Connect with us

Politika

Lekić: Glasanjem za članstvo Kosova u SE stvorio se problem

miodrag lekić

U spoljnoj politici Crne Gore ništa se nije promijenilo, vodili smo odgovornu i konzistentnu politiku i ponašali se kao i sve druge zemlje koje su priznale Kosovo, poručio je premijer Dritan Abazović na kontrolnom saslušanju povodom odluke da Crna Gora podrži članstvo Kosova u Savjetu Evrope (SE). Predsjednik Odbora za međunarodne odnose i iseljenike, Miodrag Lekić, odgovorio je da će pokušati da isprave učinjeno, te da je nepotrebno stvoren problem.

Premijer je istakao je da se glasalo na Komitetu, gdje nijesu prisustvovali članovi Vlade.

“Ne bih bio iznenađen da smo glasali suprotno, pa da se sazvalo saslušanje”, kazao je Abazović na skupštinskom Odboru  za međunarodne odnose i iseljenike.

Istakao je da se za podršku članstvu Kosova glasalo na Komitetu, gdje nijesu prisustvovali članovi Vlade, već ambasadorka Crne Gore.

“Više od 75 odsto država je podržalo ovu odluku. Interes Crne Gore se ogleda u regionalnoj saradnji, ne možemo da damo značajniji doprinos po pitanju većih pitanja, ali možemo prijateljski da budemo nastrojeni”, saopštio je premijer.

Istakao je da smo se ponašali kao sve druge zemlje koje su priznale Kosovo, te da razumiju politiku zemalja koje to nijesu uradile.

“Da je neka značajnija odluka, došlo bi na sjednicu Vlade. Ovo je samo bilo glasanje u Komitetu. Je li nekoga interesovalo kako smo glasali u vezi ženskih prava u Avganistanu? Navijamo da se u dijalogu pronađe rješenje za relaciju između Srbije i Kosova, da se smanje tenzije i to je bilo u tok kontekstu i ništa van toga”, kazao je Abazović.

Dodao je da je Mađarska jedina zemlja koja nije podržala članstvo Kosova u SE, a jeste priznala nezavisnost države.

Istakao je i ogroman broj diplomatskih aktivnosti u 2022. godini.

“Efekti su vidljivi – kroz turizam, strane direktne investicije, dobrosusjedsku politiku… Sve to čini Crnu Goru vrlo kredibilnom zemljom. Mi podržavamo Open door policy, tako smo se ponijeli i prema Finskoj i Švedskoj prilikom apliciranja za NATO, nijesmo tu da nikog sabotiramo”, poručio je Abazović.

Lekić najavio dalji postupak 

Lekić je ocijenio da je tema delikatna, te da ne misli da je umjesno ovo glasanje porediti sa onim o ženskim pravima u Avganistanu.

“Nijesmo mi ovdje islednici, imamo pravo da tumačimo interese ove zemlje. Umiješaćemo se u ovo, biće postupak. Zamoliću Vas da ne telefonirate ambasadorima, već da se odnesete na institucionalan način. Pokušaćemo da ispravimo ovo što ste napravili, jer ste nepotrebno stvorili problem”, kazao je Lekić.

Lekić je, na sjednici tog skupštinskog tijela održanoj 27. aprila, kazao je da je potrebno demistifokovati tu odluku, navodeći da način odlučivanja stvara utisak tajanstvenosti.

„Pojavilo se da Socijalistička narodna partija (SNP) kaže da ništa o tome ne zna. Ako je tako, država je vođena na neozbiljan način, koji ne dolikuje mjesnoj zajednici“, rekao je Lekić.

On je kazao da će tražiti objašnjenje kako je to odlučeno i da čuju obrazloženje Vlade i MVP.

„Ovo nije antialbanska politika, nema veze uopšte sa tim pitanjima dobrosusjedskih odnosa, nego se radi o odgovornosti i pitanju ozbiljnosti crnogorske Vlade“, istakao je Lekić.

To pitanje, kako je naveo, zaslužuje da bude ozbiljno analizirano.

Odbor će obaviti kontrolno saslušanje predstavnika Vlade i na temu Bilans i stanje diplomatskih aktivnosti crnogorskih vlada i ministarstva vanjskih poslova na rješavanju pitanja Prevlake.

Radulović Abazoviću: Ponašate se kao premijer jedne od zemalja Kvada

Poslanik DF-a, Slaven Radunović, istakao je da spoljnopolitki interesi građana u različitim državama nijesu isti.

“Kad se priča o nečemu što je jedan od glavnih faktora podjela u Crnoj Gori, ne možemo da se prilagođavamo stavovima građana u SAD. Svi mi trpimo odrđene pritiske, ali ispada kao da nam je Srbija kao Južna Koreja… Razumijemo kako svijet funkcioniše, ali to ne znači da moramo da proizvodimo dodatne probleme”, kazao je Radunović na sjednici.

Abazoviću je rekao da se “ponaša kao premijer jedne od zemalja Kvada”.

“U ovoj državi živi mnogo ljudi koji se ne slažu sa tom politikom. Uvažite da postoji nezadovoljstvo tako što ćete na nekom činu pokazati da ste premijer građana Crne Gore, ne Teksasa, Škotske ili Njemačke”, dodao je poslanik DF-a.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Protest povodom dodjele Trinaestojulske nagrade

izvor: Vijesti

Na protestu u blizini Vile Gorica u Podgorici, organizovanom povodom dodjele Trinaestojulske nagrade književniku Bećiru Vukoviću, došlo je do naguravanja između policije i okupljenih više stotina građana.

Policija je upotrijebila biber sprej nakon što su demonstranti pokušali da probiju kordon ispred njih.

Demonstranti su poslije nekog vremena ponovo probali da probiju kordon, nakon čega je policija opet upotrijebila biber sprej, a okupljeni su odgovorili jajima i kamenicama.

Među demonstrantima su režiseri Danilo Marunović i Mladen Ivanović, poslanik DPS-a Oskar Huter, funkcioner SD-a Miloš Đuričković, Vladimir Nikaljević iz STEGA-e, predsjednik Liberalne partije Vatroslav Belan..

Okupljeni su razvili transparent sa natpisom „No pasaran!“ i skandirali“Fašisti” i “Izdaja, izdaja!”.

Dobitnici Trinaestojulske nagrade za ovu godinu su, osim Vukovića, grafičar Veljo Stanišić i muzičar Miloš Karadaglić, koji je u ponedjeljak rekao da ne može da primi nagradu u trenutnim okolnosti.

Ceremonija, na kojoj će predsjednik Skupštine Andrija Mandić uručiti nagrade laureatima, počeće u 20 sati i 30 minuta.

00:02
/
01:06
Continue Reading

Politika

Vlada Elektroprivredi odobrila zaduženje od 50 miliona eura

Vlada je danas na 88. sjednici usvojila Informacija o zahtjevu Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić na dugoročno zaduženje. Vlada je, na predlog Ministarstva finansija, dala saglasnost za zaduženje EPCG u iznosu od 50 miliona eura kod ERSTE GROUP BANK AG za potrebe finansiranja kupljenih nedostajućih količina električne energije.

Kako je saopšteno, zaduženje je neophodno u cilju obezbjeđenja kontinuiteta u snabdijevanju električnom energijom u periodu kada je Termoelektrana Pljevlja van pogona zbog radova na ekološkoj rekonstrukciji.

Vlada je donijela i Odluku o maksimalnoj cijeni električne energije koju ponuđač može da ponudi u postupku aukcije za tržišnu premiju.

U skladu sa Zakonom o korišćenju energije iz obnovljivih izvora, Odlukom je propisano da maksimalna cijena može da iznosi 65.00 eura/MWh. Odlukom se uvodi sistem podsticaja putem tržišne premije čiji je cilj obezbjeđivanje konkurentnosti postupka i ostvarivanje najmanje moguće cijene za energiju iz obnovljivih izvora energije koju Vlada Crne Gore ima obavezu da obezbijedi u skladu sa međunarodno preuzetim obavezama koje su bile osnov za usvajanje Zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora, kao i prema Evropskoj uniji, u skladu sa Reformskom agendom Crne Gore za 2024-2027. godinu.

Donijeta je i Odluka o kvoti za prvu aukciju za dodjelu prava na tržišnu premiju. Odlukom je propisano da kvota za prvu aukciju za tržišnu premiju iznosi 250 MW i određuje se za tehnologiju solarnih elektrana snage 400 kW i više.

Continue Reading

Politika

Batrićević tvrdi da je Vučić bolji po Crnu Goru, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu

Kolumnista portala Antena M, Boban Batrićević, oglasio se povodom studentskih protesta protiv Aleksandra Vučića, poručivši u svojoj najnovijoj kolumni da je „Vučić bolji po Crnu Goru, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu“ od istoričara književnosti, esejiste i univerzitetskog profesora Mila Lompara – jednog od glavnih govornika na pomenutom skupu.

Poslije više mjeseci afirmativnog stava prema antivučićevim protestima, Batrićević je u svom posljednjem tekstu reagovao vrlo negativno na studentske proteste. Osvrnuvši se na par fenomena vezanih za studentske proteste, Batrićević je, između ostalog, istakao je da se fenomen studentskih protesta protiv Vučića ogleda u tome da su isti postali pozornica za velikosrpski nacionalizam.

Kako je napisao, ’Vidovdanski’ studentski protesti pokazali su juče da se u Srbiji ne vodi borba između demokratske i antidemokratske Srbije, već ,,između velikosrpske ideje Aleksandra Vučića i velikosrpske ideje njegove opozicije, zaogrnute u ruho studentskog protesta“.

Batrićević zamjera studentima koji su optuživali Vučićevu vlast na urušavanje terotorijalnog integriteta Srbije

Batrićevićeva analiza izazvala je brojne reakcije na društvenim mrežama, posebno zbog zaključka da je Aleksandar Vučić, kao autokratski blizanac Mila Đukanovića, bolji po Crnu Goru, iako je isti autor prije samo tri dana na istom mediju pisao da ,,Srbijom vlada nacistički režim koji hapsi umjetnike.

 

Izvor: PRESS online

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto