Politika
Knežević: Da Srbi nisu ušli u Vladu, ne bi bilo crne liste Zagreba

Ulazak Srba u vladu Milojka Spajića višestruko je značajan zbog budućih procesa koji Crnoj Gori treba da donesu unutrašnju stabilnost.
Dugo se u institucionalnim i vaninstitucionalnim krugovima raubovao narativ da Srbi koji su na referendumu 2006. glasali za zajedničku državu, koji ne priznaju tzv. Kosovo, zalažu se za najbolje odnose sa bratskom Srbijom, za balansiranu spoljnu politiku, ne mogu biti dio izvršne vlasti ma koliko glasova osvojili na izborima. Našim ulaskom u vladu taj zlokobni koncept je razbijen i uvjeren sam nikad više neće biti dominantan u Crnoj Gori. Takođe, vodeći promoteri antisrpske politike prethodne dvije i po decenije potpuno su izolovani, i u svojoj ekstremizaciji klize ka političko-društvenoj margini.
Ovako, u razgovoru za „Novosti“, predsjednik Demokratske narodne partije i jedan od lidera koalicije „Za budućnost Crne Gore“ Milan Knežević, ocjenjuje aktuelnu političku situaciju u Crnoj Gori nakon rekonstrukcije Vlade i ulaska političkih predstavnika srpskog naroda, prvi put od obnove državne nezavisnosti 21. maja 2006. godine. Na pitanje kako odgovaraju na napade da je ovo najglomaznija vlada u istoriji Crne Gore i da su fotelje bile preče od ideologije i programskih načela, Knežević odgovara:
„Vlada koju podržava gotovo dve trećine parlamenta morala je imati glomazni koncept, jer su predstavnici Bošnjačke stranke ušli u nju kao rezultat dogovora i konsultacija većine koja je napravljena u oktobru prošle godine. Svakako, očekujem da će premijer Spajić, zajedno sa nama, u narednom periodu sagledati učinkovitost svakog potpredsjednika i ministra, i bez ikakvih emocija odrediti se prema njegovom daljem ostanku u vladi.“
Našli ste se na udaru jer ste se zakleli Bogu i Svetom Vasiliju Ostroškom da nećete glasati za ulazak Bošnjačke stranke u vladu ali ste ipak pritisnuli taster „za“. Šta je presudilo?
„Tačno je da sam u jednom polemici sa predsjednikom Bošnjačke stranke Ervinom Ibrahimovićem izgovorio zakletvu da ću biti protiv njihovog ulaska u vladu ukoliko ne raskrste sa DPS. Mi imamo čvrsto datu riječ od kolege Ibrahimovića da će njegova stranka raskinuti koaliciju sa DPS u Bijelom Polju do donošenja budžeta u toj opštini. U suprotnom, premijer Spajić i postojeća parlamentarna većina će pokrenuti inicijativu za smjenu ministara iz Bošnjačke stranke. To je meni bilo dovoljno da glasam za ulazak BS, jer smatram da sam im hrišćanski pružio priliku da raskrste sa Milovom strankom, a da nisam izdao nijedno svoje uvjerenje, niti pogazio zakletvu. Uostalom, činjenica da sam jedini predsjednik partije parlamentarne većine koji nije lično uzeo nijednu državnu funkciju, najbolje govori o tome da glasajući za ulazak Bošnjačke stranke u vladu, nisam glasao da postanem ministar ni potpredsjednik, već da nastavim ostvarivanje zacrtanih ideoloških ciljeva.“
Čujemo i ocjene iz pojedinih krugova da će ovo biti „Vučićev, a ne Spajićev kabinet“. To ima veze sa činjenicom da vi i Mandić ističete dobre odnose sa predsjednikom Srbije?
„Opterećenost Aleksandrom Vučićem postaje ozbiljna dijagnoza za sve one koji sopstvene neuspjehe, frustraciju i nemoć liječe kroz svakodnevno pominjanje predsjednika Srbije. Bolest je svačija, ali nažalost, za ovu njihovu nema lijeka. Nemam namjeru da zbog njihove dijagnoze prekidam komunikaciju sa Aleksandrom Vučićem, jer bi to značilo da su i mene inficirali.“
Da li su veze sa Srbijom i naklonost prema Rusiji dežurni razlog zbog čega SAD žele da vas eliminišu iz izvršne vlasti? Ponovo su izrazili zabrinutost zbog učešća ZBCG u vladi…
„I ja sam izrazio zabrinutost zbog pokušaja atentata na Donalda Trampa i (ne)namjernog propusta bezbjednosnih službi koje su od njega napravile laku metu za odstrijel. Moja zabrinutost za bezbjednost Trampa je mnogo utemeljenija i ozbiljnija u odnosu na njihovu da ću Crnu Goru odnijeti Putinu na poklon.“
Kad pogledamo odnose u regionu, ali i globalna previranja, da li vaša ocjena, nakon što vas je Zagreb stavio na crnu listu -„da su nacisti pobijedili, a mi izgubili“ djeluje kao hiperbola?
„Nažalost, više zvuči kao oksimoron u kom su nacisti i ustaše bili dobri dječki, a oni koji su se borili protiv njih, izgleda su bili na pogrešnoj strani istorije. Vlastima u Hrvatskoj je trebalo gotovo mjesec dana od usvajanja Rezolucije o genocidu u Jasenovcu, da nas proglase za persone non grata, i to dan nakon što su Srbi ušli u vladu. Jasno je svakom da ne bi bilo nikakvih zabrana da nismo ušli u vladu, pošto su to hrvatske vlasti priželjkivale, i to na isti način kao što su eliminisale svaku mogućnost da politički predstavnici Srba iz Hrvatske budu u vladi. Znam da sam kojim slučajem predložio Rezoluciju o „genocidu“ u Blajburgu, da bih ekspresno od ministra Radmana dobio hrvatsku putovnicu. A ako sam na nešto ponosan u dosadašnjem političkom životu, to je svakako rezolucija o genocidu u Jasenovcu, makar nikad više ne vidio bijeli Zagreb grad kako onomad pjevaše drug Raja (Lazar Ristovski) u filmu „Tito i ja“. I dokaz da smo bili u pravu, predstavlja reakcija zvanične Hrvatske kojom u stvari negira genocid u Jasenovcu.“
Bečiću kao da je žao što još neko iz Vlade nije na crnoj listi Zagreba. Kako tumačite to što je upleo Srbiju, riječima da je bio žrtva Beograda nakon usvajanja rezolucije o Srebrenici?
„Kolega Bečić je samo primjetio da su postojali određeni kriterijumi koji su opredijelili ko će biti stavljen na crnu listu, a ko neće, i tu ne vidim ništa sporno. Lično, bio bih razočaran da su me izostavili sa ove liste zabranjenih. Takođe, nisam upoznat da je Bečić imao bilo kakvih problema prilikom ulaska i boravka u Srbiji, tako da ćete odgovor na ovo pitanje morati da zatražite od njega.“
Zbog čega se u nedogled odlaže objavljivanje popisa? I hoćemo li najzad saznati koliko Srba ima u Crnoj Gori, sad kad su i oni ušli u vlast?
„Nije sve tako crno kao što se crni, Monstat nas je juče obavijestio da su dobili šifru za softver u koji će unositi podatke sa popisa. Ostalo je još da kupe softver, ali prije toga moraju raspisati tender za isti. I onda samo ostaje da raspišemo tender za rukovaoce softvera, i čim ih izaberemo – gotovo. Tako da vjerujem da ćemo do početka novog popisa 2033. dobiti podatke popisa iz 2023. godine.“
Hoćete li se izboriti za sporazum o dvojnom državljanstvu sa Srbijom i hoće li srpski jezik konačno dobiti status službenog?
„Srpski jezik, dvojno državljanstvo, trobojka, poboljšanje položaja srpskog naroda, predstavljaju našu ljudsku i ideološku platformu koju želimo da realizujemo. Mnogi nisu vjerovali da ćemo ući u vladu, sad ne vjeruju da ćemo realizovati ove programske ciljeve, ali mi nismo ušli u vlast da bismo dobili službena vozila i kabinete, već da ostvarimo našu ideologiju.“
Nedavno ste oslobođeni optužbi za organizaciju državnog udara. Jeste li razmišljali da tražite odštetu zbog progona koje ste pretrpjeli vi i vaša porodica?
„Sačekaću reakciju tužilaštva kad dobije pisani otpravak presude, jer od toga zavisi da li će ovaj montirani proces poslije osam godina biti okončan. U svakom slučaju, ne postoji novčani iznos koji može nadoknaditi golgotu našu i naših porodica.“
Izvor: novosti.rs
Može vam se dopasti
Politika
Knežević: Nisu svi Srbi glasali ZBCG, značajan broj glasao Demokrate i PES

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević izjavio je da eventualni izlazak koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) iz Vlade ne bi izazvao vanredne izbore, već bi otvorio prostor za povratak Demokratske partije socijalista (DPS) u izvršnu vlast.
„Izlazak DNP-a i NSD-a bi doveo koaliciju na 39 [poslanika], ali ja sam uvjeren da ne bi bilo vanrednih izbora, već da bi DPS i SD uskočili da ih zakrpe“, kazao je Knežević u emisiji Slobodna zona.
On je istakao da DNP i koalicija ZBCG trpe određene poteze Vlade Milojka Spajića, ali da neće dozvoliti nacionalna i politička poniženja.
„Ukoliko se nastavi sa realizacijom antisrpske politike, nevezano samo za Ranka Krivokapića… mi ćemo redefinisati odnos prema Vladi“, poručio je Knežević.
Posebno je kritikovao imenovanje Ranka Krivokapića i podršku prijemu tzv. Kosova u Savjet Evrope, nazivajući ih potezima koji prelaze crvene linije za DNP.
„Ako Vlada Milojka Spajića ili njeni djelovi budu insistirali na pomoći tzv. državi Kosovo… DNP će imati egzaktan odgovor, pa će Spajić morati da se izjasni – ili mi ili Ervin Ibrahimović“, naglasio je Knežević.
U kontekstu političke snage koalicije ZBCG, Knežević je rekao da je važno shvatiti da „nisu svi Srbi glasali ZBCG, te da je značajan broj glasao Demokrate i PES“. Prema njegovim riječima, koalicija sa 15% podrške ne može sama rješavati sva nacionalna pitanja srpskog naroda u Crnoj Gori.
Komentarišući dinamiku unutar vladajuće strukture, Knežević je naveo: „Nemam namjeru da rušim Vladu, da remetim koalicioni sporazum, ali je ovdje pitanje kako ko tumači koalicioni sporazum?“ Takođe je ukazao na nepoštovanje dogovora sa Bošnjačkom strankom (BS) u Bijelom Polju kao razlog što DNP nije podržala rekonstrukciju Vlade.
Zaključno, Knežević je poručio da će, ukoliko se nastavi ignorisanje stavova DNP-a i antisrpski narativ, njegova partija preduzeti konkretne političke inicijative: „Onda će DNP da podnosi političke atomske bombe u vidu inicijativa prema Vladi, kad to svi drugi mogu da rade.“
Politika
Mandić: Ibrahimović prekršio dogovor vladajuće koalicije

Ova Vlada se zalaže za ulazak Crne Gore u EU, a ne za ispunjavanje spoljnopolitičkih ambicija albanskih političara sa Kosova i Metohije, kazao je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.
„Mi sa koalicionim partnerima imamo jasan dogovor o funkcionisanju izvršne vlasti: zajednički radimo na realizaciji spoljnopolitičkog prioriteta – učlanjenju Crne Gore u EU i zbog toga stavljamo moratorijum na pitanja o kojima ne postoji saglasnost unutar parlamentarne većine. Vlada vodi unutrašnju i spoljašnju politiku Crne Gore i jedino mjesto gdje se utvrđuje poštovanje tih principa su odluke na sjednicama Vlade. Jučerašnjim glasanjem na sastanku Komiteta ministara Savjeta Evrope ministar vanjskih poslova Evrin Ibrahimović, narušio je oba principa“, objavio je Madnić na društvenoj mreži „X“.
On smatra da ministar ne smije da zastupa ono što bi lično želio, već je dužan da izvršava politiku koju vodi Vlada.
„Ova Vlada se zalaže za ulazak Crne Gore u EU, a ne za ispunjavanje spoljnopolitičkih ambicija albanskih političara sa Kosova i Metohije. Jednostranom odlukom da se glasa u Savjetu Evrope, bez ikakvih konsultacija sa koalicionim partnerima, a posebno bez odluke Vlade, ministar vanjskih poslova, direktno je osporio naše dogovore i koalicioni sporazum, ugrozio dobrosusjedske odnose sa Srbijom i pokušao da skrene Crnu Goru sa EU puta. U krajnjem, očekujem da se Vlada Crne Gore jasno odredi prema ovom glasanju. Najnoviji postupci su suprotni dogovorima i potpisanom koalicionom sporazumu i predstavljaju samo kontinuitet pogrešnih politika koje su vodile ranije vlasti, a koje su poražene na izborima 2020. i 2023. godine“, zaključio je Mandić.
Politika
Pejović: Izvještaj Evropskog parlamenta potvrda uspješnog rada

Generalni sekretar Pokreta Evropa sad i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović saopštio je da je izvještaj Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta još jedna potvrda uspješnog rada Crne Gore na putu ka EU.
„U juče usvojenom Izvještaju o Crnoj Gori, članovi Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta su još jednom istakli da naša država ostaje najnapredniji kandidat za članstvo među zemljama regiona“, rekao je Pejović.
U tom dokumentu Evropski parlament je, kako navodi Pejović, posebno pohvalio značajan napredak u usklađivanju sa pravnim okvirom EU, stabilnu i visoku podršku građana koji prepoznaju koristi članstva u EU i jasnu ambiciju da do 2028. postanemo punopravna članica Unije.
Zatvaranjem tri poglavlja krajem prošle godine, prvi put nakon sedam godina, Vlada predvođena Pokretom Evropa sad! potvrdila je odlučnost i sposobnost da u ambicioznom roku ostvari mjerljive rezultate“, istakao je Pejović.
Ovo priznanje, kako navodi, potkrepljuje naš model vođenja politike usmjeren na jačanje ekonomskog standarda, ubrzanje evropskih integracija i unaprjeđenje vladavine prava.
„Ta tri međusobno isprepletana cilja čine i činiće glavni pravac kretanja Pokreta Evropa sad!“, dodao je Pejović.
Istaknuto


Asanović: Zeta dobija prve stambene zgrade
Zeta će dobiti prve stambene zgrade čime se urbanistički počinje vidljivo mijenjati. Do sada je Sekretarijat za uređenje prostora, zaštitu...


Zećanin osnivač grupe „Fortis Crna Gora“ uhapšen zbog zlostavljanja i nasilničkog ponašanja
Službenici policije uhapsili su dva lica, osnivača i vođu i jednog pripadnika, organizacije „Fortis Crna Gora“, saopšteno je iz Uprave...


Predsjednik Opštine Zeta najavio milionske investicije
Predsjednik Opštine Zeta, Mihailo Asanović, najavio je značajne infrastrukturne projekte u gostovanju u emisiji „Boje jutra – Moj grad“ na...


Spektakl „Bijeli ždralovi“ na Trgu Anovi u Zeti
Zeta će večeras biti jedna od najprogresivnijih prestonica svijeta. Na gradskom trgu Anovi u 20 časova održaće se spektakl „Bijeli...


Nastavnica matematike iz Zete proglašena najboljom u regionu!
Nastavnica matematike iz Srednje mješovite škole Golubovci, Aleksandra Vuković, proglašena je za jednog od najboljih nastavnika regiona na VIII konferenciji...
Najnovije
Istaknuto
-
Zeta10 сати ranije
Asanović: Zeta dobija prve stambene zgrade
-
Servisne informacije1 дан ranije
Privremeni prekid vodosnabdijevanja u Golubovcima
-
Politika1 дан ranije
Knežević: Nisu svi Srbi glasali ZBCG, značajan broj glasao Demokrate i PES
-
Bilbord3 дана ranije
GLEDAJ, KLADI SE, POBJEĐUJ! Od sada sve na jednom ekranu!
-
Bilbord2 дана ranije
Early Payout turnir – 15.000€ čeka najbrže igrače!
-
Servisne informacije14 минута ranije
Crna Gora sjutra pod uticajem ciklona