fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Tužilaštvo Crne Gore utvrdilo krivično delo, ali epilog afere Abu Dabi fond još se čeka

specijalno državno tužilaštvo

Gdje je završilo 23 miliona dolara kredita podeljenih iz Abu Dabi fonda još nije utvrđeno.

Predmet je u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) još od 2019, gde je utvrđeno postojanje krivičnog dela u finansijskoj šemi projekata, ali se epilog afere i dalje čeka.

U NVO Akcija za socijalnu pravdu upozoravaju da bi na teret građana uskoro moglo da padne plaćanje milionske garancije date za ove kredite, jer korisnici zajma ne izmiruju svoje obaveze redovno. Zato apeluju na SDT da što pre da utvrdi šta je sa garancijom koju je država dala za kreditiranje iz Abu Dabi fonda.

Sporazum o dugoročnom kreditiranju crnogorskih poljoprivrednika u iznosu od 50 miliona dolara u junu 2015. u Abu Dabiju potpisali su nekadašnji ministar poljoprivrede, a sadašnji poslanik DPS Petar Ivanović i Zoran Vukčević ispred Investiconog razvojnog fonda. Dvojica funkcionera saslušavana su zbog sumnje da su zloupotrebila službeni položaj i da su dozvolila nenamensku raspodelu i trošenje novca.

Kako ističu u ASP, prema poslednjim informacijama, šest krajnjih korisnika sredstava sa kojima je Ministarstvo poljoprivrede zaključilo ugovore o kreditu ne izmiruje višemilionske obaveze. Postoji ozbiljan rizik da kreditor aktivira jednokratnu naplatu celokupnog neotplaćenog iznosa kredita, plus kamatu.

– SDT bi moralo posebno da utvrdi šta se dogodilo sa garancijom, odnosno da li je tadašnji ministar finansija Radoje Žugić uklonio, ili je, kako tvrdi u javnim istupima, nije potpisao, što je svakako kršenje zakona i polje potencijalne krivične odgovornosti. Pitanje je zašto Centralna banka, a kroz nadzor Prve banke, nije kontrolisala zakonitost otvorenog računa, kao i namensko korišćenje odobrenih pojedinačnih kredita. U vezi sa indicijama o nezakonito otvorenom računu u Prvoj banci, ako ih potvrdi tužilaštvo, to će značiti da je banci u vlasništvu Aca Đukanovića omogućeno da nezakonito zaradi od bankarskih transakcija u vezi sa ovim kreditnim aranžmanom, pa bi država tada trebalo da razmotri pravne mehanizme za povraćaj nezakonito zarađenog – navode u NVO.

Kažu da je posao oko Abu Dabi fonda završio u SDT jer je prethodna vlada ukazala na niz zloupotreba u njegovoj realizaciji kroz dodelu pojedinačnih kredita bez dovoljnog obezbeđenja i kasnije nenamensko trošenje, te iznela navode o nezakonitom otvaranju računa kod Prve banke u toku Ivanovićevog upravljanja Ministarstvom poljoprivrede.

Prema podacima Kancelarije zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, zasada se samo zna da su potraživanja države od pet firmi koje nisu vratile kredite iz Abu Dabi fonda sigurno veća deset miliona evra bez uračunatih kamata. sa njima je prethodno raskinut ugovor i pokrenut postupak prinudne naplate. Reč je, navode, o kompanijama – „Vektra Jakić“ iz Pljevalja, „HM Durmitor“, „IM Gradina“ iz Rožaja, EKO Per iz Šavnika i Milk Kraft Leće iz Bijelog Polja

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Lakušić: Devastacija korita Morače usljed eksploatacije šljunka i pijeska ozbiljan problem

Balkan River Samit
Predstavnici Balkan River Samita, koji se održao u Podgorici, posjetili su Regionalni vodovod i upoznali se sa problemima devastacije korita rijeke Morače i ekocidom koji je počinjen proteklih godina.

Tokom posjete, učesnici foruma – zaštitnici rijeka i aktivisti iz oblasti ekologije, energetike, turizma, te stručnjaci iz drugih sektora – dobili su detaljne informacije o izazovima s kojima se suočava Regionalni vodovod u očuvanju druge zone sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre.

Domaćin ove posjete bio je predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, Zoran Lakušić. U posjeti su učestvovali i nevladini aktivisti Vuk Vujisić i Vuk Iković, koji su dali svoj doprinos razgovoru o strategijama za buduće očuvanje rijeke Morače.

“Zoran Lakušić, predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, izrazio je zadovoljstvo posjetom predstavnika Balkan River Samita, ističući važnost zajedničkih napora u borbi za očuvanje rijeka. On je naglasio da devastacija korita rijeke Morače, usljed neodgovorne eksploatacije šljunka i pijeska, predstavlja ozbiljan problem ne samo za ekosistem, već i za vodosnabdijevanje crnogorskog primorja, koje zavisi od Morače i izvorišta Boljesestre”, navode u saopštenju.

Jedan od ključnih ciljeva sastanka bio je razmatranje dugoročnih strategija koje bi mogle pomoći u zaštiti ovog važnog ekosistema. Učesnici su diskutovali o različitim mogućnostima održivog razvoja i načinima na koje bi se mogao unaprijediti balans između očuvanja prirodnih resursa i odgovornog korišćenja rijeka u svrhu vodosnabdijevanja i energetike.

Više od deset godina, kampanja “Sačuvajmo plavo srce Evrope” radi na zaštiti rijeka slobodnog toka širom Balkanskog poluostrva, od Slovenije do Grčke.

Predstavnici ovog pokreta, zajedno s brojnim aktivistima sa Balkana, postigli su značajne uspjehe u očuvanju rijeka. Iako je do sada mnogo urađeno, borba za očuvanje rijeka daleko je od završene, jer se stalno pojavljuju novi izazovi koji prijete njihovom opstanku.

Ova posjeta je važan korak u povezivanju regionalnih napora za očuvanje rijeka, kako bi se obezbijedilo da rijeka Morača i drugi vodotoci ostanu zaštićeni za buduće generacije.

Continue Reading

Priroda i društvo

MUP: Nestabilne vremenske prilike i obilne padavine

nevrijeme crna gora

Područje Crne Gore danas i sjutra biće pod uticajem ciklonske aktivnosti, sa centrom u oblasti Đenovskog zaliva, upozorili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore. Ovaj meteorološki sistem donijeće seriju frontalnih talasa iznad Balkana, što će, kako su naveli, prouzrokovati izrazito nestabilne vremenske prilike i obilne padavine na teritoriji naše zemlje.

Očekuje se pretežno oblačno vrijeme, uz povremeno umjerenu do jaku kišu, pljuskove i grmljavinu.

“Intenzivne padavine su naročito moguće u noći između četvrtka i petka, kao i u petak tokom prvog dijela dana. Lokalno može pasti između 150 i 200 litara kiše po metru kvadratnom. Od sredine dana u petak, u jugozapadnim djelovima zemlje, padavine će početi da slabe, a do poslijepodnevnih sati očekuje se prestanak padavina u većem dijelu Crne Gore. Vjetar će biti južnih smjerova, umjeren do jak, dok su u noći između četvrtka i petka, kao i u petak tokom prijepodneva, mogući udari olujne jačine. Duž obale, more će biti talasasto do veoma talasasto, s postepenim smirivanjem talasa krajem petka”, navodi se u saopštenju MUP-a.

Zbog obilnih padavina, moguće su, navode, lokalne poplave posebno u urbanim sredinama, bujičnim tokovima i duž saobraćajnica koje prolaze kroz planinske predjele.

“Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a apeluje na građane da prate zvanična saopštenja i preduzmu mjere zaštite kako bi umanjili potencijalne posljedice ovih vremenskih nepogoda”, poručili su iz MUP-a.

Dali su sljedeće preporuke građanima:

“Pratite zvanična saopštenja – redovno pratite informacije i upozorenja nadležnih institucija putem medija. Pripremite se za nepogode – osigurajte vašu imovinu, posebno ako živite u područjima koja su podložna poplavama ili jakim vjetrovima. Izbjegavajte putovanja-ukoliko nije neophodno, izbjegavajte putovanja, naročito u planinskim predjelima i područjima koja su sklona odronima. Budite spremni na prekide u snabdijevanju-pripremite najvažnije u slučaju prekida u snabdijevanju vodom, strujom ili komunikacijama”, saopštili su iz MUP-a.

Ističu da Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a ostaje u stalnom kontaktu sa svim relevantnim službama kako bi se adekvatno odgovorilo na sve eventualne posljedice vremenskih nepogoda.

“Apelujemo na sve građane da preduzmu odgovarajuće mjere kako bi zaštitili sebe i svoju imovinu. Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a poslao je navedeno upozorenje svim učesnicima u sistemu zaštite i spašavanja i ukazao na potrebu podizanja operativne spremnosti”, zaključili su u saopštenju.

Continue Reading

Priroda i društvo

Počinje popis poljoprivrede, trajaće do decembra

poljoprivreda zeta

Uprava za statistiku Monstat od danas do 1. decembra sprovodiće Popis poljoprivrede, u skladu sa Zakonom o popisu poljoprivred i Zakonom o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike.

Cilj sprovođenja Popisa poljoprivrede je da se obezbijede međunarodno uporedivi podaci kako za dalja unapređenja zvanične statistike u oblasti poljoprivrede, tako i podaci od značaja za kreiranje politika u smislu kreiranja održive agrarne politike – kazali su iz Monstata.

Napominju da je Popis poljoprivrede po sadržaju i obimu, najobimnije i najkompleksnije statističko istraživanje u oblasti statistike poljoprivrede koje se sprovodi na svakih deset godina u skladu sa jedinstvenim međunarodnim standardima.

“Popisom poljoprivrede prikupljaju se podaci o broju poljoprivrednih gazdinstava, površini korišćenog poljoprivrednog zemljišta po kategorijama korišćenja, stočnom fondu po vrstama i kategorijama, licima koja učestvuju u poljoprivrednoj proizvodnji prema polu, objektima za smještaj stoke, mašinama, opremi i drugo “, istakli su iz Monstata.

Pojašnjava se da će Popisom biti obuhvaćena sva poljoprivredna gazdinstva (porodično poljoprivredno gazdinstvo i poslovni subjekat, odnosno drugo pravno lice ili preduzetnik) koja ispunjavaju uslove u skladu sa Zakonom o popisu poljoprivrede.

“Svi individualni podaci o poljoprivrednim gazdinstvima koji se prikupe tokom Popisa poljoprivrede, smatraju se povjerljivim i koristiće se isključivo u statističke svrhe shodno Zakonu o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike”, zaključuju u Monstatu.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto