Connect with us

Politika

Građani ne misle da “čaj od nane” može biti izdaja

blokadom protiv izdaje
izvor: PES

Iz Pokreta Evropa sad kazali su da kada se potpisivao memorandum o saradnji manjinskih stranaka i budućih konstituenata 43. Vlade, krajem 2021. godine, što je bio uvod u rušenje većine iz 30. avgusta 2020. godine i formiranje Vlade uz podršku DPS-a, tada su taj čin funkcioneri DF-a nazivali “čajem od nane”.

“Zašto je ovog puta “čaj od nane” naprasno postao izdaja i to sada kada, za razliku od prvog puta, DPS ne daje nikakvu podršku? Za razliku od tadašnjeg slučaja, ovog puta niti će Vladu glasati DPS, niti će zauzimati pozicije po dubini sa istim DF-om, koji je tada osim jedne polučasovne blokade saobraćaja odustao od protesta protiv prekrajanja izborne volje iz 30. avgusta. Očigledno je da su funkcije po dubini bile dovoljan motiv da se odustane od daljih blokada saobraćajnica i kružnih tokova. Zbog funkcija po dubini u 43. Vladi, DF nije previše talasao ni zbog toga što su ministri postali svi oni koje danas nazivaju “Milovim satelitima”, te njima ideološki oponenti Ranko Krivokapić i Raško Konjević”, navode iz PES-a.

Kako ističu, nakon prekrajanja izborne volje iz 30. avgusta proteste su organizovale Demokrate, na kojima su učestvovali i pojedini smijenjeni ministri 42. Vlade.

“Vlada sa DPS-om je srušena odmah po izglasavanju budžeta i programa Evropa sad 1, koji je imao višestruke benefite za crnogorske građane i privredu. Na protestima protiv prekrajanja izborne volje građana nije bilo predstavnika DF-a, iako sada organizuju auto kolone, bez obzira što niko od potencijalnih članica 44. Vlade ne planira saradnju sa DPS-om. Nakon što lideri ZBCG-a zajedno sa DPS-om nisu podržale Spajića za mandatara, te nakon što su pet puta odbili ponudu PES-a za prvo učešće DF-a u užem kabinetu Vlade, pokreće se kampanja linča zbog odluke da se ide dalje, bez onih koji ciljano blokiraju i prolongiraju proces postizanja dogovora o vladi sa širokom podrškom.”, navode iz PES-a

Nije im odgovarala fer ponuda Spajića, a ne tako davno, DF je bio zadovoljan da dobije jedan resor u rekonstruisanoj Vladi Abazovića i to nisu smatrali ponižavajućim.

Takođe, funkcioneri DF-a su više puta iskazali spremnost da nastave trenutnu saradnju vršenja vlasti sa predstavnicima manje brojnih naroda, zasnovanih u 43. Vladi.

“Jedino je izgleda sporno što to sada planiraju Pokret Evropa sad! i Demokrate, a onda postoji mogućnost da zbog napada DF-a čak 360 direktora i članova upravnih odbora ostanu bez pozicija na koje ih je imenovala Vlada premijera Abazovića, partija manje brojnih naroda i DPS-a. Ukoliko DF dobije i zadrži funkcije, onda predstavnici manje brojnih naroda nisu “Milovi sateliti”, a ukoliko ne dobije, onda jesu. Birači ZBCG-a nema potrebe da strahuju, jer je vrijeme Đukanovićeve ere prošlo. Programom Evropa sad 2 će biti zadovoljni svi birači i svi građani Crne Gore, a bivši DF će imati priliku da u parlamentu glasa i za deblokadu institucija, kako bi se uz bolji standard, u Crnoj Gori uspostavila i vladavina prava”, kazali su iz PES-a.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Srbija prvi put nakon dvije decenije prikuplja podatke o svojim državljanima u Crnoj Gori

Nakon dvije decenije, Republika Srbija pokrenula je proces evidentiranja svojih državljana koji žive u Crnoj Gori, a rok za prijavu ističe 15. juna 2026. godine. Riječ je o projektu koji bi po prvi put trebalo da omogući formiranje sveobuhvatne i ažurne baze državljana Srbije sa prebivalištem ili boravištem u Crnoj Gori.

Prema informacijama organizatora, odziv građana je veoma dobar, a veliki broj državljana Srbije već je izvršio registraciju. Ipak, značajan broj njih i dalje čeka posljednje dane za prijavu, zbog čega organizatori pozivaju zainteresovane da postupak ne odlažu i da se evidentiraju prije isteka roka.

Cilj projekta je uspostavljanje precizne evidencije državljana Srbije u Crnoj Gori kako bi institucije matične države u budućnosti mogle efikasnije da planiraju aktivnosti i pružaju podršku svojim građanima. Evidentiranje bi trebalo da doprinese lakšem ostvarivanju prava iz oblasti socijalne zaštite, bržem pribavljanju ličnih dokumenata, kao i pružanju administrativne i pravne pomoći.

Organizatori ističu da je riječ o važnom koraku u jačanju veza između Srbije i njenih državljana koji žive van granica matične države. Precizni podaci, kako navode, omogućiće nadležnim institucijama da bolje sagledaju potrebe građana i kreiraju programe podrške prilagođene njihovim interesima.

Projekat realizuje Savez udruženja raseljenih, izbjeglih i prognanih u Crnoj Gori u saradnji sa Upravom za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, uz podršku Ambasade Republike Srbije u Crnoj Gori.

Poziv za evidentiranje upućen je svim državljanima Republike Srbije koji žive u Crnoj Gori, bez obzira na mjesto porijekla, starosnu dob, dužinu boravka ili eventualni status raseljenog ili izbjeglog lica.

Prijava se vrši elektronskim putem preko platforme:

www.upisdrzavljana.org

Za registraciju je potrebno priložiti fotografiju pasoša Republike Srbije ili obostrano fotografisanu ličnu kartu Republike Srbije. Za maloljetna lica može se priložiti izvod iz matične knjige rođenih ukoliko ne posjeduju pasoš.

Organizatori još jednom apeluju na sve državljane Srbije u Crnoj Gori da iskoriste preostalih sedam dana i postanu dio evidencije koja predstavlja osnovu za ozbiljniju, organizovaniju i trajniju brigu matične države o svojim građanima.

Continue Reading

Politika

Crna Gora ulazi u požarnu sezonu sa jednim avionom: Da li slijedi novo oslanjanje na pomoć Srbije?

Crna Gora pred ovogodišnju požarnu sezonu ulazi sa samo jednim operativnim avionom za gašenje požara tipa “Air Traktor”, dok bi preostala dva mogla biti osposobljena tek za desetak dana, pokazuju informacije do kojih je došao dnevni list “Dan”.

Iako su avioni za gašenje požara jedan od najvažnijih resursa tokom ljetnjih mjeseci, posebno zbog nepristupačnih i planinskih terena koji dominiraju velikim dijelom države, sistem zaštite i spasavanja ni ove godine ne dočekuje sezonu u punom kapacitetu.

Ministarstvo unutrašnjih poslova raspolaže sa ukupno tri aviona tipa AT-802, koji mogu ponijeti oko 3.100 litara vode po naletu i poznati su po sposobnosti djelovanja na zahtjevnim terenima. Međutim, trenutno je u funkciji samo jedan avion, što otvara pitanje spremnosti države za eventualne velike požare koji se posljednjih godina sve češće javljaju tokom ljetnjih mjeseci.

Iz MUP-a navode da su problemi višestruki – od komplikovanih tenderskih procedura, preko malog broja ovlašćenih servisa, do nedostatka stručnog kadra i složenosti kvarova na letjelicama.

“Napominjemo da su komplikovane tenderske procedure, mali broj ovlašćenih servisa, ograničen kadrovski potencijal i složenost kvarova ozbiljan izazov u rješavanju ovog pitanja. Ipak, činimo sve da svi naši resursi budu spremni za predstojeću požarnu sezonu”,  saopšteno je iz resora.

U slučaju većih požara, Direktorat za zaštitu i spasavanje oslanja se i na podršku Vojske Crne Gore, čiji helikopteri učestvuju u gašenju požara iz vazduha, ali i na regionalnu saradnju i mehanizme Civilne zaštite Evropske unije.

Podsjećanja radi, tokom prošlog ljeta Crnoj Gori je u pomoć pritekla Srbija, koja je uputila helikopter Kamov nosivosti pet tona, kao i sedam pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. Ta pomoć bila je značajna u trenucima kada su se vatrene stihije širile na više lokacija širom zemlje.

S obzirom na to da meteorolozi i ove godine najavljuju visoke temperature i povećan rizik od šumskih požara, ostaje da se vidi da li će Crna Gora uspjeti da do početka najkritičnijeg dijela sezone osposobi kompletnu vazdušnu flotu ili će, kao i prethodnih godina, ponovo morati da računa na pomoć susjeda i međunarodnih partnera.

 

Continue Reading

Politika

Vučić priznao da su 87 državljana Srbije, vraćenih iz Tivta, aktivisti SNS-a

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić naj pres konferenciji u Tivtu, uoči Samita EU – Zapadni Balkan je kazao da je neko od njegovih saradnike donio ne tako dobru odluku da organizuje ljude koji su željeli da mu naprave bolju atmosferu u Tivtu i da to on nije tražio. Istakao je da osobe koji su sa aerodroma Tivat vraćene u Srbiju nijesu kriminalci i nijesu imali nikakva sredstva kojima bi mogli da izazovu bilo kakav problem, te da su priče o destabilizaciji i hibridnom ratu besmislene.

“Ni na pamet mi ne bi palo da tako nešto organizujem, da jesam danas bi se izvinio domaćinima. Desila se glupost, neko od mojih saradnika je želio da mi napravi bolju atmosferu, a samo mi je napravio problem. Ti ljudi nijesu kod sebe imali nikavo oružje niti bilo šta drugo, da jesu bili bi uhapšeni, a nisu. Oni su došli ovdje da bi omogućili bolje okruženje, iako meni to nije bilo potrebno, jer sam navikao na teško okruženje. Nosili su banere i transparente, a ovo govori o lošem gostoprimstvu”, kazao je Vučić.

Naglasio je da među njima nema kriminalca i da nijesu počinili nijedno krivično djelo, čak im je protivzakonito zabranjen ulaz.

“Od tih putnika nije bilo ni jednog kriminalca. Notorna je laž da je riječ o kriminalcima, riječ je o aktivistima koji su trebali da okače neke banere. Destabilizacija, hibridno ratovanje, to je besmisleno. Sam bih rekao izvinite zbog nelagode, ja sam taj koji će da plati političku cijenu za tako nešto. Neko iz mog okruženja je donio pogrešnu procjenu, ja ću da platim cijenu, ali ko ste vi da iznosite podatke o nekim licima”, kazao je Vučić.

Lazar Šćepanović, direktor Uprave policije, kazao je da je nakon uspješno održanog samita Crna Gora pokazala da posjeduje institucionalne i bezbjednosne kapacitete, profesionalizam i efikasnost potrebne za obezbjeđivanje događaja od međunarodnog značaja.

On je naveo da su lica koja su doputovala čarter letom i sletjela na aerodrom u Tivtu stavljena pod kontrolu radi provjera.

„Uzimajući u obzir da se među 87 lica nalaze navijači, učesnici demonstracija, izvršioci krivičnih djela protiv života i tijela, lica povezana sa krivičnim djelima iz oblasti droga i nasilja, učesnici određenih motociklističkih skupova, u ovom momentu predstavljaju prijetnju po unutrašnju bezbjednost, jer se procjenjuje da bi njihovo prisustvo u južnoj regiji moglo predstavljati prijetnju po političku bezbjednost“, rekao je Šćepanović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto