fbpx
Connect with us

Politika

Velika izlaznost na izborima može značiti formiranje Vlade bez DF-a i DPS-a

skupština crne gore

Ukoliko bi partije na parlamentarnim izborima dobile podršku, kao što je to prije par dana projektovao CEDEM, to bi u mandatima značilo da bi Pokret Evropa sad (PES) imao 27 mandata, koalicija oko Demokratske partije socijalista (DPS) 23, Demokrate i GP URA 13, Koalicija za budućnost Crne Gore 11.

Uslijedili bi Bošnjačka stranka sa četiri mjesta u parlamentu, dvije albanske liste i Hrvatska građanska inicijativa (HGI) sa po jednim.

U crnogorskom izbornom sistemu koristi se D’Ontova metoda pretvaranja glasova u poslaničke mandate, pa bi na osnovu procijena CEDEM-a glasovi partija koje ne bi dobile poslanička mjesta vredeli sedam mandata – koji bise zatim dijelili najjačim strankama.

D’Ontova metoda svakako je nemilosrdna usled velike izlaznosti na izborima, jer u tom slučaju povećava broj glasova za cenzus što ide u korist samo onima koji osvoje veliki broj glasova.

Prema novom istraživanju CEDEM-a, predstavljenom u četvrtak, najviše glasova osvojio bi PES 29,1 odsto. Ta partija u koaliciji sa Strankom pravde i pomirenja, koja prema istim podacima, može računati na 1,1 odsto glasova, što znači ukupno 30,2 odsto.

Time bi PES imao 24 poslanička mjesta, a primjenom D’Ontove metode dobio bi još tri mandata i imao 27.

Ako je procjena CEDEM-a tačna, DPS bi glasalo 24,1 odsto birača. S obzirom na to da je DPS u koaliciji sa Socijaldemokratama, koje bi mogle osvojiti 1,9 odsto, to znači da ukupno imali 26 odsto glasova ili 21 poslaničko mjesto. Primjenom D’Ontove metode pripala bi im još dva mjesta, pa bi ukupno imao 23.

Prema istom izvoru Demokrate bi imale podršku 11,1 odsto birača, a URA 4,4 odsto, šro je ukupno 15,5 odsto ili 12 mandata. D’Ont bi im omogućio još jedan, pa bi imali 13.

Takođe dodatni mandat mogla bi računati koalicija ZBCG, koji je u istraživanju računat sa Pokretom za promjene. Za DF bi sada glasalo 13,2 odsto birača, što je 10 mjesta u parlamentu – odnosno 11 po D’Ontu.

Ovakvom raspodjelom snaga tzv. Građanski blok koji bi mogle činiti PES i koalicija oko Demokrata i URA imao bi 40 mandata i mogućnost da sa manjinskim partijama formira novu Vladu Crne Gore bez tradicionalnih političkih partija kao što su stožeri DF-a (Nova srpska demokratija i Demokratska narodna partija) i DPS.

Ovo su samo procjene, koje nužno ne moraju biti tačne, posebno jer je istraživanje rađeno od 1. do 14. maja ove godine, nakon čega su se desile neke turbulencije u pojedinim partijama, a što bi moglo uticati na izborni rezultat.

Dok je DPS bio na vlasti, opozicija i dio javnosti ukazivali su da D’Ontova formula zbog rasutih glasova odgovara samo njima, jer su oni uglavnom dobijali mandate “ispod crte”.

Šta je D’Ontova metoda

D’Ontova metoda nazvana je prema belgijskom matematičaru Viktoru D`Ontu i prvi put je bila primijenjena 1899. godine u Belgiji, dok se danas ona primjenjuje u većini evropskih zemalja (Italija, Austrija, Finska, Belgija…).

Ta metoda počiva na takvom rasporedu mandata koji podrazumijeva da se ukupni broj glasova, koje je osvojio kandidat ili lista, dijeli “pravilnim” nizom djelilaca (npr. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7…), a u zavisnosti od broja učesnika u izbornom procesu. Mandat, dakle, dobija ona politička partija koja ima najveći količnik.

 

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Pejović: Pojedinci koji ističu borbu protiv DPS-a, prihvatili sa njima manjinsku Vladu i skraćenje mandata u Glavnom gradu

boris pejović

Boris Pejović  član Predsjedništva PES-a oglasio se povodom aktuelnih političkih dešavanja, ističući da neki pojedinci koji danas naglašavaju svoju borbu protiv Demokratske partije socijalista (DPS) zapravo imaju kontradiktoran stav.

“Neki pojedinci koji ovih dana ističu borbu protiv DPS-a, isti su oni kojima je ta partija bila prihvatljiva za formiranje manjinske Vlade i skraćenje mandata u Glavnom gradu,” kazao je Pejović.

On je naglasio kako je “neshvatljivo isticati borbu protiv DPS-a, a izbjegavati jasno određenje da li sa njima praviti većinu nakon izbora u Podgorici.” Prema njegovim riječima, ovakva dvosmislenost stvara konfuziju među građanima i podstiče sumnje u stvarne namjere tih aktera.

“Na kraju ispada da su se ‘borili’ protiv DPS-a, da bi se sa njima kroz proces inkluzije izborili za poziciju premijera,” rekao je Pejović, aludirajući na mogućnost da borba protiv DPS-a služi samo kao privremeni politički manevar.

“Sličan scenario se vjerovatno sprema i za Podgoricu,” zaključio je Pejović.

Continue Reading

Politika

Rezultati popisa biće objavljeni 15. oktobra

monstat

Direktor Uprave za statistiku Monstat Miroslav Pejović saopštio je u Dnevniku Televizije Crne Gore da će rezultati popisa stanovništva biti objavljeni 15. oktobra.

Pejović je kazao da je softver završen, kao i revizija koda softvera.

“Sada je testiranje softvera u toku, a nakon toga slijedi puštanje softvera u produkciju od 1. oktobra. Građani će moći da provjere podatke do 7. oktobra”, kazao je Pejović.

Monstat će do 1. oktobra upariti podatke sa registrom iz MUP-a i završiti posljednju fazu provjere.

Popis stanovništva izvršen je u decembru 2023. godine. Prema preliminarnim rezultatima objavljenim u januaru, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika.

Poznat je i broj domaćinstava, stanova i naselja, a Zakon o popisu nalaže da svi naredni podaci budu objavljeni kao konačni.

Continue Reading

Politika

Božović: U višedecenijskom mraku bili smo “mi ili oni”, a oni su imali državu i mafiju

Bogdan Božović

Bivši direktor policije i njegova sporadična priznanja ozbiljnih krivičnih djela još jedan su trag starog DPS režima kojeg se polako oslobađamo, poručio je poslanik Socijalističke narodne partije u Parlamentu Bogdan Božović.

Stojanović je, kako kaže, “svjedok jedne beskrupulozne ere, vladavine režima u kojem je mafija ušla u sve ključne institucije države”.

Kada postoji sprega države i kriminalnih struktura jasno je, kako navodi, zašto je direktor policije bio pod pritiskom i, po sopstvenom skandaloznom priznanju, nije spriječio ubistva za koja su imali informacije.

“A i kako će kad je saradnja bila na visokom nivou. Direktori policije bili su dio kriminalnih grupa, prva dama sudstva i specijalni tužioci osumnjičeni za stvaranje kriminalne organizacije, zloupotrebu službenog položaja, osumnjičeni da su pripadali klanovim. Hapšenje njihovih sinova govori o slobodi koju su imali u tom “porodičnom biznisu”. Šteta po državnu kasu ne mjeri se tim jednim kamionom cigareta, jer ko zna koliko je tu kamiona “prošlo”, već milionima sklonjenim ko zna gdje. Da je ovo Monako, pa mnogo je. Trebaće nam decenije da razbijemo tu hobotnicu “, poručuje Božović.

Ovaj narod je, dodaje, željan pravde. Mali su kapaciteti ZIKS-a za sva njihova zlodjela.

“U tom višedecenijskom mraku bili smo mi ili oni. A oni su imali državu i mafiju. Zato danas ne mogu razumjeti da bilo koji mlad čovjek može dati glas DPS-u ili njihovim partijama satelitima. Nasuprot njih stojimo mi. Sigurnost, stabilnost, doslednost. U našoj višedecenijskoj borbi protiv kriminala i korupcije”, poručio je Božović.

 

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto