Connect with us

Priroda i društvo

Svaki treći građanin nije zamijenio ličnu kartu, kazne i do 300 eura

Elektronsku ličnu kartu nema 212.758 punoljetnih građana Crne Gore (gotovo svaki treći stanovnik), saopštili su za „Dan“ iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Građani su obavezni da do 30. marta zamijene stare lične karte elektronskim, a iz MUP-a su  objasnili proceduru kako zahtjev za izdavanje novog dokumenta mogu podnijeti građani koji su usled bolesti, odnosno fizičke nemogućnosti, spriječeni da dođu do filijale MUP-a u svom gradu.

Na pitanje kakve su sankcije propisane za one koji nakon 30. marta ne budu imali važeću ličnu kartu, iz MUP-a su pojasnili da je Zakonom o ličnoj karti propisano da će se novčanom kaznom u iznosu od 120 do 300 eura kazniti za prekršaj građanin, ako, između ostalog, ne podnese zahtjev za zamjenu lične karte u roku od osam dana od dana prestanka važenja lične karte, oglašavanja nevažećom ili utvrđivanja razloga za zamjenu lične karte.

„Međutim, neophodno je istaći, da navedene kazne nijesu u fokusu sprovođenja, već je primarni cilj da svi građani koji ispunjavaju uslove, dobiju nove elektronske lične karte, s obzirom na benefite istih. Dakle, prioritet je da se građani informišu na pravovremenu zamjenu ličnih karata, kako bi izbjegli eventualne nepravilnosti prilikom ostvarivanja svojih prava i obaveza“,  naglasili su iz MUP-a.

Za građanina koji iz ovih razloga nije u mogućnosti posjetiti organizacione jedinice MUP-a, iz tog resora objašnjavaju da je za njega potrebno podnijeti zahtjev za upotrebu mobilne stanice u područnoj jedinici ili filijali u opštini u kojoj ima prijavljeno prebivalište. Zahtjev je moguće izuzetno podnijeti i u opštini u kojoj se lice trenutno nalazi, ako navedeni zahtjev nije iz objektivnih razloga moguće podnijeti u opštini prebivališta. Obrazac zahtjeva, kako dodaju, dobija se na šalterima područnih jedinica i filijala.

„Nakon podnošenja i odobravanja zahtjeva za upotrebu mobilne stanice, u cilju izdavanja elektronske lične karte, mobilna ekipa ovog ministarstva, posjetiće građanina na adresi navedenoj u zahtjevu, a u cilju potpisivanja zahtjeva za izdavanje lične karte, ugovora o izdavanju i korišćenju certifikata, te uzimanja biometrijskih podataka, a radi sprovođenja dalje procedure u cilju izdavanja lične karte. Nakon izrade, lična karta se uručuje u područnoj jedinici ili filijali, u opštini u kojoj građanin ima prijavljeno prebivalište, licu koje je građanin prilikom dolaska mobilne stanice i u prisustvu službenika, pismeno ovlastio za preuzimanje njegove lične karte“,  precizirali su iz MUP-a.

Prema podacima MUP-a od prošle nedjelje, 369.285 punoljetnih i maloljetnih građana posjeduje elektronsku ličnu kartu.

„Broj punoljetnih crnogorskih državljana sa prebivalištem u Crnoj Gori, a koji ne posjeduju elektronsku ličnu kartu je trenutno: 212.758“,  naveli su iz MUP-a.

Iz tog resora napominju da je punoljetni crnogorski državljanin sa prebivalištem u Crnoj Gori, obavezan da ima važeću ličnu kartu izdatu i skladu sa Zakonom o ličnoj karti, dok crnogorski državljanin mlađi od 18 godina, sa prebivalištem u Crnoj Gori, ima pravo na ličnu kartu.

Lične karte izdate prije 30. marta 2020. prestaće da važe 30. marta ove godine, bez obzira što su izdate s rokom važenja do 2026, 2027, 2028… godine. Obaveza izdavanja novih dokumenata propisana je izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti, koje su stupile na snagu 30. marta 2020. godine. Naknada za obrazac za izdavanje nove lične karte košta pet eura. Po osnovu te takse, MUP će od 212.758 građana bez elektronske lične karte prihodovati 1,06 miliona eura.

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Božović izabran za predsjednika Rektorskog foruma Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana

zetanews

Delegati Rektorskog foruma Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana izabrali su prof. dr Vladimira Božovića, rektora Univerziteta Crne Gore, za novog predsjednika ovog prestižnog regionalnog foruma. Izbor je djelimično održan tokom 10. sastanka Foruma rektora i međunarodne konferencije umrežavanja Ulysseus, koji su organizovani 7. i 8. aprila 2025. godine na Univerzitetu Crne Gore u Podgorici, a dijelom putem glasanja poštom.

Prof. dr Vladimir Božović biće peti predsjednik Foruma rektora, koji okuplja 34 ugledna univerziteta iz devet zemalja Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana. Dužnost će preuzeti od 1. oktobra 2025, a mandat će obavljati do 30. septembra 2027. godine. Na ovoj poziciji naslijediće aktuelnu predsjednicu prof. dr Snježanu Prijić Samaržiju.

– Velika mi je čast i odgovornost što preuzimam vođenje Foruma rektora. Iskreno zahvaljujem na ukazanom povjerenju i posebno odajem priznanje prof. dr Snježani Prijić-Samaržiji na izuzetnom vođenju Foruma u prethodnom periodu. Zajedno, kroz saradnju, energiju i viziju, nastavićemo da jačamo ulogu akademskih institucija u regionu i šire – kazao je tim povodom rektor Božović.

Izbor prof. dr Božovića predstavlja značajno priznanje za Univerzitet Crne Gore, koji je i punopravni član evropske univerzitetske alijanse Ulysseus.

Rektorski forum okuplja 34 univerziteta iz devet zemalja regiona Zapadnog Balkana. Univerziteti se sastaju jednom do dva puta godišnje kako bi diskutovali o zajedničkim pitanjima i razvojnim izazovima regiona, unapređivali saradnju, razmatrali važne regionalne i evropske teme i postajali snažan glas akademskih institucija. U okviru Rektorskog foruma podstiče se i saradnja između evropskih univerzitetskih alijansi kroz organizaciju zajedničkih aktivnosti i događaja. Gotovo polovina članova Foruma su istovremeno i članovi evropskih univerzitetskih alijansi.

Domaćin događaja, Univerzitet Crne Gore, član je alijanse Ulysseus, te je u sklopu Foruma održana i međunarodna konferencija umrežavanja Ulysseus.

Tokom dvodnevnog programa razmatrane su ključne teme za budućnost akademske zajednice: uspostavljanje evropske diplome, unapređenje sistema osiguranja kvaliteta, saradnja unutar Berlinskog procesa i primjeri dobre prakse evropskih univerzitetskih alijansi. Učesnici su usvojili godišnji izvještaj, finansijski plan, razmatrali novo rukovodstvo Foruma i najavili dalje jačanje saradnje među univerzitetima.

Program je, podsjećamo, simbolično zaključen posjetom izložbi Dada Đurića i sadnjom maslina kao znakom prijateljstva i zajedničkog razvoja.

Continue Reading

Priroda i društvo

Rektor Božović: Gradimo Univerzitet koji ima pamćenje i viziju i ne želi biti najglasniji, već najsmisleniji

Univerzitet Crne Gore (UCG) je svjetionik u moru brzih i plitkih signala i zato ne želi da bude najglasniji, već najsmisleniji, a društvo se popravlja sistematično i posvećeno u učionicama, a ne dnevno-piolitičkim i medijskim trikovima za jednokratnu upotrebu.

To je poručio rektor prof. dr Vladimir Božović na svečanoj ceremoniji povodom Dana Univerziteta i 51 godine rada najstarije visokoškolske institucije u Crnoj Gori. Na svečanosti su najprije dodijeljena posebna priznanja profesorima Univerziteta Crne Gore koji su se našli među 2% najcitiranijih naučnika u svijetu, prema prestižnoj Stanford listi, zatim su promovisana 26 novih doktora nauka i uručene plakete za pet najboljih studenata.

Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, kazao je da danas slavimo ono što Univerzitet najdublje određuje, znanje koje se stvara i predaje. „Slavimo nove doktore nauka, čije su teze pune tragova mukotrpnog rada, pitanja na koja, možda, još uvijek ne postoje odgovori, ali golicaju maštu i prizivaju kreativna lutanja kad se skrene van utabanih istraživačkih staza. Slavimo i najbolje studente, mlade ljude, čiji talenat, rad i postojanost volje jesu osnova za vedriji pogled na budućnost ove zemlje. Ono što im možemo ponuditi više od svake nagrade jeste uvjerenje da ovaj Univerzitet ostaje njihov oslonac, ne samo dok studiraju, već i kada pođu da mijenjaju svijet“, poručio je Božović.

Kazao je da u saradnji sa najuspješnijim privrednicima iz Crne Gore Univerzitet postavlja novu paradigmu, ne samo podrške, već i povjerenja. „Dokument koji je nedavno svečano potpisan nije puki ugovor, već manifest naše vjere u budućnost, vjere u mlade ljude, znanje, zajedničku izgradnju društva, koje svoje najbolje ne prepoznaje samo na svečanostima, već im otvara vrata i pruža podršku da postanu oslonac naše ekonomije, kulture i javnog života“, rekao je Božović. Ove godine se, kako je istakao, prvi put dodjeljuju posebna priznanja naučnicima sa Univerziteta Crne Gore, koji su, prema podacima Stanfordove baze podataka, svrstani među dva odsto2% najcitiranijih istraživača u svijetu.

„Ta činjenica nije samo profesionalno dostignuće. To je vrlo snažna poruka da se upornošću, integritetom i predanošću istini gradi naučna relevantnost koja prelazi granice zemlje i jezika. To je i poruka da se glas sa našeg Univerziteta itekako čuje u globalnom naučnom razgovoru. Oni su najbolji i najljepši dokaz da je moguće iz male zemlje, poput naše, biti na vrhu svijeta. To je snažan podsticaj za sve ljude u Crnoj Gori“, jasan je Božović.

Uloga Univerziteta, kako je rekao, nije da podigne ton, već da podigne nivo i u vremenu brzine odgovor ostaje isti- misliti sporo, ali temeljno i slobodno. „I možda najvažnije – Univerzitet nije samo akademsko znanje. On je zajednica u kojoj neko otkriva prvu ljubav prema nauci, neko svoju ulogu u društvu, a neko i samog sebe. I ta zajednica je jaka onoliko koliko je spremna da se preispituje, da prašta, uči, da stvara prostor za one koji dolaze. Zato na ovu 51. godišnjicu neka naše najdublje obećanje bude da ćemo i dalje graditi Univerzitet koji ima svoje pamćenje i poštovanje prema prethodnicima, ali i viziju – Univerzitet koji stoji kao svjetionik u moru brzih i plitkih signala, Univerzitet koji ne želi da bude najglasniji, već najsmisleniji“, rekao je Božović.

Siguran je da se društvo ne popravlja dnevno-pilitičkim i medijskim trikovima za jednokratnu upotrebu, nego sistematično i posvećeno u učionicama. Prof. dr Gojko Joksimović sa Elektrotehničkog fakulteta kazao je da biti priznat među dva odsto najuspješnijih svjetskih naučnika veoma znači, ali najvažnija je, kako smatra, poruka mladim ljudima da ne treba da imaju predrasude, kompleks niže vrijednosti i da se iz male Crne Gore, sa malog i mladog Univerziteta mogu raditi istraživanja prepoznata i vrijedna pažnje u svijetu.

„Nije potrebno mnogo novca, nisu potrebni veliki timovi, dovoljno je da ljudi imaju kontinuitet u svojim istraživanjima, da su istrajni i uporni u ostvarivanju svojih ciljeva i rezultat će da dođe“, uvjeren je Joksimović.

Continue Reading

Priroda i društvo

Ovo su neradni dani povodom Vaskrsa

Iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga saopštili su danas da su neradni dani povodom predstojećeg Vaskrsa petak 18., nedjelja 20. i ponedjeljak 21. april.

“Na osnovu Zakona o svetkovanju vjerskih praznika, vjernici pravoslavne i rimokatoličke vjeroispovjesti imaju pravo na plaćeno odsustvo, radi svetkovanja vjerskog praznika za Veliki petak i Vaskrs/Uskrs, i to: petak 18. april, nedjelja 20. april i ponedjeljak 21. april”, navedeno je u saopštenju resora.

Državni organi, organi lokalne samouprave, javne ustanove, javna preduzeća i drugi subjekti koji obavljaju djelatnosti od javnog interesa, kako su pojasnili iz resora, dužni su da u praznične dane obezbijede vršenje poslova čijim bi prekidom mogle nastupiti štetne posljedice po građane ili državu.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto