Zeta
Za spas Zete: Sporno privremeno uređenje Glavnog grada i Opštine Zeta

Predstavnici odbora „Za spas Zete“ predstavili su svoje viđenje trenutnog stanja u procesu razgraničenja između Glavnog grada Podgorice i Opštine Zeta. Sukobi stavova između ove dvije teritorijalne jedinice nastavljaju se, a nesuglasice oko privremenog uređenja odnosa dodatno produbljuju tenzije.
Odbor je naglasio da je prijedlog predstavnika Opštine Zeta potpuno usklađen s važećom zakonskom regulativom.
„Predlog za privremeno razgraničenje predstavnika Opštine Zeta je u potpunosti u saglasnosti sa važećom zakonskom regulativom, gdje se predviđa prenos prava na Opštinu Zeta nad kompletnom nepokretnom imovinom koju posjeduje Glavni grad, a koja se nalazi na teritoriji Opštine Zeta, saglasno zakonu kojim se reguliše teritorijalna
organizacija Crne Gore, dok bi se sporna teritorija za arbitražu naknadno definisala, nakon što bi ova Odluka bila usvojena. Navedeni predlog obuhvata teritoriju svih sadašnjih naselja u Zeti (ukupno 22 naselja)“, navode se u saopštenju.
Saopštenje odbora oštro osuđuje poteze Glavnog grada.
„Predlog koji je došao od strane predstavnika Glavnog grada bazira se na prenosu prava raspolaganja na 95,6% sadašnje teritorije Zete, odnosno predviđa spornih 4,4% teritorije (spornih samo iz ugla Glavnog grada), koju čine manjim dijelom teritorija KO Botun i većim dijelom teritorija KO Cijevna, odnosno, navedenih 4,4% obuhvata naselja Srpska, Donja Cijevna, i dio Botuna. Navedeno je predloženo na osnovu Statuta Glavnog grada iz 2006. godine, Odluke o naseljima i granicama naselja iz 2012. godine, Prostornog plana i Generalnog urbanističkog plana opštine Titograd iz 1990. godine, i na osnovu Prostorno urbanističkog plana iz 2014. godine, i predlaže se da se targetiranih 4,4% povjere procesu arbitraže“.
Oni dodaju da predlog kojim Glavni grad predstavlja sramotu za samu instituciju Glavnog grada.
„Sramotu iz razloga pozivanja na Statut Glavnog grada iz 2006. godine, dok postojeći Statut Glavnog grada (koji je posljednji put mijenjan 2022. godine) predviđateritoriju Glavnog grada potpuno nezavisnu od teritorije Opštine Zeta, zatim pozivanje na Odluku o naseljima i granicama naselja iz 2012. godine, dok trenutno važeća takva Odluka iz 2016. godine predviđa takođe potpuno razdvojene teritorije Podgorice i Zete (ni u jednom dijelu ne postoji preklapanje teritorija na osnovu prethodno navedenih akata)“.
Oni ističu da je Zakon o teritorijalnoj organizaciji je krovni akt u procesu definisanja bilo kakve teritorijalne cjeline, i planska dokumenta se baziraju na istom (što potvrđuje i Prostorni plan Crne Gore do 2040. godine, gdje je teritorija svake opštine prikazana na osnovu podataka iz Zakona).
Odbor „Za spas Zete“ je u razgovoru sa ministrom javne uprave, gospodinom Dukajem, naišao na razumijevanje, i dobijena je potvrda da ministarstvo mora pokazati svima da je poštovanje zakona osnova za donošenje svih odluka. Takođe, u razgovoru sa savjetnikom predsjednika za regionalni razvoj, gospodinom Stijovićem, dobili smo potvrdu svih prethodno navedenih činjenica, kada je u pitanju proces razgraničenja i Zakon o teritorijalnoj ogranizaciji.
„Zakon je tu da bi se poštovao, izuzetno od strane državnih institucija“, izjavljuje odbor, ističući da se očekuje poštovanje zakona u procesu donošenja odluka.
Na kraju, saopštenje zaključuje da razgraničenje između Podgorice i Zete predstavlja izazov. Dok zajednica s nestrpljenjem iščekuje konačno rješenje, ostaje pitanje kako će se uskladiti suprotstavljeni prijedlozi i postići pravedno razgraničenje koje će zadovoljiti obje strane.
„Činjenica je da organizacioni odbor treba da donese Odluku o privremenom uređenju odnosa na osnovu važeće zakonske regulative, a ne na osnovu ostalih nevažećih akata, kojisu odavno van snage, ili nemaju prioritet u odnosu na Zakon o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore“.
Može vam se dopasti
Zeta
Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori

Inspiracija mladima iz Zete, ali i cijele Crne Gore, sve češće dolazi iz akademskih krugova, a među najsvjetlijim primjerima izdvaja se mladi naučnik iz ovog kraja. Nemanja Popović, koji je već u svojoj 26. godini postigao ono o čemu mnogi tek sanjaju – stekao je titulu doktora nauka. Svoju doktorsku disertaciju odbranio je 1. aprila 2025. godine na Ekonomskom fakultetu u Podgorici, čime je postao jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori, ostavljajući snažan utisak ne samo svojim godinama, već i kvalitetom naučnog rada.
Rođen 16. jula 1998. u Podgorici, svoje prve korake u obrazovanju napravio je u Osnovnoj školi „Zarija Vujošević“ u Matagužima, nakon čega je uspješno završio Srednju ekonomsku školu „Mirko Vešović“. Za izuzetan uspjeh tokom školovanja nosilac je prestižne diplome Luča A.
Studentsku karijeru na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore započeo je 2017. godine, gdje je diplomirao sa prosječnom ocjenom 9,56, a master studije okončao 2022. sa još impresivnijom ocjenom 9,93. Za svaku godinu studiranja dobijao je plaketu fakulteta, kao i nagradu Glavnog grada za izuzetan uspjeh na studijama.
Pod mentorstvom uvaženog profesora dr Milivoja Radovića, doktorsku disertaciju pod naslovom „Međusobna uslovljenost privrednog rasta i raspodjele društvenog dohotka“ uspješno je odbranio, a istraživanje koje je sproveo već izaziva pažnju akademske javnosti. U radu, baziranom na ekonometrijskoj analizi 26 zemalja, uključujući Crnu Goru, autor razotkriva ograničenja klasičnih teorija poput Kuznjecove krive, nudeći nove uvide u kompleksne odnose između ekonomskog razvoja i nejednakosti.
Disertacija ukazuje da stabilan privredni rast nije nužno uslovljen nivoom ekonomske jednakosti, ali da zemlje s ravnomjernijom raspodjelom dohotka postižu dugoročniji i održiviji razvoj. Poseban akcenat stavljen je na Crnu Goru, gdje je, kroz analizu tržišta rada, ukazano na duboke institucionalne izazove koji produbljuju ekonomsku nejednakost.
Pored akademskog zvanja, ovaj mladi naučnik već ima bogato iskustvo kao saradnik u nastavi na brojnim predmetima u okviru Ekonomskog fakulteta: Osnovi ekonomije, Privredni sistem, Ekonomija javnog sektora, Matematička ekonomija i drugi. Autor je više naučnih radova, redovan učesnik međunarodnih konferencija i recenzent u prestižnom SSCI indeksiranom časopisu „Revija za socijalnu politiku“. Takođe je jedan od osnivača Alumni kluba Ekonomskog fakulteta.
Kroz Erasmus+ program boravio je na značajnim evropskim univerzitetima poput Varšavske škole ekonomije, Univerziteta u Korunji i, uskoro, Univerziteta u Katovicama kao gostujući predavač. Svoje znanje i iskustvo proširio je i u Sjedinjenim Američkim Državama na Boston koledžu, kao i na Univerzitetu Azurna obala u Francuskoj.
NJegova priča nije samo primjer ličnog uspjeha, već i poruka da posvećenost, znanje i rad mogu i te kako biti prepoznati i cijenjeni. Mladi Zećanin danas je jedan od simbola nove generacije crnogorske akademske zajednice.
Zeta
Počinje podjela kanti za komunalni otpad u naselju Botun

Komunalno Zeta započinje raspodjelu kanti za odlaganje komunalnog otpada za sva domaćinstva u naselju Botun. Radnici kominalnog će biti na terenu u naselju Botun i direktno će vršiti podjelu kanti korisnicima na kućnim adresama.
Ukoliko radnici komunalnog preduzeća ne zateknu korisnika na adresi, korisnik svoju kantu može preuzeti u komunalnom preduzeću na adresi: Magistalni put Podgorica – Petrovac, Mahala br. 19, Zeta, svakim radnim danom od 7 do 15 časova.
Kante se dodjeljuju besplatno i namijenjene su isključivo za odlaganje komunalnog otpada.
Komunalno preduzeće će organizovati pražnjenje dodijeljenih posuda dva puta sedmično, utorkom i subotom, počev od utorka 8. aprila, do kada očekujemo da će svako domaćinstvo zadužiti svoju kantu. Obaveza korisnika je da navedenim danima kantu ostavi ispred svoga dvorišta, na pristupačno mjesto uz put, najkasnije do 7:00 časova. Kante koje se nalaze u dvorištu neće biti pražnjene.
Za sve dodatne informacije se možete obratiti DOO „Javno komunalno preduzeće Zeta“ na brojeve telefona 020/801-010 i 068-846-556, kao i na mejl info@komunalnozetadoo.me
Zeta
Popović: Porez na nepokretnost minimalno uvećan – građani zaštićeni

Sekretar za budžet i finansije Opštine Zeta, Bojan Popović, saopštio je da su u toku ključne aktivnosti vezane za budžetsku transparentnost i poresku politiku za narednu godinu. Kako je naveo, trenutno se sprovodi eksterna revizija Završnog računa budžeta za 2024. godinu, dok se paralelno radi na pripremi osnovice za obračun poreza na nepokretnosti za 2025.
„Važno je napomenuti da su u Sekretarijatu u toku i pripremne aktivnosti oko generisanja poreza na nepokretnosti za građane za 2025. godinu. Krajem februara, Monstat je objavio godišnje saopštenje, u kojem je konstatovano da prosječna cijena stanova u novogradnji za prethodnu godinu, na nivou Crne Gore, iznosi 1.844 €/m2 (što je osnovica za obračun poreza na nepokretnosti)“, rekao je.
Dodao je da bi povećanje osnovice od preko 20% predstavljalo veliko opterećenje za građane, te da su iskoristili zakonsku mogućnost kako bi ih zaštitili.
„Kako bi navedeno predstavljalo značajan finansijski teret za građane koji imaju nepokretnosti na teritoriji Opštine Zeta, iskoristili smo zakonsku mogućnost i za osnovicu ćemo uzeti prosječnu cijenu m2 nepokretnosti za posljednje tri godine, umjesto pomenute koja bi povećala poresku obavezu svih građana za 20,37% u odnosu na prošlu godinu“, objasnio je Popović.
Prema njegovim riječima, zahvaljujući tom pristupu, doći će do minimalnog povećanja poreza.
„Na taj način, osnovica za obračun poreza za 2025. godinu gotovo će ostati na identičnom nivou kao prošle godine (povećanje od svega 2,59%), čime smo zaštitili građane od naglog povećanja poreske obaveze – umjesto povećanja poreza na objekte za 20,37%, poreska obaveza za građane koji imaju nepokretnosti na teritoriji Opštine Zeta će se povećati svega za 2,59%, u odnosu na prošlogodišnja zaduženja“, poručio je.
Na kraju, Popović je apelovao na pravna lica da ispoštuju zakonske rokove za predaju prijava.
„Kako je kraj marta krajnji rok za predavanje poreske prijave za pravna lica za utvrđivanje poreza na nepokretnosti, kao i za utvrđivanje članstva doprinosa, apelujemo na pravna lica koja nisu još uvijek predala potrebne poreske prijave, da to urade u što skorijem roku“, zaključio je sekretar za finansije Opštine Zeta.
Istaknuto


Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori
Inspiracija mladima iz Zete, ali i cijele Crne Gore, sve češće dolazi iz akademskih krugova, a među najsvjetlijim primjerima izdvaja...


Gospojine i KIC Zeta oživjeli duh Cekovićeve poezije
Pripremila: Ana Božović


Novi sajt Opštine Zeta donosi modernu administraciju i e-servise
U saradnji sa UNDP-jem, Opština Zeta privodi kraju izradu novog zvaničnog sajta, koji će, prema riječima sekretara za finansije Bojana...


Nikola Krstović za Portal Zeta: Ostaje san da sa ekipom Zete osvojim ligu
Pripremila: Tamara Raičević


Krstović: Uvešćemo prinudnu upravu u Opštinu Zeta
Ukoliko riječi „ne usvaja se” ne prebacite u „usvaja se” na predlog odluke o moratorijumu na gradnju na 12 katastarskih...
Najnovije
Istaknuto
-
Hronika3 дана ranije
Preminuo muškarac ranjen u pucnjavi u Zeti, osumnjičeni identifikovan
-
Hronika1 дан ranije
Uhapšen zbog krađe u Zeti
-
Zeta7 сати ranije
Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori
-
Događaji2 дана ranije
Gospojine i KIC Zeta oživjeli duh Cekovićeve poezije
-
Zeta3 дана ranije
Popović: Porez na nepokretnost minimalno uvećan – građani zaštićeni
-
Zeta3 дана ranije
Novi sajt Opštine Zeta donosi modernu administraciju i e-servise
-
Hronika2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova
-
Priroda i društvo2 дана ranije
Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite