Danilo Kovač, profesor istorije i latinskog jezika iz banjalučke Gimnazije i docent na Univerzitetu u Banjaluci, našao se među 50 najboljih nastavnika svijeta u okviru Svjetske nagrade za nastavnike, koju organizuje Fondacija Varki u partnerstvu s UNESCO-om. Ovaj izuzetni pedagog svoj obrazovni put započeo je u Zeti, gdje je završio Osnovnu školu “Milan Vukotić”.
„Ratne okolnosti su dovele moju porodicu iz mog rodnog Trebinja u Podgoricu. Prvog dana rata na relaciji Trebinje-Dubrovnik poginuo je moj rođeni stric. Njegovo unakaženo tijelo su najprije dovezli u trebinjsku Hitnu pomoć, u kojoj je u tom trenutku dežurao moj otac, ljekar specijalista. To je bio veliki stres za mene i moju porodicu koji neću zaboraviti. Nepunu godinu kasnije, moj otac, koji je prije rata držao predavanja u Crnoj Gori, ponudio je tadašnjem Ministarstvu zdravlja Crne Gore svoje profesionalne usluge, što je bilo prihvaćeno“, prisjetio se Kovač.
Uprkos teškim okolnostima, djetinjstvo u Crnoj Gori, kako kaže, pamti kao srećno.
„Stekao sam prijatelje sa kojima sam i danas u kontaktu. Dobro pamtim sjajne nastavnike poput Veselina Kneževića, Ane Popović, Zoje Đurović. Sjećam se da je stroga nastavnica Ana redovno organizovala diskoteku za nas osnovnce, koji smo polako ulazili u pubertet u tim izazovnim vremenima. Tako su naši prvi noćni izlasci bili pod njenom strogom kontrolom, što nam nije smetalo da se prelijepo zabavimo daleko od poroka koje su nosile burne devedesete“, rekao je Kovač.
Od Zete do svjetskog priznanja
Danas, Kovač je prvi nastavnik iz Bosne i Hercegovine koji se plasirao među 50 finalista najprestižnijeg nastavničkog takmičenja na svijetu, koje godišnje privlači više od 100.000 prijava. Proces selekcije obuhvatao je ocjenjivanje njegovih nastavnih projekata, biografije, prethodnih nagrada, vizije obrazovanja i društvenog angažmana.
„Zaista mi je drago što su stručne komisije koje su u više krugova ocjenjivale naše aplikacije i intervjue prepoznale moj dosadašnji trud. Moram naglasiti da radim u Gimnaziji Banjaluka, školi prepunoj talenata, te mi nije bio problem animirati učenike za brojne nastavne projekte koji su očigledno dobro ocijenjeni. Stoga mogu reći da ovaj uspjeh dugujem svojim sjajnim učenicima“, izjavio je Kovač.
Podrška prosvjetnim radnicima regiona
Kovač ističe da ovo priznanje nije samo lična pobjeda, već i podstrek za njegove kolege da ne odustaju od nastavničkog poziva.
„Međutim, nastavnička priznanja i nagrade ohrabruju prosvjetne radnike i ukazuju im da je neko ipak prepoznao njihov rad i trud. Pozitivno je da zemlje našeg regiona poput Bosne i Hercegovine i Srbije nagrađuju svoje prosvjetne radnike. Nagrada za inovativne nastavnike BiH predstavlja i partnersku nagradu Varki fondacije koja dodjeljuje Svjetsku nagradu za nastavnike – Global Teacher Prize. Bilo bi sjajno da i Crna Gora dobije jednu takvu nagradu, jer mnogi od njenih nastavnika to zaslužuju“, kazao je.
Njegov obrazovni uspjeh, započet u Zeti, nastavljen je kroz studije istorije, master programe i doktorat na najprestižnijim univerzitetima Evrope, uključujući Univerzitet Sapienca u Rimu i Sorbonu u Parizu. Tokom svoje karijere, Kovač je proglašavan za jednog od najboljih nastavnika bivše Jugoslavije i najinovativnijeg nastavnika u Bosni i Hercegovini.
Finale u Dubaiju
Proglašenje pobjednika Svjetske nagrade za nastavnike održaće se sredinom februara u Dubaiju, na Samitu svjetskih vlada.
„Nije lako biti najbolji nastavnik na planeti, ali je velika čast naći se u prvih 50“, poručuje Kovač.
Bez obzira na ishod, njegov uspjeh, čiji su temelji postavljeni u Zeti, inspiracija je za prosvjetne radnike širom regiona.
Izvor: Forbes CG