Connect with us

Zeta

Za spas Zete: Sporno privremeno uređenje Glavnog grada i Opštine Zeta

za spas zete

Predstavnici odbora „Za spas Zete“ predstavili  su svoje viđenje trenutnog stanja u procesu razgraničenja između Glavnog grada Podgorice i Opštine Zeta. Sukobi stavova između ove dvije teritorijalne jedinice nastavljaju se, a nesuglasice oko privremenog uređenja odnosa dodatno produbljuju tenzije.

Odbor je naglasio da je prijedlog predstavnika Opštine Zeta potpuno usklađen s važećom zakonskom regulativom.

„Predlog za privremeno razgraničenje predstavnika Opštine Zeta je u potpunosti u saglasnosti sa važećom zakonskom regulativom, gdje se predviđa prenos prava na Opštinu Zeta nad kompletnom nepokretnom imovinom koju posjeduje Glavni grad, a koja se nalazi na teritoriji Opštine Zeta, saglasno zakonu kojim se reguliše teritorijalna
organizacija Crne Gore, dok bi se sporna teritorija za arbitražu naknadno definisala, nakon što bi ova Odluka bila usvojena. Navedeni predlog obuhvata teritoriju svih sadašnjih naselja u Zeti (ukupno 22 naselja)“, navode se u saopštenju.

Saopštenje odbora oštro osuđuje poteze Glavnog grada.

„Predlog koji je došao od strane predstavnika Glavnog grada bazira se na prenosu prava raspolaganja na 95,6% sadašnje teritorije Zete, odnosno predviđa spornih 4,4% teritorije (spornih samo iz ugla Glavnog grada), koju čine manjim dijelom teritorija KO Botun i većim dijelom teritorija KO Cijevna, odnosno, navedenih 4,4% obuhvata naselja Srpska, Donja Cijevna, i dio Botuna. Navedeno je predloženo na osnovu Statuta Glavnog grada iz 2006. godine, Odluke o naseljima i granicama naselja iz 2012. godine, Prostornog plana i Generalnog urbanističkog plana opštine Titograd iz 1990. godine, i na osnovu Prostorno urbanističkog plana iz 2014. godine, i predlaže se da se targetiranih 4,4% povjere procesu arbitraže“.

Oni dodaju da predlog kojim Glavni grad predstavlja sramotu za samu instituciju Glavnog grada.

„Sramotu iz razloga pozivanja na Statut Glavnog grada iz 2006. godine, dok postojeći Statut Glavnog grada (koji je posljednji put mijenjan 2022. godine) predviđateritoriju Glavnog grada potpuno nezavisnu od teritorije Opštine Zeta, zatim pozivanje na Odluku o naseljima i granicama naselja iz 2012. godine, dok trenutno važeća takva Odluka iz 2016. godine predviđa takođe potpuno razdvojene teritorije Podgorice i Zete (ni u jednom dijelu ne postoji preklapanje teritorija na osnovu prethodno navedenih akata)“.

Oni ističu da je Zakon o teritorijalnoj organizaciji je krovni akt u procesu definisanja bilo kakve teritorijalne cjeline, i planska dokumenta se baziraju na istom (što potvrđuje i Prostorni plan Crne Gore do 2040. godine, gdje je teritorija svake opštine prikazana na osnovu podataka iz Zakona).

Odbor „Za spas Zete“ je u razgovoru sa ministrom javne uprave, gospodinom Dukajem, naišao na razumijevanje, i dobijena je potvrda da ministarstvo mora pokazati svima da je poštovanje zakona osnova za donošenje svih odluka. Takođe, u razgovoru sa savjetnikom predsjednika za regionalni razvoj, gospodinom Stijovićem, dobili smo potvrdu svih prethodno navedenih činjenica, kada je u pitanju proces razgraničenja i Zakon o teritorijalnoj ogranizaciji.

„Zakon je tu da bi se poštovao, izuzetno od strane državnih institucija“, izjavljuje odbor, ističući da se očekuje poštovanje zakona u procesu donošenja odluka.

Na kraju, saopštenje zaključuje da razgraničenje između Podgorice i Zete predstavlja izazov. Dok zajednica s nestrpljenjem iščekuje konačno rješenje, ostaje pitanje kako će se uskladiti suprotstavljeni prijedlozi i postići pravedno razgraničenje koje će zadovoljiti obje strane.

„Činjenica je da organizacioni odbor treba da donese Odluku o privremenom uređenju odnosa na osnovu važeće zakonske regulative, a ne na osnovu ostalih nevažećih akata, kojisu odavno van snage, ili nemaju prioritet u odnosu na Zakon o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore“.

 

 

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Nišavić: Botun će se priključiti na kolektor, u budućnosti i cijela Zeta

Aleksandar Nišavić, direktor podgoričkog Vodovoda, u „Bojama jutra“ na programu TV Vjesti, istakao je da se administrativne procedure privode kraju. Objašnjava da se čeka konačno mišljenje Agencije za zaštitu životne sredine, nakon što su podnijeli dopunu elaborata procjene uticaja

Evropski partneri i turski izvođač spremni su da sačekaju još neko vrijeme početak gradnje kolektora za prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici.

„Zahvaljujući dobrim odnosima sa partnerima i izvođačem iz Turske, do sada postoji razumijevanje za naše administrativne rokove. Spremni su da još sačekaju, ali to nijesu mjeseci, već dani – očekuje se efikasno rješavanje kako bi počela izgradnja“, kazao je.

Nišavić objašnjava da se čeka konačno mišljenje Agencije za zaštitu životne sredine, nakon što su podnijeli dopunu elaborata procjene uticaja. Komisija je tražila dodatna pojašnjenja na određene stavke, a Vodovod je već započeo izradu odgovora i planira da ih dostavi znatno prije predviđenog roka od 90 dana.

Nova gradska uprava razmatra lokaciju u krugu bivšeg KAP-a, koja je, kako kaže, potencijalno prihvatljiva ukoliko nezavisni konsultant procijeni da zadovoljava sve ekološke i tehničke kriterijume.

„Ako zemljište nije kontaminirano i ako su svi standardi zadovoljeni, mi smo spremni da realizujemo projekat na toj lokaciji“, kaže Nišavić, napominjući da još nemaju podatke o vlasništvu nad parcelom, ali da je u pitanju industrijska zona.

Na pitanje o stavu mještana Botuna, koji su ranije protestovali protiv izgradnje kolektora, Nišavić kaže da Vodovod nije direktno uključen u pregovore. Ipak, podsjeća na tehnička rješenja koja su ponuđena kako bi se izašlo u susret lokalnoj zajednici – izmještanje ispusta 1,5 km sjevernije, priključenje Botuna na sistem i u budućnosti cijele Zete.

„Nadamo se da će se naći rješenje koje će biti u interesu svih jer ovo je pitanje od nacionalnog značaja“, naglašava Nišavić.

 

Izvor: Vijesti

Continue Reading

Zeta

Stanovnici Zete uglavnom zadovoljni radom lokalne samouprave

opština zeta zgrada

Portal Zeta je sproveo online anketu među građanima na temu zadovoljstva radom lokalne samouprave u Zeti. U istraživanju je učestvovalo 259 ispitanika, a rezultati pokazuju pretežno pozitivan stav prema lokalnoj upravi.

Najveći broj učesnika, njih 38% (97 glasova), izjavilo je da su uglavnom zadovoljni radom lokalnih vlasti. Njih 34% (86 glasova) navelo je da su veoma zadovoljni, što ukazuje na značajnu podršku među stanovnicima. S druge strane, nezadovoljstvo je izrazilo 25% ispitanika (66 glasova), dok je najmanje – svega 3% (10 glasova) – reklo da nema mišljenje o ovoj temi.

Ovi rezultati govore u prilog tome da građani Zete prepoznaju i cijene rad lokalne samouprave, iako postoji i određeni broj onih koji smatraju da ima prostora za unapređenje.

Continue Reading

Zeta

Zeta nevidljiva u projektu „Opštine za EU“

screenshot

U susret Danu Evrope i Danu pobjede nad fašizmom, Opština Zeta je 9. maja organizovala manifestaciju uz intoniranje himne, recitacije i muzički program, pozivajući se na učešće u projektu „Opštine za EU“, koji realizuje Evropska kuća. Međutim, na zvaničnoj internet stranici Evropske kuće nema ni traga o učešću Zete, niti su njihovi događaji promovisani u okviru zvaničnog programa ovog evropskog projekta.Iz  Opštine Zeta navode da su mejlom od 30. aprila obavijestili predstavnike Evropske kuće da će obilježiti Dan Evrope koncertom Ivane Žigon.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Evropska kuća (@evropska_kuca)

U okviru proslave Dana Evrope 2025. godine, projekat „Opštine za EU“ realizovan je u saradnji sa svim crnogorskim opštinama, osim Zete.

Andrijevica, Plav, Danilovgrad, Bar, Žabljak, Bijelo Polje, Plužine, Berane, Petnjica, Tivat, Ulcinj, Herceg Novi, Gusinje, Rožaje, Kotor, Podgorica, Nikšić, Tuzi, Šavnik, Cetinje, Budvu, Mojkovac i Kolašin. Ove opštine su organizovale različite događaje – od ekoloških akcija, sajmova i kvizova znanja do umjetničkih radionica, sportskih takmičenja i kulturnih programa – jasno promovišući evropske vrijednosti i kulturno nasljeđe.

Sekretarka za lokalnu samoupravu Opštine Zeta, Marijana Nedović Radulović, donijela je odluku kojom detaljno uređuje tok manifestacije kojom se obilježava 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope, uključujući i konkretne izvođače i tačan redoslijed sadržaja. Time je, kako se ocjenjuje u pravnim krugovima, potencijalno preuzela nadležnosti koje po zakonu pripadaju Skupštini opštine, jer akt ima elemente opšteg pravnog akta.

U članu 4, stav 2, sekretarka propisuje – Otvaranje manifestacije uz intoniranje himne, recitaciju i muzičku numeru „Oj junaštava svijetla zoro“ u izvođenju Milice Dosković. Čitavi ovaj član inače, posvećen je programu, tu su imena izvođača, šta ko kad pjeva, recituje…

U odgovoru Opštine Zeta koji je objavio Dan stoji sledeće:

„Članom 82 Zakona o lokalnoj samoupravi propisano je da sekretar odlučuje, odnosno vrši poslove u skladu sa zakonom, statutom i drugim aktima opštine. Članom 99 Statuta Opštine je definisano da radom organa lokalne samouprave rukovodi starješina organa. Članom 13 stav 1 alineja 18 Odluke o organizaciji i načinu rada lokalne uprave Opštine propisano je da Sekretarijat za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti vrši poslove koji se odnose na organizovanje kulturnih manifestacija i druge poslove u oblasti kulture“.

Ističu i da je inicijativu za obilježavanje Dana Evrope kroz projekat „Opštine za EU“ inicirala Evropska kuća u kojem je učešće uzela i Opština Zeta.

Iako je medijima odgovoreno da sekretarka djeluje na osnovu Zakona o lokalnoj samoupravi, Statuta Opštine i Odluke o organizaciji lokalne uprave, ostaje nerazjašnjeno zbog čega se Zeta poziva na projekat čiji je formalni okvir zaobilazi.

 

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto