Priroda i društvo
Opasni hemijski narkotici na crnogorskim ulicama

Upotreba sintetičkih droga u velikom je porastu, a u Sjedinjenim Američkim Državama registrovano ih je čak 400 vrsta, dok je u Evropi skoro 200 različitih vrsta. Neke od njih ne zaobilaze ni Crnu Goru. To je Portalu RTCG kazao dobro obaviješteni sagovornik, koji je uputio upozorenje roditeljima da povedu računa o tome gdje idu i šta rade njihova djeca.
„Dobar broj ovih droga je pristutan na prostorima Balkana, pa tako i Crne Gore, i roditelji treba dobro da obrate pažnju na svoju djecu koja idu na žurke gdje lako mogu biti meta onih koji mogu da im podmetnu neku od tih lako dostupnih droga“, kazao je naš sagovornik.
On objašnjava da jedna od tih sintetičkih droga koja se najprije pojavila u Njujorku nosi naziv K2 ili Spajs (Spice), a da se danas može pronaći i na crnogorskim ulicama.
„Ova droga, na primjer, povećava tjelesnu temperature, kod konzumenta ostvaruje imunost na bol i osjećaj nenormalne snage. Nekada su potrebna po tri jaka policajca da savladaju narkomana pod dejstvom ove droge“, kaže ovaj dobro obaviješteni izvor.
On kaže i da je sintetička droga pod nazivom „krokodil“ u Crnoj Gori i u Srbiji izazvala dosta smrtnih slučajeva, jer se, kako objašnjava, ne radi samo o opijatu, već o hemiji koja u sebi ima fosfora i teških metala i izaziva propadanje tkiva.
„Nefedron je opijat za žurke. Radi se o mješavini amfetamina, kokaina i ekstazija. Tu je i tableta poznata pod nazivom MDMA, ulični naziv esker ili eks. To je ustvari psihoaktivni sastojak ekstazija. Izaziva euforiju, ubrzan rad srca, visok krvni pritisak, sužavanje krvnih sudova, znojenje, napad panike i veliko nasilno ponašanje“, kaže naš izvor.
Prema njegovim riječima, od velikog broja sintetičih droga na prostorima Crne Gore evidentirano je prisustvo takozvanog „snagatora“ koji izaziva veliku agresivnost i nerijetko dovodi do zaustavljanja rada srca.
„Koliko je jaka sintetička droga pod nazivom „sintetički kanabinoid 2201″ reći ću vam najbolje ako uporedimo sa marihuanom, odnosno ako kažemo da djeluje čak osamsto puta jače od marihuane“, kaže naš izvor.
On kaže da među poznatije sintetičke droge koje se mogu sresti i na našim ulicama i u noćnim klubovima spada i LSD, kao najjača sintetička droga, koja se prenosi putem papirića na kojima je rastvor ove droge, ili rjeđe u obliku praha, pilula i kapsula, sa dejstvom od dvanaest sati.
„Poznatije sintetičke droge su i amfetamin, metafetamin sa uličnim nazivima spid ili kristal, zatim metadon, takozvani kristalići sa djelovanjem od čak trideset sati. DHB nazivaju još i droga za silovanje. Tu je još veliki broj sintetičkih droga o kojima bi moglo i trebalo više da se zna“, kaže naš izvor.
Sintetičke droge su, inače, na drugom mjestu najviše konzumiranih narkotika širom svijeta, poslije maruhuane, ispred heroina i kokaina, saopštila je ranije i Agencija UN za borbu protiv droge i kriminala (UNODC).
Poslije kanabisa, ATS (stimulansi tipa amfetamina) druga je najviše korišćena droga širom svijeta i nadmašila je heroin i kokain, dok na prvom mjestu ostaje kanabis, naveo je UNODC u izvještaju o narkoticima ATS, među koje spadaju ekstazi i metamfetamin.
Agencija UN je upozorila da je ova vrsta droga veoma opasna, ali da privlači manje pažnje od heroina i kokaina.
„Pristupačnih cijena i jednostavne za proizvodnju, droge ATS su privlačan izbor za milione korisnika u svim djelovima svijeta i pružaju kriminalcima mogućnost ulaska u novo i neistraženo tržište. Za razliku od droga biljnog porijekla, poput opijata i kokaina, sintetičke droge mogu se proizvoditi bilo gdje, s malim početnim kapitalom kriminalaca“, upozoreno je iz Agencije UN.
Količina zaplijenjenih narkotika ATS u jugoistočnoj Aziji ukazuje, tako, na trend dramatičnog porasta – od 2008. godine kada je zaplijenjeno 32 miliona tableta metamfetamina, do narednih nekoliko godina u kojima su zapljene dostigle 130 miliona.
Proizvodnja amfetamina naglo je povećana u zapadnoj Africi i Latinskoj Americi, dok je u Evropi i istočnoj i jugoistočnoj Aziji u porastu trend ubrizgavanja ATS injekcijama, čime se povećava opasnost od zaraze virusom HIV.
Sagovornik Portala RTCG objašnjava da je najveći proizvođač sintetičkih droga u Evropi Holandija, ali da kriminalne grupe sa naših prostora ove droge krijumčare iz Turske i Bugarske.
„Šverc ekstazija iz Turske ide preko Novog Pazara, Rožaja, Prijepolja do Sarajeva. Osim ove grupe, na Crnu Goru su naslonjene još dvije grupe, iz Doboja i Dervente“, objašnjava naš izvor.
Prema njegovim riječima “sintetikom” se bavi i jedna kriminalna grupa u Splitu, kao i u Zadru.
„Na Kosovu, zbog velikog prisutva heroina i kokaina, sintetičke droge su zanemarljivo prisutne, ali kosovski Albanci zato rade sa ekstazijem u Italiji, Njemačkoj i drugim zapadnoevropskim zemljama“, kaže ovaj izvor.
Za razliku od Srbije gdje je postojalo nekoliko fabrika i laboratorija za proizvodnju sintetičkih droga, naš izvor izvor tvrdi da nije poznato da u Crnoj Gori eventualno postoje takve laboratorije, ali naglašava da je naša država značajno tranzitno područje i za ovu vrstu narkotika.
U ukupnom švercu narkotika kroz Crnu Goru, sintetičke droge, prema nekim podacima, učestvuju sa sedam do deset odsto.
A gdje god ima šverca, tu ima i crnogorskih državljana. Tako je prije nekoliko godina jedan državljanin Crne Gore uhapšen u Švedskoj zbog pokušaja šverca šesto tableta sintetičke droge popularno nazvane „supermen“.
„Supermen“ je jedna od takozvanih sintetičkih droga kojih ima veliki broj, i ustvari predstavlja lažni ekstazi, sa velikim opasnostima od smrtnog ishoda konzumiranja ove droge.
„Osim mladih ljudi, roditelji su ti koji treba da znaju mnogo više o sintetičkim drogama, o tome koliko su opasne, i koji treba da vode računa šta njihova djeca rade kada odu na žurke, gdje se najčešće, pored standardnih narkotika, koriste i mnogo opasnije sintetičke droge“, kazao je sagovornik za Portal RTCG.
Izvor: RTCG
Može vam se dopasti
Priroda i društvo
Ovo su neradni dani povodom Vaskrsa

Iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga saopštili su danas da su neradni dani povodom predstojećeg Vaskrsa petak 18., nedjelja 20. i ponedjeljak 21. april.
“Na osnovu Zakona o svetkovanju vjerskih praznika, vjernici pravoslavne i rimokatoličke vjeroispovjesti imaju pravo na plaćeno odsustvo, radi svetkovanja vjerskog praznika za Veliki petak i Vaskrs/Uskrs, i to: petak 18. april, nedjelja 20. april i ponedjeljak 21. april”, navedeno je u saopštenju resora.
Državni organi, organi lokalne samouprave, javne ustanove, javna preduzeća i drugi subjekti koji obavljaju djelatnosti od javnog interesa, kako su pojasnili iz resora, dužni su da u praznične dane obezbijede vršenje poslova čijim bi prekidom mogle nastupiti štetne posljedice po građane ili državu.
Priroda i društvo
Tokom praznika dežurni domovi zdravlja „Blok V“, „Tuzi“ i „Zeta“

U Domu zdravlja Glavnog grada, za vrijeme predstojećeg vjerskog praznika Vaskrsa, dana 18, 19, 20 i 21. aprila građanima će se pružati zdravstvena zaštita u objektima: “Blok V”, “Tuzi” i “Zeta”.
Kako navode u saopštenju Doma zdravlja, rad izabranih doktora za odrasle i djecu u danima vjerskog praznika obavljaće se isključivo na punktu “Blok V” u dvije smjene od 7-14h i od 14h-21h za teritoriju opštine Podgorica, dok će u ZO “Tuzi” Izabrani doktor za odrasle raditi od 7 do 15h, a u opštini Zeta, zdravstveni objekat “Golubovci”, takođe od 7-15h.
Centar za laboratorijsku dijagnostiku u zdravstvenom objektu “Blok V” će raditi od 7 do 21 h.
„Jedinica za patronažu će raditi po ustaljenom rasporedu, tako da će se i tokom praznika nalozi primati u zdravstvenim objektima” Blok V” u periodu od 7 do 19 h, dok će se terapija, po nalogu Izabranog doktora, u stanu pacijenata davati svakog dana, od 7 do 19 h“, navode u saopštenju.
Priroda i društvo
Javni poziv za mlade poljoprivrednike

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u skladu sa Agrobudžetom za 2025. godinu i budžetskim programom 2.1.11 – Podrška pokretanju i razvoju poslovanja mladih poljoprivrednika, objavljuje
Javni poziv za dodjelu podrške pokretanju poslovanja mladih poljoprivrednika za 2025. godinu.
Ovim Javnim pozivom utvrđuju se uslovi, kriterijumi i način prijavljivanja za korišćenje sredstava podrške.
Bliži kriterijumi i uslovi za ostvarivanje prava na podršku kroz ovaj Javni poziv i odobravanje biznis plana objavljeni su na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Rok za dostavljanje Zahtjeva za odobrenje biznis plana po osnovu pokretanja poslovanja mladih poljoprivrednika je 16. maj 2025. godine. Investicija se mora započeti i realizovati u 2025. godini.
Informacije u vezi sa Javnim pozivom mogu se dobiti putem telefona: 020/482-150.
Istaknuto


ŽFK Ilarion: Snaga ženskog fudbala u srcu Zete
Pripremila: Tamara Raičević


Prvi „Vaskršnji bazar“ na Trgu Anovi
Turistička organizacija Zeta po prvi put organizuje manifestaciju „Vaskršnji bazar“, od 18. do 22. aprila na Trgu Anovi. Kako je...


Mlada Zećanka briljirala na državnom muzičkom festivalu
Na nedavno održanom 50. Muzičkom festivalu mladih Crne Gore, među brojnim talentima iz cijele države, zasijalo je i ime jedne...


Darko Vujošević – „Heroj koji vječno živi“
Pripremila: Ana Božović


Vasilije Maraš – mladi as iz Zete piše karting priču
Pripremila: Tamara Raičević
Najnovije
Istaknuto
-
Sport2 дана ranije
ŽFK Ilarion: Snaga ženskog fudbala u srcu Zete
-
Zeta4 дана ranije
Opštine Zeta podržaće četiri biznis plana
-
Događaji3 дана ranije
Izložba Đokice Radonjića uz podršku Opštine Zeta
-
Zeta2 дана ranije
Opština Zeta i UNDP jačaju partnerstvo za održivi razvoj
-
Đačka knjižica1 дан ranije
Radionica na imanju „Carević“: Spoj prirode, igre i znanja za osnovce iz Zete
-
Priroda i društvo3 дана ranije
Javni poziv za mlade poljoprivrednike
-
Zeta3 дана ranije
Prvi „Vaskršnji bazar“ na Trgu Anovi
-
Događaji1 дан ranije
Petar Božović u KIC-u „Zeta“: Monodrama koja se ne propušta