Politika
Đukanović: Potpisivanje Temeljnog ugovora je bila zakulisna radnja
Predsjednik države ukazuje da je Crna Gora u dubokoj institucionalnoj, političkoj i nedovoljno vidljivoj ekonomskoj krizi.

Govoreći o tome da bi Crna Gora mogla postati dio Otvorenog Balkana, predsjednik države Milo Đukanović je rekao da to ne može da uradi vlada koja nema legitimitet.
– Kada je potpisan Temeljni ugovor to je bila legitimna vlada, to je bila zakulisna radnja, ali pravno je imalo legitimitet. Ako se to dogodi, to bi bilo ravno novoj veleizdaji- poručio je Đukanović.
Predsjednik države ukazuje da je Crna Gora u dubokoj institucionalnoj, političkoj i nedovoljno vidljivoj ekonomskoj krizi. Jedini izlaz iz te sutuacije su, kaže, vanredni parlamentarni izbori. Gostujući u emisiji „Argumenti“, na TVCG, Đukanović je komentarisao i izbor sudija Ustavnog suda i poručio da je DPS spreman za dijalog.
Predsjednik je rekao da je država u krizi funkcionalnosti njenih institucija, ali da funkcija predsjednika funkcioniše.
Ja nisam posegao za nekim drugim rješenjima. Bilo je pravnika koji su predlagali da Ustav predviđa da predsjednik može raspustiti parlament, odgovorio sam – tačno, ali se za to nisu stekli uslovi. Ne bi bio dobar doprinos da se i predsjednik priključi rušenju Ustava. Ustav je narušen u parlamentu. Pojedini poslanici koji su glasali za Zakon o predsjedniku su rekli da nije dobro da se zakonima mijenja Ustav. Ustav je narušen baš zbog toga što nema Ustavnog suda koji je prethodno blokiran nepostupanjem te iste parlamentarne većine. Finalni zaključak je da Crna Gora ne treba da bude suverena i da je treba pripojiti susjednoj, većoj državi- rekao je Đukanović.
Naveo je da se postupak izbora sudija, umjesto dodatno demokratičnim, učinio dodatno politizovanim.
-Učinili smo njegov ishod zavisnim od političke volje parlamentarnih partija. Danas smo, nažalost, u takvoj situaciji. Uprkos svemu, želim da podsjetim da je izbor sudija Ustavnog suda i do 2013. i poslije, tokom trajanja prethodne vlasti, tekao relativno glatko, imali ste svih sedam sudija -rekao je Đukanović.
Ocjenjuje da je problem posebno eskalirao posljednje dvije godine, te da nova vlast ne želi da se pridržava pravila da se kroz konsultacije dolazi do 2/3 podrške.
-Posljednji predlog je ispostavio Odbor za ustavna pitanja Parlamenta i do njega se došlo tako što se sastavila prosta većina, odabrala četiri predloga i ispostavila ih na usvajanje opoziciji. To ne ide tako, jasno je da ne ide tako. I sada očekujete da vas opozicija podrži i da razgovaramo o kvalitetu kandidata. Ne, nismo došli do te teme- kazao je Đukanović.
Predsjednik je kazao da su sistemske pretpostavke za nezavisnost pravosuđa u Crnoj Gori iste kao u drugim evropskim državama.
– Imam razloge da su sudije radile u skladu sa svojom odgovornošću. Vesna Medenica je dugo bila na funkciji, o pravima za njenu kandidaturu su arbitrirali su nadležni državni organi koji su konstatovali da ona ima pravo na treći mandat. Bilo je nedoumica i oko trećeg mandata predsjednika Vujanovića, reagovao je Ustavni sud, ali ne možemo sve relativizirati i ići mimo Ustavnog suda. Medenica je imala potvrdu da ima pravo na taj mandat, kada je došlo do neslaganja ona se povukla sa funkcije- rekao je Đukanović.
Na pitanje da li je prekršio Ustav kada Miodragu Lekiću nije dao mandat, Đukanović je rekao da je postupao kao i u svakom prethodnom slučaju.
– Dao sam dva mandata, Krivokapiću i Abazoviću, vodio sam se principom da to bude racionalno, nisam ih morao sve pozvati jer to nisam radio ni ranije. Ako DF kaže da nema potrebe za konsultacijama i ako obećaju da će dostaviti potpise 41 poslanika kao garanciju, onda je besmisleno da ja tražim nekoga ko bi se odazvao tom razgovoru. Nisu dostavili taj spisak, ali šta odluči Ustavni sud po tom pitanju, prihvatiću. Ustavni sud trenutno nema kvorum. Mi taj kvorum možemo veoma brzo da obezbijedimo, ako postoji politička volja, ako su nam isti ciljevi, ako želimo da Crna Gora bude funkcionalna i da nastavi evropskim putem. Onda, do tog dogovora možemo veoma brzo doći- istakao je Đukanović.
Predsjednik je kazao da se nakon 24. februara ukazala prilika za Crnu Goru da postane dio EU.
– Imali smo idealnu priliku, ali aktuelna Vlada je napustila evropsku agendu. Najveća šteta je što Crna Gora nije iskoristila tu šansu, vrata su otvorena, ali nisam siguran da kod njih danas postoji entuzijazam da guraju Crnu Goru kroz vrata EU- rekao je Đukanović.
On je kazao da će poštovati sve EU institucije jer ih smatra partnerskim.
– Tokom čitavog mog trajanja na vlasti nije se dogodilo da smo ušli u bilo kakvu avanturu,a da ih ne konsultujemo, da ne ispoštujemo preporuke Venecijanske komisije. Ne možete u EU ako se sa njihovom agendom neustaglasite- rekao je Đukanović.
On je rekao da se uvijek držao stava pravnika koji su smatrali da ne treba donositi Zakon o Vladi i da ta pitanja treba riješti podzakonskim aktom.
– Neracionalno je svako malo mijenjati taj zakon. Danas imamo suprotna tumačenja- kazao je Đukanović i dodao da ako premijer izgubi mandat on treba da „pridrži vodu“ do izbora nove vlade, a da takva vlada ne može da se rekonstruiše.
– Vlada je izgubila povjerenje, propuštena je prilika da se izabere treća, propušten je ustavni rok, treba da vratimo mandat građanima i idemo na vanredne parlamentarne izbore- poručio je predsjednik.
Može vam se dopasti
Politika
Knežević: Nisu svi Srbi glasali ZBCG, značajan broj glasao Demokrate i PES

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević izjavio je da eventualni izlazak koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) iz Vlade ne bi izazvao vanredne izbore, već bi otvorio prostor za povratak Demokratske partije socijalista (DPS) u izvršnu vlast.
„Izlazak DNP-a i NSD-a bi doveo koaliciju na 39 [poslanika], ali ja sam uvjeren da ne bi bilo vanrednih izbora, već da bi DPS i SD uskočili da ih zakrpe“, kazao je Knežević u emisiji Slobodna zona.
On je istakao da DNP i koalicija ZBCG trpe određene poteze Vlade Milojka Spajića, ali da neće dozvoliti nacionalna i politička poniženja.
„Ukoliko se nastavi sa realizacijom antisrpske politike, nevezano samo za Ranka Krivokapića… mi ćemo redefinisati odnos prema Vladi“, poručio je Knežević.
Posebno je kritikovao imenovanje Ranka Krivokapića i podršku prijemu tzv. Kosova u Savjet Evrope, nazivajući ih potezima koji prelaze crvene linije za DNP.
„Ako Vlada Milojka Spajića ili njeni djelovi budu insistirali na pomoći tzv. državi Kosovo… DNP će imati egzaktan odgovor, pa će Spajić morati da se izjasni – ili mi ili Ervin Ibrahimović“, naglasio je Knežević.
U kontekstu političke snage koalicije ZBCG, Knežević je rekao da je važno shvatiti da „nisu svi Srbi glasali ZBCG, te da je značajan broj glasao Demokrate i PES“. Prema njegovim riječima, koalicija sa 15% podrške ne može sama rješavati sva nacionalna pitanja srpskog naroda u Crnoj Gori.
Komentarišući dinamiku unutar vladajuće strukture, Knežević je naveo: „Nemam namjeru da rušim Vladu, da remetim koalicioni sporazum, ali je ovdje pitanje kako ko tumači koalicioni sporazum?“ Takođe je ukazao na nepoštovanje dogovora sa Bošnjačkom strankom (BS) u Bijelom Polju kao razlog što DNP nije podržala rekonstrukciju Vlade.
Zaključno, Knežević je poručio da će, ukoliko se nastavi ignorisanje stavova DNP-a i antisrpski narativ, njegova partija preduzeti konkretne političke inicijative: „Onda će DNP da podnosi političke atomske bombe u vidu inicijativa prema Vladi, kad to svi drugi mogu da rade.“
Politika
Mandić: Ibrahimović prekršio dogovor vladajuće koalicije

Ova Vlada se zalaže za ulazak Crne Gore u EU, a ne za ispunjavanje spoljnopolitičkih ambicija albanskih političara sa Kosova i Metohije, kazao je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.
„Mi sa koalicionim partnerima imamo jasan dogovor o funkcionisanju izvršne vlasti: zajednički radimo na realizaciji spoljnopolitičkog prioriteta – učlanjenju Crne Gore u EU i zbog toga stavljamo moratorijum na pitanja o kojima ne postoji saglasnost unutar parlamentarne većine. Vlada vodi unutrašnju i spoljašnju politiku Crne Gore i jedino mjesto gdje se utvrđuje poštovanje tih principa su odluke na sjednicama Vlade. Jučerašnjim glasanjem na sastanku Komiteta ministara Savjeta Evrope ministar vanjskih poslova Evrin Ibrahimović, narušio je oba principa“, objavio je Madnić na društvenoj mreži „X“.
On smatra da ministar ne smije da zastupa ono što bi lično želio, već je dužan da izvršava politiku koju vodi Vlada.
„Ova Vlada se zalaže za ulazak Crne Gore u EU, a ne za ispunjavanje spoljnopolitičkih ambicija albanskih političara sa Kosova i Metohije. Jednostranom odlukom da se glasa u Savjetu Evrope, bez ikakvih konsultacija sa koalicionim partnerima, a posebno bez odluke Vlade, ministar vanjskih poslova, direktno je osporio naše dogovore i koalicioni sporazum, ugrozio dobrosusjedske odnose sa Srbijom i pokušao da skrene Crnu Goru sa EU puta. U krajnjem, očekujem da se Vlada Crne Gore jasno odredi prema ovom glasanju. Najnoviji postupci su suprotni dogovorima i potpisanom koalicionom sporazumu i predstavljaju samo kontinuitet pogrešnih politika koje su vodile ranije vlasti, a koje su poražene na izborima 2020. i 2023. godine“, zaključio je Mandić.
Politika
Pejović: Izvještaj Evropskog parlamenta potvrda uspješnog rada

Generalni sekretar Pokreta Evropa sad i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović saopštio je da je izvještaj Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta još jedna potvrda uspješnog rada Crne Gore na putu ka EU.
„U juče usvojenom Izvještaju o Crnoj Gori, članovi Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta su još jednom istakli da naša država ostaje najnapredniji kandidat za članstvo među zemljama regiona“, rekao je Pejović.
U tom dokumentu Evropski parlament je, kako navodi Pejović, posebno pohvalio značajan napredak u usklađivanju sa pravnim okvirom EU, stabilnu i visoku podršku građana koji prepoznaju koristi članstva u EU i jasnu ambiciju da do 2028. postanemo punopravna članica Unije.
Zatvaranjem tri poglavlja krajem prošle godine, prvi put nakon sedam godina, Vlada predvođena Pokretom Evropa sad! potvrdila je odlučnost i sposobnost da u ambicioznom roku ostvari mjerljive rezultate“, istakao je Pejović.
Ovo priznanje, kako navodi, potkrepljuje naš model vođenja politike usmjeren na jačanje ekonomskog standarda, ubrzanje evropskih integracija i unaprjeđenje vladavine prava.
„Ta tri međusobno isprepletana cilja čine i činiće glavni pravac kretanja Pokreta Evropa sad!“, dodao je Pejović.
Istaknuto


Zećanin osnivač grupe „Fortis Crna Gora“ uhapšen zbog zlostavljanja i nasilničkog ponašanja
Službenici policije uhapsili su dva lica, osnivača i vođu i jednog pripadnika, organizacije „Fortis Crna Gora“, saopšteno je iz Uprave...


Predsjednik Opštine Zeta najavio milionske investicije
Predsjednik Opštine Zeta, Mihailo Asanović, najavio je značajne infrastrukturne projekte u gostovanju u emisiji „Boje jutra – Moj grad“ na...


Spektakl „Bijeli ždralovi“ na Trgu Anovi u Zeti
Zeta će večeras biti jedna od najprogresivnijih prestonica svijeta. Na gradskom trgu Anovi u 20 časova održaće se spektakl „Bijeli...


Nastavnica matematike iz Zete proglašena najboljom u regionu!
Nastavnica matematike iz Srednje mješovite škole Golubovci, Aleksandra Vuković, proglašena je za jednog od najboljih nastavnika regiona na VIII konferenciji...


Vukovi Zeta ostaju u IA MCKL ligi!
Košarkaški klub Vukovi Zeta sa velikim ponosom i emocijama obavještava sportsku javnost, navijače i sve prijatelje kluba da su uspjeli...
Najnovije
Istaknuto
-
Hronika3 дана ranije
Zećanin osnivač grupe „Fortis Crna Gora“ uhapšen zbog zlostavljanja i nasilničkog ponašanja
-
Servisne informacije4 сата ranije
Privremeni prekid vodosnabdijevanja u Golubovcima
-
Događaji3 дана ranije
Stvaralaštvo Željka Deja Minića predstavljeno u KIC-u Zeta
-
Politika9 сати ranije
Knežević: Nisu svi Srbi glasali ZBCG, značajan broj glasao Demokrate i PES
-
Bilbord3 дана ranije
GLEDAJ, KLADI SE, POBJEĐUJ! Od sada sve na jednom ekranu!
-
Bilbord1 дан ranije
Early Payout turnir – 15.000€ čeka najbrže igrače!