tu službu, ali ako službenik ANB-a nije dao tu saglasnost, onda se na tome završavalo”, naveo je Peruničić.
Operativci ANB-a, kako je pojasnio, kontakt ostvaruju neposredno ili posredno. Ti kontakti znače i kontakte sa pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa. Ti kontakti se obavezno dokumentuju i nalaze se u ANB-u.
“Do direktora ANB-a ne dolaze sva dokumenta o kontaktima operativaca sa pripadnicima OKG-a. Kada se dokumentuje kontakt i saznanja do kojih se došlo, ona se dalje provjeravaju i nadležni sektor koji je na vrhu piramide povratno obavještava centre i odjeljenja o kvalitetu dobijene informacije. Ukoliko se informacija pokaže kao tačna i značajna, tek tada se sa njom upoznaje direktor ANB-a”, objasnio je je Peruničić.
Hronika
Bećirović uhapšen nakon napada na novinarku Pobjede
Biznismen Zoran Ćoćo Bećirović i još dva lica uhapšeni su večeras nakon napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, piše Pobjeda.
Bećirović je uhapšen zbog napada na novinarku i ometanje službenih lica pri vršenju dužnosti, objavila je Pobjeda.
Raičković je napadnuta večeras u Podgorici od strane Bećirovića i njegovog obezbjeđenja.
Napad se desio ispred ugostiteljskog objekta Gurman u Bloku 5 i tom prilikom je Raičković vrijeđana i dobila je više udaraca u glavu i tijelo.
Uprava policije o napadu na Raičković: Tri lica verbalno i fizički napala novinarku
Sinoć je u Podgorici, kod jednog ugostiteljskog objekta prvo verbalno, a zatim i fizički napadnuta je urednica rubrike crne hronike Dnevnog lista Pobjeda Anu Raičković., zbog čega su uhapšene tri osobe, naveli su iz Uprave policije.
“Naime, oštećenoj su, dok se nalazila ispred jednog ugostiteljskog objekta, prvobitno upućene riječi uvrjedljive i prijeteće sadržine od strane tri lica – Z.B. (63), L.B. (27) i M.M. (45). Nakon toga, do pomenutog objekta i oštećene došla su njena dva člana porodice koji su takođe verbalno, a zatim svi i fizički napadnuti od strane istih lica”, dodaju u saopštenju.
Osim toga, kako navode, Z.B., L.B. i M.M. su nakon toga i polomili vjetrobransko staklo na vozilu oštećene, te nastavili da udaraju rukama po limariji nanoseći oštećenja.
“Preduzimajući aktivnosti iz svoje nadležnosti službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica lišili su slobode Z.B., L.B. i M.M. zbog sumnje da su izvršili krivično djelo nasilničko ponašanje na štetu tri lica. Ističemo da Uprava policije postupanjem i u odnosu na ovaj događaj potvrđuje posvećenost unapređenju bezbjednosti novinara, čime pokazujemo da je njihova zaštita jedan od važnih prioriteta u našem radu. Efikasnom reakcijom u ovom slučaju šaljemo poruku da će svaki oblik ugrožavanja novinara biti ozbiljno tretiran u cilju očuvanja njihove sigurnosti i slobode rada”, zaključuju iz UP u saopštenju.
Spajić: Najoštrije osuđujem napad na Raičković, napadači da odgovaraju
Premijer Crne Gore Milojko Spajić oglasio se povodom napada na naovinarku Anu Raičević i kazao da napadači moraju da odgovaraju.
“Sloboda medija i nesmetan rad novinara od suštinske je važnosti za demokratiju i temeljno je opredjeljenje Vlade. Očekujem da nadležni organi efikasno istraže cijeli slučaj i da napadači odgovaraju za ovaj neprihvatljiv čin”, napisao je Spajić na Tviteru.
Istaknuto
Lidl traži saglasnost za idejno rješenje objekta u Zeti
Kompanija Lidl Crna Gora, koja je ljetos dobila urbanističko-tehničke (UT) uslove za izradu tehničke dokumentacije za izgradnju objekta u Bijelom...
Zećanka među najboljim studentima Univerziteta Crne Gore
Pripremio: Vladimir Jovanović
Ruža Đuretić izabrana za potpredsjednicu SO Zeta
Odbornica Nove srpske demokratije u Skupštini opštini Zeta, Ruža Đuretić izabrana je za potpredsjednicu. Njeno imenovanje podržalo je 17 odbornika...
Asanović: Novi asfalt za 130 ulica kroz Zetu
Na teritoriji Zete uskoro će početi asfaltiranje 130 ulica, a u sklopu te akcije predviđena je rekonstrukcija nekoliko putnih pravaca...
Rukometašice Zete slavile protiv Rudara
Pripremila: Tamara Raičević
Najnovije
Istaknuto
-
Zeta4 дана ranije
Asanović: Sedam godina se ne zna gdje su i čija su dva stana
-
Događaji3 дана ranije
Besplatno testiranje inteligencije za građane Zete
-
Zeta2 дана ranije
Lidl traži saglasnost za idejno rješenje objekta u Zeti
-
Događaji3 дана ranije
Akcija zaposlenih KIC-a “Zeta” – humanost na djelu
-
Zeta2 дана ranije
Domazetović: Građani Zete ukrotili politiku DPS-a
-
Sport3 дана ranije
Zećanin, Nikola Krstović, het-trikom predvodio reprezentaciju do pobjede
-
Servisne informacije3 дана ranije
Na liniji Botun – Masline sjutra izmijenjen red vožnje
-
Događaji3 дана ranije
Dvodnevna obuka u Zeti: Kultura za mlade, mladi za kulturu