fbpx
Connect with us

Politika

Građanima akcija “Stop Inflaciji” a članovima partija ugovor o dijelu

vlada cg

Manjinska tehnička vlada je u tri postizborna mjeseca isplatila više od 4,1 milion za ugovore o djelu, koji su vrsta zapošljavanja, koji bi na nivou centralne administracije trebalo da budu izuzetak, a ne pravilo, ali to već godinama nije slučaj, već su postali nepresušni mehanizam za partijska zapošljavanja, koja god vlast da je u pitanju. Iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP) “Danu” je saopšteno da je u junu, mjesecu kada su održani vanredni parlamentarni izbori, za ugovore o djelu iz trezora isplaćeno preko 1,4 miliona eura, u julu više od 1,3 miliona, dok je u avgustu za te svrhe iz državne kase, koju pune svi građani, izdvojeno oko 1,3 miliona.

Kako navode iz te nevladine organizacije, u maju su isplaćene oko 993 hiljade eura za ugovore o djelu, “pa je očito izborna utakmica imala uticaja na rast broja ovih zaposlenja, kojima se ne samo zakidaju zaposleni, već i država za pripadajuće poreze na zarade”. U konkretnom, kako objašnjavaju, suštinski se ne radi o povremenim, nego o stalnim poslovima, ali su oni prečica za nezakoniti ulazak u državnu upravu, jer se na taj način izbjegava redovna zakonska procedura za zapošljavanje državnih službenika i namještenika.

“Istovremeno, javna uprava se puni partijskim i podobnim kadrom, koji je dobrim dijelom nekompetentan, umjesto da u državnoj upravi radi najsposobniji kadar, jer jedino takvi mogu biti na usluzi građanstvu, za šta se, uostalom, i dobijaju plate”, ističu iz ASP-a.

Budžetom za ovu godinu za ugovore o djelu predviđeno je preko 16 miliona eura i taj trošak narasta iz godine u godinu, iako je Državna revizorska institucija još 2012. godine ukazala na ovu lošu praksu i preporučila da ona bude samo izuzetna.

Kroz ovaj vid zapošljavanja štetu trpe i zaposleni, jer im se ne uračunava penzioni staž, ali i država, jer se ne plaćaju potrebni pripadajući porezi, a najviše građani, pošto ne dobijaju pravovremene i kvalitetne usluge, kakve bi trebalo da im pruža javna uprava.

“Budući da se državni organi kontinuirano oglušuju i, vođeni partijskim interesima, ne pada im na pamet da riješe ovaj problem, to se čini opravdanim da se kroz odgovarajuće izmjene krivičnog zakonodavstva targetira i kroz tu oblast riješi ovaj problem, a kako bi se odgovorni u državnim organima natjerali da poštuju zakone ove zemlje”, smatraju u ASP-u.

Bez prava iz radnog odnosa

Ugovor o djelu ne znači zasnivanje radnog odnosa, jer lice angažovano po tom osnovu nema prava iz radnog odnosa i na njega se ne primjenjuje Zakon o radu. Ugovor o djelu je često korišćena forma ugovornog odnosa u situaciji kada naručilac posla ima potrebu za određenim fizičkim ili intelektualnim radom koji ne spada u segment djelatnosti za koje je registrovan. Međutim, u državnim institucijama je to često korišćeni mehanizam za zapošljavanje, čak i na mjestima koja su propisana sistematizacijom.

Ugovor o djelu je dvostran pravni posao, što, između ostalog, znači da se obje ugovorne strane obavezuju na izvršenje obaveza preuzetih ugovorom. Dakle, naručilac posla se obavezuje da za izvršeni posao isplati naknadu u tačno određenom iznosu i u tačno utvrđenom roku, najčešće poslije završetka posla radi kojeg je sklopljen ugovor. A izvršilac posla se obavezuje da u određenom roku obavi konkretan posao za potrebe naručioca.

DRI je utvrdila da su državni organi od 2016. do 2019. godine na ugovore o djelu potrošili 31,5 miliona eura, a da su planirana sredstva Zakonom o budžetu za te ugovore bila 22,9 miliona u istom periodu, što znači da su planirani iznos sredstava premašili za osam i po miliona.

DRI je utvrdila da su državni organi isplaćivali izdatke po osnovu ugovora o djelu i ugovora o privremenim i povremenim poslovima sa stavki – ostale naknade, izrada i održavanje sistema, ostale usluge, konsultantske usluge.

 

Izvor: Dan

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Rezultati popisa biće objavljeni 15. oktobra

monstat

Direktor Uprave za statistiku Monstat Miroslav Pejović saopštio je u Dnevniku Televizije Crne Gore da će rezultati popisa stanovništva biti objavljeni 15. oktobra.

Pejović je kazao da je softver završen, kao i revizija koda softvera.

“Sada je testiranje softvera u toku, a nakon toga slijedi puštanje softvera u produkciju od 1. oktobra. Građani će moći da provjere podatke do 7. oktobra”, kazao je Pejović.

Monstat će do 1. oktobra upariti podatke sa registrom iz MUP-a i završiti posljednju fazu provjere.

Popis stanovništva izvršen je u decembru 2023. godine. Prema preliminarnim rezultatima objavljenim u januaru, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika.

Poznat je i broj domaćinstava, stanova i naselja, a Zakon o popisu nalaže da svi naredni podaci budu objavljeni kao konačni.

Continue Reading

Politika

Božović: U višedecenijskom mraku bili smo “mi ili oni”, a oni su imali državu i mafiju

Bogdan Božović

Bivši direktor policije i njegova sporadična priznanja ozbiljnih krivičnih djela još jedan su trag starog DPS režima kojeg se polako oslobađamo, poručio je poslanik Socijalističke narodne partije u Parlamentu Bogdan Božović.

Stojanović je, kako kaže, “svjedok jedne beskrupulozne ere, vladavine režima u kojem je mafija ušla u sve ključne institucije države”.

Kada postoji sprega države i kriminalnih struktura jasno je, kako navodi, zašto je direktor policije bio pod pritiskom i, po sopstvenom skandaloznom priznanju, nije spriječio ubistva za koja su imali informacije.

“A i kako će kad je saradnja bila na visokom nivou. Direktori policije bili su dio kriminalnih grupa, prva dama sudstva i specijalni tužioci osumnjičeni za stvaranje kriminalne organizacije, zloupotrebu službenog položaja, osumnjičeni da su pripadali klanovim. Hapšenje njihovih sinova govori o slobodi koju su imali u tom “porodičnom biznisu”. Šteta po državnu kasu ne mjeri se tim jednim kamionom cigareta, jer ko zna koliko je tu kamiona “prošlo”, već milionima sklonjenim ko zna gdje. Da je ovo Monako, pa mnogo je. Trebaće nam decenije da razbijemo tu hobotnicu “, poručuje Božović.

Ovaj narod je, dodaje, željan pravde. Mali su kapaciteti ZIKS-a za sva njihova zlodjela.

“U tom višedecenijskom mraku bili smo mi ili oni. A oni su imali državu i mafiju. Zato danas ne mogu razumjeti da bilo koji mlad čovjek može dati glas DPS-u ili njihovim partijama satelitima. Nasuprot njih stojimo mi. Sigurnost, stabilnost, doslednost. U našoj višedecenijskoj borbi protiv kriminala i korupcije”, poručio je Božović.

 

Continue Reading

Politika

PES: Zabrinjavajuće da je Abdić kao doktor kršio mjere Ministarstva zdravlja na proslavi sa Drešajem

pokret evropa sad

Pokret Evropa Sad (PES) uputio je saopštenje u kojem ističu da su dobili potvrdu od učesnika porodičnog slavlja i prijatelja Nermina Abdića da se nosilac liste DPS-a na podgoričkim izborima nalazi na fotografiji sa Leonom Drešajem, bratom Viktora Drešaja, koji je u bjekstvu i koji se tereti za šverc 2,47 tone kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Australiju. Kako su naveli iz PES-a, funkcioneru DPS-a nije smetalo da se druži sa licem koje je saslušavano povodom ubistva Duška Jovanovića, budući da je Leon Drešaj bio u društvu kasnije osuđenog Damira Mandića u noći izvršenja ubistva.

Iz PES-a su naglasili da je dodatno zabrinjavajuće to što je Abdić, koji je doktor, kršio tadašnje mjere Ministarstva zdravlja prisustvom na proslavi sa Drešajem.

“Jasno je da Abdić i njegova partija, koja je kroz Skaj prepiske direktno povezana sa vođama kriminalnih klanova, nemaju više nikakvog kredibiliteta da upravljaju sa bilo koje odgovorne pozicije,” navodi se u saopštenju.

PES je takođe podsjetio na povezanost tadašnje vladajuće partije sa kriminalom, što najbolje potvrđuje priznanje bivšeg direktora policije Slavka Stojanovića, koji je, kako tvrde, naložio policiji da propusti kamion njegovog prijatelja u kojem je bilo 125 paketa cigareta bez odgovarajuće dokumentacije. Stojanović je, prema njihovim navodima, time direktno omogućio da nelegalna roba ne bude oduzeta.

U saopštenju se dalje navodi da se zbog ovakvih afera erozija u biračkom tijelu DPS-a nastavlja, te da su njihovi aktivisti sada primorani da analiziraju razloge zbog kojih su mnogi napustili partiju.

“DPS je postao politička partija s kojom niko ne želi da koalira, osim onih s kojima su zajedno srušili vlast u Podgorici i koji smatraju da su se u međuvremenu reformisali”, zaključili su iz PES-a.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto