Izborna tišina u Crnoj Gori je koncept koji se primjenjuje u vrijeme izbora . U ovom periodu, političke stranke i kandidati su dužni da se suzdrže od aktivnosti koje bi mogle uticati na izborni proces. Izborna tišina počinje u ponoć uoči dana izbora i traje sve do zatvaranja biračkih mjesta.
Cilj izborne tišine je da omogući biračima da donesu informisane odluke na izborima bez uticaja posljednjih kampanja ili aktivnosti kandidata. U skladu sa zakonom, zabranjeno je objavljivanje bilo kakvih anketa ili istraživanja javnog mnjenja tokom izborne tišine.
Izborna tišina u Crnoj Gori se primjenjuje na svim izborima, uključujući parlamentarne, predsjedničke i lokalne izbore. Tokom ovog perioda, političke stranke i kandidati su dužni da prestanu sa aktivnostima kao što su javni skupovi, predstavljanje programa ili bilo kakve kampanje kojima bi se moglo uticati na birače.
Zakon o izborima u Crnoj Gori strogo reguliše izbornu tišinu i predviđa kazne za kršenje pravila. Prekršaji uključuju objavljivanje anketa ili istraživanja javnog mnjenja, aktivnosti koje bi mogle uticati na birače, kao i nepoštovanje zabrane kampanje tokom izborne tišine.
Izborna tišina se završava u trenutku zatvaranja biračkih mjesta i objavljivanjem preliminarnih rezultata izbora. Tada političke stranke i kandidati ponovo mogu da se aktivno bave političkim kampanjama.
Izborna tišina u Crnoj Gori je važan koncept koji je uspostavljen da bi se osigurala fer i demokratska izborna procedura. Poštovanje ovog koncepta je od ključnog značaja za održavanje transparentnog izbornog procesa i garantovanje legitimnih rezultata.
Izborna tišina uoči izbora za predsjednika Crne Gore, koji će biti održani u nedjelju, počeće u ponoć.