Connect with us

Sport

Formula 1: Neće biti zamjene za otkazanu VN Kine

Kalendar Formule 1 ove sezone brojaće 23 trke, umjesto predviđene 24.

formula 1

Velika nagrada Kine Formule 1, otkazana u decembru zbog ograničenja COVID-19, neće biti zamijenjena, saopštio je danas promoter svjetskog šampionata F1.

Kalendar Formule 1 ove sezone brojaće 23 trke, umjesto predviđene 24.

„Drugi datumi trke ostaju isti“, rekao je promoter F1 u kratkoj izjavi.

Velika nagrada Kine trebalo je da se održi 16. aprila u Šangaju, ali je otkazana zbog „trenutnih poteškoća koje predstavlja situacija sa COVID-19“ u zemlji, gdje su ograničenja bila drastična do kraja godine.

F1 je proučavala „alternativne opcije“ kako bi zamijenila događaj i kako bi zadržala kalendar od 24 trke.

Istovremeno, prema pisanju specijalizovane štampe, Kina je izrazila želju da se vrati u kalendar za 2023. godinu, nakon iznenadnog i radikalnog popuštanja zdravstvenih ograničenja u Kini.

Odsustvo Kine, četvrtu sezonu zaredom od početka pandemije, ostavlja prazninu između Velike nagrade Australije 2. aprila i Velike nagrade Azerbejdžana 30. aprila.

Sve vijesti o Formuli 1 pratite na Formula 1 uživo

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Sport

Ilarion osigurao play-off regije Centar

Pripremila: Tamara Raičević

fk ilarion, fudbal, zeta

FK Ilarion, predstavnik Zete u grupi B Centralne regije Treće crnogorske fudbalske lige, ostvario je izvanredan poduhvat i osigurao plasman u plej-of fazu takmičenja čak tri kola prije kraja regularnog dijela sezone.

Osvrt na put koji je klub od trenutka osnivanja prošao dodaje na težini samog uspjeha – od početaka u đetić ligi pa sve do seniorskog pogona sa svojim igračkim potencijalom.
FK Ilarion gradio je svoju budućnost planski i strpljivo, čekajući da njihova djeca napune 16 godina kako bi stekla pravo nastupa u seniorskoj konkurenciji, da bi se iz sezone u sezonu probijali do samog vrha.

Kao drugoplasirani tim grupe B, Ilarion će u plej-ofu snage odmjeriti s prvoplasiranom ekipom grupe A – FK Zabjelo, koje je svojom igrom osiguralo lidersku poziciju na tabeli.

Potencijalni plasman, čemu se nadamo, bio bi zvanična ulaznica za nastavak borbe koja vodi ka višem rangu crnogorskog fudbala – Drugoj ligi, gdje bi se sastali s predstavnicima sjevera i juga.

Continue Reading

Sport

Vasilije Maraš – mladi as iz Zete piše karting priču

Pripremila: Tamara Raičević

zetanews, glaszete

Vasilije Maraš iz Zete ima svega šest i po godina, ali to ga ne sprečava da već sada pokazuje ozbiljan potencijal i šarm prema kartingu. Njegova ljubav prema automobilima rodila se još u najranijem djetinjstvu – čim je prohodao, zavolio je trotinet, a najdraža igra bila mu je spuštanje autića niz tobogan i upoređivanje njihove brzine. Bio je to jasan znak da u njemu raste budući vozač.

Sve se odvijalo uobičajeno, bez posebnog inicijatora. Kako kaže njegov otac, Boris Maraš, koji mu je i glavni trener, mehaničar i sponzor – sve je to bila samo još jedna etapa u dubljoj strasti koju Vasilije nosi u sebi. Iako se niko u porodici ranije nije bavio kartingom, upravo je otac bio taj koji je uvijek gajio ljubav prema trkačkim automobilima, koju je mladi vozač zasigurno naslijedio.

Vasilije trenira već godinu dana, a iza sebe ima dvije trke. Treninzi se održavaju na stazi nekadašnje auto-pijace, kad god im to porodične i školske obaveze dozvole, ne zanemarujući školu ni u jednom trenutku. Iako među najmlađima, često vozi sa starijim i iskusnijim takmičarima, u mnogo snažnijim kartinzima, kako bi unaprijedio tehniku i podstakao socijalizaciju u ovom sportu.

„Karting je fizički izuzetno zahtjevan sport – svi G pritisci djeluju direktno na vozača, koji uz to mora ostati staložen pod pritiskom, ali i odlučan i borben kada je najpotrebnije. Sve to iziskuje psihološku stabilnost, koncentraciju i ogromnu snagu – osobine koje Vasilije već sada počinje da gaji“, kazao je Boris za Portal Zeta.

Nedavno se vratio sa Otvorenog šampionata Srbije, gdje je, kao najmlađi u svojoj klasi, osvojio impresivno treće mjesto. Ono što je dodatno zanimljivo jeste da je, po sopstvenoj odluci, jedini od svih vozača izašao na stazu sa „slick“ gumama, iako je bila djelimično vlažna. Ostalih 8 takmičara odlučili su se za gume za mokro, ali se njegova hrabra i promišljena odluka pokazala kao izvanredan poduhvat.

zetanews, glaszete

Ipak, kao i u većini auto-moto sportova, najveći izazov nije talenat ni posvećenost, već finansije. Učešće na ozbiljnijim takmičenjima, poput italijanske Formule 4, zahtijeva budžet od skoro milion eura. Uprkos tome, u porodici Maraš i dalje živi nada da će se jednom otvoriti vrata velikih timova i da će Vasilije imati priliku da, dok je još u kartingu, dodatno izbrusi svoj talenat.

Bez podrške porodice i prijatelja, ovakav put ne bi bio moguć. Iako je karting individualan sport, bez jake podrške, savjeta i pomoći, poprilično je izazovno biti konkurentan, pa čak i na regionalnom nivou.

Vasilije ima snove – kao i svaki dječak koji voli brzinu – i jednog dana, nadamo se, da će bilježiti trenutke u bolidu Formule 1. Do tada, ovaj mališan iz Zete nastavlja da sanja, trenira i svojim talentom oduševljava sve koji ga gledaju.

Continue Reading

Sport

Savić: Nije važno da budeš šampion u sportu, važnije je biti šampion u životu

Izvor: Dan

Proslavljeni vaterpolista našao je vremena da bude gost i ispriča neku drugu stranu svog života i vaterpola uopšte, njegove početke u ovom trofejnom sportu, ispričao je dosta zanimljivih detalja iz bazena i van njega. Pred punom salom KIC-a odgovarao je na pitanja učenika osnovnih škola sa područja Opštine Zeta, ispričao je i poneku anegdotu, zanimljivost iz svog života.

Na samom početku, Savić je govorio o svojim počecima.

„Iako možda nisam želio, počeo sam da se bavim vaterpolom, jer me otac upisao zbog debljine. Čuveni Ratko Rudić me je ubacio u prvi tim Partizana sa 14 godina i tako je krenula moja karijera. A imao sam kao dječak želju da budem kuvar ili vojni pilot, prijavio sam se za školu u Mostaru, ali nesrećni rat je sve zaustavio. Onda sam se opredijelio za vaterpolo, a sa mojih 16 godina dobio sam profesionalni ugovor od Partizana. Put me je posle odveo u Barselonu, a karijeru sam završio u Crvenoj zvezdi. Kada sam se odlučio na taj korak i saopštio ocu da se vraćam iz inostranstva i potpisujem za Zvezdu, dobio sam odgovor da je sve došlo na svoje mjesto. Naravno, bilo je i onih koji nisu opravdavali moj postupak, prije svega moj kum, veliki Partizanovac,  koji mi je rekao da više nikada neće doći na moju utakmicu“, rekao je Dejan Savić.

Nakon igračke karijere, Savić se posvetio trenerskom poslu.

„Kada sam imao 21 godinu znao sam da želim da budem trener, počeo sam da prikupljam sve ono što su treneri mene učili. Krenuo sam sa juniorskom reprezentacijom Srbije, radio u sam u Zvezdi, a onda je stigao posao selektora Srbije. Kao igrač nisam osvojio olimpijsko zlato, ali kao trener jesam  dvije. Posle karijere selektora Srbije bio sam na Malti, pa u Saudijskoj Arabiji, a evo me sada ovdje, na klupi Crne Gore. Nadam se da ćemo krenuti putem starijeg brata i vratiti Crnu Goru tamo gdje im je mjesto“, kazao je  Savić.

Šta je biti teže  trener ili igrač u vaterpolu?

„Kada si igrač misliš da si najpametniji na svijetu i da sve zavisi od tebe. S druge strane, trener je van bazena i nekako sa drugim očima sve to gleda. Obje stvari su lijepe, ali je svakako teže biti trener – kazao je Savić odgovarajući na jedno od postavljenih pitanja od strane učenika“, istakao je Savić.

Imao je Savić na kraju jasnu poruku:

„Nije važno da budeš šampion u sportu, važnije je biti šampion u životu“.

Izvor: Dan

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto