Objekat Doma zdravlja Golubovci ušao je u program energetske efikasnosti u javnim zgradama koja podrazumijeva zamjenu bravarije, demit fasadu i instaliranje sistema centralnog grijanja i hlađenje. Završetak radova planiran je za 21. jun ove godine, a izvođač je firma Bombeton. Kako je kazala Ana Ičević, pomoćnica direktora Doma zdravlja Podgorica, u pitanju je projekat iz 2018. godine koji je potpisalo Ministarstvo kapitalnih investicija sa Ministarstvom zdravlja i tadašnjim rukovodstvom. Ona je istakla da se projekat finansira iz sredstava Svjetske banke.
“Adaptacija objekta je počela i uvode se sadržaji koje predviđa princip energetske efikasnosti koja se sastoji od zamjene bavarije, demit fasade, centralnog grijanja i hlađenja. Što se tiče usluga u Domu zdravlja Golubovci sve je regulisano. Imamo pedijatra u dvije smjene, izabranog doktora za djecu i izabranog doktora za žene svakim radnim danom”, rekla je Ičević.
Ičević ističe da novu opremu, poput rendgen aparata, u ovaj dom zdravlja neće ubacivati.
“Sumnjam da ćemo tamo ubacivati opremu jer nemamo kadra. Mi nemamo kadra za to, jer bi tamo morao neko da ide da radi. Imamo novi digitalni rendgen aparat na Starom aerodromu tako da idemo u tom nekom pravcu osavremenjavanja dijagnostičkih procedura. Imamo i digitalni mamograf, tako da je bolje da pacijenti dođu i dobiju kvalitetniju uslugu u Podgorici”, –ističe Ičević.
Ona nije znala da precizira da li će se Dom zdravlja Golubovci osamostaliti.
“Šta će raditi nova uprava Opštine, da li će nešto mijenjati, da li će se odvajati to je do njih. U kom pravcu će to da ide je između Ministarstva zdravlja i Opštine Zeta”, kaže Ičević.
Bivše rukovodstvo Opštine i Doma zdravlja Podgorica obećali su otvaranje ambulante u Ponarima. Ana Ičević kaže da ne planiraju otvaranje zdravstvene ustanove u ovom naselju.
“Mi to nikada nijesmo pominjali, niti nam je otvaranje doma zdravlja u Ponarima u planu. Najveći problem je kadrovski, jer nemamo dovoljan broj ljekara da ih rasporedimo. Nama jeste cilj centralizacija, odnosno da imamo više ljekara na jednom mjestu. Razlog tome je recimo kada je neki ljekar odsutan da ne moraju ljudi da dolaze iz drugih objekata nego da su uvijek tu i da uvijek neko pacijentu može pružiti zdravstvenu uslugu. Tako se pacijenti ne bi vraćali već imali na jednom mjestu sve iako njihov ljekar nije tu”, kazala je Ičević.
Izvor: Dan