fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Vrijedna donacija za obrazovni sistem Crne Gore

donacije meridianbet

Obrazovanje i zdravstvo su segmenti koji su odgovornost, ne samo pojedinca i institucija, već i cjelokupnog društvenog sistema.

Sportska kladionica Meridian se već odavno pozicionirala kao kompanija sa snažnom društveno-odgovornom orijentacijom sprovodeći akcije koje su od značaja za društvo.

Poseban akcenat stavljaju na obrazovni sistem pa su u 2023. uveliko sprovodili aktivnosti na tom polju:

Osnovnoj školi iz Kosanice u Pljevljima donirani su TV uređaj, štampači, računari i PP aparati.

Osnovnoj školi Njegoš iz Spuža su pored TV uređaja donirani oprema za kabinete i zbornicu.

Za sam kraj školske godine, vrijedna donacija uručena je Osnovnoj školi „Krsto Radojević“ iz Tomaševa. Osnovnoj školi „Krsto Radojević“ donirana je tehnička oprema koja će učenicima osigurati sadržajnije praćenje nastave, a nastavnicima omogućiti lakše i jednostavnije i pripremanje i izvođenje nastavnog programa.

“Briga za zajednicu je osnovni princip poslovanja. Čast nam je i zadovoljstvo da podržimo obrazovne ustanove. Ovo je naš početak i vjerujemo da ćemo zajedno iznijeti još mnoge projekte” – poručili su iz poznate kompanije.

Moto klub Familija nastavlja sa humanitarnom akcijom “Školski karavan”, a njoj se i ove godine tradicionalno priključila kompanija Meridianbet.

Ovaj klub prije početka školske godine pomaže đacima iz osnovnih škola koje se nalaze u ruralnim područjima Crne Gore, a isto će učiniti
i ove godine u saradnji sa kompanijom Meridianbet.

Ideja za ovom akcijom došla je prije četiri godine nakon saznanja u kako lošim uslovima đaci u školama iz ovih sredina uče, a uprkos
tome su brojni i redovno pohađaju nastavu.

“Do ideje smo došli saznanjem da u ruralnim područjima i dalje ima veliki broj učenika, a naročito prvaka. Gledajući neke priloge na televiziji slušajući priče od naroda, došli smo do zaključka da čak ni škole nisu u najsjajnijem stanju. Uprkos svemu tome djeca i dalje nastavljaju školovanja u tim područjima i uče u takvim uslovima. Obzirom da je dosta naših velikih imena pohađalo baš te škole, rodila se ideja da na neki način pomognemo toj djeci, damo im vjetar u leđa i kolko toliko olakšamo školovanje”, rekao je jedan od pokretača ove akcije Peđa Garčević.

Bilo je teško četiri godine zaredom sprovesti ovu akciju u djelo ali uz pomoć sponzora i donacija mališani iz ovih škola bivaju nagrađeni
poklonima pred početak školske godine.

Uz sada već tradicionalno prisutnog animatora Žarka Žabca ove godine sa ekipom Moto kluba Familija će ići i pedagoškinja Marica Bulatović koja će držati predavanje na temu vršnjačkog nasilja i aktuelnih problema sa kojima se kao društvo susrijećemo.

“Ovo je četvrta akcija i jednako je teška kao i prva, svake godine se traže škole, sponzori, prikupljaju donacije, pakuju paketi i sl. Pored
školskih paketa svake godine sa nama ide i animator Žarko Žabac koji upotpuni događaj jos više. Ove godine planiramo da uključimo i pedagoga, Maricu Bulatović koja bi tokom posjete održala kratko predavanje djeci na temu vršnjačkog nasilja i ostalih trenutno aktuelnih tema”, približio je Garčević prateći program koji sadrži ova akcija.

Kada su donacije u pitanju one su identične za svakog đaka, a Moto klub Familija je zadovoljan donacijom i pomoći koju su do sada dobili.

“Što se paketa tiče identični su za svakog učenika, a u njima je školska torba, sveske, olovke, gumice, lenjiri, čak i kišne kabanice i ostali školski pribor. U nekim slučajevima ukoliko škola ne posjeduje računar ili neki drugi prateći uređaj, spremni smo da pomognemo ali sve zavisnio od količine donacija koju skupimo. Za sada smo zadovoljni donacijama, a nadam se da će što se bude primicala akcija i odaziv biti još bolji“, rekao je Garčević koji je pozvao ljude da učestvuju u ovoj akciji:

“Apelovao bih na sve ljude dobre volje, koji nisu a doprinijeli bi akciji shodno mogućnostima da to urade što prije, na žiro račun MK FAMILIJA: 555-9002515827-96 ili gore pomenutim materijalom, kako bi na vrijeme mogli sve pripremiti”.

Po planiranoj ruti ove godine Moto klub Familija će posjetiti šest seoskih škola u Kolašinu i Mojkovcu i tako obradovati preko 100 đaka
u ovim opštinama.

Ovog puta riječ je o posjeti Štitaričkoj školi, koja ima čak 127 godina bogate istorije, i njenih dragih đaka u oblastima Podbišće, Štitarice,
Polja i Gojkoviće. Ova posjeta bila je dio inicijative "Školski karavan", kojom smo željeli da podržimo obrazovanje i budućnost ovih talentovanih mališana.

„Moto klub Familija ima duboku privrženost zajednici i društvenoj odgovornosti, i zato smo bili ponosni da ovoj školi i njenim đacima doniramo nove tašne, sveske i pribor. Pored toga, škola je takođe dobila kompjutersku opremu koja će unaprijediti obrazovno iskustvo učenika, kao i sportsku opremu poput obruča i lopti za rekreativnu nastavu.

Iz Moto kluba Familija koriste priliku da istaknu da je firma Meridianbet više od profitabilnog preduzeća i karakterišu je kao društveno odgovornu i posvećenu zajednici. Njihova podrška ovom projektu je dio našeg dubokog uvjerenja da obrazovanje treba da bude dostupno svakom djetetu, bez obzira na njihovu lokaciju ili socioekonomski status“, naveli su iz Moto kluba.

Predstavnici kompanije Meridianbet ističu „Ova posjeta i donacija nijesu samo gest ljubaznosti, već i naša obaveza prema budućim
generacijama. Želimo da svako dijete ima priliku da ostvari svoje snove i potencijal, i vjerujemo da je obrazovanje ključna stepenica ka
tome.“

U narednim mjesecima zajedno ćemo obići još seoskih škola, donirati potrebnu školsku opremu i obogatiti svakodnevne živote mališana.

Meridianbet i Moto klub Familija pozivaju sve građane da se priključe ovoj akciji. Svi koji to žele mogu dati svoj doprinos i olakšati
mališanima početak školske godine

Sportska kladionica Meridian će nastaviti sa tradicionalno dobrim projektima kojima će uticati na unapređenje obrazovnog Sistema
Crne Gore.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Lakušić: Nemanje vodne dozvola može da zavrne slavine

zoran lakušić

Vodovodna preduzeća ne smiju distribuirati vodu za piće bez vodne dozvole jer je ona ključni pravni osnov koji potvrđuje da je odgovarajućeg kvaliteta i u skladu sa važećim standardima, kaže Zoran Lakušić, predsjednik odbora direktora Regionalnog vodovoda.

Vodnu dozvolu u Podgorici već decenijma nemaju gradska vodoizvorišta Mareza, Ćemovsko polje i Zagorič, objelodanio je Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda. Tri gradska izvorišta, kako je prije dva dana za “Dan” saopštio Nišavić, rade bez vodne i upotrebne dozvole, a nemaju utvrđene zone zaštite. Ove dozvole se dobijaju na dan otvaranja, a Mareza je puštena u sistem davne 1952. godine. Sadašnja uprava Vodovoda je pokrenula proceduru dobijanja dozvola kod Uprave za vodu.

“Vodna dozvola obezbjeđuje da se voda crpi i distribuira na održiv način, u skladu sa propisima o zaštiti vodnih resursa i ekološkim normama. Distribucija bez dozvole mogla bi dovesti do pravnih posljedica, uključujući kazne, obustavu poslovanja, pa čak i kaznenu odgovornost. Nedostatak vodne dozvole znači da korišćenje vodnih resursa, u ovom slučaju izvorišta, nije odobreno u skladu sa zakonskim i tehničkim normama koje regulišu upotrebu voda. To je ključni dokument kojim se osigurava da se vodni resursi koriste na odgovoran i održiv način, uz poštovanje svih ekoloških i tehničkih standarda. Kada izvorište nema ovu dozvolu, to nosi ozbiljne posljedice”, saopštio je Lakušić.

Lakušić se osvrnuo i na opasnosti nedostatka sanitarnih zona zaštite izvorišta vode.

“Nedostatak tih zona otvara vrata mnogobrojnim zdravstvenim, ekološkim i ekonomskim rizicima, koji dugoročno mogu ugroziti stanovništvo i prirodne resurse. Bez adekvatne zaštite izvorišta, opasnost od zagađenja vode postaje sve veća, a posledice mogu biti pogubne. Prije svega, fekalno zagađenje postaje neizbježno kada se septičke jame, kanalizacioni sistemi i stoka nalaze u neposrednoj blizini izvora. Bez sanitarnih zona, fekalije lako dospijevaju u izvorišta, noseći sa sobom opasne bakterije i viruse”,  naveo je Lakušić.

Zoran Lakušić dodaje da usvajanje i primjena sanitarnih zona postaje hitan prioritet kako bi se spriječile neizbježne posljedice koje mogu nastupiti ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mjere zaštite.

“Sanitarne zone nisu samo regulativna formalnost, već vitalni mehanizam za zaštitu javnog zdravlja i očuvanje najvažnijeg resursa – vode”,  rekao je Lakušić.

 

Izvor: Dan

Continue Reading

Priroda i društvo

Popis 2023: Srpski jezik najzastupljeniji u Crnoj Gori, ispred crnogorskog

screenshot/mediabiro

Prema najnovijim podacima Monstata iz popisa stanovništva 2023. godine, srpski jezik se ističe kao dominantan u Crnoj Gori. Srpski je maternji jezik za 43,18% građana, odnosno za 269.307 stanovnika, dok njime kao svakodnevnim jezikom govori čak 43,52%, što predstavlja 271.422 osobe. Crnogorski je maternji jezik za 34,52% ili 215.299 stanovnika, dok ga svakodnevno koristi 36,23% građana, što čini ukupno 225.956 osoba.

U Crnoj Gori živi 32,93% Srba, odnosno 205.370 osoba, dok Crnogoraca ima 41,12%, odnosno 256.436. Kada je reč o verskoj pripadnosti, pravoslavna vera dominira, s ukupno 443.394 vernika.

Na području Zete, koja broji 16.071 stanovnika, prosečna starost iznosi 39,6 godina, što ukazuje na relativno zrelu populaciju. U opštini Zeta, prema nacionalnoj i etničkoj pripadnosti, 8.005 građana se izjašnjava kao Crnogorci, dok se 6.946 izjašnjava kao Srbi. Prema maternjem jeziku, 10.252 stanovnika smatra da im je maternji jezik srpski, dok 4.722 smatra da im je maternji jezik crnogorski. Stanovnici pravoslavne vjere najzastupljeniji su u Zeti, njih 15.406, što čini 95,86% ukupne populacije.

Continue Reading

Priroda i društvo

Raspisan konkurs za upis na doktorske studije na Univerzitetu Crne Gore

doktorske studije

Centar za doktorske studije Univerziteta Crne Gore danas je raspisao konkurs za upis na doktorske studije u studijskoj 2024/25. godini.

Prijava sa odgovarajućim dokazima se podnosi organizacionim jedinicama Univerziteta Crne Gore 15. i 16. oktobra 2024. godine, do 14 sati. Za studijski program Održivi razvoj prijave se podnose u prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore. Na ovaj studijski program mogu konkurisati kandidati čiji su prethodni nivoi studija iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka.

Slobodna mjesta Univerziteta Crne Gore na doktorskim studijama su na sljedećim studijskim programima: Biotehnika (5), Elektrotehnika (15), Ekonomija (5), Fizička kultura (10), Turizam (3), Jezik i književnost (10, Filološki fakultet), Političke nauke (3), Medicina (10), Stomatologija (5), Farmacija (5), Filozofija (2), Geografija (2), Istorija (1), Sociologija (1), Pedagogija (2), Građansko-pravni smjer (2), Krivično-pravni smjer (2), Građevinarstvo (10), Mašinstvo (5), Metalurgija i materijali (2), Hemijska tehnologija (2), Pomorske nauke (3), Menadžment u pomorstvu i logistika (3), Biologija (1), Matematika (2) i Održivi razvoj (15).

Pravo prijave na konkurs za upis na doktorske studije imaju kandidati koji su stekli diplomu akademskog naziva magistra/mastera iz odgovarajuće oblasti nauka/umjetnosti, odnosno akademsku diplomu regulisanih profesija, nakon stečenih najmanje 300 ECTS kredita.

Doktorske studije traju tri studijske godine (šest semestara), odnosno obim studijskog programa ovih studija iznosi 180 ECTS kredita. Kandidat za upis dužan je podnijeti prijavu i dokaze o ispunjavanju uslova.

Postupak rangiranja realizuje Komisija za doktorske studije na organizacionoj jedinici Univerziteta.

Upis kandidata obaviće se do 21. oktobra 2024. godine. Početak nastave je 4. novembar 2024. godine.

Više informacija o uslovima upisa i procedurama možete pronaći ovdje.

Konkurs je objavljen u dnevnim novinama koje izlaze u Crnoj Gori, kao i na zvaničnoj internet stranici Univerziteta Crne Gore.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto