Connect with us

Događaji

Andrićeva djela i misli oživjeli na književnoj večeri u Zeti

Autor: Vladimir Jovanović

književno veče zeta ivo andrić

Književno veče posvećeno jednom od najvećih pisaca 20. vijeka, nobelovcu Ivi Andriću, organizovano je povodom 132. godišnjice njegovog rođenja. Tokom večeri prisutni su se podsjetili na izuzetno Andrićevo stvaralaštvo, njegove duboke misli i veličanstvena književna djela. Srpsko pjevačko društvo Svetosavnik, kroz uvodne akorde, podsjetilo nas je na značaj umjetnosti u našim životima i njenu snažnu povezanost s literaturom, u kojoj Andrićeva djela i danas žive. Pozdravnu riječ imao je direktor KIC-a, gospodin Branko Noković.

„Izuzetna je čast i privilegija da Kulturno-informativni centar Zeta bude domaćin jedne ovako značajne književne večeri, posvećene stvaralačkim nemirima Ive Andrića. Posebno nas raduje što smo tim povodom u prilici da prvi put ugostimo mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija“, izjavio je Noković.

On se u pozdravnoj riječi obratio Mitropolitu, ukazujući na značaj Srpske pravoslavne crkve u Zeti.

„Vaše prisustvo nas čini počastvovanim i ponosnim, jer Mitropolija crnogorsko-primorska, odnosno Srpska pravoslavna crkva, ima izuzetno važnu ulogu i posebno mjesto u istoriji Zete. A istorija Zete je slavna, časna i bogata! Jer Zeta je korijen današnje Crne Gore! Istorija tako svjedoči i mi nemamo namjeru ništa da mijenjamo iz naše istorije. Mi se njome ponosimo! Ona je za nas sveta, kao što je sveta i naša crkva, a mi smo tu da to uvijek i na svakom mjestu posvjedočimo!“ kazao je Noković.

On je dodao da u Andrićevim djelima možemo pronaći mnoge putokaze ili „znakove pored puta“ koji ukazuju na životna iskušenja, ili kako on kaže: „Dok god ima mraka, ima i svanuća!“

Poslanica Socijalističke narodne partije, Slađana Kaluđerović, istakla je u svom obraćanju da Zeta ima bogatu istoriju, kulturu i tradiciju, te da se ne odriče svog identiteta i nasljeđa.

„Zato ću i večeras s punim ponosom reći – Crna Gora se nekad Zetom zvala, a Zeta je stara srpska država! Zato smo obavezni da čuvamo slavno ime Zete, koja nam je toliko toga vrijednog podarila!“, izjavila je Kaluđerović.

Govoreći o Andriću, osvrnula se na njegov poseban šarm i principijelnost.

„Andrić je naša institucija, ne samo zbog toga što je prvi i jedini nobelovac sa ovih prostora, već i zbog svoje čvrste etike. Kada je pozvan da uđe u Odbor za podizanje mauzoleja na Lovćenu, umjesto Njegoševe kapele, i da potpiše pripremljenu listu, odgovorio je da ne može – jer se prehladio! Tako nešto mogao je da uradi samo Andrić,” kazala je Kaluđerović.

Potpredsjednica Udruženja književnih stvaralaca Crne Gore, Milica Kralj, govorila je o Andriću kroz prizmu njegovih stvaralačkih nemira i unutrašnjih dilema koje su obilježile njegov rad i život.

O dubokom književnom nasljeđu Ive Andrića govorio je i profesor Filološkog fakulteta, Radoje Femić, koji je prisutnima približio Andrićevu filozofiju, stil i poruku.

Na kraju večeri, prisutnima se obratio mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, ukazujući na značaj Andrića za srpsku kulturu i Crnu Goru.

„Dužni smo Andriću, posebno mi ovdje u Crnoj Gori, jer njegovi eseji o Njegošu spadaju u red najljepših stranica koje su ikada napisane. Njegova riječ da je Njegoš junak kosovske misli i danas ima značenje, možda čak i šire, ozbiljnije i dublje nego kada je Andrić napisao svoj čuveni esej o Njegošu“, naglasio je mitropolit.

Mitropolit je tokom svoje besjede pročitao i jedan Andrićev lirski zapis o Bogu, koji se, zapravo, pretvorio u “slavoslovlje Bogu”: “Bog izbija kao svjetlo iz svake stvari, stvorene, i iz svakog života. (…) Osamljen kamen na žalu ima aureolu njegovog duha, njegovog daha, i oblijeva ga jutrom i večerom kao ljubičast fluid sjajem Sunca koje se ne vidi. On je kao toplina u dahu svega što živi, on je gluh za sate koji izbijaju i cijepaju vrijeme na parčad, i on je slijep za dan i noć i sve promjene vremena. On je kao miran sjaj i velika tišina u kojoj se čuje glas, koji ga niječe. On tako dobro ćuti da se već pomišlja da ga nema. A on je mirno srce svih atoma.”

Mitropolit je istakao da se Andrić svojim stvaralaštvom uvrstio među dva velikana o kojima je pisao – Njegoša i Vuka Karadžića.

„Andrić je sam stvorio sebe kao Srbina i kao srpskog pisca. Mogao je isto tako da ostane i hrvatski pisac, ili nešto drugo, ali on je sam sebe oblikovao kao srpskog pisca“, naglasio je mitropolit Joanikije.

Direktor KIC-a „Zeta“, kazao je nakon završene večeri da je veče u potpunosti ispunilo očekivanja prisutnih.

„Posebno su se izdvojila besjedovanja Mitropolita Joanikija i ostalih govornika. Zahvaljujem predsjedniku opštine Zeta, Mihailu Asanoviću, na podršci i prisustvu ovom značajnom događaju.“, zaključio je Noković.

 

Tekst je nastao uz podršku Fonda za pluralizam i raznovrsnost medija, Ministarstva kulture i medija Crne Gore

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Događaji

Gospojine i KIC Zeta oživjeli duh Cekovićeve poezije

Pripremila: Ana Božović

U organizaciji KIC-a Zeta i u saradnji sa Udruženjem žena Zete Gospojina, još jednom je uspješno održano kulturno-umjetničko veče, kao omaž velikom piscu i pjesniku Ivanu Cekoviću.

Ivan Ceković je bio jugoslovenski književnik, porijeklom iz Zete, Golubovaca. Pored književnosti, bavio se i novinarstvom. Sa Cekovićevim pjesmama, u čitankama, su odrastale mnoge generacije, a objavio je više zbirki poezije i pripovijedaka za djecu i odrasle, među kojima su:„Kad bi mjesec bio balon, Zvjezdani vrt, Nek izvoli kako ko voli, Ko se sa kim grli, Hod i ruža, Pozna zora “, kao i mnoge druge.

„Snove snijem po nekome danu,

koji će otkriti jednu nepoznatu,

a uvijek traženu stranu,

a to je strana, ljubav i dobrota“.

Ivan Ceković

Ceković je dobitnik mnogih književnih nagrada, a njegovim knjigama kao i nagradama, se posthumno pridružila još jedna pod nazivom „Ja sada putujem“, čije je stihove pisao u poslednjoj godini života, provedenoj u staračkom domu. Želja mu je bila da bude sahranjen u svom rodnom mjestu sa ispisanim stihovima na njegovom spomeniku: „I mrtav biću, kao tek probuđen“, što je i ispunjeno.

Photo by Ana Božović

Književno veče je otvorio predsjednik KIC-a Branko Noković, navodeći da je posebna čast prisjetiti se i odati priznanje pjesniku Ivanu Cekoviću, jednom od naših velikih stvaralaca.

„Ovo je prilika da istaknemo ponos, što je Zeta dala jednog ovakvog umjetnika. Ivan Ceković nije bio samo pjesnik, već hroničar života, emocija i vremena u kojem je stvarao. Njegove riječi su nadahnjivale i nastavljaju da inspirišu generacije, a posebno nas ovdje, u Zeti, gdje je njegovo srce kucalo i gdje su njegovi stihovi pronašli svoj dom“,  kazao je Noković, uz to naglašavajući da je KIC Zeta mjesto koje čuva identitet Zete i ljude koji su ostavili neizbrisiv trag u ovoj opštini. Zahvalio se svima koji su pomogli da se organizuje ova večer, kao i publici koja je došla da podijeli uspomene i poštovanje prema Ivanu Cekoviću.

Ispred Udruženja žena Zete Gospojina, publici se obratila Anika Vuletić, govoreći da je ova večer posebna i emotivnija, jer je posvećena vrsnom,ali nepravedno zapostavljenom, gotovo zaboravljenom velikanu Ivanu Cekoviću. „Udruženje žena Zete Gospojina je osnovano sa namjerom da bogatu kulturnu baštinu Zete očuva i prenese mladim naraštajima, a Gospojine su ovu večer upriličile Ivanu Cekoviću“ kazala je Vuletić.

Ivan Ceković zeta

O stvaralaštvu Ivana Cekovića,između ostalih, govorila je i bibliotekarka Milodarka Kavarić.

„Možemo vidjeti da je ljubav jako prisutna u njegovoj poeziji,ljubav prema drugima, čovjeku, prema zavičaju,porodici, tako da je veliki broj stihova Ivan Ceković posvetio svojoj kćerci Ivani“ kazala je Kavarić, osvrćući se na najvažnije podatke Cekovićeve biografije, njegove nagrade, stavljajući poseban naglasak na poslednje dane njegovog života. Naslov izdanja „ Ja sada putujem“, odredio je sam pjesnik, što su ujedno bili i njegovi poslednji stihovi i misli, nastali u staračkom domu, a koji su posthumno ugledali svjetlost dana, zahvaljujući pažnji njegovog sestrića Željka Pajovića, navela je Milodarka Kavarić.

Photo by Ana Božović

Među učesnicima večeri su bili mnogi akademici, prijatelji, srodnici i zemljaci Ivana Cekovića, kao i mladi naraštaji Zete, koji su sa publikom podijelili anegdote, stihove i zvuke violine, u znak sjećanja na ovog velikog književnika.

Veče je završeno uz šaljivu anegdotu Cekovićevog prijatelja,kao i zahvalnost prisutnima što su bili dio ove priče.

 

Tekst je nastao uz podršku Fonda za pluralizam i raznovrsnost medija, Ministarstva kulture i medija Crne Gore

Continue Reading

Događaji

„Zeta očima djeteta“: Kreativnost osnovaca zasijala na izložbi maketa

Pripremio: Vladimir Jovanović

Završna izložba projekta „Zeta očima djeteta“, održana juče u Kulturno-informativnom centru Zeta, okupila je veliki broj posjetilaca koji su imali priliku da uživaju u kreativnim maketama znamenitosti opštine Zeta, koje su sa puno truda i maštovitosti izradili učenici osnovnih škola.

Izložba je bila finalni događaj projekta koji je imao za cilj da podstakne najmlađe na istraživanje kulturne i istorijske baštine Zete kroz umjetnost i modelarstvo. Učesnici su, kroz izradu maketa, prikazali svoj doživljaj lokalne zajednice, a njihove radove ocjenjivao je stručni žiri u sastavu:

Marijana Nedović Radulović – predstavnica Sekretarijata za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Zeta

Tatjana Bojanić – Turistička organizacija Zeta

Aleksandar Adžić – profesor istorije

Nakon detaljne procjene svih pristiglih radova, žiri je proglasio pobjednike konkursa:

Prvo mjesto: Maksim Maraš, JU OŠ „Niko Maraš“
Drugo mjesto: Mila Radičević, JU OŠ „Milan Vukotić“
Treće mjesto: Đorđe Radulaški, JU OŠ „Vladika Danilo“

Svi učesnici su nagrađeni diplomama kao priznanje za svoj trud i angažman, a organizatori su poručili da su svi učenici, bez obzira na plasman, pravi pobjednici jer su pokazali izuzetnu posvećenost, talenat i ljubav prema svom zavičaju.

Veliku zahvalnost organizatori duguju Turističkoj organizaciji Zeta i Sekretarijatu za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Zeta na nesebičnoj podršci, kao i svim školama, nastavnicima, roditeljima i naravno – učenicima, koji su dali nemjerljiv doprinos ovom lijepom i edukativnom projektu.

Izložba „Zeta očima djeteta“ još jednom je pokazala koliko je važno uključivati djecu u očuvanje i promociju lokalne kulture – kroz igru, stvaralaštvo i timski rad.

Tekst je nastao uz podršku Fonda za pluralizam i raznovrsnost medija, Ministarstva kulture i medija Crne Gore

Continue Reading

Događaji

Francuski filmovi u KIC-u „Zeta“ povodom Dana frankofonije

JU KIC „Zeta“, u saradnji sa Filmskim centrom Crne Gore, Ambasadom Francuske, Francuskim institutom u Crnoj Gori, Mrežom kinoprikazivača Crne Gore, Crnogorskom kinotekom i 14 centara za kulturu, organizuje posebne projekcije francuskih filmova u okviru Dana frankofonije.

Publika će 27. marta imati priliku da u velikoj sali KIC-a „Zeta“ pogleda dva značajna ostvarenja savremene francuske kinematografije. Animirani film „Aya de Yopougon“, u režiji Marguerite Abouet i Clémenta Oubrerieja, biće prikazan u 12 časova. Riječ je o vedroj, dirljivoj priči smještenoj u Obali Slonovače osamdesetih godina, koja kroz prizmu svakodnevnih dogodovština donosi sliku mladih i njihovih životnih dilema.

U 19 časova slijedi projekcija filma „Rien à foutre“ (u prevodu „Baš me briga“), koji potpisuju Julie Lecoustre i Emmanuel Marre. Film je osvojio priznanje GAN fondacije na Filmskom festivalu u Kanu 2021. godine, a donosi priču o mladoj stjuardesi koja balansira između savremenog nomadskog načina života i unutrašnje praznine koju pokušava da ispuni.

Ova manifestacija predstavlja značajan doprinos crnogorskoj kulturnoj sceni, pružajući publici priliku da se upozna sa bogatstvom frankofone kulture i ljepotom francuskog jezika kroz filmsku umjetnost.

Organizatori pozivaju sve ljubitelje sedme umjetnosti da im se pridruže i uživaju u jedinstvenom filmskom iskustvu koje slavi raznolikost i univerzalnost francuskog jezika i kulture.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto