Politika
Spajić: Dobre vijesti čekaju građane, Evropa sad 2 je tek početak
Povećanje kroz Evropu sad 2 je samo početak, počinje domino efekat dobrih povećanja, kazao je premijer na konferenciji za novinare.
Spajić je na početku izlaganja kazao da su neki sektori već danas primili uvećanu mjesečnu zaradu.
On je istakao da su minimalne zarade prije 2016. iznosile oko ispod 200 eura, kada je prosječna zarada bila ispod 500 eura, i takve zarade su bile sve do 2016. godine.
Do decembra 2020. bila su blaga povećanja.
“Za manje od 4 godine došli smo u situaciju da su minimalne zarade veće tri, odnosno četiri puta, a da prosječna zarada iznosi 1.000 eura. To je dostignuće koje je nesporno. Brojke su neumoljive”, kazao je on.
On je kazao da očekuje povećanja zarada, i više mjera kojeće sprovesti početkom naredne godine.
“Dobre vijesti čekaju naše građane. Evropa sad 2 je tek početak i zamajac našoj ekonomiji i standardu građana, i ovdje se ne zaustavljamo “, rekao je on.
On je kazao da će, bez obzira na Evropu sad dva, obračun biti kao i do sada.
” Znači, nećemo mijenjati obračun radi Evrope sa dva. Mene na ulicama građani pitaju kako će se obraninavati zarade. Znači, obračun se ne mijenja. Jedino što se mijenja je minimalna zarada, tako da, naravno, ne ulazi minuli rad, prekovremeni rad… taj dio o kome ste spomenuli”, kazao je premijer.
Spajić je kazao da ES2 ne može ugroziti javne finasije i da građani nemaju razloga za strah. On je kazao da se pridržavaju svih standarda, što je prepoznala i Evropska komisija.
“Mislim da je to standardni rječnik međunarodnih organizacija posle bilo kakve je jake reforme. To se desilo i MMF je, recimo, imao, i Evropska komisija, i MMF, i Svjetska banka su u 2021. potpuno isti rječnik oko Evrope sad jedan. Poslije smo imali samo pohvale na račun programa”, istakao je Spajić.
Može vam se dopasti
Politika
Joković: Akcize na vino su siguran put ka uništenju vinskog sektora
Ministar poljoprivrede Vladimir Joković smatra da će akcize na mirna vina imati izrazito negativne implikacije na crnogorski vinski sektor. Skupština je, na predlog Vlade, nedavno usvojila Zakon o akcizama, kojima su uvedene akcize na mirna vina od 25 eura na 100 litara vina.
“Ministarstvo poljoprivrede je za vrijeme trajanja javne rasprave o predlogu Fiskalne strategije uputilo mišljenje predsjedniku Vlade i Ministarstvu finansija, u kojem je eksplicitno iznesen argumentovan i nedvosmislen stav da bi uvođenje akciza na mirna vina imalo izrazito negativne implikacije na crnogorski vinski sektor. Osim “Plantaža”, koje su u novijoj istoriji, uz periode uspona i padova, izgradile imidž Crne Gore kao vinske destinacije, nije zanemarljiv ni broj registrovanih poljoprivrednih gazdinstava čija je osnovna djelatnost proizvodnja grožđa i čija egzistencija zavisi od nje. Njih zasad ima 550 upisanih u elektronsku evidencionu bazu i još 118 registrovanih vinarija, koje na raznim međunarodnim takmičenjima ostvaruju značajne rezultate osvajanjem prestižnih nagrada za kvalitet vina”, naveo je Joković u odgovoru na poslaničko pitanje Aleksandre Despotović (DPS).
Ona je pitala da li je Ministarstvo poljoprivrede preduzelo mjere i aktivnosti kako bi se zaštitio vinarski sektor, tačnije da li su inicirali ukidanje akciza na mirna vina.
Uz navedeni odgovor, Joković je dostavio i mišljenje na nacrt Fiskalne strategije koje je 29. jula dostavio premijeru Milojku Spajiću i ministru finansija Novici Vukoviću, a koje se tiče tada predložene, a sada uvedene akcize na mirna vina.
“Otežan plasman vina i na domaćem tržištu siguran je put za uništenje vinskog sektora, a jedan od modela za to je i uvođenje akciza. Vinski sektor se još uvijek oporavlja od posljedica prouzrokovanih pandemijom, a poznato je da su traume u ovom proizvodnom sektoru bile najočiglednije, jer se vino konzumira u HoReKa lancu i tokom raznih manifestacija, što je u tom periodu bilo onemogućeno, tako da su naše vinarije bile zagušene zalihama proizvedenog vina. Takođe, zbog globalnih klimatskih promjena, sve češće se ponavljaju godine u kojima su ektremno loši uslovi za postizanje visokog kvaliteta grožđa, čime se drastično umanjuje obim proizvodnje”, ukazao je Joković.
Međutim, Ministarstvo finansija i Vlada nisu uvažili mišljenje ministra poljoprivrede. Slično mišljenje iznijeli su i predstavnici “Plantaža”, kao i drugi vlasnici vinarija. Vlada, međutim, mora da nadoknadi manjak od 400 miliona eura od doprinosa na PIO, kojih se odrekla setom ekonomskih zakona, u javnosti poznatijih kao program “Evropa sad 2”, tako da su gotovo sve primjedbe tokom javne rasprave odbijene.
Politika
Pejović: 112,6 miliona eura za modernizaciju pruge Bar–Golubovci
Članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji će dodatno doprinijeti unaprjeđenju životnog standarda, što i jeste cilj aktuelne izvršene i zakonodavne vlasti. To je poručio potpredsjedni Skupštine Crne Gore Borisa Pejovića.
“U okviru Zapadnobalkanskog investicionog okvira odobreno je više vrijednih infrastrukturnih projekata, a koji obuhvataju rekonstrukciju željezničke dionice Bar-Golubovci za koju je izdvojeno 112.6 miliona eura, kao i šest grantova u ukupnom iznosu od 75 miliona eura za projekte zaštite životne sredine i energetike”, navodi Pejović u saopštenju.
Dodaje da usvajanjem i realizacijom Reformske agende, kroz Plan rasta za Zapadni Balkan naša zemlja može računati na 383.5 miliona eura, od čega 110 miliona bespovratnih sredstava, dok će 273.5 miliona biti dostupno kroz povoljne kredite.
“Unaprjeđenje životnog standarda, infrastrukturni razvoj i jačanje vladavine prava neraskidivo su povezani sa našim uspješnim integaracionim putem u Evropsku uniju. Nakon zatvorena tri poglavlja od 33 za 12 godina integracija, aktuelna Vlada ima jako ambiciozan cilj da u naredne dvije godine zatvori preostalih 30, a već do kraja godine je izvjesno zatvaranje četiri pregovaračka poglavlja”, ističe on.
Navodi da ocjene predsjednice Evropske komisije, Ursule Fon der Lajen, da je impresionirana kvalitetom i dinamikom napretka, te Izvještaj Evropske komisije koji je do sada najbolji za Crnu Goru, podsticaji su da nastavimo dalje još odlučnije i konkretnije ka punopravnom članstvu u EU.
Politika
Godišnjicu Vlade Crne Gore obilježile političke tenzije i ekonomske reforme
Prva godina mandata Vlade Crne Gore obilježena je intenzivnim političkim događajima, podjelama u parlamentu i pokušajem stabilizacije partijske scene, kao i ambicioznim ekonomskim reformama koje imaju za cilj unapređenje životnog standarda građana. Na čelu Vlade, premijer Milojko Spajić i njegovi saradnici u parlamentu radili su na smanjenju političkih tenzija i usmjeravanju zemlje ka ekonomskom prosperitetu i daljoj integraciji u Evropsku uniju (EU).
Političke tenzije i podjele
Od samog početka, politička scena Crne Gore bila je podijeljena, naročito nakon ostavke predsjednika države Jakova Milatovića na sve funkcije u pokretu Evropa sad, koji je osnovao zajedno sa Spajićem. Uslijedio je niz ostavki i reorganizacija unutar pokreta, uključujući raspuštanje opštinskih odbora u Podgorici i Baru, što je dodatno unijelo nesigurnost u stabilnost vladajuće koalicije.
Premijer Spajić brzo je reagovao i, u nekoliko dana, konsolidovao pokret, ostavljajući Milatovića politički oslonjenog na tanku podršku. Dodatno je pritisak pojačan uvođenjem Rezolucije o genocidu u Jasenovcu, što je uzrokovalo oštre podjele među parlamentarnom većinom, naročito između pro-srpskih i pro-hrvatskih stranaka.
Usvajanje Rezolucije o Jasenovcu
Usvajanjem rezolucije kojom se osuđuju zločini nad Srbima u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen, Crna Gora je postala prva država koja je donijela takvu rezoluciju. Ovaj potez izazvao je oštre reakcije unutar same Crne Gore i među susjednim zemljama, posebno Hrvatske. Hrvatske vlasti oštro su se usprotivile, a neki hrvatski zvaničnici najavili su moguće sankcije za crnogorske poslanike koji su glasali za rezoluciju.
Rezolucija je simbolički usvojena na Vidovdan, dan koji ima poseban značaj za srpski narod, uz tvrdnje crnogorskih lidera da je njena svrha osuda zla, bez namjere da se cilja bilo koji narod ili savremena država. Iako je ovaj čin izazvao političke turbulencije, Vlada je uspjela zadržati većinu potrebnu za dalji rad, zahvaljujući izmjenama koje su omogućile da rezolucija bude prihvaćena od strane šireg kruga poslanika.
Ispunjenje kriterijuma za pristupanje EU (IBAR)
U evropskom okviru, Crna Gora je postigla značajan napredak nakon što je usvojen Izvještaj o procjeni ispunjenosti privremenih mjera u poglavljima vladavine prava (poznat kao IBAR). Ova potvrda bila je ključna za dalji put Crne Gore prema EU, a predsjednik Skupštine Andrija Mandić pohvalio je zajedničke napore svih poslanika u ostvarivanju ovog cilja. Premijer Spajić istakao je da su podrška i optimizam evropskih partnera od suštinskog značaja za nastavak reformi koje su neophodne za postizanje članstva u EU do 2028. godine.
Ekonomske reforme i Program „Evropa sad 2“
Jedan od ključnih ciljeva vlade bio je unapređenje životnog standarda kroz ekonomski program Evropa sad 2, koji uključuje značajno povećanje minimalne i prosječne plate u zemlji. Premijer Spajić najavio je da će prosječna plata uskoro dostići 1.000 eura, dok će minimalna plata biti povećana na 700 eura u urbanim sredinama, a na 600 eura u manje razvijenim dijelovima zemlje.
Dodatno, Vlada je predložila smanjenje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, čime želi olakšati poslovanje poslodavcima i povećati plate zaposlenima. Ova reforma finansira se bez povećanja poreza ili novih zaduženja, što predstavlja održiv pristup ekonomskom rastu i fiskalnoj stabilnosti.
Prva godina Vlade Milojka Spajića donijela je mnoge izazove, ali i značajne uspjehe. Kroz konsolidaciju političkih snaga, donošenje važnih rezolucija i sprovođenje ambicioznih ekonomskih reformi, Crna Gora je nastavila svoj put ka evropskoj budućnosti. Pitanje evropskih integracija i uspostavljanje stabilne političke klime ostaju ključni ciljevi za naredni period, dok građani očekuju nastavak napora za poboljšanje životnog standarda i dalji ekonomski napredak.
Istaknuto
Kračković: Upornost na trnovitom putu novinarstva
Autor: Tamara Raičević
Opština Zeta zahtjeva hitnu istragu protiv novinara RTCG-a Saše Radovića
Opština Zeta je izrazila protest i zatražila da nadležna tijela pokrenu hitnu istragu u vezi s postupanjem “novinara” RTCG-a Saše...
Dječji kulturni program „U zajedništvu je radost“ održan u KIC-u „Zeta“
U Kulturno-informativnom centru “Zeta” danas je održan dječiji kulturni program pod nazivom „U zajedništvu je radost,“ zajednički projekat JU Centra...
Mihaela iz Zete osvojila nagradu za najmlađeg učesnika na festivalu “Otvoreno Srce”
Na jubilarnom desetom međunarodnom festivalu “Otvoreno Srce”, koji je održan 19. oktobra 2024. godine u Tutinu, mlada talentovana Mihaela Lazović...
Asanović: Nećemo dozvoliti gradnju kolektora bez saglasnosti građana Zete
Pitanje izgradnje kolektora u naselju Botun, koje pripada novoformiranoj opštini Zeta, već godinama izaziva kontroverze i otpor među lokalnim stanovništvom....
Najnovije
- Kračković: Upornost na trnovitom putu novinarstva
- Joković: Akcize na vino su siguran put ka uništenju vinskog sektora
- Spajić: Dobre vijesti čekaju građane, Evropa sad 2 je tek početak
- U Španiji donijeta istorijska odluka važna i za Crnu Goru – Poništena zabrana reklamiranja igara na sreću
- DPS poziva partije na pregovore o formiranju vlasti u Podgorici
Istaknuto
-
Sport23 сата ranije
Zećaninu srebro na Svjetskoj sceni u Heraklionu
-
Zeta3 дана ranije
Čistoća u Zeti počinje sa radom u februaru
-
Sport2 дана ranije
FK Zeta dobija novu Skupštinu
-
Sport2 дана ranije
Karatisti Bratstva u borbi za medalje na Evropskom prvenstvu malih zemalja
-
Politika3 дана ranije
Sjednica Skupštine prekinuta zbog afere Bemax
-
Zeta1 дан ranije
Crveni krst Zeta obezbijedio invalidska kolica za sugrađane
-
Politika2 дана ranije
Knežević poručio Milatoviću: Da nije bilo Srba, još bi Milo bio predsjednik
-
Politika1 дан ranije
Pejović: 112,6 miliona eura za modernizaciju pruge Bar–Golubovci