Politika
Šćekić: Neću učestvovati na Kongresu SNP-a, razmišljam o formiranju nove partije
Potpredsjednik Socijalističke narodne partije (SNP) i ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić poručio je da neće učestvovati u predstojećoj trci za predsjednika te stranke, ocjenjujući da je Kongres zakazan za 30. avgust „unaprijed režiran i privatizovan“, pišu Vijesti.
„Ako je Kongres SNP-a, na kom će se birati rukovodstvo, unaprijed režiran i privatizovan, s pravom se postavlja pitanje njegovog legitimiteta i legaliteta. SNP je, nažalost, postao privatna partija i talac ličnih interesa nekoliko pojedinaca. Ja sam branio na svakom mjestu izvorne principe SNP-a, i zato neću dati legitimitet farsi i ponižavanju onoga što su generacije članova gradile. Iz tog razloga neću prisustvovati X Kongresu“, kazao je Šćekić.
Kandidat za lidera SNP-a, osim Šćekića, je i aktuelni predsjednik partije Vladimir Joković.
Šćekić je naglasio da se razmatra i opcija formiranja nove političke organizacije, ali da takva odluka ne može biti stvar pojedinca.
„Kako se već pokazalo da Kongres nema ni legitimitet ni legalitet, onda ćemo svi zajedno odlučiti kojim putem dalje. Ako dođe do formiranja nove političke organizacije, mogu reći samo jedno: ona neće biti ničije privatno vlasništvo, niti partija poslušnika. Biće to pokret u kojem će vrijediti samo iskrenost, rad, odgovornost, rezultati, sloboda i borba za nacionalne i građanske interese Crne Gore“, poručio je on.
Govoreći o stanju u partiji, Šćekić je ocijenio da je SNP u najtežem periodu od svog osnivanja.
„Ovo je jedan od najgorih trenutaka u istoriji SNP-a. Samo je gori bio onaj kada su SNP i vertikala istih profila ljudi protjerali Momira Bulatovića, prvog predsjednika Crne Gore, predsjednika i osnivača SNP-a sa tadašnjih 148.000 glasova“, kazao je.
Prema njegovim riječima, članovi i simpatizeri očekivali su da će se Kongres održati u fer i demokratskoj atmosferi, ali ga, tvrdi, prate brojne neregularnosti – od načina formiranja opštinskih odbora, procesa kandidovanja i izbora delegata, pa do uključivanja osoba koje nijesu članovi SNP-a.
„Neregularnosti se ogledaju i u obećanjima, kupovini glasova, prijetnjama, ucjenama, zapošljavanjima – svemu onome što je DPS radio više od dvije decenije. Jasno je da se radi o dubokoj kompromitaciji i smislu Kongresa“, naglasio je Šćekić.
Šćekić je poručio da će sve njegove naredne odluke biti donesene isključivo iz osjećaja odgovornosti prema članovima i simpatizerima koji su mu pružali i nastavljaju da pružaju podršku.
Izvor: Vijesti
Politika
Borovinić Bojović: DNP postaje glasačka posluga i politička sluškinja DPS-a u Podgorici
Demokratska narodna partija (DNP) postaje glasačka posluga i politička sluškinja Demokratske partije socijalista (DPS) u Podgorici, saopštila je danas doskorašnja predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović.
Ona je to poručila povodom toga što su iz DNP-a ranije danas saopštili da “Borovinić Bojović mora odraditi medijsku nadnicu napadima na našu partiju”.
“Odgovor DNP-u: Salve uvreda, bujica neistina i današnje panično plasiranje laži bez stida i obzira, imaju za cilj samo jedno: da prikriju neoborivu činjenicu da DNP-a postaje glasačka posluga i politička sluškinja DPS-a u Podgorici. To je osnovna namjena njihove prostačke galame i glavni razlog zašto je DNP odlučio da prevrne kontejner neistina na javnost. I zato me ne čudi što su se u tom očajničkom nasrtaju, pored mene, okomili i na moje najbliže, komentarišući čak i fotografije mog djeteta s takmičenja na kojem je osvojio prvo mjesto”, istakla je Borovinić Bojović u objavi na društvenoj mreži Fejsbuk.
Ona je dodala da kao ljekarka, odlično zna kako panika utiče na ljude.
“I razumijem otkud kulja ovakva histerija. Nije slučajno što su se uhvatili za moju ranije plasiranu metaforu o reflektoru, jer su osvijetljeni i raskrinkani. Kada kažu da je od reflektora ostala samo ‘zagorela sijalica’, oni u stvari misle da su građani obnevidjeli, i da će DNP izvođenjem lakrdijaške predstave uspjeti da im skrene pažnju. Neće. Od prinudne uprave oni ne brane Podgoricu nego DPS. I to po naredbi”, navela je Borovinić Bojović.
Ona je poručila da nije u “bermudskom trouglu partija”, nego da je “DNP razapet između demagogije koju prodaju, adresa koje su im nadređene i faktora kojima duguju poslušnost”.
“Brojni članovi DNP-a su žrtve takve situacije i zato je sve više onih koji je napuštaju. Današnja saopštenja, ne samo ovo koje je upućeno meni i mojoj porodici, nego i drugima, najbolje su svjedočanstvo na kakvim se vrijednostima uspostavlja nova većina u Podgorici. Mogla bih da uzvratim na sličan način, grubo, sirovo, samo umjesto neistina da saopštim istine, svakodnevne, i o tome kakav je odnos moje porodice bio prema DNP-u, od moga supruga do svih nas pojedinačno, ali to bi značilo da se spuštam na veoma nizak nivo i da prihvatam cirkus i skretanje pažnje. Umjesto toga, pružiću priliku DNP-u da neistine potvrde na sudu”, kazala je Borovinić Bojović.
Poručila je da će DNP građanima morati da objašnjava zašto i dalje pokušava da izdaju predstavi kao demokratski čin.
“Naprasno su zabrinuti za Podgoricu, možete misliti, i ta će im briga trajati koliko i ona za Zetu koju više i ne pominju. Želim direktno da im poručim: Neistinama i podvalama o drugima nećete sačuvati sebe, sakriti vlastiti politički i moralni poraz, niti odgovoriti na pitanje zbunjenim glasačima koji ne mogu da razumiju vašu ogoljenu saradnju s dojučerašnjim protivnicima. Ako su nas skorašnja politička iskustva ičemu naučila, to je da politika incidenta i pometnje traje kratko, i da, kad se prašina jednom slegne, ostaju samo rezultati, i tek se onda vidi ko je, i u životu i u politici i u profesiji, radio čestito, uzorno i savjesno. A o ugledu, ličnom i profesionalnom, kredibilitetu i sposobnostima, daleko od neumjesnih tirada i lošeg humora, najbolje odlučuju i najbolje prepoznaju građani. Konačno, oni najbolje znaju i kakva sam ja, i čitava moja porodica>”, napisala je Borovinić Bojović na Fejsbuku.
Politika
PES: DNP-ova podrška Periću je uvod za saradnju sa DPS-om
Nakon svega izrečenog na račun PES-a i gradonačelnika Saše Mujovića, predstavniku DNP-a nije smetalo da se vrati za pregovarački sto, ali ne da razgovara o poštovanju koalicionog sporazuma što je bilo očekivano, već da traži bezuslovnu podršku za funkciju koju su istakli putem medija, saopštili su iz Pokreta Evropa sad.
“Svi razgovori koji su se vodili oko tema kako dalje da funkcioniše Glavni grad, predstavnik DNP-a je kvalifikovao kao ucjene i ultimatume, dok je istovremeno zahtjevao da ultimativno dobije podršku od svih konstituenata koalicije za fotelju predsjednika Skupštine. Dakle, DNP ne želi da poštuje obaveze iz sporazuma koji su potpisali, ali im ne smeta da traže glasove za fotelju predsjednika Skupštine Glavnog grada. Novi pokušaj da se javnosti predstave kao principijelni jednako će biti uspješan kao kada su principijelno najavili da se u Botunu neće graditi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. Zato najava da će podržati Srđana Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada je uvod za saradnju sa DPS-om”, navode iz PES-a.
Oni su istakli da, iako su iz DNP-a nakon izlaska iz vlasti najavili da će PES i ostali konstituenti većine sarađivati sa DPS-om, javnost će svjedočiti narednih dana koliko je DNP principijelan i ko će praviti novu koaliciju u Glavnom gradu.
“Sve će biti jasnije kada se građani uvjere ko će i zvanično potpisima podržati novog kandidata većine. Priča da DNP pravi novu većinu radi navodnog sprečavanja uvođenja prinudne uprave je besmislen, jer je takav scenario koji se ne primjenjuje prvi put u Crnoj Gori, zapravo posljedica krize koju je izazvao upravo DNP. Sada će krizu koju su sami izazvali riješiti tako što će u raznim kombinatorikama sa DPS-om praviti novu većinu i braniti svoje fotelje u gradskim preduzećima, a javnosti će i takav potez predstavljati kao principijelan da bi se navodno spriječila samovolja Saše Mujovića”, kazali su iz PES-a.
Politika
DNP će podržati Srđana Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada
Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je jutros da će podržati Srđana Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada u tehničkom mandatu kako bi izbjegli uvođenje prinudne uprave što je, kako su naveli, sve vrijeme i bila namjera djelova bivše parlamentarne većine.
“Iako smo tokom razgovora prethodnih dana jasno saopštili da je naš isključivi cilj sprečavanje uvođenja prinudne uprave u Podgoricu, i da nećemo pristati ni na kakve ucjene ili uslovljavanja, jer se DNP ne vraća u bilo koji oblik koalicionog djelovanja, suočili smo se sa nizom uslova, ucjena i namjernim odugovlačenjem. Tako su predstavnici PES-a ultimativno tražili da podržimo Sašu Mujovića i njegov Izvještaj o radu što bi predstavljalo gaženje svih naših principa i načela kako u ljudskom tako i u političkom smislu”, kažu iz DNP-a.
Iz te partije navode da je Saša Mujović glavni uzročnik krize na državnom i lokalnom nivou koja je rezultirala izlaskom DNP- a iz Vlade i otkazivanjem podrške ovom, kako su kazali, odavno nelegitimnom gradonačelniku Podgorice.
“Tražiti od odbornika DNP-a da podrže Sašu Mujovića i njegov izvještaj o radu isto je kao da palikuća traži zahvalnicu od čovjeka kojem je zapalio kuću. Ne postoji funkcija na državnom i lokalnom nivou zbog koje smo spremni da anuliramo naše principijelne stavove od kojih nismo ni za milimetar odstupili. Očigledno da to nije bilo jasno našim bivšim koalicionim partnerima iz PES- a čim su nastupali sa pozicija bahatosti i premise da je DNP spreman sve da učini za fotelju kao što to oni čine na svim nivoima vlasti. Upravo zbog činjenice da nismo svi isti, DNP se opredijelio da u cilju zaustavljanja prinudne uprave podrži Srđana Perića za predsjednika Skupštine u tehničkom mandatu”, dodaju u saopštenju.
Iz DNP-a kažu da su ovim činom zaštitili interese građana Podgorice koji ne žele prinudnu upravu u njihovom gradu koja bi jednom čovjeku, a to je Saša Mujović, “omogućila despotska ovlašćenja bez kontrole i kontinuitet zloupotreba službenog položaja”.
“To dalje znači da klub odbornika DNP ostaje privržen ranije proklamovanim stavovima da se glasanjem za Srđana Perića ne obavezuje ni prema jednom političkom subjektu ili koaliciji u Glavnom gradu, već da ćemo se u daljem radu isključivo rukovoditi interesima građana Podgorice koji su odavno zaslužili bolju i odgovorniju vlast. Podgorica i njeni građani moraju biti iznad svega, nijedan čovjek niti fotelja ne mogu biti važniji od interesa ovog grada. Nažalost, neki su pomislili da život Podgorice počinje i završava se s njima, čime su potvrdili nedoraslost i neozbiljnost koje su ovaj grad uvele u stanje političke i administrativne kome. Naša je dužnost da Podgoricu probudimo iz ove kome. Ni korak nazad “, zaključuje se u saopštenju DNP-a.
-
Hronika3 дана ranijeTuzanin uhapšen zbog sumnje da je povrijedio ugled Crne Gore
-
Hronika3 дана ranijeŠaranović: Uhapšen Mišo Vešović, osumnjičen za napad na odbornika Brkovića
-
Politika2 дана ranijeBorovinić Bojović: DNP postaje glasačka posluga i politička sluškinja DPS-a u Podgorici
-
Politika2 дана ranijeDNP će podržati Srđana Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada
-
Hronika3 дана ranijePolicija traga za napadačima na odbornika Brkovića, raspisana nacionalna potraga
-
Događaji4 дана ranijeDan krapa 14. juna u Zeti: Bogat program i koncert Đorđa Davida
-
Zeta3 дана ranijePredsjednik Opštine Zeta nagradio najbolje učenike
-
Zeta3 дана ranijeRECIRCLE projekat približio djeci u Zeti značaj cirkularne ekonomije

