Connect with us

Priroda i društvo

Lokalne samouprave više troše na tekuće troškove nego na kapitalne izdatke

novac u koferu

Analiza funkcionisanja sistema lokalne samouprave u Crnoj Gori pokazala je da opštine izdvajaju skoro duplo više ili duplo više sredstava za tekuću potrošnju.

Tu, između ostalog, spadaju troškovi za zarade, putovanja, reprezentacije i slično, u odnosu na kapitalne izdatke, koje podrazumijevaju izgradnju infrastrukture. Podaci pokazuju da su tekući troškovi opština u 2020. godini bili 140,1 milion, a kapitalni izdaci 85 miliona. U 2021. za tekuće izdatke bila su predviđena 153 miliona, a za investicije 78, dok je u 2022. godini taj omjer bio 177,9 miliona naspram 112,3 miliona. Podaci do sredine 2023. godine pokazuju da je za tekuće troškove izdvojeno 88,4 miliona, a za kapitalne 28,9.

Analiza funkcionisanja sistema lokalne samouprave u Crnoj Gori pokazala je da se prosječna veličina opština može uporediti sa većinom država Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), uz uočavanje značajnih razlika između opština u Crnoj Gori. U prosjeku, broj stanovnika po opštini je 25.000, dok je prosječan broj mjesnih zajednica po opštini 19. U analizi koju je pripremilo Ministarstvo javne uprave navodi se da su decentralizovane nadležnosti u Crnoj Gori veoma ograničene.

„Ključne nadležnosti koje crnogorske opštine obavljaju odnose se na vodosnabdijevanje, komunalne djelatnosti, održavanje lokalnih puteva i lokalni javni saobraćaj. U državama OECD-a, kao i u susjednim državama na Zapadnom Balkanu, opštine vrše i poslove u oblasti obrazovanja, zdravlja i socijalne zaštite. Ipak, podaci iz ove analize pokazuju da opštine vrše nadležnosti koje nijesu njihova isključiva nadležnost, sa ciljem zadovoljavanja potreba lokalnog stanovništva, prvenstveno u oblasti socijalne zaštite. Takođe, opštine su iskazale stav da je potrebno sprovesti veći stepen decentralizacije, pri čemu traže više odgovornosti u oblasti naplate poreza, turizma, sporta, zaštite životne sredine. Samo nekoliko opština izrazilo je potrebu da ima više nadležnosti u oblasti zdravlja, obrazovanja i socijalnih usluga“,  navodi se u analizi.

Kada je riječ o finansiranju lokalne samouprave, izdaci opština porasli su po svim stavkama. Generalno, kako se navodi u analizi, razlozi su različiti, od rasta troškova u realnom sektoru, inflatornog pritiska, ali i porasta broja zaposlenih. Podaci pokazuju da su rashodi opština u 2020. bili 281 milion eura, u 2021. godini – 287, 2022. godini – 340 i od januara do juna 2023. godine – 147. Što se tiče prihoda, oni su u 2020. bili 318 miliona, 2021. godine – 342, 2022. godine – 421, a od januara do juna 2023. godine – 236 miliona.

„Udio sopstvenih prihoda opština u ukupnim prihodima u posljednje tri godine bio je na nivou od 49,3 odsto. Ipak, kada se posmatraju kumulativni podaci, treba imati u vidu da na ovako visok procenat utiču sopstveni prihodi opština sa većim fiskalnim kapacitetom“, konstatovano je u analizi.

Analiza je pokazala da postoji rast prihoda po osnovu poreza na nepokretnost u 2022. godini zbog većeg obuhvata poreskih obveznika i usljed povećanja prosječne cijene metra kvadratnog stana u novogradnji u odnosu na 2021. godinu. Prepoznati izazovi u naplati su: neusklađenost podataka u katastarskim evidencijama i stvarnog stanja na terenu, kao i katastarsko neevidentiranje objekata koji nemaju upotrebnu dozvolu.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

I Zeta je imala svoje predstavnike na „Krtolijadi“

Prva manifestacija „Krtolijada“, koju je organizovalo Nevladino udruženje „Za djecu Kuča“, održana je uz veliko prisustvo građana koji su došli da uživaju u ukusu tradicionalnog kačamaka, ali i da probaju razne domaće proizvode iz Kuča. Događaj je okupio brojne izlagače i takmičare iz raznih krajeva, a među njima i predstavnici iz Zete.

Zetske domaćice, okupljene u okviru NVO Udruženje žena Zete „Gospijine“, pripremale su kačamak po starinskoj recepturi, sa dodatkom lokalnih proizvoda.

Najbitniji je sir i kajmak čime ćemo ga zasmočati. Kažu da je najbolji lisnati sir. U Zeti baš i nema takvog sira, ali posluži i ovaj naš. Trudimo se da povežemo tradiciju i novitete“, poručila je Olga Klikovac, predsjednica udruženja, dodajući da su na njihovom štandu bili izloženi i ostali domaći proizvodi iz Zete.

Zapažen nastup imala je i muška ekipa iz Zete pod imenom „Hedonisti“, koja se prvi put takmičila u pripremi kačamaka.

Našu ekipu čine sve muškarci, pa će nam trebati dodatnog truda da pariramo iskusnim domaćicama. Možda imamo više snage za utuč kačamaka, ali žene su majstori u kuhinji“, rekao je kroz osmijeh Nedeljko Ceklić.

Učesnici iz Zete svojim prisustvom obogatili su prvu Krtolijadu, pokazujući da se i u njihovom kraju njeguje ljubav prema tradiciji i domaćoj kuhinji.

Izvor: Dan

Continue Reading

Priroda i društvo

Podmladak OOCK Zeta osvojio drugo mjesto na takmičenju u pružanju prve pomoći

Na jubilarnom 50. Državnom takmičenju u pružanju prve pomoći, održanom u subotu, 10. maja, u organizaciji Crvenog krsta Crne Gore i Crvenog krsta Cetinje, ekipa OOCK Zeta ostvarila je izuzetan uspjeh osvojivši drugo mjesto.

Tim su činili učenici Osnovne škole „Zarija Vujošević“, koji su pokazali izuzetno znanje, vještinu, timski duh i spremnost da djeluju u kriznim situacijama. Članice ekipe koje su predstavljale Zetu bile su:

  1. Lea Pelević (kapitenka)

  2. Nikolona Pejović

  3. Lena Škatarić

  4. Ljubica Maraš

  5. Anesa Pepić

  6. Andrea Raković

Organizacija takmičenja bila je na visokom nivou, a Crveni krst Cetinje i Crveni krst Crne Gore još jednom su pokazali posvećenost edukaciji mladih o važnosti prve pomoći i humanitarnog djelovanja.

Iz OOCK Zeta uputili su čestitke svim učesnicima, a posebno ekipama koje su zauzele prva tri mjesta . Takođe su izrazili zahvalnost organizatorima na sjajnom gostoprimstvu i atmosferi koja je obilježila ovo važno takmičenje.

Continue Reading

Priroda i društvo

Nastavnica matematike iz Zete proglašena najboljom u regionu!

Nastavnica matematike iz Srednje mješovite škole Golubovci, Aleksandra Vuković, proglašena je za jednog od najboljih nastavnika regiona na VIII konferenciji Asocijacije najboljih nastavnika i lidera, održanoj u Ohridu od 1. do 4. maja 2025. godine.

Pod sloganom “Svijet obrazovanja briše granice”, konferencija je okupila prosvjetne radnike iz svih država bivše Jugoslavije, a posebno priznanje – Titulu najboljeg nastavnika – ove godine ponijelo je deset odabranih edukatora iz regiona, među kojima i tri iz Crne Gore.

Ovo priznanje mi mnogo znači, kao potvrda mog 30-godišnjeg rada u prosvjeti. Velika mi je čast što sam jedna od 10 u regionu, i jedna od 3 iz Crne Gore koji su dobili ovo prestižno priznanje “, izjavila je profesorica Vuković za Portal Zeta.

Profesorica Vuković poznata je među učenicima i kolegama po predanom radu, razumijevanju, i strpljenju, kao i po izuzetnoj sposobnosti da i najkompleksnije matematičke zadatke učini razumljivima i zanimljivima. Sa osmijehom i energijom, svakodnevno inspiriše generacije učenika da razvijaju logičko mišljenje i ljubav prema učenju.

Iz Srednje mješovite škole Golubovci poručuju da je ovo priznanje ne samo lično dostignuće profesorice Vuković, već i ponos cijelog kolektiva i potvrda kvaliteta obrazovanja koje škola njeguje.

„Njen doprinos obrazovanju je kontinuiran, snažan i motivišući – baš kao što beskonačnost nema kraja, tako ni njen entuzijazam i posvećenost ne jenjavaju“, navode iz škole.

Srednja mješovita škola Golubovci izražava duboku zahvalnost i ponos zbog uspjeha svoje koleginice, ističući da ovakva priznanja predstavljaju podstrek cijeloj obrazovnoj zajednici.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto