Politika
Bešić: Nije tačno da u novoj vladi Crne Gore neće biti Srba

Profesor Miloš Bešić ocijenio je da se ne može reći da u novoj crnogorskoj Vladi neće biti Srba ukoliko ne bude zastupljena koalicija Za budućnost Crne Gore, koju čine bivše članice Demokratskog fronta (DF).
On je za Radio Slobodna Evropa kazao da je na izborima od 11. juna za stranke bivšeg Demokratskog fronta (sadašnji naziv „Za budućnost Crne Gore“) glasalo nešto više od 40.000 birača, odnosno petina od preko 200.000 građana, koji se u Crnoj Gori izjašnjavaju kao Srbi.
Ukazuje i na jake tenzije između manjinskih naconalnih stranaka i bivšeg DF-a, kao posljedicu pregovora o formiranju Vlade.
Zbog odluke da se Vlada formira bez stranaka DF, uslijedili su politički i medijski napadi na Spajića i predstavnike manjinskih naroda.
Na društvenim mrežama formirana je grupa „Odbrana izborne volje“ sa više od 7.000 članova koja poziva na proteste pod sloganom „U boj ustani Srbine“. U videu se smenjuju fotografije lidera manjinskih naroda, Spajića i Đukanovića uz poziv na okupljanje protiv „izdajnika i svetinjo-kradica“.
Demokratska partija socijalista ocijenila ga je sramnim upravo zbog targetiranja manjinskih naroda u Crnoj Gori.
Organizatori auto-litija pod sloganom „Odbrana izborne volje“, koje su najavljene za danas u svim gradovima Crne Gore, iako su bili u obavezi, nisu policiji prijavili okupljanje.
Iz Uprave policije u izjavi za CdM tvrde da je policija spremna da održi javni red i mir i zaštiti bezbjednost građana.
Na osnovu istraživanja profesor Miloš Bešić kaže da će „samo kroz Pokret Evropa sad i Demokrate, koji će biti kičma Spajićeve Vlade, u nju biti uključen veći broj Srba nego što će se njihov broj smanjiti isključivanjem DF-a“.
On odbacuje tezu da će, ukoliko DF ne uđe u Vladu to biti izigravanje izborne volje građana.
„Tačno je da DF glasaju uglavnom Srbi, ali nije tačno da Srbi glasaju samo DF, već glasaju i druge stranke“, dodao je Bešić.
Politika
MUP: Nijedna kazna u 2025. zbog blokade puteva i protesta

Dok javnost bruji o drastičnim novim kaznama koje donose izmjene Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama, paradoksalna je činjenica da se postojeći zakon gotovo uopšte nije primjenjivao – iako već predviđa sankcije za zloupotrebu prava na okupljanje, uključujući i blokadu saobraćajnica.
“U periodu od 01.01.2025. godine do 01.06.2025. godine nije bilo slučajeva kažnjavanja po osnovu čl. 33 i 34 Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama”, stoji u odgovoru Ministarstva unutrašnjih poslova.
Odgovor Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore, dobijen je putem aplikacije za slobodan pristup informacijama (SPI) koju razvija MANS, i potvrđuje da tokom 2025. godine nije bilo nijednog slučaja kažnjavanja po osnovu člana 33 i člana 34 aktuelnog Zakona. Ova dva člana propisuju kazne za organizatore i učesnike okupljanja koji ne poštuju prijavljene rute, remete javni red ili ometaju saobraćaj.
Upravo su takva okupljanja – naročito ona koja su uključivala blokade puteva i raskrsnica – bila česta tokom proteklih mjeseci, kako iz sindikalnih, ekoloških, tako i političkih motiva. Međutim, ni u jednom slučaju nije pokrenut prekršajni ili krivični postupak, što otvara ozbiljno pitanje: zašto se zakon koji već postoji ne primjenjuje, dok se paralelno uvodi drastično stroži režim?
Najavljene izmjene predviđaju kazne od 5 000 do 10 000 eura za organizatore okupljanja koje blokira saobraćaj. Poređenja radi, postojeći zakon već sada propisuje kazne do 5 000 eura (za pravna lica), no očigledno se dosadašnja zakonska osnova nije smatrala „dovoljnom“ – iako je ostala potpuno neiskorišćena.
Zato novi zakon djeluje manje kao pokušaj unapređenja postojećeg pravnog okvira, a više kao politička poruka i sredstvo pritiska, posebno u kontekstu sve učestalijih protesta i rastuće društvene polarizacije.
Politika
Joković: Na današnji dan pozivamo na jedinstvo i pomirenje

Povodom 13. jula – Dana državnosti Crne Gore, upućujem vam najiskrenije čestitke u ime Socijalističke narodne partije Crne Gore i u svoje lično ime, kazao je predsjednik SNP-a Vladimir Joković.
“Na današnji dan s ponosom se prisjećamo dva velika istorijska trenutka – međunarodnog priznanja crnogorske državnosti na Berlinskom kongresu 1878. godine i slavnog narodnog ustanka protiv fašizma 1941. godine. Ove dvije svetinje predstavljaju stubove slobodarske tradicije naše države i vječni su podsjetnik da Crna Gora pripada svom narodu – onima koji su je stvarali, branili i čuvali” navodi se u saopštenju.
SNP Crne Gore u kontinuitetu baštini te vrijednosti: slobodu, pravdu, solidarnost i borbu za dostojanstven život svakog čovjeka. Vjerujemo u Crnu Goru kao zemlju svih njenih građana, u kojoj nema mjesta za podjele, revanšizam i ucjene, već u kojoj je narod taj koji odlučuje, a država ta koja štiti njegove interese, ističe Joković.
“Naša borba je borba za narodnu državu, za ekonomsku sigurnost, za snažnu podršku domaćem seljaku, radniku i penzioneru. To je borba za državu u kojoj se cijeni rad, poštuje porodična vrijednost, njeguje vjera, tradicija i identitet, ali istovremeno gradi društvo u kojem su svi ravnopravni i slobodni. Na današnji dan pozivamo na jedinstvo i pomirenje, jer samo zajedno možemo graditi Crnu Goru koja će biti jaka, poštovana i pravedna”, zaključuje Joković.
Politika
Spajić: 13. jul – duboko ukorijenjen izraz crnogorskog slobodarskog duha i evropskog opredjeljenja

Povodom Dana državnosti i Dana ustanka naroda Crne Gore, premijer Milojko Spajić uputio je čestitku građankama i građanima, naglašavajući da ovaj datum predstavlja duboko ukorijenjen izraz crnogorskog slobodarskog duha i evropskog opredjeljenja.
Dan državnosti nas podsjeća na događaje koji predstavljaju najdublji izraz našeg beskompromisnog i kosmopolitskog kolektivnog opredjeljenja. Put slobode, pravde i građanske solidarnosti nije samo naš savremeni ideal – on je rezultat viševjekovne borbe i požrtvovanja naših predaka, poručio je Spajić.
Ističe da savremena Crna Gora svoje temelje gradi na vrijednostima koje su utkane u 13. jul 1878. godine, kada je Crna Gora dobila međunarodno priznanje na Berlinskom kongresu, kao i u 13. jul 1941. godine, kada je narod ustao protiv fašističkog okupatora.
“Dužni smo, odgovorni pred precima, a obavezni pred potomcima, da taj put nastavimo – kroz širenje i osavremenjavanje temeljnih vrijednosti 13. jula. Te vrijednosti su garant uspješnog nastavka i završetka reformskog procesa i našeg članstva u Evropskoj unije”, poručio je predsjednik Vlade.
Spajić je izrazio uvjerenje da će Crna Gora i u vremenu pred nama pokazati visoki nivo nacionalne zrelosti i društvenog jedinstva oko ključnih pitanja razvoja i napretka.
“Siguran sam da ćemo, kao mnogo puta do sada, dokazati snagu konsenzusa i dostojanstveno dočekati 150. godišnjicu Berlinskog kongresa kao punopravna članica Unije najnaprednijih evropskih država”, naglasio je premijer.
Na kraju, Spajić je građanima još jednom čestitao najveći državni praznik.
“Živjela Crna Gora”, poručuje u čestitki.
-
Zeta16 сати ranije
Opština Zeta osnovaće Službu zaštite i Službu za unutrašnju reviziju
-
Ukusi Zete4 дана ranije
Ukusi Zete: Zetske rolnice sa patlidžanom i sirom
-
Hronika3 дана ranije
Zećaninu krivična prijava zbog nedozvoljene trgovine
-
Servisne informacije1 дан ranije
Kazne zbog saobraćajnih prekršaja mogu da se plate na licu mjesta
-
Bilbord3 дана ranije
Pola miliona razloga za tvoj sledeći spin!
-
Bilbord2 дана ranije
Kišni talas stiže na Meridianbet – i to usred ljeta!
-
Zeta1 дан ranije
Predavanje za poljoprivrednike u Zeti: Suzbijanje štetočina i pravilna upotreba pesticida
-
Bilbord8 сати ranije
Pola miliona razloga za tvoj sledeći spin!