fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Trend starenja stanovništva prisutan u Crnoj Gori

starenje crna gora

Međunarodni dan starih, 1. oktobar, Crna Gora dočekuje kao zemlja na pragu duboke starosti, čije stanovništvo je sve starije, dok je mladih sve manje. Prema poslednjim zvaničnim podacima, prosječna starost u Crnoj Gori je 37 godina, a od oko 620.000 stanovnika njih 120.000 su penzioneri.

Istraživanja koja se rade poslednjih godina pokazuju da su stariji ljudi često izloženi diskriminaciji po više osnova: siromaštvu, nasilju, finansijskom iskorišćavanju, zanemarivanju, neuvažavanju njihovih stavova i realnih potreba. Ono što je još crveni alarm jeste činjenica da su stari često i žrtve nasilja, ali se o tome ne govori zbog stigme.

“Broj starijih osoba u svjetskoj populaciji ubrzano se povećava. Očekuje se da se u EU i Crnoj Gori broj osoba starijih od 65 godina udvostruči sa 87,5 miliona u 2010. na 152,5 miliona u 2060. godini, što će dovesti i do udvostručavanja koeficijenta zavisnosti osoba starijih od 65 godina u odnosu na one starosti od 15 do 64”, pokazuju podaci Monstata.

“Kako svjetska populacija raste karakteristika globalnih demografskih promjena je starenje stanovništva, što će imati ključne izazove za razvoj sa kojima će se društvo suočiti u 21. vijeku. Na ovu činjenicu ukazuju i procjene da će broj osoba starijih od 60 godina porasti od 600 miliona u 2000. godini na preko dvije milijarde u 2050. Između 2021. i 2050. godine, predviđa se da će se globalni udio starije populacije povećati sa sadašnjih skoro 10 odsto na oko 17 odsto”, navodi se u saopštenju IJZ.

Dodaje se da demografske projekcije Uprave za statistiku (Monstat) govore da će se procenat broja starijih osoba u Crnoj Gori u budćnosti samo povećavati.

“U društvima sa starijom populacijom imperativ je prilagođavanje sve većem broju starijih osoba koje poseduju različite funkcionalne kapacitete, koji su uslovljeni ne samo kapacitetima pojedinca već i društvenim i fizičkim okruženjem u kojem borave. Jednom riječju, podržavajuće okruženje igra ključnu ulogu u pomaganju starijim osobama da održe nivo aktivnosti i nezavisnost tokom godina”.

Rezultati Monstata o Popisu stanovništva Crne Gore iz 2011. pokazali su nastavak trenda starenja crnogorskog stanovništva. U Crnoj Gori je 2011. bilo ukupno 620.029 stanovnika, od čega 50,6 odsto, ili 313.793, žena, a 49,4 odsto, ili 306.236, muškaraca. Prosječna starost stanovništva Crne Gore je 37 godina; žene u prosjeku imaju 38, a muškarci 36 godina.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

U Crnoj Gori najviše Popovića

prezimena crna gora
ilustracija: Portal Zeta

U Crnoj Gori najzastupljenije prezime je Popović, a zatim Marković, Bulatović, Vuković, Radović, Kovačević, Jovanović, Knežević, Vujović i Ivanović.

Prema rezultatima Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2023. godine, najčešće žensko ime u Crnoj Gori je Jelena, a muško Nikola, pokazali su podaci koje je objavio Monstat.

Među najpopularnijim ženskim imenima slijede Milica, Marija, Ivana, Ana, Milena, Jovana, Dragana, Vesna i Anđela, a među muškim Marko, Miloš, Luka, Dragan, Aleksandar, Petar, Zoran, Ivan i Milan.

Monstat je objavio i koja su najpopularnija imena po starosnim kategorijama. Tako je primjetan trend da se djevojčice starosti do devet godina najčešće zovu Sofija, dok među ženama starosti od 25 do 49 godina dominira Jovana. Kod žena starijih od 55 godina najčešće su Radmila i Vesna.

Kod dječaka starosti do 14 godina najpopularnija imena su Luka, pa Lazar i Vasilije. Nikola je najčešće ime kod muškaraca starosti između 20 i 34 godine. Kod starijih od 55 godina su Zoran, Dragan i Slobodan.

Continue Reading

Priroda i društvo

Korisnici Dnevnog centra Zeta – osvajači medalja na sportskom takmičenju u Tivtu

dnevni centar zeta

U organizaciji Dnevnog centra Tivat i Sportskog kluba specijalna olimpijada Tivat, uz podršku Opštine Tivat, 1. novembra 2024. godine održano je inspirativno sportsko takmičenje u atletici i dvoranskom boćanju. Ovaj događaj okupio je djecu i mlade sa smetnjama i teškoćama u razvoju iz cijele Crne Gore, omogućivši im da pokažu svoje sportske vještine, takmičarski duh, ali i radost zajedničkog druženja. Više od 70 učesnika iz različitih Dnevnih centara učestvovalo je u disciplinama poput trčanja na 50 i 100 metara, boćanja, brzog hoda, skoka u dalj i bacanja kugle.

Posebnu pažnju i pohvale zaslužili su naši drugari Radovan, Dejan i Duško iz Dnevnog centra Zeta. Dejan je blistao na takmičenju osvojivši zlatnu medalju u boćanju i srebrnu medalju u trčanju na 100 metara. Radovan je bio sjajan u trčanju na 50 metara, gdje je osvojio bronzu, dok je u bacanju kugle ponosno nosio srebrnu medalju. Duško je, pokazavši izuzetnu brzinu i koncentraciju, osvojio zlato u disciplini brzi hod, dok je u bacanju kugle osvojio srebro, a u boćanju bronzanu medalju.

Ovaj događaj bio je više od sportskog nadmetanja – bio je prilika za sklapanje novih prijateljstava i međusobnu podršku među učesnicima.

Continue Reading

Priroda i društvo

Na adrese više škola stigle prijeteće poruke

Na adrese nekoliko srednjih škola u više crnogorskih gradova jutros su stigli mejlovi prijeteće sadržine, zbog čega je nastava u tim obrazovnih ustanovama prekinuta, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

“Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je obaviješteno da je jutros na adrese nekoliko srednjih škola u Crnoj Gori i to Srednja mješovita škola Zeta, Gimnazija “Miloje Dobrašinović” i Srednja stručna škola Bijelo Polje, Gimnazija “Slobodan Škerović”, Ekonomska škola, Srednja medicinska škola, SSŠ “Sergije Stanić” Podgorica i Gimnazija “Petar Prvi Petrović Njegoš” Danilovgrad, stigao mejl prijeteće sadržine”, saopšteno je iz tog resora.

Kako navode Uprave škola su preduzele mjere iz svojih nadležnosti, učenici su evakuisani i obaviješteni organi reda.

“Pripadnici policije će izvršiti pregled škola a Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija će postupiti u skladu sa preporukama Uprave policije i MUP-a, što znači da će nakon što policija provjeri bezbjedost školskih objekata, učenici biti vraćeni na nastavu”, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvjete.

Kako je ranije objavio Portal RTCG prijeteću poruku, kako saznajemo, dobila je Gimnazija „Slobodan Škerović“ u Podgorici. Dojava o bombi stigla je i na adresu Srednje mješovite škole – Golubovci, kao i na adresu SMŠ “Braća Selić” u Kolašinu.

Kako prenosi Bar info, na mejl adrese Gimnazije “Niko Rolović” i Srednje stručne škole, tokom noći su stigli mejlovi prijeteće sadržine da su u tim obrazovnim ustanovama postavljene eksplozivne naprave, saopšteno je Radio Baru i Bar Infu iz policije.

Kako saznaju, uskoro bi trebalo da počne policijska provjera, u cilju zaštite bezbjednosti učenika i građana.

Podsjetimo, i ranije su više puta stizale dojave o bombama, za koje je utvrđeno da su bile lažne.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto