Politika
Ustavni sud: Sporazum sa UAE biće ponovo razmatran nakon izbora nedostajućih sudija
Ustavni sud Crne Gore nije donio odluku o ustavnosti niti o neustavnosti Zakona o potvrđivanju Sporazuma sa Emiratima, saopšteno je iz te institucije. Naglašavaju da je glasanje okončano rezultatom 3:3, pa predlog sudije izvjestioca nije dobio Ustavom potrebnu većinu od četiri glasa. U skladu sa tim, kako navode, predmet će ponovo biti razmatran nakon izbora nedostajućih sudija, ili i ranije ukoliko neki od sudija promijeni svoj stav.
Iz te institucije reagovali su radi tačnog informisanja javnosti o sjednici Ustavnog suda na kojoj su razmatrane inicijative za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata.
“Glasanje je okončano rezultatom 3:3, pa predlog sudije izvjestioca nije dobio Ustavom potrebnu većinu od četiri glasa. U skladu sa tim, predmet će ponovo biti razmatran nakon izbora nedostajućih sudija, ili i ranije ukoliko neki od sudija promijeni svoj stav. U takvoj situaciji, svako predstavljanje ovakvog glasanja kao potvrde ustavnosti nije utemeljeno na činjenicama i prejudicira odluku u ovom predmetu”, navodi se u saopštenju.
Napominju da je Ustavni sud u više navrata dosljedno ukazivao da je samo kompletan sastav Suda garancija da će odluka uvijek biti donijeta u svim predmetima.
“Podsjećamo, za predlog sudije izvjestioca da se pokrene postupak ocjene ustavnosti Zakona o potvrđivanju Sporazuma sa Emiratima glasale su dvije sutkinje i jedan sudija, dok je protiv pokretanja postupka glasalo dvoje sudija i jedna sutkinja”, navodi se u saopštenju.
Sudije koje su glasale za pokretanje postupka smatrale su da je Zakon o potvrđivanju Sporazuma sa Emiratima trebao biti donijet dvotrećinskom većinom jer reguliše imovinska prava stranaca, te da bi u suprotnom Skupština mogla da donosi i druge međunarodne ugovore prostom većinom iako se njima regulišu pitanja koja zahtijevaju kvalifikovanu većinu, poput izbornih prava, koja mogu uključivati regulisanje pitanja dvojnog državljanstva.
“Sudije su naglasile da međunarodni ugovor ima primat nad domaćim zakonima, pa se samim tim mora cijeniti sa aspekta ustavnih načela vladavine prava, jedinstva pravnog poretka i pravne sigurnosti, a posebno imajući u obzir da Sporazum još uvijek nije stupio na pravnu snagu i da ne može proizvesti posljedice po Crnu Goru po međunarodnom pravu”, navodi se u saopštenju.
Po pitanju Zakona o potvrđivanju NATO Sporazuma, sudije su smatrale da nije riječ o istoj ustavnopravnoj situaciji, imajući u vidu da je riječ o multilateralnom ugovoru, ne pokreće pitanja osnovnih načela na kojima počiva Ustav, niti stvara obavezu donošenja posebnih zakona i preduzimanja aktivnosti u cilju njegove implementacije čime ne pokreće ni pitanje pravne sigurnosti.
“Sudije koje su glasale protiv pokretanja postupka zauzele su stavove da Ustavni sud, u konkretnom slučaju, nije nadležan da cijeni materijalnu sadržinu Zakona kojim se potvrđuje međunarodni sporazum, da se predmetnim Zakonom ne dovodi u pitanje skupštinska većina kojom je odlučeno o potvrđivanju Sporazuma, te da ovim Sporazumom nijesu dovedena u pitanje imovinska prava stranaca koja bi zahtijevala dvotrećinsku podršku”, navodi se u obrazloženju.
Sudije su navele i da naš Ustav ne prepoznaje prethodnu kontrolu ocjene ustavnosti, već samo naknadnu kontrole formalne ustavnosti zakona.
“Dodatno, stav je bio i da bi se time ponovo otvorilo pitanje saglasnosti sa Ustavom Zakona o potvrđivanju Sporazuma sa Sjevernoatlantskom alijansom (NATO), imajući u vidu da je ratifikovan glasovima 46 poslanika iako Ustav za upotrebu vojske Crne Gore u međunarodnim snagama propisuje dvotrećinsku većinu u prvom krugu glasanja”, kazali su iz Suda.
Zakon kojim je potvrđen Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata usvojen je u Skupštini Crne Gore 3. juna 2025. godine u ponovnom glasanju, dok su inicijative za ocjenu ustavnosti podnijete Ustavnom sudu 23. juna i 30. jula 2025.
Riječ je o međunarodnom ugovoru za koji podnosioci inicijativa, odbornik u SO Budva Đorđe Zenović i NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica, tvrde da je usvojen suprotno Ustavu i da može proizvesti ozbiljne posljedice po interese države, što Vlada Crne Gore kao potpisnica Sporazuma negira.
Ustavni sud je u ovom predmetu održao javnu raspravu 15. decembra 2025. godine, koja je uživo emitovana na internetu i prenosile su je dvije televizije sa nacionalnom frekvencijom.
Na javnoj raspravi svoja mišljenja su iznijeli profesor ustavnog prava i bivši predsjednik Ustavnog suda Mladen Vukčević, profesorixrna gor ustavnog prava Đorđe Gardašević iz Zagreba i Vladimir Đurić iz Beograda, profesor međunarodnog javnog prava i bivši sudija Evropskog suda za ljudska prava Nebojša Vučinić, profesor međunarodnog privatnog prava Vladimir Čolović iz Beograda i profesorica međunarodnog privatnog i ekološkog prava Maja Kostić Mandić iz Podgorice.
Izvor: RTCG
Politika
Knežević: Bolje biti i narkoman nego bot PES-a
Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, oštro je kritikovao, kako tvrdi, „botove i mimere“ Pokreta Evropa sad (PES), optužujući ih za višednevne napade na njega i njegovu porodicu putem društvenih mreža.
Gostujući u emisiji „Fakti“ na Adria televiziji, Knežević je kazao da su se pojedinci posljednjih dana intenzivno bavili njime i članovima njegove porodice.
„Želim samo ovim mimerima i botovima PES-a da izjavim saučešće jer su se stvarno trudili posljednjih 15 dana pljujući po meni i po mojoj porodici na svaki mogući način. I da im kažem, ima li što grđe nego biti bot i mimer Milojka Spajića i Saše Mujovića. Zamislite da primate platu zato što pljujete, recimo, po Milanu Kneževiću i po njegovoj porodici“, naveo je lider DNP-a.
Knežević je kazao da su njegovi politički protivnici uzalud pokušavali da utiču na njega kroz kampanju na internetu.
„Izgoreše nesrećnici internet i one tastature na telefonima i na kompjuterima pljujući po meni. Pa ljepše je biti narkoman nego biti bot i mimer PES-a ili bilo koga drugoga“, rekao je on.
Prema njegovim riječima, u takvim aktivnostima nijesu učestvovali samo simpatizeri PES-a.
„Nisu samo mimeri PES-a, bilo je mimera i iz ostalih struktura. Ako misle da su postigli svoj cilj, ja sam ih danas i juče i prethodnih dana u potpunosti razuvjerio“, kazao je Knežević.
On je dodao da Demokratska narodna partija neće mijenjati svoje političke stavove pod pritiskom komentara na društvenim mrežama.
„Ako su projektovali da Milan Knežević i Demokratska narodna partija mogu da promijene mišljenje zbog desetak zaludnjaka koji pišu za 500 ili 600 eura po internetu i za to rade još u državnoj upravi, onda neka građani cijene koliko mi i za šta plaćamo botove“, zaključio je Knežević.
Politika
Pejović: Mujovićev izvještaj novi test za problematičnu koaliciju
Potpredsjednik Skupštine Crne Gore i funkcioner PES-a Boris Pejović ocijenio je da je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović napravio odlične rezultate što, kako je objavio na društvenim mrežama, pokazuje i izvještaj o njegovom radu.
Pejović je objavio i podatke iz Mujovićevog izvještaja u kojem je naznačeno da su budžetski prihodi porasli sa 129 miliona na 156,6 miliona, da su izvorni prihodi porasli za 32,3 odsto, dug smanjen na 15,5 miliona, da nije bilo novih zaduženja, te da je ostvaren suficit od 1,94 miliona eura.
“Biće zanimljivi novi razlozi i obrazloženja od nekih političkih aktera da ne glasaju ovaj izvještaj ili budu uzdržani. Uglavnom, više nema skrivalice iza navodne odbrane od uvođenja prinudne uprave, pa će se ubrzo sve još jasnije iskristalisati”, objavio je Pejović.
On se osvrnuo na prinudnu upravu.
“Prinudnu upravu su uvodile i prethodne Vlade kao zakonski osnov, a isti oni akteri kojima to nekada nije bilo sporno, predstavljali su sada prinudnu upravu kao problematično rješenje u svrhu pravdanja problematičnih koalicija”, poručio je Pejović.
Politika
Knežević: Ne može jedan Singapurćanin više voljeti Podgoricu od mene
Žao mi je što sam Spajiću pokvario plan da zajedno sa Mujovićem, ujakom i ostalim lopovima iz PES-a ukrade 300 miliona eura građana Podgorice, poručio je lider Demokratske narodne partije Milan Knežević.
Knežević je reagovao nakon što je premijer Milojko Spajić poručio da i danas i zvanično možemo čestitati Milanu Kneževiću koaliciju sa DPS-om.
“Kao što je tvrdio da nema srpsko državljanstvo, da nema stan u Beogradu na vodi, da ne poznaje Do Kvona, da ne poznaje Kotlera, da ne poznaje Odovića, tako mu je i istina koalicija DNP-a sa DPS-om. Više se puta Spajić sreo sa Milom Đukanovićem i Danijelom Živkovićem u posljednjih godinu dana, nego sa rođenom majkom. A prije bilo kakve čestitke DNP-u, trebalo bi da čestita svom odborniku Rabrenoviću koaliciju sa DPS-om u Budvi. A onda i da poselami koaliciju Bošnjačke stranke sa DPS-om u Bijelom Polju. Još sad kad ga bude saslušao SDT što je Korejcima namjestio aerodrome pjevaće Milojko u Spužu: “Tiki, tiki tačke, nema više pljačke”, naveo je Knežević.
Dodao je i da ne može jedan Singapurćanin više voljeti Podgoricu od njega.
“Ipak je ovo malo i moj grad”, zaključio je Knežević.
-
Politika3 дана ranijeKnežević: Ne može jedan Singapurćanin više voljeti Podgoricu od mene
-
Politika4 дана ranijeMujović: DNP sarađuje sa DPS-om jer mora da vraća dugove
-
Kolumne3 дана ranijeВук Бачановић: Кратка историја народа који је случајно залутао у сопствену прошлост
-
Politika4 дана ranijePerić izabran za predsjednika Skupštine Glavnog grada
-
Politika3 дана ranijeSpajić: Danas Kneževiću i zvanično možemo čestitati koaliciju sa DPS-om
-
Politika1 дан ranijeKnežević: Bolje biti i narkoman nego bot PES-a
-
Hronika4 дана ranijeU Zeti oduzeto 1.907 paklica cigareta
-
Hronika14 сати ranijeMisterija zetskog kokaina: Tona droge zaplijenjena, naručilac nepoznat?

