Connect with us

Priroda i društvo

Sve više nelegalnih deponija

Sve je više nelegalnih deponija, a sve manje planova za rješavanje dugogodišnjih problema.

Sve je više nelegalnih deponija, a sve manje planova za rješavanje dugogodišnjih problema. Ekolozi upozoravaju da je vrijeme da država pooštri kazne, ali istovremeno i podstakne građane da recikliraju.

„Gdje god smo našli pogodno mjesto da bacimo otpad mi smo bacali“ kazao je Milorad Mitrović iz Ekološkog društva Breznica.

Ove riječi prikazuju odnos pojedinca prema prirodi, a da je stanje zabrinjavajuće, saglasni su i nadležni i civilni sektor. Prema posljednjem izvještaju, u Crnoj Gori je registrovano oko 400 nelegalnih odlagališta otpada koja su veliko opterećenje za komunalna preduzeća u finansijskom, kadrovskom i tehničkom smislu.

„To je jedan proces koji se nažalost ne zaustavlja koliko god da djelujete uvijek se javljaju nažalost nove lokacije sa neuređenim odlagalištima“, kazala je Ružica Brnović iz Ministarstva ekologije.

Ukoliko mislimo da ispunimo obaveze i zatvorimo poglavlje 27 moramo uraditi više, jer uveliko kasnimo, kažu u civilnom sektoru. Zato su nam potrebna trajna rješenja.

„Važno je da se izvrši reforma u sistemu obrazovanja i u kaznenoj politici kako se ove stvari ne bi dešavale“, smatra građanski i ekološki aktivista Vuk Vujisić.

„Kad nam svijest bude ležala u novčaniku mislim da ćemo se drugačije ophoditi“, dodaje Brnović.

Potrebno je, kažu, ojačati komunalnu infrastrukturu, okrenuti se reciklaži i sistemu produžene odgovornosti za proizvođača.
„A to znači da ambalaža koja dolazi u cg da se mora naplaćivati od proizvođača ili uvoznika a deponije se moraju napraviti prema standardima evropskim“, pojašnjava Mitrović.

„Moramo mnogo više ulagati u reciklažu podstaći građane da recikliraju a da bi se to desilo službe lokalne samouprave moraju podstaći to“, kazao je Vujisić.

Ekološko društvo “Zeleni korak” iz Ulcinja priprema program rješavanja otpada za period 2023 – 2030.

„Ukolko se to bude prihvatilo od strane državnih institucija a to moraju da budu uključeni svi, onda se možemo negdje za sedam osam godina približiti evropskim standardima što se otpada tiče i opravdati atribut ekološka država“, kazao je Dželal Hodžić iz Ekološkog društva „Zeleni korak“.

Dok jedni nude rješenja, drugi ga još nemaju.

„Nikšić je jedina opština u Crnoj Gori koja nema plan upravljanja otpadom. Na osnovu tog plana treba da se započeti proces dovrši da dobijemo sanitarnu deponiju gdje ćemo imati razvrstavanje otpada selektivno prikupljanje otpada“, saopštio je Miodrag Karadžić iz Društva mladih ekologa Nikšiča.

Osim u Nikšiću, nova sanitarna deponija biće i u Bijelom Polju, kažu u Ministarstvu. Najavljuju i pojačan inspekcijski nadzor čime će državnim komunalnim inspektorima biti omogućeno da kontrolišu sprovođenje lokalnih planova upravljanja otpadom koji su obaveza svake opštine.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite

Photo by Luka Zeković

Djeca, studenti, trudnice i penzioneri od danas nemaju besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, poručeno je danas sa protesta stomatologa ispred Fonda za zdravstveno osiguranje.

Predsjednica Stomatološke komore Jelena Bulajić kazala je da im je Fond ponudio ugovore koji su u svemu isti kao i prethodni, čime je država pokazala najveći stepen nebrige za dentalno zdravlje građana. Zato, pojasnila je, za sada oko polovina stomatologa koji su do sada imali ugovore sa Fondom o pružanju usluga osiguranicima neće potpisati nove.

„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite se najbolje oslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana…“, rekla je Bulajić.

Ona je kazala i da plaćanje pripravnosti po zakonu podrazumijeva da treba plaćati vrijeme od trenutka prijema poziva do trenutka okončanja intervencije, a da u važećem cjenovniku Fonda nema cijene za pripravnost, odnosno hitna stanja.

Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Spajić: Bajram da provedete u sreći, ljubavi i zdravlju

milojko spajić

Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun! Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends – naveo je Spajić na društvenoj mreži X.

Continue Reading

Priroda i društvo

Sjutra počinje ljetnje računanje vremena

pomeranje sata

U Crnoj Gori će ljetnje računanje vremena početi u nedjelju, 30. marta, u 2 sata iza ponoći.

Ljetnje računanje vremena podrazumijeva pomjeranje kazaljki na časovnicima jedan sat unaprijed, sa 2 na 3 časa.

Ljetnje računanje vremena „skratiće“ 30. mart za jedan sat, čime će taj dan trajati 23 sata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto