Connect with us

Događaji

Gospojine i KIC Zeta oživjeli duh Cekovićeve poezije

Pripremila: Ana Božović

U organizaciji KIC-a Zeta i u saradnji sa Udruženjem žena Zete Gospojina, još jednom je uspješno održano kulturno-umjetničko veče, kao omaž velikom piscu i pjesniku Ivanu Cekoviću.

Ivan Ceković je bio jugoslovenski književnik, porijeklom iz Zete, Golubovaca. Pored književnosti, bavio se i novinarstvom. Sa Cekovićevim pjesmama, u čitankama, su odrastale mnoge generacije, a objavio je više zbirki poezije i pripovijedaka za djecu i odrasle, među kojima su:„Kad bi mjesec bio balon, Zvjezdani vrt, Nek izvoli kako ko voli, Ko se sa kim grli, Hod i ruža, Pozna zora “, kao i mnoge druge.

„Snove snijem po nekome danu,

koji će otkriti jednu nepoznatu,

a uvijek traženu stranu,

a to je strana, ljubav i dobrota“.

Ivan Ceković

Ceković je dobitnik mnogih književnih nagrada, a njegovim knjigama kao i nagradama, se posthumno pridružila još jedna pod nazivom „Ja sada putujem“, čije je stihove pisao u poslednjoj godini života, provedenoj u staračkom domu. Želja mu je bila da bude sahranjen u svom rodnom mjestu sa ispisanim stihovima na njegovom spomeniku: „I mrtav biću, kao tek probuđen“, što je i ispunjeno.

Photo by Ana Božović

Književno veče je otvorio predsjednik KIC-a Branko Noković, navodeći da je posebna čast prisjetiti se i odati priznanje pjesniku Ivanu Cekoviću, jednom od naših velikih stvaralaca.

„Ovo je prilika da istaknemo ponos, što je Zeta dala jednog ovakvog umjetnika. Ivan Ceković nije bio samo pjesnik, već hroničar života, emocija i vremena u kojem je stvarao. Njegove riječi su nadahnjivale i nastavljaju da inspirišu generacije, a posebno nas ovdje, u Zeti, gdje je njegovo srce kucalo i gdje su njegovi stihovi pronašli svoj dom“,  kazao je Noković, uz to naglašavajući da je KIC Zeta mjesto koje čuva identitet Zete i ljude koji su ostavili neizbrisiv trag u ovoj opštini. Zahvalio se svima koji su pomogli da se organizuje ova večer, kao i publici koja je došla da podijeli uspomene i poštovanje prema Ivanu Cekoviću.

Ispred Udruženja žena Zete Gospojina, publici se obratila Anika Vuletić, govoreći da je ova večer posebna i emotivnija, jer je posvećena vrsnom,ali nepravedno zapostavljenom, gotovo zaboravljenom velikanu Ivanu Cekoviću. „Udruženje žena Zete Gospojina je osnovano sa namjerom da bogatu kulturnu baštinu Zete očuva i prenese mladim naraštajima, a Gospojine su ovu večer upriličile Ivanu Cekoviću“ kazala je Vuletić.

Ivan Ceković zeta

O stvaralaštvu Ivana Cekovića,između ostalih, govorila je i bibliotekarka Milodarka Kavarić.

„Možemo vidjeti da je ljubav jako prisutna u njegovoj poeziji,ljubav prema drugima, čovjeku, prema zavičaju,porodici, tako da je veliki broj stihova Ivan Ceković posvetio svojoj kćerci Ivani“ kazala je Kavarić, osvrćući se na najvažnije podatke Cekovićeve biografije, njegove nagrade, stavljajući poseban naglasak na poslednje dane njegovog života. Naslov izdanja „ Ja sada putujem“, odredio je sam pjesnik, što su ujedno bili i njegovi poslednji stihovi i misli, nastali u staračkom domu, a koji su posthumno ugledali svjetlost dana, zahvaljujući pažnji njegovog sestrića Željka Pajovića, navela je Milodarka Kavarić.

Photo by Ana Božović

Među učesnicima večeri su bili mnogi akademici, prijatelji, srodnici i zemljaci Ivana Cekovića, kao i mladi naraštaji Zete, koji su sa publikom podijelili anegdote, stihove i zvuke violine, u znak sjećanja na ovog velikog književnika.

Veče je završeno uz šaljivu anegdotu Cekovićevog prijatelja,kao i zahvalnost prisutnima što su bili dio ove priče.

 

Tekst je nastao uz podršku Fonda za pluralizam i raznovrsnost medija, Ministarstva kulture i medija Crne Gore

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Događaji

Stvaralaštvo Željka Deja Minića predstavljeno u KIC-u Zeta

Pripremila: Ana Božović

U maloj sali Kulturno-informativnog centra Zeta, sinoć je održana promocija knjige pjesama „Nevine visine“ autora Željka Deja Minića. Moderator večeri je bila predstavnica KIC-a Sanja Marović.

Željko Dejo Minić je rođen 1963. godine u Mojkovcu. Međutim, Minić smatra da je ponovo rođen 1996.godine, kada je krenula njegova književna inspiracija i želja da započne novi život.

Knjiga pjesama „Nevine visine“ je podijeljena na dva ciklusa – „Ponovo rođen“ i „Slatka tajna“. Minićeva poezija je prožeta motivima života, prirode i ljubavi, koje čine neodvojiv dio njegovog stvaralaštva. U njegovim stihovima često se spoznaje tuga, ali je primijetan i vapaj za srećom.

„Neću tugu, srce to ne traži,

 hoću zvijezdu, mraka mi je dosta,

neću priče, dosta mi je laži,

hoću dugu, najljepšeg mosta“.

Željko Dejo Minić navodi da svi ljudi tragaju za istim, tragaju za spoznajom svog postojanja, svojih duhovnih i prirodnih vrijednosti, što su često i ideje njegovih pjesama. Ne ustručava se pisati o iskušenjima čovjekovog života, vjeri i božanskoj ljepoti, kao i o ushićenjima onog koji čisto i iskreno voli. Mnoge stihove je ispjevao voljenim ženama, ali i izgubljenim prijateljima.

„U dubini duše bolnu suzu krijem,

 sa sudbinom tešku bitku bijem.

 Zašto mene samo tuga hoće,

pa i pored majke postadoh siroče“

Autor Željko Dejo Minić, nije napisao zbirku pjesama osobenim stilom pisanja, već je stvarao u naletu osjećanja, koja su sastavni dio njegovog bića.

                                        

 

 

 

Continue Reading

Đačka knjižica

Učenici SMŠ Golubovci oplemenili javne površine sadnicama iz školskog plastenika

screenshot

Učenici i nastavnici Srednje mješovite škole Golubovci uspješno su realizovali još jedan značajan projekat u okviru adaptacije školskog plastenika. Zahvaljujući podršci Opštine Zeta i predsjednika gospodina Mihaila Asanovića, u plasteniku su uzgojene sadnice cvijeća koje sada krase javne površine širom opštine.

Projekat je sproveden u saradnji sa JP Komunalno Zeta, koje je zajedno sa školom učestvovalo u distribuciji sadnica i ozelenjavanju javnih prostora. Ova inicijativa predstavlja primjer dobre prakse saradnje između obrazovnih institucija, lokalne samouprave i javnih preduzeća.

„Zajedničkim angažovanjem dokazali smo da se kroz znanje, rad i podršku zajednice mogu ostvariti konkretni rezultati koji ostavljaju pozitivan trag u prostoru i među ljudima,“ navodi se u saopštenju škole.

Projekat je još jednom potvrdio koliko je važno ulagati u praktičnu nastavu i osnaživanje mladih kroz konkretne aktivnosti koje doprinose zajednici.

Continue Reading

Događaji

„Krnovska pogibnica“ predstavljena u KIC-u Zeta

Pripremila: Ana Božović

KIC Zeta je još jednom uveličao značaj kulture i istorije, promovišući knjigu poezije ,,Krnovska pogibnica“- autora Slobodana M. Čurovića, prosvjetnog djelatnika i književnika.

Ova knjiga je nastala kao oda stradalim mladićima u mjesto Krnovo 25.avgusta 1944.godine, na lokalitetu Lobanja Glava. O ovom tragičnom događaju, gdje je stradalo 350 mladih života, se malo govorilo i pisalo, a Slobodan M. Čurović je stihovima svojih poema dočarao patnje i stradanja srpskih mladića iz mjesta Krnovo s kraja II Svjetskog rata.

Moderator večeri je bio književnik Mirko Rakočević. Kratkim osvrtom na temu knjige je izrekao stihove Čurovićeve poeme:

„Stiješnjeni ste još u grobu,

u prošlom i sadašnjem,

u svakom dobu,

dugo kod Srba vladaju pometnje,

za ruke se držite, sred nebeske šetnje…“

Ispred KIC-a Zeta, prisutnima se obratio Matija Radović, navodeći da književne večeri u KIC-u Zeta dobijaju ekspanziju u kvalitetu sadržaja i brojnosti.

„Edukacija treba da je na visokom nivou, što mi upravo radom ispunjavamo zacrtano i obećano“- kazao je Radović, izražavajući zadovoljstvo povodom ovog događaja u ime institucije KIC Zeta.

Glumac Slaviša Čurović je bio gost večeri. Publici se obratio stihovima, uz to ističući da je ova knjiga pjesničko-umjetnički način da se sazna više o velikoj pogibiji koja je skrivana, način da se istorija ne ponovi, da bude zapisana.

O knjizi „Krnovska pogibnica“ je govorio i novinar Ivan Milošević. „Ovo je knjiga od velikih pionirskih i literarnih zadataka, na temu koja više od 80 godina opterećuje Crnu Goru. Krnovo je srpsko stradalaštvo, gdje je surovo, bez milosti likvidirana četnička mladost i vojnici Gvozdenog puka Pavla Đurišića“- kazao je Milošević. Ova knjiga predstavlja sjećanje na one koji su stradali za kralja i otadžbinu, na krvavu Golgotu krnovskih mučenika, tamu u crnogorskoj nacionalnoj istoriji o kojoj niko nije govorio, naveo je Milošević.

slobodan čurović

Publici se zatim obratio predsjednik Udruženja građana „Vraneš“- Momir Momo Joksimović, koji je izrazio zahvalnost prisutnima, koji su došli da proprate kazivanje o stradanju na Krnovu i odaju pomen srpskoj nevinoj mladosti. Svojim izlaganjem je govorio o radničkoj klasi u dobu komunizma i svima onima koji su se protivili tadašnjem vladajućem režimu. Osvrnuo se na stradanje 350 mladića, koji su bez milosti bačeni u Krnovske jame, o čemu svedoče i stihovi knjige „Krnovska pogibnica“- autora Slobodana M. Čurovića.

Među mnogobrojnim gostima večeri, bio je i pjesnik Vukić Garo Brajković, koji je kroz stihove potresne poeme Čurovića, prikazao duhovnu veličinu ove knjige kao i samog autora.

Na promociji knjige, govorio je i sam autor Slobodan M. Čurović, ističući da ova knjiga nije nastala slučajno, da je među žrtvama rata bilo i njegovih predaka. Čurović je pred prepunom salom KIC-a, sa vidljivom nadahnošću,interpretirao stihove svoje knjige.

„U vrtačama ostaste zaklati,

ko će i kada krv bratstvu da plati

i kad pjesma zorom odliježe,

ubijena braća od nebraće leže…“

Krnovska pogibnica“ je samo jedna u nizu objavljenih Čurovićevih knjiga. Do sada je objavio oko 80 knjiga, od kojih su dvadesetak autorska, a ostalo priređena izdanja.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto