Digitalni svijet
Android telefon koji čuva prirodu
Ne samo da čuva prirodu, nego i traje duže zahvaljujući otpornijem kućištu i dužim Android nadogradnjama.

Kompanija HMD Global, dom Nokia telefona, nastavila je da radi ono što je Nokia telefone činilo drugačijim i to je dokazala na ovogodišnjem IFA sajmu u Berlinu, kada su predstavili Nokia X30 5G uređaj, njihov najodrživiji pametni telefon do sada.
Nokia telefoni su oduvek bili drugačiji i takav je i model Nokia X30 5G, kojem je celokupan metalni ram napravljen od 100% recikliranog aluminijuma, zadnji panel od 65% reciklirane plastike, a sam telefon ima veoma dobre mogućnosti reciklaže. Zanimljivo je da o tome ne morate da brinete, jer je Nokia X30 5G napravljena da traje i da bude “igrač na duge staze“.
Ovaj telefon ima Corning Gorilla Glass Victus staklo sa prednje strane, a kamere su zaštićene istim staklom sa DX+ tehnologijom, što je veoma retka karakteristika na telefonima ove klase. Osim toga Nokia X30 5G ima tri godine uobičajene garancije, dobiće tri Android OS ažuriranja i isto toliko godina mesečnih Google zakrpa sa bezbednosnim ažuriranjima. To znači da će ovaj telefon moći bez problema da se koristi godinama, najmanje do 2026, što svakako opravdava ekološki profil samog telefona i njegovu namenu.
HMD Global je mislio na sve, pa se Nokia X30 5G isporučuje u kutiji bez plastike, napravljenoj od potpuno recikliranog papira, uz prateće brošure i uputstva od istog takvog materijala. Kao deo napora da se smanji uticaj na životnu sredinu i redukuje količina otpada Nokia X30 5G nema punjač uz sebe, ali možete da koristite bilo koji brzi punjač sertifikovan po QC3.0, PD3.0, PPS standardima snage do 33 vata. Da bi trajao duže, HMD Global je ovaj telefon sertifikovala IP67 zaštitom od vode i prašine, a skener otiska prsta je u ekranu, a ne sa strane (za otključavanje može da se koristi i selfi kamera).
Uz plastičnu SIM karticu moguće je koristiti i virtuelni eSIM, a baterija kapaciteta 4.200 mAh sertifikovana je na do dva dana autonomije, što omogućava duži radni vek sa manje punjenja, uz minimalno 800 ciklusa punjenja, do kada će baterija zadržati svoj puni kapacitet. Sve su ovo opcije koje su primenjene na telefonu da bi on radio duže i uticao manje na životnu sredinu, ali da bi bio maratonac na duge staze HMD Global je morao dobro da optimizuje i hardver.
Čist Android je mnogo manje zahtevan po svim pitanjima (dolazi u izdanju Android One 12), ali ima pametne algoritme koji omogućavaju da autonomija traje duže, a telefon ostane brz i nakon dugo vremena korišćenja. Nokia X30 5G može da se koristi za beskontaktno plaćanje i očitavanje, jer ima NFC podršku, a tu je i FM radio za koji su vam neophodne slušalice sa žicom.
Pomenuli smo hardver, pa je red da kažemo da je pre svih tu Qualcomm Snapdragon 695 čipset sa 5G podrškom, 8 GB RAM i 256 GB memorije sa uobičajenom podrškom za Google Cloud. Ovo je više od pristojne konfiguracije, koja je sposobna da se nosi sa multitasking zahtevima, igrama i svakodnevnim obavezama. Telefon je moguće koristiti sa istovremeno dve SIM kartice, a za povezivanje su tu još Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax-ready (2.4 / 5G dual band), GPS (AGPS, GLONASS, BDS i Galileo L1/L5 dual band) i USB Type-C za punjač i slušalice.
Nokia X30 5G ima unapređenu PureView kameru sa Quad Bayer tehnologijom rezolucije 50 megapiksela uz podršku OIS opcije. O kameri i njenom kvalitetu govorićemo detaljno u tekstu koji sledi posle ovog, zato se pobrinite da nas pratite redovno, jer ćemo na SmartLife stranicama predstaviti detaljno mogućnosti nove PureView kamere.
Ekran je Full HD+ OLED sa maksimalnim osvetljenjem do 700 nita, dijagonale 6,43 inča i 90 Hz brzim osvežavanjem sadržaja. Moguće je podešavati osvetljenje ekrana manuelno ili automatski, a odnos stranica je 20:9 i odgovara popularnom video sadržaju koje emituju Netflix i drugi streaming servisi koje Nokia X30 5G podržava.
Najjači utisci nakon prvih nekoliko dana druženja s ovim telefonom su da je besprekorno izrađen i kvalitetan – aluminijum je savršeno izbrušen i prijatan da dodir, a zadnji panel izgleda moderno i lepo. Nokia X30 5G teška je samo 185 grama i lako se koristi jednom rukom zbog kompaktnije dijagonale ekrana, a kvalitet samog panela je pravi “praznik za oči“, što bi se reklo kod nas.
Digitalni svijet
Digitalna glad za strujom: Kako nas vještačka inteligencija i rudarenje vode ka ekocidu

U vremenu kada digitalne tehnologije sve više prodiru u svaki aspekt našeg života – od telefona i računara do finansija i obrazovanja – rijetko ko se zapita koliko sve to zapravo košta. Ne novcem, već prirodom. Jer svaki podatak koji se obradi, svaka poruka koju AI generiše, i svaki novi bitcoin koji se “iskopa”, ostavlja nevidljiv, ali opasan trag. Trag koji sve više stručnjaka naziva ekocidom – sistematskim uništavanjem životne sredine.
Koliko struje troši vještačka inteligencija?
Iako djeluje kao nevidljiv i apstraktan entitet, vještačka inteligencija poput ChatGPT-a radi zahvaljujući ogromnim data centrima – zgradama punim servera koje troše hiljade megavata električne energije. Ti serveri moraju stalno da se hlade, da rade bez prestanka, i da procesuiraju ogroman broj zahtjeva u sekundi.
Za trening jednog velikog AI modela potrebno je potrošiti količinu struje dovoljnu da napaja stotine domaćinstava tokom čitave godine. A kada se model stavi u upotrebu, njegova potrošnja se dodatno umnožava, jer se koristi širom svijeta, svakog dana, bez pauze.
Rudarenje kriptovaluta – digitalna industrija koja spaljuje energiju
Paralelno sa razvojem AI, svijet bilježi ekspanziju rudarenja kriptovaluta – procesa koji zahtijeva masovno korišćenje računarske snage kako bi se “izvukle” digitalne valute poput Bitcoina. Ovaj proces je toliko energetski zahtjevan da neke kriptovalute troše više struje godišnje nego pojedine države.
U mnogim slučajevima, rudari koriste najjeftinije izvore energije, koji su često i najprljaviji – poput uglja. Takvi izvori ne samo da emituju ogromne količine CO₂, već zagađuju vazduh, vodu i tlo. U zemljama poput Kazahstana, Rusije ili SAD, rudarske farme često funkcionišu bez ikakvog ekološkog nadzora.
Ekocid iza ekrana
Pojam ekocid podrazumijeva uništenje ekosistema na velikim razmjerama – i to je upravo ono što se dešava kada se digitalna industrija razvija bez ograničenja i bez prelaska na zelene izvore energije. Krče se šume za gradnju data centara, zagađuju se rijeke za potrebe hlađenja servera, a klima trpi posljedice zbog povećane emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Tehnologija koja bi mogla pomoći u rješavanju klimatskih problema – paradoksalno – postaje njihov saučesnik.
Šta možemo da uradimo?
Digitalni svijet nije sam po sebi loš, ali mora biti odgovorno vođen. Neophodno je da tehnološke kompanije investiraju u obnovljive izvore energije, da se uvedu međunarodni standardi za energetsku efikasnost u rudarenju i da krajnji korisnici – svi mi – budemo svjesni koliko svaki naš digitalni korak može značiti u stvarnom svijetu.
Digitalni svijet
Najbolji telefoni za snimanje i obradu fotografija

Fotografija je postala sastavni deo našeg života, posebno u eri pametnih telefona. Gotovo svi imaju pametni telefon sa kamerom i fotografije se često koriste za društvene mreže, blogove, web stranice i lične kolekcije. Međutim, ne svi pametni telefoni su jednako dobri za fotografiju i obradu slika. U ovom blog postu ćemo razmotriti najbolje modele pametnih telefona za snimanje i obradu slika.
iPhone 13 Pro Max
Apple je već godinama lider u mobilnoj fotografiji, a iPhone 13 Pro Max je poslednja u nizu impresivnih telefona u njihovoj liniji. Ima tri kamere od 12 megapiksela (široka, ultrawide i telefoto), a uz nove funkcije kao što su fotografije u ProRAW formatu i mogućnost snimanja videa u Dolby Vision HDR, ovaj telefon je savršen za fotografe koji žele vrhunske rezultate. Takođe, iPhone 13 Pro Max ima jednu od najboljih funkcija za obradu slika, a to je Deep Fusion tehnologija, koja omogućava brzu i preciznu obradu fotografija.
Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra je najbolji Android telefon na tržištu i jedan od najboljih telefona za fotografiju. Ima četiri kamere, uključujući telefoto kameru od 10 megapiksela, a prednja kamera ima impresivnih 40 megapiksela. Osim toga, ovaj telefon ima niz korisnih funkcija, uključujući Space Zoom, Super Steady Video, 8K video i Single Take. Samsung je takođe unapredio softversku stranu fotografije, što olakšava obradu fotografija na telefonu.
Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro donosi novu generaciju fotografije na Android platformu. Ovaj telefon ima dve kamere od 50 i 12 megapiksela, što omogućava snimanje kristalno jasnih fotografija. Pixel 6 Pro ima i novi Tensor procesor, koji pomaže u obradi fotografija, kao i u boljoj osetljivosti na niskom svetlu. Aplikacija za obradu fotografija je takođe izuzetno intuitivna i jednostavna za korišćenje.
OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro je još jedan Android telefon koji se ističe u pogledu fotografije. Ima tri kamere od 48 megapiksela (široka, ultrawide i telefoto) i pruža impresivnu stabilnost slike i jasnoću. Jedna od najboljih stvari kod ovog telefona je podrška za RAW format, koji omogućava fotograferima da rade sa neobrađenim fotografijama i prilagođavaju ih po sopstvenom izboru.
iPhone SE (2020)
Za one koji su ograničeni budžetom, iPhone SE je izvrsna opcija za kvalitetne fotografije. Iako ima samo jednu kameru od 12 megapiksela, ovaj telefon koristi istu kameru kao i iPhone 8, što znači da je i dalje vrlo sposoban u snimanju fotografija. Osim toga, iPhone SE (2020) ima isti A13 Bionic čip kao i iPhone 11, što olakšava obradu fotografija na telefonu.
Huawei P40 Pro
Huawei P40 Pro je odličan izbor za one koji žele mnogo opcija i efekata prilikom snimanja fotografija. Ima četiri kamere (50, 40, 12 i ToF senzor), a korisnici mogu uživati u naprednim funkcijama poput 10x optičkog zooma i mogućnosti snimanja videa u 4K rezoluciji. Huawei je takođe poznat po svojim vrhunskim kamerama, pa ne iznenađuje što je ovaj telefon jedan od najboljih na tržištu.
Xiaomi Mi 11 Ultra
Xiaomi Mi 11 Ultra je novi igrač na tržištu, ali već se ističe svojim kamerama. Ima tri kamere (50, 48 i 48 megapiksela), a prednja kamera ima impresivnih 20 megapiksela. Osim toga, ovaj telefon ima podršku za RAW format, Super Steady Video, 8K video i Night mode 2.0. Sve ove funkcije čine Xiaomi Mi 11 Ultra izvrsnim izborom za sve one koji traže kvalitetne fotografije i opcije za obradu.
Digitalni svijet
Skype prestaje s radom

Poznata usluga za internet razgovore i pozive, koju posjeduje Microsoft, Skype, obavijestila je korisnike o svom gašenju.
“Od maja 2025. godine Skype više neće biti u funkciji. U narednim danima moći ćete da se prijavite na Microsoft Teams Free koristeći svoj Skype nalog kako biste nastavili kontakt s prijateljima i sačuvali svoje razgovore. Zahvaljujemo vam što ste bili dio Skypea i našeg tima”, saopšteno je iz Microsofta.
Skype je svojevremeno bio predvodnik u svijetu online komunikacija. Lansiran 2003. godine, brzo je postao omiljen zbog besplatnih poziva, videopoziva i slanja poruka. Koristili su ga milioni ljudi širom planeta, bilo za privatne ili poslovne svrhe.
Ovaj servis ušao je u istoriju kao jedan od prvih koji je omogućio laku i besplatnu komunikaciju između ljudi s različitih krajeva svijeta. Iako danas postoje brojni rivali poput Zooma, WhatsAppa i Microsoft Teamsa, Skype je godinama bio važan alat za razgovore na mreži i poslovne sastanke.
S obzirom na to da Microsoft Teams dominira u poslovanju i obrazovanju, čini se da Skype više nema nekadašnju važnost zbog napretka tehnologije i sveobuhvatnijih rješenja. Microsoft je odlučio da stavi naglasak na Teams kao glavni alat za timski rad, što znači kraj za Skype.
-
Politika2 дана ranije
Svi lokalni izbori 13. juna 2027.
-
Događaji3 дана ranije
Poetsko veče u Zeti: Dušanka Klikovac predstavlja zbirku „Maslačak na krovu“
-
Bilbord3 дана ranije
Sto razloga za akciju
-
Priroda i društvo3 дана ranije
MONTENEGROBET: RASKID SA EVROPSKIM STANDARDIMA I PROTJERIVANJE INVESTITORA
-
Politika2 дана ranije
Pejović: Vrijeme je za pravosuđe koje štiti građane, a ne kriminalce
-
Politika2 дана ranije
Vijeće za nacionalnu bezbjednost predložilo hitan veting u pravosuđu
-
Bilbord2 дана ranije
Kao da si poručio nešto online – samo što ovdje stižu bonusi!
-
Politika1 дан ranije
Božović: Dosljedno ka cilju – izbori objedinjeni, obećanja ispunjena