Crna Gora je suočena s alarmantnim podacima o količini oružja u rukama građana. Prema izvještajima Ministarstva unutrašnjih poslova, u zemlji je legalno naoružano oko 68.000 građana, koji posjeduju više od 100.000 komada oružja. Procjene o ilegalnom oružju dodatno zabrinjavaju, jer se brojke kreću između 40.000 i preko 100.000 komada. S ovim statistikama, Crna Gora je treća u svijetu po broju oružja u rukama građana, što izaziva ozbiljnu zabrinutost društva i nameće potrebu za hitnim djelovanjem.
Premijer Milojko Spajić namjerava preduzeti odlučne korake kako bi se regulisalo pitanje oružja i smanjila njegova dostupnost građanima. Prema informacijama od izvora bliskih Kabinetu premijera, na današnjoj sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost, Spajić će predstaviti prijedloge za izmjene Zakona o oružju i Krivičnog zakonika. Njegov plan uključuje rigorozne kriterijume za dobijanje i obnavljanje dozvola za posjedovanje oružja, kao i oštrije kazne za ilegalni posjed.
Stroži kriterijumi i oštrije kazne
Prema predloženim izmjenama, dozvola za posjedovanje oružja bila bi privilegija rezervisana isključivo za službena lica i lovačka društva. Spajić je odlučan u stavu da će obnova svih postojećih dozvola podlijegati strožim kriterijumima kako bi se smanjila dostupnost vatrenog oružja.
Istovremeno, kazne za ilegalno posjedovanje oružja bile bi drastično povećane. Predlog uključuje minimalnu novčanu kaznu od 3.000 eura i zatvorske kazne od najmanje šest mjeseci, čime bi se obeshrabrilo nezakonito držanje oružja.
Posljedice tragičnih događaja
Ova inicijativa premijera Spajića dolazi kao odgovor na tragične događaje na Cetinju, koji su potresli cijelo društvo i otvorili pitanje efikasnosti postojećih zakona. Premijer je jasno istakao da su dosadašnje kazne za zloupotrebu oružja bile blage, često ispod zakonskog minimuma, što je doprinijelo osjećaju nekažnjivosti.
“Moramo se zapitati ko sve može imati oružje u Crnoj Gori. Sportsko i lovačko razumijemo, ali kriterijumi se moraju pooštriti,” izjavio je Spajić, naglašavajući potrebu za sistemskim promjenama.
Akcija “Poštuj život, vrati oružje”
Od 2015. godine, u Crnoj Gori se sprovodi kampanja “Poštuj život, vrati oružje,” ali njeni rezultati nisu bili dovoljni da smanje prisutnost oružja u društvu. Premijerova inicijativa predstavlja novi, odlučan korak u borbi protiv naoružavanja građana i zaštiti javne bezbjednosti.
Cilj ovih mjera nije samo smanjenje broja oružja u privatnim rukama, već i stvaranje sigurnijeg društva u kojem će građani imati povjerenje u institucije. Ako se predložene izmjene zakona usvoje, Crna Gora bi mogla postati primjer zemlje koja je odlučno reagovala na problem naoružanog društva i usmjerila se ka sigurnijoj budućnosti.
Bivši aktivista Dragićević poziva na “Bemaxove” proteste
Bivši građanski aktivista, Aleksandar Dragićević, poznat po svojim ekološkim i društvenim angažmanima, objavio je poziv za večerašnji protest u 19: 30 ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Podgorici, u organizaciji grupe studenata “Kamo sjutra?”. Iako su protesti najavljeni kao apolitički, Dragićevićev angažman i prisustvo navijačke grupe koja polazi od zgrade kompanije Bemax, kao i podrška funkcionera Demokratske partije socijalista (DPS), bacaju ozbiljnu sumnju na pravu prirodu ovog skupa.
Dragićević je u svojoj objavi, pozvao građane na solidarnost i zajedništvo, poručujući da je tragedija na Cetinju momenat kada „cijelo naše biće treba da se kida“. Međutim, istovremeno je ograničio mogućnost komentarisanja svoje objave na Facebooku, svjesno izbjegavajući javnu debatu, jer prvi poziv prije nekoliko dana nije imao baš pozitivne reakcije od strane njegovih pratilaca.
Ovaj potez, zajedno sa njegovim dugogodišnjim vezama sa različitim političkim i društvenim grupama, ukazuje na svojevrsnu dvoličnost – navodno apolitičan aktivista koji indirektno podržava proteste sa jasnim političkim prizvukom i podrškom iza kulisa.
Uz Dragićevićev poziv na mrežama su osvanuli i pozivi bivšeg vlasnika BEMAX-a, Aleksandra Mijalovića koji iz pritvora traži ostavke i otkaze.
Posebno indikativan je izbor lokacije odakle navijačka grupa Ultra planira krenuti – ispred zgrade kompanije Bemax, čiji uticaj i povezanost sa vladajućim strukturama godinama izazivaju kontroverze. Ovako simboličan početak marša, povezan sa zgradom poznatom po svom političkom značaju, dodatno podriva tvrdnje o neutralnosti protesta.
Takođe, javna podrška odbornika DPS-a Andrije Klikovca i članova viber grupe „Ima nas“, koja je poznata po promovisanju stavova bliskih DPS-u, ne ostavlja mnogo prostora za iluzije o pravim organizatorima protesta. Dragićević, koji je godinama nosio etiketu nezavisnog aktiviste, sada se pojavljuje kao promoter protesta iza kojih jasno stoje političke strukture.
Dok Dragićević govori o potrebi „iscjeljenja društva“ i kritikuje „trideset godina mraka“, očigledno zaboravlja da se upravo oni koji su kreirali te politike sada pojavljuju kao podrška njegovom pozivu i da društvo opet ulazi u zonu tenzija i podjela.
Protesti grupe “Kamo sjutra?” možda su prvobitno imali plemenite ciljeve, ali uključivanje političkih aktera, navijačkih grupa i očigledno povezivanje sa strukturama moći, postavlja ozbiljna pitanja o njihovoj vjerodostojnosti. Prvi protest u podgorici već je pokazao ko se ,,ističe“ u prve redove, čiji su rekviziti među protestantima i kakve poruke prate ove događaje.
Mandić: Bol Cetinja je bol svih nas i tuga porodica ubijenih u Prestonici je i naša tuga
“Nepunih dvije i po godine nakon stravičnog masakra koji se dogodio u našoj Prestonici Cetinju, ponovo smo svjedoci ubistvu nevinih ljudi, naših rođaka, komšija, prijatelja, sugrađana”, napisao je na X mreži Andrija Mandić, predsjednik Skupštine Crne Gore.
Dodaje da je u ovom teškom trenutku Crna Gora je ujedinjena u bolu.
“Jer bol Cetinja je bol svih nas i tuga porodica ubijenih u Prestonici je i naša tuga. Jedini način da budemo jači od ove tragedije koja je večeras pogodila srce Crne Gore jeste da sačuvamo mir u sebi i da ga podijelimo sa drugima”, napisao je Mandić.
Knežević poručio Mujoviću: Kolektor se neće graditi u Botunu
Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević poručio je gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću da se postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda neće graditi u Botunu. On je na društvenoj mreži X napisao da postrojenje treba graditi na teritoriji Podgorice.
“Čestitam Saši Mujoviću izbor za gradonačelnika Podgorice, ali mora da zna, kako on, tako i svi u izvršnoj vlasti Glavnog grada: kolektor u Botunu (Zeti) neće se graditi. Podgorica je dovoljno velika da kolektor bude izgrađen na njenoj teritoriji, a ne na teritoriji opštine Zeta. I životi Zećana su važni “, napisao je Milan Knežević.