Priroda i društvo
Opasni hemijski narkotici na crnogorskim ulicama

Upotreba sintetičkih droga u velikom je porastu, a u Sjedinjenim Američkim Državama registrovano ih je čak 400 vrsta, dok je u Evropi skoro 200 različitih vrsta. Neke od njih ne zaobilaze ni Crnu Goru. To je Portalu RTCG kazao dobro obaviješteni sagovornik, koji je uputio upozorenje roditeljima da povedu računa o tome gdje idu i šta rade njihova djeca.
„Dobar broj ovih droga je pristutan na prostorima Balkana, pa tako i Crne Gore, i roditelji treba dobro da obrate pažnju na svoju djecu koja idu na žurke gdje lako mogu biti meta onih koji mogu da im podmetnu neku od tih lako dostupnih droga“, kazao je naš sagovornik.
On objašnjava da jedna od tih sintetičkih droga koja se najprije pojavila u Njujorku nosi naziv K2 ili Spajs (Spice), a da se danas može pronaći i na crnogorskim ulicama.
„Ova droga, na primjer, povećava tjelesnu temperature, kod konzumenta ostvaruje imunost na bol i osjećaj nenormalne snage. Nekada su potrebna po tri jaka policajca da savladaju narkomana pod dejstvom ove droge“, kaže ovaj dobro obaviješteni izvor.
On kaže i da je sintetička droga pod nazivom „krokodil“ u Crnoj Gori i u Srbiji izazvala dosta smrtnih slučajeva, jer se, kako objašnjava, ne radi samo o opijatu, već o hemiji koja u sebi ima fosfora i teških metala i izaziva propadanje tkiva.
„Nefedron je opijat za žurke. Radi se o mješavini amfetamina, kokaina i ekstazija. Tu je i tableta poznata pod nazivom MDMA, ulični naziv esker ili eks. To je ustvari psihoaktivni sastojak ekstazija. Izaziva euforiju, ubrzan rad srca, visok krvni pritisak, sužavanje krvnih sudova, znojenje, napad panike i veliko nasilno ponašanje“, kaže naš izvor.
Prema njegovim riječima, od velikog broja sintetičih droga na prostorima Crne Gore evidentirano je prisustvo takozvanog „snagatora“ koji izaziva veliku agresivnost i nerijetko dovodi do zaustavljanja rada srca.
„Koliko je jaka sintetička droga pod nazivom „sintetički kanabinoid 2201″ reći ću vam najbolje ako uporedimo sa marihuanom, odnosno ako kažemo da djeluje čak osamsto puta jače od marihuane“, kaže naš izvor.
On kaže da među poznatije sintetičke droge koje se mogu sresti i na našim ulicama i u noćnim klubovima spada i LSD, kao najjača sintetička droga, koja se prenosi putem papirića na kojima je rastvor ove droge, ili rjeđe u obliku praha, pilula i kapsula, sa dejstvom od dvanaest sati.
„Poznatije sintetičke droge su i amfetamin, metafetamin sa uličnim nazivima spid ili kristal, zatim metadon, takozvani kristalići sa djelovanjem od čak trideset sati. DHB nazivaju još i droga za silovanje. Tu je još veliki broj sintetičkih droga o kojima bi moglo i trebalo više da se zna“, kaže naš izvor.
Sintetičke droge su, inače, na drugom mjestu najviše konzumiranih narkotika širom svijeta, poslije maruhuane, ispred heroina i kokaina, saopštila je ranije i Agencija UN za borbu protiv droge i kriminala (UNODC).
Poslije kanabisa, ATS (stimulansi tipa amfetamina) druga je najviše korišćena droga širom svijeta i nadmašila je heroin i kokain, dok na prvom mjestu ostaje kanabis, naveo je UNODC u izvještaju o narkoticima ATS, među koje spadaju ekstazi i metamfetamin.
Agencija UN je upozorila da je ova vrsta droga veoma opasna, ali da privlači manje pažnje od heroina i kokaina.
„Pristupačnih cijena i jednostavne za proizvodnju, droge ATS su privlačan izbor za milione korisnika u svim djelovima svijeta i pružaju kriminalcima mogućnost ulaska u novo i neistraženo tržište. Za razliku od droga biljnog porijekla, poput opijata i kokaina, sintetičke droge mogu se proizvoditi bilo gdje, s malim početnim kapitalom kriminalaca“, upozoreno je iz Agencije UN.
Količina zaplijenjenih narkotika ATS u jugoistočnoj Aziji ukazuje, tako, na trend dramatičnog porasta – od 2008. godine kada je zaplijenjeno 32 miliona tableta metamfetamina, do narednih nekoliko godina u kojima su zapljene dostigle 130 miliona.
Proizvodnja amfetamina naglo je povećana u zapadnoj Africi i Latinskoj Americi, dok je u Evropi i istočnoj i jugoistočnoj Aziji u porastu trend ubrizgavanja ATS injekcijama, čime se povećava opasnost od zaraze virusom HIV.
Sagovornik Portala RTCG objašnjava da je najveći proizvođač sintetičkih droga u Evropi Holandija, ali da kriminalne grupe sa naših prostora ove droge krijumčare iz Turske i Bugarske.
„Šverc ekstazija iz Turske ide preko Novog Pazara, Rožaja, Prijepolja do Sarajeva. Osim ove grupe, na Crnu Goru su naslonjene još dvije grupe, iz Doboja i Dervente“, objašnjava naš izvor.
Prema njegovim riječima “sintetikom” se bavi i jedna kriminalna grupa u Splitu, kao i u Zadru.
„Na Kosovu, zbog velikog prisutva heroina i kokaina, sintetičke droge su zanemarljivo prisutne, ali kosovski Albanci zato rade sa ekstazijem u Italiji, Njemačkoj i drugim zapadnoevropskim zemljama“, kaže ovaj izvor.
Za razliku od Srbije gdje je postojalo nekoliko fabrika i laboratorija za proizvodnju sintetičkih droga, naš izvor izvor tvrdi da nije poznato da u Crnoj Gori eventualno postoje takve laboratorije, ali naglašava da je naša država značajno tranzitno područje i za ovu vrstu narkotika.
U ukupnom švercu narkotika kroz Crnu Goru, sintetičke droge, prema nekim podacima, učestvuju sa sedam do deset odsto.
A gdje god ima šverca, tu ima i crnogorskih državljana. Tako je prije nekoliko godina jedan državljanin Crne Gore uhapšen u Švedskoj zbog pokušaja šverca šesto tableta sintetičke droge popularno nazvane „supermen“.
„Supermen“ je jedna od takozvanih sintetičkih droga kojih ima veliki broj, i ustvari predstavlja lažni ekstazi, sa velikim opasnostima od smrtnog ishoda konzumiranja ove droge.
„Osim mladih ljudi, roditelji su ti koji treba da znaju mnogo više o sintetičkim drogama, o tome koliko su opasne, i koji treba da vode računa šta njihova djeca rade kada odu na žurke, gdje se najčešće, pored standardnih narkotika, koriste i mnogo opasnije sintetičke droge“, kazao je sagovornik za Portal RTCG.
Izvor: RTCG
Može vam se dopasti
Priroda i društvo
U Crnoj Gori danas je Dan žalosti zbog tragedije u Kočanima

U Crnoj Gori danas je Dan žalosti povodom tragedije koja se dogodila u Sjevernoj Makedoniji, saopštio je premijer Milojko Spajić.
U požaru koji je u noći između subote i nedjelje izbio u diskoteci u gradu Kočani, na istoku Sjeverne Makedonije, poginulo je 59 osoba, a više od 100 je povrijeđeno.
„Vlada Crne Gore stoji na raspolaganju da u ovom teškom trenutku na sve potrebne načine stane uz prijateljski narod Sjeverne Makedonije i ovim putem obavještavamo javnost da će ponedjeljak, 17. mart, biti Dan žalosti u Crnoj Gori“, naveo je Spajić na mreži X.
On je, u ime Vlade, porodicama stradalih izrazio duboko saučešće, a povrijeđenima poželio brz oporavak.
-„Naše misli i molitve su sa Sjevernom Makedonijom“, rekao je Spajić.
Priroda i društvo
Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru

Od subote 15.marta do 15. maja na snazi je zabrana ribolova u Nacionalnom parku Skadarsko jezero, u skladu sa naredbom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Istovremeno, Nacionalni parkovi Crne Gore pokreću kampanju „Budi odgovoran – Prijavi krivolov”, s ciljem podizanja svijesti o značaju zaštite ribljeg fonda i sprečavanja nezakonitih aktivnosti koje ugrožavaju biodiverzitet. Pored pojačanog nadzora na terenu, tokom kampanje će biti organizovane i edukativne aktivnosti.
Iz Nacionalnih parkova ističu da je za očuvanje ribljeg fonda neophodna saradnja svih relevantnih institucija, nevladinih organizacija, lokalnih zajednica i ljubitelja prirode. Podsećaju i da je za kršenje zabrane ribolova u parku predviđena novčana ili zatvorska kazna do čak šest mjeseci.
Priroda i društvo
Univerzitet Crne Gore dobitnik nagrade za najbolju instituciju za obrazovanje i edukaciju

Na osnovu odluke Upravnog odbora Asocijacije menadžera Crne Gore (AMM), a na predlog Predsjedništva AMM-a, Univerzitet Crne Gore proglašen je za dobitnika godišnje nagrade u kategoriji Najbolja institucija za obrazovanje i edukaciju za 2024. godinu.
Ova prestižna nagrada, koju dodjeljuje struka pod pokroviteljstvom Vlade Crne Gore, potvrđuje kontinuirani doprinos Univerziteta Crne Gore unapređenju obrazovnog sistema, kvalitetu akademskih programa i razvoju visokog obrazovanja u zemlji.
Tim povodom, rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović sastao se sa predsjednikom Asocijacije menadžera Crne Gore Budimirom Raičkovićem i izvršnom direktoricom AMM Anđelom Radosavović. Na sastanku su razmatrane mogućnosti daljeg jačanja saradnje između akademske i poslovne zajednice, kao i značaj ulaganja u znanje kao ključnog resursa društvenog i ekonomskog razvoja.
„Obrazovanje nije statičan proces – ono se stalno prilagođava potrebama vremena. Univerzitet Crne Gore je posvećen unapređenju studijskih programa i jačanju saradnje s privredom, jer je upravo to način da naši studenti budu konkurentni u dinamičnom globalnom okruženju“, istakao je rektor Božović.
Predsjednik AMM Raičković istakao je da Univerzitet Crne Gore svojim dugogodišnjim djelovanjem ne samo da obrazuje buduće lidere, već i aktivno doprinosi razvoju privrede i društva u cjelini.
„Ova nagrada je simbol tog doprinosa i potvrda izvrsnosti u obrazovanju i edukaciji „, rekao je Raičković.
Svečana ceremonija uručenja nagrade biće održana u maju, rečeno je na sastanku, na kojem je učestvovala i prorektorica za internacionalizaciju UCG prof. dr Sanja Peković i šefica kabineta rektora Dijana Jovanović.
Istaknuto


Nađa Micevski za Portal Zeta: Zeta je moj prvi klub i klub koji me je svemu naučio
Pripremila: Tamara Raičević


Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru
Od subote 15.marta do 15. maja na snazi je zabrana ribolova u Nacionalnom parku Skadarsko jezero, u skladu sa naredbom...


Izložba slika i promocija knjiga „Boja sna“ i „Kad nemiri utihnu“ autorke Slađane Pupović
Pripremila: Ana Božović


Kukuličić za Portal Zeta: Trčanje je oduvjek bilo dio mog života
Pripremila: Tamara Raičević


Matija Radović zasijao u Veneciji
Na prestižnom Svjetski Kupu u Veneciji, koji je okupio preko 2000 takmičara, mladi borci kikboks kluba „Zeta“ dostojno su se...
Najnovije
Istaknuto
-
Priroda i društvo3 дана ranije
Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru
-
Zeta3 дана ranije
Opština Zeta sprovodi konsultacije za izradu prve Strategije za razvoj sporta
-
Politika1 дан ranije
Spajić potpisao sporazum sa opozicijom
-
Sport1 дан ranije
Nađa Micevski za Portal Zeta: Zeta je moj prvi klub i klub koji me je svemu naučio
-
Politika4 дана ranije
Knežević saopštio uslove za rekonstrukciju Vlade
-
Ekonomija2 дана ranije
Od 2022. godine zarade rasle oko 200 odsto, a inflacija između 30 i 70 odsto
-
Zanimljivosti4 дана ranije
Stručnjaci tvrde da grožđe sprečava razvoj teških bolesti
-
Politika3 дана ranije
Rok za zamjenu ličnih karata produžen do 30. septembra