Prema odredbama novog akta, vozači mlađi od 21 godine neće smjeti upravljati automobilima u periodu od 23 do šest sati ujutru, niti vozilima čija snaga motora prelazi 80 kW, a po prvi put se zakonski reguliše i način korišćenja i upravljanja električnim trotinetima.
Električnim trotinetima, prema odredbama nacrta zakona, neće moći da upravljaju mlađi od 16 godina, a za vrijeme korišćenja tog prevoznog sredstva, vozač će morati na glavi da nosi zakopčanu zaštitnu kacigu za bicikliste.
“ Vozač lakog električnog vozila ne smije prevoziti drugo lice na lakom električnom vozilu. Vozač lakog električnog vozila ne smije upravljati vozilom koristeći slušalice na ili u oba uha, čime bi umanjio mogućnost reagovanja i sigurnog upravljanja vozilom. Kad ne postoji mogućnost kretanja lakog električnog vozila biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, vozač lakog električnog vozila može se kretati kolovozom na putu na kome je brzina kretanja ograničena na najviše 30 km/h“, precizirano je novim odredbama u nacrtu zakona, a izuzetak su vozači stariji od 18 godina, koji se mogu kretati kolovozom na putu na kome je brzina kretanja ograničena na najviše 50 km/h.
Lice koje bude upravljalo kategorijom vozila za koju nema vozačku dozvolu kazniće se novčanom kaznom od 500 do 800 eura (trenutno je taj raspon kazni od 300 do 600).
Umjesto dosadašnjih 120 do 400 eura, novčane kazne će biti povećane na iznos od 200 do 400 eura i za prekršaje koji se odnosi na nepropisno preticanje, ostavljanje na putu vozila koje nije u upotrebi, bacanje otpadaka i drugih predmeta koji mogu ugroziti druge učesnike u saobraćaju i zagaditi životnu sredinu…
Prema sadašnjem zakonskom rješenju, kazne za nekorišćenje sigurnosnih pojaseva kreću se od 50 do 90 eura, a iz Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja nedavno su najavili znatno pooštrovanje kaznene politike u ovoj oblasti, s obzirom na značaj pojasa sa sigurnost putnika, posebno prilikom saobraćajnih nezgoda. Uvođenje zabrane mladim vozačima na korišćenje vozila u noćnim satima i automobila jače snage najavio je prošlog ljeta ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.
Pored povećanja novčanih kazni za pojaseve, kazne od 300 do 600 eura predviđene su i za prekoračenje brzine u naseljenom mjestu za 50 do 60 km po satu, odnosno za 70 do 80 km van naseljenog mjesta. Kaznom u tom rasponu biće kažnjen vozač koji započne preticanje ili obilaženje ako po izvršenom preticanju ili obilaženju ne može da se vrati u saobraćajnu traku kojom se kretao bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju, vozač motornog vozila kojem je pridodato priključno vozilo u kojem se prevoze putnici, izuzev autobusa u javnom gradskom, odnosno prigradskom prevozu, onaj koji na prelazu puta preko željezničke pruge ne propusti šinsko vozilo koje se kreće po željezničkoj pruzi…
Novčanom kaznom od 300 do 600 eura kazniće se i mladi vozač koji bude vozio u periodu od 23 do šest sati i onaj koji bude upravljao automobilom jače snage motora od propisane bez nadzora člana porodice koji se nalazi u tom vozilu i koji ima važeću vozačku dozvolu za upravljanje vozilom kategorije „B“ u trajanju od najmanje pet godina.
„Ovlašćeni policijski službenik će prilikom kontrole saobraćaja, odnosno u vršenju nadzora, od učinioca težeg prekršaja iz oblasti bezbjednosti saobraćaja na putevima koji je u posljednje dvije godine pravnosnažno osuđivan za teže prekršaje iz ove oblasti privremeno oduzeti predmet koji je bio upotrijebljen za izvršenje tog prekršaja. Troškove nastale u vezi sa čuvanjem privremeno oduzetog predmeta snosi lice od koga je predmet oduzet“, precizirano je novim članom 307a.