Connect with us

Zeta

DUP Mahala daje mogućnost gradnje škole i vrtića

mahala DUP

Izmjene i dopune DUP-a Mahala predviđaju da se u naselju mogu graditi vrtić i škola. U blizini Doma u Mahali ucrtano je da može da se grade objekti za školstvo, a malo niže odatle na opštinskom zemljištu parcela za mješovitu namjenu, gdje takođe postoji mogućnost gradnje vrtića.

„Površina predviđena za školstvo je dobra. Ono što je nama najbitnije jeste to što nam se kroz taj planski dokument daje dodatna mogućnost da možemo da planiramo i uđemo u proceduru oko izgradnje tih objekata. Kao bitno Opština je prepoznala da nedostaje još jedan vrtić u Gornjoj Zeti, jer imamo samo jedan na Anovima. Roditeljima iz Ljajkovića, Mitrovića, Srpske, Botuna nije jednostavno da djecu dovode u vrtić na Anovima“, rekao je Milan Stanović, v.d. sekretara za planiranje prostora.

Na javnoj raspravi o ovom dokumentu Miroslava Vujadinović, rukovodilac radnog tima za izradu plana, kazala je da je smatrala da ako bi vrtić bio prizemna spratnost da bi se vizuelno mogao potpuno odvojiti.

„Ovdje je zid i zelena tampon zona, prizemna spratnost, ulaz ima parking i logično mi je da od strane magistrale bude pristup. Ostala je površina za mješovitu namjenu i tu može da se gradi vrtić. Može biti i u prizemlju nekog objekta. Škola bi bila blizu koja može da ima sprat“, kazao je Vujadinović.

Direktor Uprave za katastar Koča Đurišić kazao je da od Podgorice ka Zeti ima samo škola u Srpskoj, te da je pozicija za gradnju u Mahali idealna. Stanović ističe i da bi planirani most u Mitrovićima trebalo da se izmjesti 200 metara niže, jer osim toga što je pozicija bolja lakše ga je tu raditi zbog imovinskih odnosa. On je ukazao i na to da dio koji je planiran kao zelena površina mora vlasnicima parcela omogućiti nešto da rade, jer su diskriminisani.

Milan Stanović je imao i promjedbe u vezi ograničavanja gradnje.

„Na državnoj imovini neko može da pravi etno sela, a neko čija su to imanja, đedovina ne smiju ništa da prave. Tu je recimo kuća 150 godina i sada je postala nelegalna, jer je ucrtan zeleni pojas. Treba postojeće stanje analizirati. Diskriminatorski je prema ljudima koji imaju imanja jer ne mogu ništa da rade jer je zaštićena površina, a na državnom može da se napravi etno selo“,  istakao je Stanović.

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Objavljen Javni konkurs za podršku ženskom preduzetništvu u Opštini Zeta

žensko preduzetništvo opština zeta

Opština Zeta raspisala je Javni konkurs za raspodjelu sredstava iz budžeta namijenjenih podršci ženskom preduzetništvu u 2025. godini. Ukupan iznos koji je lokalna samouprava opredijelila za ovu svrhu iznosi 15.000 eura.

Na konkurs se mogu prijaviti žene preduzetnice i privredna društva u kojima su žene nosioci biznisa – kao osnivači i izvršni direktori – a koji imaju prebivalište ili sjedište na teritoriji Opštine Zeta. Cilj konkursa je pružanje finansijske podrške ženama koje žele da započnu sopstveni biznis ili da unaprijede već postojeće poslovanje.

Konkurs ostaje otvoren 45 dana od dana objavljivanja, a krajnji rok za dostavu prijava je 19. maj 2025. godine.

Svi zainteresovani mogu dobiti dodatne informacije svakog radnog dana putem telefona 020/677-325 i 068/884-807, kao i putem mejla: ivana.neskovic@podgorca.me. Takođe, detalji konkursa i neophodni obrasci dostupni su na zvaničnom sajtu Opštine Zeta na adresi:
https://golubovci.me/oglasi

Continue Reading

Zeta

Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori

nemanja popović zeta

Inspiracija mladima iz Zete, ali i cijele Crne Gore, sve češće dolazi iz akademskih krugova, a među najsvjetlijim primjerima izdvaja se mladi naučnik iz ovog kraja. Nemanja Popović, koji je već u svojoj 26. godini postigao ono o čemu mnogi tek sanjaju – stekao je titulu doktora nauka. Svoju doktorsku disertaciju odbranio je 1. aprila 2025. godine na Ekonomskom fakultetu u Podgorici, čime je postao jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori, ostavljajući snažan utisak ne samo svojim godinama, već i kvalitetom naučnog rada.

Rođen 16. jula 1998. u Podgorici, svoje prve korake u obrazovanju napravio je u Osnovnoj školi „Zarija Vujošević“ u Matagužima, nakon čega je uspješno završio Srednju ekonomsku školu „Mirko Vešović“. Za izuzetan uspjeh tokom školovanja nosilac je prestižne diplome Luča A.

Studentsku karijeru na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore započeo je 2017. godine, gdje je diplomirao sa prosječnom ocjenom 9,56, a master studije okončao 2022. sa još impresivnijom ocjenom 9,93. Za svaku godinu studiranja dobijao je plaketu fakulteta, kao i nagradu Glavnog grada za izuzetan uspjeh na studijama.

Pod mentorstvom uvaženog profesora dr Milivoja Radovića, doktorsku disertaciju pod naslovom „Međusobna uslovljenost privrednog rasta i raspodjele društvenog dohotka“ uspješno je odbranio, a istraživanje koje je sproveo već izaziva pažnju akademske javnosti. U radu, baziranom na ekonometrijskoj analizi 26 zemalja, uključujući Crnu Goru, autor razotkriva ograničenja klasičnih teorija poput Kuznjecove krive, nudeći nove uvide u kompleksne odnose između ekonomskog razvoja i nejednakosti.

Disertacija ukazuje da stabilan privredni rast nije nužno uslovljen nivoom ekonomske jednakosti, ali da zemlje s ravnomjernijom raspodjelom dohotka postižu dugoročniji i održiviji razvoj. Poseban akcenat stavljen je na Crnu Goru, gdje je, kroz analizu tržišta rada, ukazano na duboke institucionalne izazove koji produbljuju ekonomsku nejednakost.

Pored akademskog zvanja, ovaj mladi naučnik već ima bogato iskustvo kao saradnik u nastavi na brojnim predmetima u okviru Ekonomskog fakulteta: Osnovi ekonomije, Privredni sistem, Ekonomija javnog sektora, Matematička ekonomija i drugi. Autor je više naučnih radova, redovan učesnik međunarodnih konferencija i recenzent u prestižnom SSCI indeksiranom časopisu „Revija za socijalnu politiku“. Takođe je jedan od osnivača Alumni kluba Ekonomskog fakulteta.

Kroz Erasmus+ program boravio je na značajnim evropskim univerzitetima poput Varšavske škole ekonomije, Univerziteta u Korunji i, uskoro, Univerziteta u Katovicama kao gostujući predavač. Svoje znanje i iskustvo proširio je i u Sjedinjenim Američkim Državama na Boston koledžu, kao i na Univerzitetu Azurna obala u Francuskoj.

NJegova priča nije samo primjer ličnog uspjeha, već i poruka da posvećenost, znanje i rad mogu i te kako biti prepoznati i cijenjeni. Mladi Zećanin danas je jedan od simbola nove generacije crnogorske akademske zajednice.

Continue Reading

Zeta

Počinje podjela kanti za komunalni otpad u naselju Botun

Komunalno Zeta započinje raspodjelu kanti za odlaganje komunalnog otpada za sva domaćinstva u naselju Botun. Radnici kominalnog  će biti na terenu u naselju Botun i direktno će vršiti podjelu kanti korisnicima na kućnim adresama.

Ukoliko radnici komunalnog preduzeća ne zateknu korisnika na adresi, korisnik svoju kantu može preuzeti u komunalnom preduzeću na adresi: Magistalni put Podgorica – Petrovac, Mahala br. 19, Zeta, svakim radnim danom od 7 do 15 časova.

Kante se dodjeljuju besplatno i namijenjene su isključivo za odlaganje komunalnog otpada.

Komunalno preduzeće će organizovati pražnjenje dodijeljenih posuda dva puta sedmično, utorkom i subotom, počev od utorka 8. aprila, do kada očekujemo da će svako domaćinstvo zadužiti svoju kantu. Obaveza korisnika je da navedenim danima kantu ostavi ispred svoga dvorišta, na pristupačno mjesto uz put, najkasnije do 7:00 časova. Kante koje se nalaze u dvorištu neće biti pražnjene.

Za sve dodatne informacije se možete obratiti DOO „Javno komunalno preduzeće Zeta“ na brojeve telefona 020/801-010 i 068-846-556, kao i na mejl info@komunalnozetadoo.me

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto