Connect with us

Zeta

Asanović: Nećemo dozvoliti gradnju kolektora bez saglasnosti građana Zete

asanović zeta botun
screenshot

Pitanje izgradnje kolektora u naselju Botun, koje pripada novoformiranoj opštini Zeta, već godinama izaziva kontroverze i otpor među lokalnim stanovništvom. Mještani su više puta protestovali protiv ovog projekta, zabrinuti za moguće negativne ekološke posljedice, uključujući zagađenje i ugrožavanje zdravlja. Tokom gostovanja u emisiji Slobodna zona na ovu temu, predsjednik opštine Zeta Mihailo Asanović istakao je stav lokalnih vlasti protiv izgradnje kolektora u Botunu, dok je naglasio mogućnost alternativnih rješenja koja bi zadovoljila potrebe bez ugrožavanja građana.

Mihailo Asanović, predsjednik opštine Zeta, kazao je da po odluci, kada je osnovana opština Zeta, Botun se u njoj nalazi i tako će i ostati.

„Mi smo sada druga opština i uvijek smo govorili da smo protiv toga. Ti ljudi treba da imaju septičku jamu ispred kuće, a da nisu povezani na nju. Nije tačno da mora da se radi u slivu Morače. On treba da se gradi, doći će vrijeme i u Zeti da se gradi, ali treba da se gradi tako da neće narušiti život nijednog građanina Crne Gore. Imate npr. kolektor u opštini Budva koji je rađen u brdu, a cijevi vuku naniže“, rekao je Asanović.

Dodaje da dvije godine trpe i da nemaju razgraničenje jer navodno imaju prijavu gradnje i govore da ako se Botun prebaci na opštinu Zeta, da neće sigurno biti gradnje.

„Po odluci Vlade iz 2022. godine, na katastarskim parcelama koje pripadaju Zeti, ne mogu doći kolektori. Meni je žao što neko večeras iz Glavnog grada nije došao, ali ne dolaze u emisije. Bilo je i prije prostora da se napravi kolektor, ali tamo su se napravile zgrade koje se dobro prodaju. Zato su došli u Botun, a ugrozili bi 5-6.000 stanovnika. Nadam se da država ne želi crne ekološke tačke“, kazao je Asanović.

Dodaje da se bez njihove saglasnosti ne može graditi, a ako neko krene, imaće protivnika u građanima Zete i Botuna.

„Imali smo izvorište Boljesestre koje pripada Zeti, a mi nismo povezani na to vodoizvorište, od čega se napaja cijelo crnogorsko primorje. Mi se napajamo dijelom sa Mareze, dijelom iz Tuzi. Sad žele ponovo da donesu kolektor na koji niko od građana Zete neće biti povezan, isto kao i u ovom slučaju“, kazao je Asanović.

Dodaje da ako su već najavili projekat Velje Brdo, zašto se ne bi pravio negdje da uvaži i te potrebe, a da država uloži još malo novca, može bilo koje okolno brdo da bude najavljeno, a da se tu stacionira kolektor.

„Neko je napravio narativ da mora da se gradi uz sliv rijeke. Ne mora“, kazao je Asanović.

Govoreći o razgraničenju između Podgorice i Zete, Mihailo Asanović je kazao da je najveći problem što nije došlo do razgraničenja zbog planirane izgradnje kolektora.

„Ja i sa ove pozicije molim čelnike Glavnog grada da odustanu od ove lokacije. Te cijevi se mogu premjestiti u nekom drugom smjeru, a on se može izmjestiti na nenaseljena mjesta. Tako se neće narušiti život nijednog građanina. Mi smo u stavu da su Cijevna i Botun pripadali Zeti, donijeta je ta odluka, a uputićemo apel da se ta teritorija prevede na opštinu. Mi trpimo veliku štetu, imamo osnovana preduzeća opštine, a još uvijek nemamo opremu. Zašto npr. komunalna oprema koju su i Zećani i Podgoričani svojevremeno kupovali nije pripala nama nakon što su nas odvojili? Mi sada sredstva moramo da ulažemo u kamione i autobuse koji po malo rade na našoj teritoriji. Oni razgovaraju među sobom i sve mogućnosti usmjeravaju ka Podgorici“, kazao je Asanović.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Asanović: Nećemo dozvoliti odlaganje opasnih i kancerogenih materijala u Zeti

photo by Nataša Spaić

Opština Zeta neće dozvoliti da se na prostoru KAP-a odlaže opasni otpad, poručio je Mihailo Asanović, predsjednik Opštine Zeta.

“Apelujemo na državne organe da odustanu od ove ideje. Već imamo bazen crvenog mulja koji je crna ekološka tačka. Usprotivićemo se tome i nećemo dozvoliti da nam tu dovedu deponiju”,  rekao je Mihailo Asanović.

To, kako je rekao, planira Agencija za zaštitu životne sredine i resorno Ministarstvo.

Sekretarka za planiranje prostora Jelena Aligrudić saopštila je da kontaminacija zemljišta utiče na poljoprivredu ali i na zdravlje ljudi.

“Opština Zeta je reagovala na državni plan upravljanja otpada do 2028. a sa javnom raspravom nije bila upoznata. Smatramo da je neophodno naći novu lokaciju. Zeta nije tampon zona”, rekla je Aligurdić.

Poslanik DNP-a Milan Knežević je na konferenciji za medije rekao da su Zećani po broju oboljelih od kancera medju prvima u Crnoj Gori.

“Ja ću da upozorim državne organe da ako će to da urade, upašćemo u KAP i obezbjeđivaćemo tu lokaciju. Ne možemo dozvoliti da područje, gdje je Skadarsko jezero, vodoizvorište Bolje sestre, aerodrom, bude u državnim planovima označeno kao regionalni otpad Crne Gore”, rekao je Knežević.

Istakao je da neće organizovati proteste, ali će pružiti otpor.

 

 

Continue Reading

Zeta

DPS Zeta: Službena su bila veći prioritet od vatrogasnih vozila

Tek je 1. jul, početak ljetnje požarne sezone, a mnogi građani već su osjetili na svojoj koži posljedice neažurnosti izvršne vlasti u našoj opštini, poručili su iz Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista (DPS) Zeta.

“Svojim neradom po pitanju formiranja Službe zaštite i spašavanja, stanovnici Zete će prvenstveno do 1. oktobra, a i nakon tog datuma, svakodnevno biti izloženi ugrožavanju njihovih života, stambenih objekata, zasada i proizvodnih pogona”, naveli su iz zetskog DPS-a.

Vatra ne čeka podjelu imovine između Zete i Podgorice

“Predsjedniče opštine, Služba komunalne policije nije danonoćno na terenu, već imaju precizno i zvanično, osmočasovno radno vijeme. Sa druge strane, možete li nam reći na koji način gasite manje požare, što ste sami istakli, kada nemate u posjedu nikakva sredstva i opremu za gašenje požara? Podjela imovine između Glavnog grada i naše opštine, nije i ne može biti alibi za ugrožavanje stanovnika i njihovih materijalnih dobara. Na isti način kao što ste prije godinu dana od Glavnog grada tražili, a potom i dobili na korišćenje sedam službenih vozila, mahom benzinaca velike snage koji su Glavnom gradu poslužili da očiste svoj vozni park, na isti način ste mogli tražiti makar dva vatrogasna vozila, budući da ih Glavni grad ima dovoljno. Nego, to svakako nije bio prioritet u odnosu na službena vozila”, naveli su iz DPS Zeta u saopštenju.

Kako dodaju, na današnji dan, a više od dvije i po godine od dana formiranja izvršnog organa, Opština Zeta nema svoju službu, formiran Opštinski tim za zaštitu i spašavanje, Naredbu o preduzimanju preventivnih mjera zaštite od požara, kao ni planove, strategije i procjene od rizika, iz oblasti zaštite i spašavanja.

“Da li ste vi svjesni da je vatrogasnom vozilu sa Starog aerodroma potrebno 15-20 minuta da dođe do požara u našoj opštini i započne gašenje? Za to vrijeme, požar koji je u početnoj fazi, preći će u razvijenu fazu i potencijalno prouzrokovati veliku štetu. Zato, pozivamo sve građane koji su ovih dana, a i one koji će u narednom periodu pretrpjeti materijalnu štetu, da pred sudom traže naknadu iste, budući da je članom 41 Zakona o teritorijalnoj organizaciji propisano da će se u novoosnovanoj opštini obrazovati organi lokalne uprave u roku od 60 dana od dana izbora izvršnog organa. Ako je 60 dana kratak rok, više od dvije i po godine zasigurno nije“, naveli su iz DPS Zeta.

Continue Reading

Priroda i društvo

Zeta prednjači po broju domaćinstava sa tri do pet članova

monstat

U Crnoj Gori ima 215.227 domaćinstava, a najviše domaćinstava, njih 99.622 ili 46,29 odsto, ima tri do pet članova, saopšteno je iz Monstata.

“Na nivou Crne Gore, kao i u svim crnogorskim opštinama, većina domaćinstava broji od tri do pet članova, osim u Šavniku gdje prednjače jednočlana domaćinstva. Učešće domaćinstava sa tri do pet članova je najmanje u opštini Šavnik i iznosi 32,09 odsto, a najveće je u opštini Zeta 54,05 odsto”,  navode u saopštenju.

Posmatrajući strukturu domaćinstava po broju članova po opštinama, najveći udio samačkih domaćinstava u ukupnom broju domaćinstava je zabilježen u Šavniku i iznosi 33,33 odsto, a najmanji u Tuzima 11,60 odsto.

“U Crnoj Gori najviše ima domaćinstava koja se sastoje od jedne porodice i to 69,18 odsto”, navode iz Monstata.

Svega 4,8 odsto domaćinstava sastavljeno je od dvije ili više porodica, dok 26,01 odsto domaćinstava čine neporodična domaćinstva.

“Važno je napomenuti da od 55.980 neporodičnih domaćinstava, 89,54 odsto su samačka tj. jednočlana domaćinstava, a ostala su višečlana neporodična domaćinstva. Od ukupnog broja domaćinstava u Šavniku, jednoporodičnih domaćinstava je 53,55 odsto, dok je u Zeti taj procenat 72,76 odsto. Najmanje domaćinstava sa dvije i više porodice zabilježeno je u Budvi i to 2,04 odsto, a najviše 13,90 odsto u Tuzima”,  stoji u saopštenju Monstata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto