Connect with us

Politika

Velika izlaznost na izborima može značiti formiranje Vlade bez DF-a i DPS-a

skupština crne gore

Ukoliko bi partije na parlamentarnim izborima dobile podršku, kao što je to prije par dana projektovao CEDEM, to bi u mandatima značilo da bi Pokret Evropa sad (PES) imao 27 mandata, koalicija oko Demokratske partije socijalista (DPS) 23, Demokrate i GP URA 13, Koalicija za budućnost Crne Gore 11.

Uslijedili bi Bošnjačka stranka sa četiri mjesta u parlamentu, dvije albanske liste i Hrvatska građanska inicijativa (HGI) sa po jednim.

U crnogorskom izbornom sistemu koristi se D’Ontova metoda pretvaranja glasova u poslaničke mandate, pa bi na osnovu procijena CEDEM-a glasovi partija koje ne bi dobile poslanička mjesta vredeli sedam mandata – koji bise zatim dijelili najjačim strankama.

D’Ontova metoda svakako je nemilosrdna usled velike izlaznosti na izborima, jer u tom slučaju povećava broj glasova za cenzus što ide u korist samo onima koji osvoje veliki broj glasova.

Prema novom istraživanju CEDEM-a, predstavljenom u četvrtak, najviše glasova osvojio bi PES 29,1 odsto. Ta partija u koaliciji sa Strankom pravde i pomirenja, koja prema istim podacima, može računati na 1,1 odsto glasova, što znači ukupno 30,2 odsto.

Time bi PES imao 24 poslanička mjesta, a primjenom D’Ontove metode dobio bi još tri mandata i imao 27.

Ako je procjena CEDEM-a tačna, DPS bi glasalo 24,1 odsto birača. S obzirom na to da je DPS u koaliciji sa Socijaldemokratama, koje bi mogle osvojiti 1,9 odsto, to znači da ukupno imali 26 odsto glasova ili 21 poslaničko mjesto. Primjenom D’Ontove metode pripala bi im još dva mjesta, pa bi ukupno imao 23.

Prema istom izvoru Demokrate bi imale podršku 11,1 odsto birača, a URA 4,4 odsto, šro je ukupno 15,5 odsto ili 12 mandata. D’Ont bi im omogućio još jedan, pa bi imali 13.

Takođe dodatni mandat mogla bi računati koalicija ZBCG, koji je u istraživanju računat sa Pokretom za promjene. Za DF bi sada glasalo 13,2 odsto birača, što je 10 mjesta u parlamentu – odnosno 11 po D’Ontu.

Ovakvom raspodjelom snaga tzv. Građanski blok koji bi mogle činiti PES i koalicija oko Demokrata i URA imao bi 40 mandata i mogućnost da sa manjinskim partijama formira novu Vladu Crne Gore bez tradicionalnih političkih partija kao što su stožeri DF-a (Nova srpska demokratija i Demokratska narodna partija) i DPS.

Ovo su samo procjene, koje nužno ne moraju biti tačne, posebno jer je istraživanje rađeno od 1. do 14. maja ove godine, nakon čega su se desile neke turbulencije u pojedinim partijama, a što bi moglo uticati na izborni rezultat.

Dok je DPS bio na vlasti, opozicija i dio javnosti ukazivali su da D’Ontova formula zbog rasutih glasova odgovara samo njima, jer su oni uglavnom dobijali mandate “ispod crte”.

Šta je D’Ontova metoda

D’Ontova metoda nazvana je prema belgijskom matematičaru Viktoru D`Ontu i prvi put je bila primijenjena 1899. godine u Belgiji, dok se danas ona primjenjuje u većini evropskih zemalja (Italija, Austrija, Finska, Belgija…).

Ta metoda počiva na takvom rasporedu mandata koji podrazumijeva da se ukupni broj glasova, koje je osvojio kandidat ili lista, dijeli “pravilnim” nizom djelilaca (npr. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7…), a u zavisnosti od broja učesnika u izbornom procesu. Mandat, dakle, dobija ona politička partija koja ima najveći količnik.

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Kabinet Spajića: Koncesiona naknada za aerodrome, upotrijebila bi se za projekte u Zeti

Vlada Crne Gore ima jasan cilj da ojača opštine, kako bi na najbolji način ispratile potrebe građana i unaprijedile kvalitet života, a kapitalni projekti sredstvo su da se to zajednički uradi, ocijenjeno je tokom sastanka predstavnika Vlade sa čelnicima Opštine Tivat, piše u saopštenju kabineta premijera Milojka Spajića.

U tom kontekstu, navode, kako je načelno dogovoreno, bi se i potencijalna koncesiona naknada za aerodrome, upotrijebila za nove, velike projekte u opštinama Tivat i Zeta.

„Kako je tokom razgovora ustanovljeno prvo je neophodno zaokružiti tenderski proces, koji je šest godina bio u zastoju, a onda u slučaju zadovoljavajuće ponude, iskoristiti sve benefite, koji bi se stvoriili finalizacijom ovog važnog pitanja“, navode u soapštenju.

Iz Spajićevog kabineta su rekli da je dogovoreno da se razgovori nastave, kako bi se definisali detalji, sa ambicijom da se ispoštuju očekivanja lokalnih samouprava.

„Zajednički je stav da se sredstva koriste isključivo za kapitalne projekte, ključne za unapređenje kvaliteta života građana dvije opštine. Predstavnici Vlade Crne Gore, sastanak na istu temu uskoro će organizovati i sa čelnim ljudima opštine Zeta“, piše u saopštenju Spajićevog kabineta.

Continue Reading

Politika

Kaluđerović: Oslobađajuća presuda za “Kovertu” novi poraz pravosuđa

zetanews, glaszete

Oslobađajuća presuda optuženima u aferi „Koverta“, iako prvostepena, predstavlja novi poraz crnogorskog pravosuđa, ali i najbolji dokaz ispravnosti tvrdnji SNP-a da su nam potrebne hitne, sveobuhvatne i korjenite reforme u oblasti pravosuđe, saopštila je poslanica Socijalističke narodne partije (SNP) Slađana Kaluđerović.

Ova presuda je, kaže Kaluđerović, još jedan u nizu pokazatelja da su tužilaštvo i pravosuđe politizovani do te mjere da čak ni konkretni dokazi nisu dovoljni kako bi se u Crnoj Gori procesuirala očigledna korupcija.

Poručuje da nakon ovakve presude, građani ne mogu, a da se ne zapitaju da li treba više da vjeruju sopstvenim očima ili riječima Slavoljuba Miga Stijepovića.

“Kao što je izborna kupovina ljudskih duša predstavljala šamar u lice časnoj Zeti, tako današnja presuda jasno govori da postoji i više nego dovoljno razloga za ozbiljnu reformu u pravosuđu, jer trenutno stanje ne može da osigura održive rezultate u borbi protiv korupcije”, navodi Kaluđerović.

Prema njenim riječima, iako smo na djelu imali školski primjer političke korupcije i finansiranje izbornih kampanja DPS-a iz takozvanih crnih fondova, Specijalno državno tužilaštvo, na čijem je čelu tada bio Milivoje Katnić, sastavilo je takvu „optužnicu“ koja je rezultirala prvostepenom oslobađajućom presudom.

“Ovim je poslata i nedvosmislena poruka da svaki dalji ostanak kadrova Milivoja Katnića i Vesne Medenice u pravosuđu znači kompromitaciju procesa evropskih integracija Crne Gore, a to je ono što ni po koju cijenu ne smijemo dozvoliti”, zaključuje Klauđerović.

Continue Reading

Politika

Mujović o gradnji kolektora u Botunu: Nećemo ići silom na taj narod

mujović ministar

Tokom prvih 100 dana bilo je toliko problema, nejasnoća, neadekvatnih zakonskih rješenja potrebama modernog grada, da mogu reći da je svaki dan za mene bi dio test fizičke i mentalne snage, saopštio je Saša Mujović, gradonačelik Podgorice, na pres konferenciji povodom 100 dana rada gradske uprave.

On se osvrnuo i na pitanje kolektora u Botunu.

,,Ovo je najveći izazov gradske administracije i u rješavanje smo krenuli od prvog dana. Mislim da sam projekat nije dobro sa mještanima iskomuniciran, jer nije na pravi način odgovoreno na sumnje na koje su isticali. Obavezao sam se da uradim sve da se ovo pitanje riješi i da se pronađe eventualno alternativna lokacija. Na sastanku sa KWF bankom mi je predočeno da nije poželjno mijenjati lokaciju. Ako bi se promijenila lokacija postoji mogućnost da nas turska kompanija Kuzu grup, koja je nabavila opremu, tuži. Od strane Agencije za zaštitu životne sredine urađena je procjena i sada je taj dokument u dvorištu Vodovoda, odnosno Vodovod je taj koji treba da odagna sve sumnje i komentare u narednih 90 dana da li je to postrojenje štetno i u kojoj mjeri. Kakav će biti finalni izvještaj biti ostaje da vidimo. Nećemo ići silom na taj narod“, rekao je Mujović.

On je naveo da razmatraju mogućnost još jedne nove lokacije za izmještanje postrojenja ali nije želio da otkrije detalje poručujući da će u dogledno vrijeme govoriti o tome.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto